Canım Sızlıyor Biraz Ağrım Var

07/10/2013  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

Yorulmuşum, malzemeleri sildik etrafı düzenledik . Evet yarın ki çekime hazırız, neyse ki bu gün kırılan dökülen bir şey yok, bir şeyi de sağ da solda unutmamışız, iyi. hadi bakalım bu günü yırttık, masrafımız da yok denecek kadar az biraz bir mazot, sabahtan biraz muz, birkaç enerji içeceği, bir kaç kişi için gecikmiş bir öğle yemeği hava da çok güzeldi herşey harika. Ekim başında böyle bir güneşli günde bisiklet yarışı yapmak her yere herkese nasip olmaz bir hafta öncesinde yağan yağmurda patlayan yağmurluk yüzünden ıslanmış ve çalışmayan fotoğraf makinasının  akibetine neyse ki elimizdekilerin gelme şansı yok, Tabi düşürmeyelim diye boynumuz astık. Oooo saat epey ilerlemiş bir şeyler yiyelim bir de şu üstümüz deki tozu toprağı atalım. Yatalım uyuyalım sabah erken kalkılacak. Evet gerçekten güzel bir gün oldu. Eeee… Yatık ama uyku girmiyor gözümüze. Lan oğlum Pazar günü bu gün, çoluğundan çocuğundan ayrı kaldın, zaten her yerin kırık gördün işte daha bir 4800 mt’ lik parkuru yürüyemiyorsun, oradan oraya koşturamıyorsun, yarış bitti sen daha hala parkuru tamamlayamadın, neyse ki finişte bizden bir elman vardı da yırttık, ciğer hala yeterince oksijen taşıyamıyor besbelli daha iyileşemedin, ne zorluyosun kendini dinlenmen lazım.

Hani derler ya yat işte zıbar, saaa na ne?

Yaaa nasıl sana ne?

Bir şeyler epeydir ters gidiyor acaba tel açsak bir konuşsak faydası olur muydu?
Olmazdı elbet çünkü bu gün Pazar milleti rahatsız etmeyelim, aldık bir kere dersimizi, mesai saatinde arayacaksın. İyi de sana ne, sen mi değişitreceksin her şeyi?
Yoo zaten değişiyor da siz neden göremiyorsunuz diye soracaktım. Eee ne faydası olacak? Bilmem belki faydası olur. Sahi ben ne söyleyeceğim, çocuk dişçisi ne söyler ki? Belki de bir şeyler söylerdim. Tamam da kime ne söyleyeceksin? Canım acıyor diyeceğim. Yaa, git Allah aşkına koca koca adamların, sen bisikletten düşmüşsün ciğerin patlamış, kaburgaların kırık, köprücük kemiği kırık daha beş hafta olmamış senin çektiğin acından onlara ne? “O senin sorunun arkadaş koca adamsın, elinin parmaklarının sağlam olması ve sağlıklı kalman çok önemli bunu sen düşüne miyormusun? Yol yok zaten mazgallar ve trafikteki ruh hastası sürücüler arasında bisikletle slalom yapıp spor yapmaya kalkıyorsun akıl var  mantık var. Düşmüş çakılmışsın arsa almışsın işte, milletin derdi ne, seni niye dinlesin hem o senin sorunun ayrıca bu gün pazar, her gün bir sürü çocuk logar kapağının olmadığı bu ülkede düşüp hayatını kaybediyor kime ne derdini ne acını anlatacaksın.  Valla doğru söylüyorsun da ben o acımı anlatmayacaktım. Benim yüreğim ağrıyor, canım sızlıyor onu diyecektim.

Geçen hafta Çin’den geldik 20 günde 6.500 km yol yaptık ama bu gün 15 dakika mesafeden çağırılmadığımız bir yarışa gittim ve bir inşaat işçisi gördüm inanmazsın meğer çocuk hem BESYO da öğrenci hem milli hem de 2012 nin U23 şampiyonuymuş. O ne ya U23 de ne, var mı öyle bir şey?  23 yaş altı oluyor Dünya’da var da şimdilerde bizde yok. Elit yarıştı bu çocuk şimdilerde malum 29 jant pek moda delikanlı 26 jantlı bisikletle hızlı bir inişi saymazsak başka da teknik çıkışı teknik inişi olmayan neredeyse dümdüz olan cyclo cross yapılabilecek bir parkurda üçüncü oldu, ama malum bu sene yarış pek yoktu, motivasyon program darmadağın oldu kimsenin sezon sonunda konumunu değerlendiremezsin ki. Yok yok onu değerlendirmeyecektim bisikletini değerlendirecektim forma tamam milli takım forması da 26 jant bu bisikletin markası niye yok onu çözmedim.  Öğrendim ki meğer bir başka şampiyon varmış meğer o da borç harç bir bisiklet almış, etrafa sordum peki nerede şimdi o Ankara’da mı? Sonradan olma puanlı yarıştadır her halde di mi?  yok meğerse öyle değilmiş halka daha fazla para ödülünün dağıtıldığı bu yarışta gelip pedallasa değmeyecekmiş zaten motivasyon yok antrenman da yapmamış eee gelenler çok iyi şimdi yarışı kazanamam en az 150 TL harcamak var daha bir sürü borç harç var bisikletin parası var var da var niye gelsin ki dimi ama?  Eee peki inşaatta çalışan BESO öğrencisine şampiyona ne olmuş sen oraya dön. Ne olacak çocuk iskeleden düşermiş gibi destekleyenlerin gözünden düşmüş ama o da diğerleri gibi vaz geçmiyor “En iyisi olmak için seneye çok çalışacağım, abi gör beni  bak neler yapacağım.” diyor.

Ha sahi ne yarışı bu?

Valla aslında çok güzel bir yarış oldu gerçekten, Pek dağ bisikleti yarışına benzemese de bir çok güzel insanı olmayan fisktürde biraz yokuş olsa da İzmir’in en güzel yerlerinden birinde körfez ayaklarının altıda, karşısında alabildiğine yeşil bir orman manzarasında yaptığı, üstte üç oda – banyo bir de küçük ebeveyn banyosu, allta salon mutfak beraber hoş ve şirin evlerinin tanıtımı için destek verdikleri bu   paralı yarış organizasyonu sporcular için kaçmaz bir fırsat oldu. Evlerin fiyatları neymiş peki?  Valla ben onu sormadım  inşaatta çalışanından tut da  yurdun dört bir yanından  10 saat 6 saat 14 saat yoldan yarış için belki üç beş kuruş da para kazanırız diye gelen çocukları görmek için gittim evler güzel ama amacım o olmadığı için fiyatları bilmiyorum.  Bekli amaca yöneliktir diye düşünerek çağrılmış olan magazin basını biliyordur sen bir onlara sor. İyi de her kes para aldı mı ki bu kadar katılım olmuş? Valla görebildiğim kadarıyla iki üç önemli isim dışında  herkes İzmir deydi, Burada olmayanların da neden Ankara’da olduğunu da öğrendim tabi ne de olsa magazin basını değiliz. Peki her kes para alamadıysa buraya gelenlerin çocukların harcırahları ne olacak? Harcırah falan yok, eee o da bu işin cilvesi olacak o kadar. Olmayan 150TL ni harcayacaksın en azından.   Yaaa bari Ankara’ya gitseler miş harcırah falan alırlarmış? Bilmem alabiliyorlar mı? Bir sormak lazım? Burada en azından bol güneşli, sıcak bir havada güler yüzlü insanların olduğu güzel bir ortamda lototan para çıkarsa alabilecekleri evlerin olduğu bir mekanda doğanın tabiatın içerinde bir yarış koştular ve üstelik yıllardır yarıştıkları kedi dostları ve rakiplerinin çoğu da buradaydı, neticede iyi bir yarış koşmuş oldular.

İzmir’li bir dostumu gördüm yarışta  “Biz de çağrılmadık ama kızlarımı, çocuklarımı getirdim, destek vermek lazım di mi Hakan’ım. ” dedi.  Haksız da değil desteklemek lazım, da…
Ya alem adamsın tıpkı yüzüklerin efendisinde ki smeagol gibi kendi kendine ne konuşuyorsun, yat uyu di mi? Tamam yatacağım da, bu sene bir çok önemli isimler bisikleti bıraktı tabi biz seneye de böyle olsun hiç istemiyoruz çünkü bu çocuklar bizim çocuklarımız ve kolay yetişmiyorlar.  Şimdi muhtemelen “Sizin oraya gitmenize bir engel mi var? denecek  2014 Batman ve Bitlis’te  belki de  35- 30  kişilik ve neredeyse iki günlük mesafede olacak olan bu yarışların Türk Bisikletine olan katkısını kafaya takmış durumdayım bunu çözer çözmez söz yatıp uyacağım.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın