Cairns’de Kıyamet gibi bir Etap : 1. Etap Nötralize Edildi, Bart Brentjens Etap daha Başlamadan Yarıştan Çekildi

19/10/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

Kuzey Queensland’de dramatik bir gün… Cairns’de iki aydır yağmur yağmamıştı ve bugün, Crocodile Trophy’nin ilk gününde, yağmur sadece yağmakla kalmayıp sel gibi sağanakla Cairns ve Tablelands bölgelerini kamçıladı. Yarışçılar doğayla savaşırken, Olimpik Şampiyon ve geçen senenin ikincisi Bart Brentjens rahatsızlığı dolayısıyla yarıştan çekilmek zorunda kaldı.

 

Bart Brentjens – Crocodile Trophy 2009

 

Şiddetli yağmur yarıştan bir önceki gece başlayarak sabaha kadar şiddetini daha da artırdı. Yarışçılar sabah 9:30’da start alan etapla inadına mücadele ederken, Dinden Ulusal Parkı’ndaki yağmur ormanlarındaki zorlu yollar destek ekipleri ve 4WD araçları için oldukça mücadele gerektiriyordu. Yiyecek ve su taşıyan araç ve iki medya arabası Cairns’in temiz su ihtiyacını karşılayan Copperlode barajını geçtikten hemen sonra kalın çamur birikintilerine saplandılar. Yarışçıların güvenliğini düşünen organizasyon sorumluları etabı barajın bulunduğu noktada nötralize etmeye karar verdi ve bu noktada sıcak çay ve kahve ikramları yapıldı.

 

 

90 kişilik peloton dolambaçlı asfalt yollarda 20km kadar ekstra pedal çevirdiler ve etabı Tinaroo Gölü’nde toplu gruplar halinde tamamladılar. Etap nötralize edilmiş olsa da, yarışçılar oldukça zorlu mücadelelerden geçtiler ve ne yazık ki Jakob Steen-Petersen kaygan iniş bölümlerinde pek doğru risk hesaplaması  yapamadı ve yaşadığı kaza sonucu köprücük kemiğini kırdı. Tur birinciliği için favori adaylardan Bart Brentjens ise toplam uzunluğu 1200km’yi aşan zorlu organizasyona rahatsızlığı nedeniyle katılmama kararı aldı.

 

Jakob Steen-Petersen – Crocodile Trophy 2011, 1. Etap

 

Eski Olimpik ve Dünya Şampiyonu Bart Brentjens Pazar günü Cairns’e geldiğinde zaten sağlık problemleri mevcuttu. Amsterdam’dan Avusturalya’ya uçarken uçakta uyuyamamış ve hafif ateşi çıkarak rahatsızlanmıştı. “Ertesi güne kadar iyileşeceğimi umuyordum. Pazartesi günü hafif bir antrenman sürüşü yaptım ve bugünün etabının ilk tırmanışına doğru pedalladım ancak o an anladım ki tura başlamam benim için pek iyi bir karar olmayacaktı. İyileşmeyi umuyordum fakat bu sabah ateşim dünkünden bile kötüydü. Sağlığımı tehlikeye atmam gibi bir durum sözkonusu bile değil. Crocodile Trophy kesinlikle bir tatil değil, dünya çapındaki en zor dağ bisikleti yarışlarından birisi ve katılmak için çok iyi formda olmanız gerekiyor. Uçuş imkanlarını araştırıyorum, Hollanda’ya döneceğim”Bu durum Milka-Trek’ten takım arkadaşı Jeroen Boelen için de pek iyi olmadı. Hayalkırıklığı yüzünden okunan Brentjens, “Bu sene Cape Epic’e birlikte katıldık ve Urs Huber’i yenmek için taktiklerimizi bile hazırlamıştık. Önümüzdeki seneye kaldı…” şeklinde ekledi.

 

 

 

 

Cairns Esplanade’den alınan startta yağmura rağmen hala ümitler sürüyordu. Bu sene yollar daha az tozlu olacaktı. Gerçekten yollarda toz yoktu fakat çamur, derin su birikintileri vardı ve yarışçılar Dinden Ulusal Parkı’nın içine doğru tırmanmayı sürdürdükçe, su birikintileri daha da genişledi. Fakat bu bile pelotonun heyecanını kaybetmesine yetmedi. Jakob Steen-Petersen için hız yeterince yüksek değildi ve ilk tepe tırmanışı başlarken temposunu artırdı. Bu sene Crocodile Trophy’nin ilk atağa kalkan ismi olan Petersen arayı 2km’ye kadar açmayı başardı ancak peloton – pelotondan geriye kalanlar demek daha doğru olur – tarafından tekrar yakalandı. Daha sonra önü çeken isim geçen son iki senenin Crocodile Trophy galibi Urs Huber oldu. İsviçre Ulusal Şampiyonu formasıyla yarışçıların arasında göze batarak bu senenin kazananı olacağı izlenimini daha da sağlamlaştırıyordu. 

 

Urs Huber – Crocodile Trophy 2009

 

10 km sonra Lake Morris’e doğru yollar iyice dikleşmeye başladı ve Urs Huber atağa kalktı. Onun temposuna ayak uydurmayı başarabilen sadece 6 yarışçı oldu; :  Jeroen Boelen (Hollanda) Avusturalyalı Wolfgang Krenn ve Josef Benedseder (Team Eybl), Belçikalı Mike Mulkens ve Kevin Hulsmans ve Koreli Geeni Yong Choi. Fazla zaman geçmeden yediliyle eski pro bisikletçi René Haselbacher’in de içinde bulunduğu pelotonun arasındaki fark 1 dakika oldu. Yarışçılar doğa harikası yağmur ormanlarının içinden nehirlere doğru dönen yolda tırmanışa devam ettiler. Çamura saplanan organizasyon arabalarından ilkini, ardından diğerini ardından da bir üçüncüsünü geçtiler. Araçlar için “görevimiz tehlike”ye dönüşen parkurda yarışçıların temposuna ayak uydurmayı başarıp yarış direktörü ve bisikletçiler arasındaki tek iletişim yolu haline gelen iki ATV aracı oldu.

 

 

 

Yarış organizatörü Gerhard Schönbacher “O noktada etabı nötralize etme kararı aldık” şeklinde açıkladı. “Parkuru işaretleme görevini üstlenen benimki de dahil bazı araçlar yarışçıların önünde çamura saplanmıştı. Bizim rehberliğimiz olmadan yarışçılar Tinaroo Gölü’ndeki finişe kadar yollarını bulamayacaklardı. Daha da önemlisi yiyecek ve içecek taşıyan araçlar ve doktorlar yarış parkurunda ilerleyemiyorlardı ve yarışçıları parkurda tek başlarına bırakma riskini almak istemedik. Crocodile Trophy bir macera etkinliği ve bugün olanlar bunlar fakat insanların hayatıyla oynamak da istemiyorum.”

 

 

En öndeki araçta bulunan Schönbacher, Dinden Ulusal Parkı’nın ortasında çamura saplanan aracını yakalayan yedili atak grubuna finişe nasıl gideceklerini açıkladı. Yedili Tinaroo Gölü’ne asıl yarış parkurunu takip ederek ulaştılar. Diğer 83 yarışçı ise daha uzun fakat daha kolay ve güvenli olan Atherton Tablelands’den geçen asfalt yolu takip etmeleri doğrultusunda yönlendirildi.

 

[View:http://vimeo.com/30780027:550:0]

 

Yarın Tinaroo Gölü’nden Koombooloomba Barajı’na doğru seyreden ikinci parkur yarışılacak. Hava durumu tahminleri yine yağış olacağı yönünde. Yarışçılar Atherton’a kadar nötralize pedallayacaklar ve organizasyon sorumlularının verdikleri bilgilere göre zorlu bir arazi ve muazzam nehir geçitlerinden Herberton’a varacaklar. Ravenhoe’yu geçtikten sonra kamp alanı Koombooloomba  Barajı yakınlarında yağmur ormanı içinde kurulacak.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın