Cape Epic 1.Etap (108Km, 2450M Tırmanış)

25/03/2014  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

Cape Epic yarışının 1.Etabı inanılmaz bir çekişmeye sahne oldu. Açılış etabı 23Km olmasına rağmen sporcular için bir nevi ısınma etabıydı ancak 24 Mart Pazartesi başlayan 1.etap yarışmanın gerçek yüzünü herkese göstermiş oldu. Onlarca patlak teker, dünya şampiyonlarının bile bisikleti eline alarak çıktığı tırmanışlar, yüzlerce düşüş ile yarışmacılar adeta ter değil, kan döktü.  Her Cape Epic yarışında olduğu gibi, ilk etap yarışın gene en zorlu etabı oldu.

Etap Bilgisi:

Başlangıç: Robertson – Arabella Wines
Bitiş: Robertson – Arabella Wines
Tarih: 24 Mart 2014
Mesafe: 108km
Tırmanış: 2450m
Zorluk (1-5): 5stage1

 

Yarış saat 7.00 sularında start aldı. yarışmacıların çokluğu nedeniyle 2 şer gruplar halinde 10’dakikalık arayla her grupta 100’er yarışmacı olmak üzere başlatıldı. 1200  Sporcunun katıldığı yarışma seyir keyfi açısından izleyicileri oldukça tatmin etti. Ayrıca yarışı bırakan sporcu sayısı Cape Epic tarihindeki en az sayıda olması ileride çok daha keyifli bir yarış izleyeceğimizi gösterdi.

Etabın kazananı  4 saat 42 dakika 50 saniye’lik derece ile Alman ikili Markus Kaufmann ve Jochen Kaess (Team Centurion-Vaude) oldu. En yakın rakiplerine 2 dakikalık bir fark atmalarına karşın yarışın en heycanlı kısmı 2.liğin belirlendiği 5 takım arasında geçen sprint mücadelesi oldu.  Meerendal Songo Specialized, BMC MountainBike Racing, Bulls 2, Meerendal Centurion Wheeler, Cannondale Blend takımları arasında geçen sprint mücadelesini 0.2 saniye ile Meerendal Songo Specialized adına yarışan Christoph Sauser ve Frantisek Rabon kazandı. 3. lüğü, BMC Mountainbike Racing, 4.lüğü, Bulls 2, 5.liği Meerendal Centurion Wheeler ve 6.lığı Cannondale Blend takımı aldı. 5 takım arasındaki farkın saliselerle ölçülebilmesi bize sanki bir yol bisikleti yarışı izliyormuşuz izlenimini bıraktı.

sprint cape epic

(5 Takımın birbiriyle yarıştığı son sprint mücadelesi)

 

Yarışta her takım gerek mekanik arıza, patlak teker, veya kaza sorunu yaşaması bunun sadece yarışmacılar arasında bir yarış olmadığını, aynı zamanda doğanın zorlu koşullarına karşı da hazırlıklı olunması gerektiğini hatırlattı. Yarışmacıların teknik yeteneklerinden öte, ne kadar hızlı bisikletini onarıp yarışa geri dönmesi de yarış açısından hayati bir önem taşıyor.

Başlangıç etabı kazanan takımı Team Multivan Merida Biking ise izleyenleri oldukça şaşırttı, liderin 1 saat 12 dakika gerisinden gelen takım, yarışı 86. sırada bitirdi.  Yarış sonrası Jose Hermida’nın sağlık problemleri olduğu açıklandı.

1385385_10152408540953319_1768586391_n

Bayanlar kategorisinde ise yine erkeklerde olduğu gibi bir süpriz yaşandı. Başlangıç etabını kazanan  Ariane Kleinhans ve Annika Langvad teknik arızalar nedeniyle liderin 25 dakika gerisinde yarışı 3.lükle bitirdi. Kazanan takım ise,5 saat 24 Dakika 31 Saniyelik derece ile Meerendal takımı oldu. Meerendal takımı için yarışan Esther Suss ve Sally Bigham başlangıç etabını 2. bitirmişti. Gene başlangıç etabını 3.lükle bitiren ve Cape Brewing Company adına yarışan İsveçli Jennie Stenerhag ve Güney Afrikalı takım arkadaşı Theresa Ralph bu etabı 2.likle bitirdi. Yarış sonrası Annika Langvad “Çok kötü bir gündü, sürekli tekerleğimiz patladı. Ne zaman tekerleklerimizi tamir edip tekrar yarışa devam etsek, bir patlak tekerimiz daha oluyordu.” dedi.

1.Etapa ait görüntüler:

 

25 Mart Salı günü başlayacak olan yarışın 2. Etabı, sporcular için nisbeten daha kolay bir etap olacak.

1.Etap sonrası erkekler genel takım sıralaması şu şekilde:

cape erkek

 

1.Etap sonrası bayanlar genel takım sıralaması:

cape kadın

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın