Craft BIKE Transalp’de İki Türk Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu Mountain Heroes Takımı’nda 9. Olarak Bir İlki Başardı

01/08/2014  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri
Bildiğiniz üzere bir çok dağ bisikleti sporcumuz 2014 sezonundaki yetersiz sayıda ve seviyesi düşük bisiklet yarışı takvimi yüzünden gerek kendi imkanları gerekse sponsorları sayesinde yurt dışında yarış koşma olanaklarını aramaktadırlar.
Yurt dışında Almanya’da yaşayan Mountain Heroes Takımı altında bir çok  ultra maraton dağ bisikleti yarışında bizi başarıyla temsil etmiş ve defalarca sırf ana vatanında yarışmak için ülkemize gelmiş başarılı sporcumuz Erkan  Sakallıoğlu bu kez yanına parter olarak Türkiye’nin dağ bisikleti şampiyonlarından biri olan Semra Yetişi alarak olağan üstü bir başarıya yine  Mountain Heroes Takım forması altında  Sigma desteğinde düzenlenen Craft BIKE Transalp de karışık çiftler kategorisinde 9 . sırada bu zorlu yarışı bitirerek imza attılar 20 – 26 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen 40 ülkeden ve 1.200 den fazla dağ bisikletçisini katıldığı  ve 30.000 den fazla seyircinin izlediği Craft BIKE Transalp 2014 yarışı İtalya’da Garda gölü civarında Alp Dağlarının muhteşem manzaraları arasında 600 çift takım  600 km ve yedi günlük bu yarışı bitirmek için olağan üstü manzaralar eşliğinde rakipleri ve doğa ile kıyasıya yarıştılar.Başlı başına sadece bitirmiş olmanın bile olağan üstü bir başarı olarak sayıldığı  toplam 18.000 metre yükseklik ile  587,06 km nin kat edildiği karışık çiftler yarışında 30:05.17,9 ile  Topeak Ergon Racing Team’den Sally Bigham ve Ben Thomas birinciliği aldı. Bu yarışta  Mountain Heroes  adına yarışan Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu  ise  36:40.09,9 (+6:34.52) lık derecesiyle 9. olarak bu zorlu yarışı olağan üstü bir başarı ile tamamladılar. Sporcularımız Cyclingtr.com için yarışı her etap için ayrı ayrı değerlendirdiler.
Craft-BIKE-Transalp- Mountain-Heroes-Semra-Yetis-Erkan-Sakallioglu  (1)
 1.Etap; 20.07.2014  Oberammergau – Imst  97,80 km 
İlk gün hava günesli ve sicaktı Turkiye deki gibi. Starttan sonra ilk 20 km beraber gurup ile gidilmek zorundaydı, biz de onu yaptık, 20 km nin sonunda arazi girişi çok dardı ve iyi yer tutamadık ve bu durum bizim geride kalmamıza sebep ve maalesef zaman kaybı yaşadık. Takim calışmamız gayet iyiydi ve birlikte son derece uyumluyduk. Son uzun tırmanışta Semra çok rahat çıktı ve sürekli ön cekip yorulduğum  icin ben biraz geride kaldım. İlk günü mix kategoride 61 takımdan ilk 10.sırada ve 4 saat 37 dakikada tamamladık. Katılan ekiplerin ne kadar güçlü olduğu düşünülürse bu bizim sonuçtan oldukça memnun kaldık  ve ikici etabı  heyecanla bekledik.
Craft-BIKE-Transalp- Mountain-Heroes-Semra-Yetis-Erkan-Sakallioglu  (5)
 2.Etap; 21.07.2014   Imst – Nauders  87,42 km
İkinci günün startı hafif yağmurluydu hava ve daha yoğun yağmur yağabileceğini açıkçası düşünemedik ve yarışa hazırlıksız başladık. İlk dağ tırmanışında yağmurun şiddeti çok arttı ve yükseklik arttıkça sıcaklık 5 dereceye kadar düştü. Semra soğuktan soka girip titreme nöbetleri geçirmeye başlayınca ilerlemekte çok zorlandık. Sağlam ıslandığımız için daha sonra yağmurluk bulmamıza rağmen maalesef hiçbir ise yaramadı ama her şeye rağmen etabı yine de 12. sırada ve 5 saat 29 dakikada bitirdik.
Craft-BIKE-Transalp- Mountain-Heroes-Semra-Yetis-Erkan-Sakallioglu  (7)
 3.Etap; 22.07.2014  Nauders – Naturns 100,23 km
Bir gün önce Semra çok kötü olduğu için, üçüncü etap öncesi dersimize bu kez iyi çalıştığımız yağmurluklarımız ayakkabı kılıflarımız eldivenlerimiz yedek eldivenlerimiz her şeyimiz tamdı ve bu kez güne çok iyi başladık, çok da iyi start aldık.  Yarışta ikimiz de çok iyi performans sergileyip yarışı 8.sırada ve 6 saat 12 dakikada tamamladık. Bu bizim için oldukça iyi bir moral oldu.
Craft-BIKE-Transalp- Mountain-Heroes-Semra-Yetis-Erkan-Sakallioglu  (6)
4. Etap; 23.07.2014 Naturns – Sarntal  73,20 kmHavanın çok iyi olması bizimde iyi motivasyonda olmamız ön gurupta tempolu güzel bir start ile desteklendi. İlk ı yokuşta beraber çok uyumlu çalıştık ve yardımlaşmayla bu yokuşu başarı ile  tamamladık. Düzlüklerde birlikte gayet iyi tempo yaptık. Daha sonra 2000 rakımlık zorlayıcı tırmanışta Semra benim onu inişte yakalayacağımı  düşünüp önden gitmesi ve benim rakımdan dolayı şoka girip çok zorlanmam neticesinde yarısı farklı zamanlarda tamamlamamıza neden oldu.(Bu tip yarışlarda sizinde bildiğiniz gibi takım sporcularından en son çizgiyi gecenin zamanıi alınıyor) ve biz yarışı yine de 11. sırada ve 4 saat 59 dakikada tamamladık.
5. Etap 24.07.2014  Sarntal – Kaltern  67,42 km
Bu etapta startta ikimiz de çok zorlandık fakat yarisin ortalarında açıldık. Semra’ nın teknik inişlerde lastiğinin patlaması ama bu olayın şansımıza takım mekanistinin olduğu yere rastlaması bizim zaman kaybımızı yarıya indirdi. Sorunumuzu hallettikten sonra oldukça iyi bir tempo yakaladık ve yarışı 4 saat 56 dakikada 11. sırada tamamladık.
6.Etap  25.07.2014  Kaltern – Trento 98,25 km
6. Etapta hava çok güzeldi. İlk 15 km gurupla şehrin içinden gidildi. Daha sonra grup serbest bırakıldı ve herkes kendi temposunda yarışa devam etti 6 günün yorgunluğu herkeste görülüyordu, bizde de durum farklı değildi. İlk başlangıçta Semra iyiydi ve önde tempo vermeye çalıştı. Daha sonra ikimizinde kendine gelmesiyle bizi yokuşta geçenleri yakalayıp teknik inişlerde tecrübemizi konuşturup başta kaybettiğimiz zamanı geri kazandık, iki takımı da geçip 10. sırada ve 5 saat 36 dakikada tamamladık.
Craft-BIKE-Transalp- Mountain-Heroes-Semra-Yetis-Erkan-Sakallioglu  (4)
7.Etap 26.07.2014 Trento – Riva del Garda  62,74 km
Son gün yağmurlu bir havayla start aldık. Havanın kötü olması çoğu takımın yarışı bırakmasına ve tamamlayamamasına neden oldu. Bizim için de bu etap çok zorlu başladı.  İlk kilometrelere ısınmadan direk yokuşla başlaması, ortalarda bizim takımın bayan gurubunun lastiğinin patlaması ve bizim geri donup yardımlaşmamız soğuktan şoka girip zorlanmamıza neden oldu. Yağmurun zorlaştığı teknik inişlerin çok zor olması bize bir kaç kötü düşüşe neden oldu. Sakatlık yaşamadan yarışı bitirmek için elimizden geleni yaptık sonuç olarak etabı 9. sırada ve 4 saat 46 dakikada  tamamladık.
 Bizim kategoride 61 karışık çiftler  takımdan ancak 47 si yarışı tamamlayabildi. 7 günlük etapların sonunda genelde klasmanda  Craft BIKE Transalp’i 9.sırada ve 36 saat 40 dakikada tamamladık.  Tüm kategorilerde 600 mix takımın arasında ilk 121. ci sırayı aldık.Genel olarak parkurlar geçmiş yıllara kıyasla gerçekten çok zordu, buna bir de dik tırmanışlar, teknik inişler ve ağır hava şartları da eklenince yarış daha da zorlaştı. Çoğu yerlerde bisikleti elimize alıp çamur ve yağmurda kilometrelerce tırmanışlar yaptık. Yarışı tamamlamamızdaki en büyük etken; İkimizin de pisikolojisinin çok sağlam olması ve kararlı bir şekilde pes etmeden birbirimizi destekleyerek devam etmemizdir.
Craft-BIKE-Transalp- Mountain-Heroes-Semra-Yetis-Erkan-Sakallioglu  (3)
Semra Yetiş’in yarış sonundaki değerlendirmesi.
“Öncelikle bu hayalimi gerçekleştirmemde  masraflarımın yarısını karşılayan Antalyalı iş adam ALİ BIDI ya çok teşekkür ederim. Yine söylemek istediğim bir diğer önemli husus ise; Yarışa  Erkan Sakallıoğlu’nun teklifi üzerine hiç düşünmeden ve araştırmadan kabul edip katıldım. Yarışa katılmamın bir diğer nedeni ise Olimpiyatlara hazırlanma yolunda hangi aşamada olduğumu görmekti. Mountain Heroes takımının beni desteklemesi ve takım patronu ve antrenörü KARLHEINZ BUHL ‘un benim yarışdaki potansiyelimi görüp eğer bu tempoda devam edip çalışırsam Olimpiyatlar için gerekli puanları rahat toplayabileceğimi ve Olimpiyatlara katılma şansımın olduğunu söylemesi açıkçası beni çok mutlu etti. Yarış boyunca kendime olan inancım çok yüksekti ve doğru yolda olduğumu ve pes etmeden devam etmem gerektiğini tekrar anladım.
Mountain Heroes Takımının başarılı maraton dağ bisikleti sporcusu Erkan Sakallıoğlu’nun yarış sonunda yatığı değerlendirme. 
2009 da Transalp yarışını koştuktan sonra fikrim bir Türk takımı oluşturup bu yarışı tekrar koşmaktı. En son 2014 Avrupa Dağ Bisikleti Sampiyonası’nda Semra Yetiş ile tanışmam ve beraber antrenman yapmamızdan sonra 2009 daki bu  fikrimi gerçeklestirme imkanını bana sundu. Kendi takımım olan MOUNTAIN HEROES Semra ya etap yarışı için; 29” inc Canyon mtb bisiklet, forma, otel ve diğer gider masraflarının yarısını karşılayarak destek oldu. Yarış esnasında bize gerek feedzone da gerekse çmekanik ekip olarak tam destek oldular. Her etap sonunda takımın patronu KARLHEINZ BUHL toparlanmamız için yemeklerimizi dahi yaptı. Masajcımız her etabın sonunda bizi diğer güne hazırlamak için elinden geleni yaptı.
Bunun haricinde Mountain Heroes takımımızdan karışık çiftler kategorisinde İtalyan Daniel Yung ve Norveçli Kristin Aamodt (2013 yılının sampiyonları) bu yıl yarışı 3. sırada sırada tamamlamışlardır. Bayan karışık kategorisinde ise Alman Sarah Bosch ve Fransiz Daniel Troesch 3.cü sırada tamamlamışlardır. Öncelikle tüm takım arkadaşlarımı bu başarılarından dolayı kutluyorum ve böyle bir takımda yarışıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Takımımızın birlik ve beraberliği takim çalışması bu başarıyı getirdi. Biz de ilk Türk karışık çiftler takımı olmanın onuru ile çok iyi uyum sağlayıp yarış boyunca mükemmel sonuçlar elde ettik.
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın