Cape Pioneer Trek Bu Yıl Yine Ses Getirecek – Christoph Sauser

09/08/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

 Bu sene Ekim ayında Güney Afrika Klein Karoo’ dagerçekleşecek olan Cape Pioneer Trek için Christoph Sauser geçen yıllardaolduğu gibi bu sene de iddialı olarak katılmaya hazırlanıyor.   13 Nisan 1976 doğumlu Christoph Sauser 1993′ ten beri dağ bisikletiyarışlarında profesyonel olarak yarışıyor. Okula gidip gelirken bisikletebinmeye başlayan Sauser, kişisel sayfasında bunun ilerleyen yaşlarda birtutkuya dönüştüğünü söylüyor. Kariyerinde birçok başarıya imza atan Sauser’ ın,2008 yılında İtalya Dağ Bisikleti XCO Dünya Şampiyonası Şampiyonluğu, 2007yılında  Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonası Maratonunu kazanması ve ayrıca 2008′ de ikinci, 2009′ da üçüncü ve 2010′ da beşinci olmasıbaşarılarından sadece birkaçı.   1993 yılında Parkpre takımıyla anlaşma yapanSauser, beş yılın ardından Diamondback takımında yer aldı. Bu sırada U23 AvrupaŞampiyonasını kazandı ve aynı kategoride ikinci oldu. Daha sonraVolvo-Connandale ile dört yıl geçirdikten sonra Specialized takımına katıldı.Bu yıl Specialized takımı ile altıncı yılını tamamlamaya hazırlanıyor.  Sauser, cyclingnews’ ta yaptığı söyleşi de şusıralar öncelik olarak tüm dikkatini Cape Pioneer Trek’e verdiğini dilegetirdi. Daha sonra bunu Pietermaritzburg, Dalby Forest ve Offenberg DünyaKupalarının takip edeceğini söyledi. 17-21 Ekim 2011 tarihlerinde Klein Karoo’ dagerçekleşecek DCM Cape Pioneer Trek yarışlarına katılmaya hazırlanan ChristophSauser geçen yılda olduğu gibi bu sene de yarışmaya Silvio Bundi ile katılmakistediğini belirtiyor. Ancak okuduğumuz kaynaklara göre Bundi’ nin Ağustos ayınınortalarında baba olmaya hazırlandığını öğrendik. Sauser’ın yarışa kiminlekatılacağı hala merak konusu. Kesin olan şu ki, Sauser Pioneer Trek’ e kiminlekatılırsa katılsın çok başarılı olacak en önemli isimlerden birisi.   Hatırlanacağı üzere Sauser ve Bundi 2006 yılında Absa Cape Epic’i birliktekazanmışlardı. Dayanıklılık gerektiren en önemli uzun yarışlardan birisi olan AbsaCape Epic yarışlarından da kısaca bahsedecek olursak, Absa Cape Epic 2004′ ten beri her yıl Mart ayınınson haftası ile Nisan ayının ilk haftasında Güney Afrika’da organize edilmektedir.Yarış sekiz gün sürmektedir ve güzergahı her yıl değişmektedir. Yarışa dünyanındört bir yanından amatör ve profesyonel tüm dağ bisikletçileri katılmaktadır. Absa Cape Epic’ te, tıpkı Cape PioneerTrek’te olduğu gibi tüm bisikletçiler iki kişilik takımlar halinde yarışakatılmaktadır ve Erkekler, Bayanlar, Karışık ve Master olarak dört ayrıkategori bulunmaktadır. Tüm takımların gün içerisinde 17 saatte bitiş çizgisineulaşmış olmaları gerekmektedir. Her etapta ayrı ayrı para ödüllerinin verildiğiyarışların en sonunda da ayrıca kategoriler içinde yarışmacılarödüllendirilmektedir. Christoph Sauser:

  Her iki yarışta da 24 saat boyuncasporculara çadırlarda konaklamalar, karbonhidrat yüklü yiyecekler ve içecekler,bisiklet bakım servisleri, masörler ve etapların gerçekleştiği yerlerde özel eğlencelergibi kesintisiz hizmetler sunuluyor. 2011 Absa Cape Epic yarışını Christoph Sauser’ınGüney Afrikalı Burry Stander ile kazanmış olması Ekim ayında yapılacak olan CapePioneer Trek yarışında da ne kadar iddialı olabileceğinin bir göstergesi olarakdüşünülebilir. Geçen sene Silvio Bundi ile Cape Pioneer Trek’iüçüncülükle bitirmiş olan Sauser’ın, bu sene bu yarışı birinci bitirmek içinnet bir şekilde kendini bu tarz turlar için geliştirdiği ve motivasyonunun dahada arttığı gözleniyor. Biraz yarıştan bahsedecek olursak DCM Cape PioneerTrek, altı etaptan oluşan ve 2009’dan beri Güney Afrika Klein Karoo’ da altı gün boyunca süren dayanıklılıkgerektiren tam bir macera yarışıdır. Katılan yarışmacıların yüksek düzeyi,kusursuz organizasyonu ve Güney Afrika’ daki Klein Karoo’nun mükemmelmanzarasıyla son üç yıldır dünyada çok ses getirmektedir. Geçen yıl Cape Pioneer Trekyarışlarına iki kişiden oluşan 250 takım katılmıştı. Geçen sene verilen paraödüllerini hatırlayacak olursak, Cape Epic’teki kadar olmasa da elityarışçıların sadece doğayı özümseme, içlerindeki maceracı ruhu ve yarışma içgüdülerini tatmin etmenin ötesinde de katkı sunabileceğini rahatlıklagörebiliriz. Erkekler kategorisinde birinci 20.000 dolar, ikinci 12.000dolar, üçüncü ise 8.000 dolar ile ödüllendirilmişti. Bayanlarda birinci 5.000dolar, ikinci 3.000 dolar, üçüncü de 1.000 dolar ile, karışıkta birinci 6.000dolar, ikinci 3.000 dolar,  üçüncü 2.000dolar ile ödüllendirilmişti. 2010′ da Master 40+ da ise birinci 15.000 dolar, ikinci8.000 dolar, üçüncü 3.000 dolar, Master 50+ da da birinci 8.000 dolar, ikinci4.000 dolar ve üçüncü de 2.000 dolar ile ödüllendirilmişti. 2010 Cape Pioneer Trek ilk etabını Oudtshoorn’danbaşlayıp Mosselbay’ de bitirmişti. Daha sonra sırasıyla etaplarda George, DeRust, Prince Albert, Calitzdorp izlendi. Son etap olan altıncı etaptaCalitzdorp’tan hareket edip Oudtshoorn’da bitirilmişti. Bu yılki yarış birazfarklı olacak. İlk etaba geçen yıl olduğu gibi Oudtshoorn’dan başlanmasınarağmen Calitzdorp, Riversdale, Albertinia, Mossel Bay, George ve tekrardanOudtshoorn’ da yarış bitecek.

 Christoph Sauser cyclingnews’ a verdiği birdemeçte DCM Cape Pioneer Trek yarışları sırasında ve etaplar sonrasında çokeğlendiğini söyledi. ”Bu altı gün boyunca tüm personeller ve bisikletçilerbenim için birer aile oldular. Bisikletçiler arasındaki dostluklar inanılmazdı.Cape Pioneer Trek sadece yarışmak ve kazanmak değil. İlerde yüzümüzü güldürecekbir sürü anıya sahibiz ve benim için harika bir tatil oldu. Klein Karoo’ yu çokbeğendim ve hep en güzel yerleri gezdik. Keşif yapmayı çok seviyorum ve bununen iyi yolu keşfi dağ bisikletimle birlikte yapmak.””Şu bir gerçek ki bazı etaplar uzun, rüzgarlı vetaşlıydı, bu zorluklar geride kalan zamanın daha da mükemmel geçmesini sağladı.Cape Pioneer Trek kusursuz bir şekilde organize edilmişti ve memnun kalmamakelde değildi.” dedi.Güney Afrikalı Kevin Evans ve David George ise CapePioneer Trek yarışlarına katılmaya hazırlanan diğer iddialı isimlerden.17 – 21 Ekim arasında dünyanın sayılı dağbisikletçilerinin katılacağı bu amansız mücadelenin sonucunun ne olacağı birçok bisiklet sever için merak konusu ve bizler de sizler için konuyu takipediyor olacağız. Kaynakça: cyclingnews ve diğerleri

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın