Batman’da Pedallar Kardeşlik İçin Döndü

26/03/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

Tarih kokan mekan Batman’dan tüm bisiklet severlere merhabalar, Bisiklet Federasyonu Takviminde yer alan Class 3 puanlamasıyla yapılan yarışma “Pedallar Kardeşlik İçin Dönsün” sloganı ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve eşi Esra Şimşek’in ve protokolün katılımlarıyla Batman Hasan Keyf’te başladı.Bisiklet Federasyonu ve Salcano firmasının desteğiyle bölge için önemli ve güzel bir yarış gerçekleşti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul’dan Salcano Firması sponsorluğunda kalkan otobüsle yaklaşık 40 sporcu Batman’a hareket etti. Oldukça uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından cumartesi akşamı Batman’a ulaşıldı. İlk etapta yemek ve sonrasında yarışma hakkında teknik toplantı ve kayıtlarını yapıldı.Yarışma öncesi sporcular parkuru görmediği için yarış günü start öncesi tüm sporculara parkurda bir tur ısınma ve tanıma turu için izin verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parkur 6,5km uzunluğunda Hasan Keyf manzaralı start, Dicle nehrinden geçen uzunca bir köprüden başladı daha sonra tarihi mekanlar içerisinden Hasan Keyf’in arka kısmında yer alan vadiden tırmanış başlıyor ve ardından teknik düzeyi orta karar olan kısmen zorlayıcı inişleri içeren sporcuların dikkatlerini ve kuvvetini ölçen sert kayalıkların ve keçi yollarının çamur ve mahalle içi dar sokaklardan geçen zorlayıcı bir parkurdu. inişler ve çıkışlar birbirine eşit fakat çıkışlar biraz uzundu diyebiliriz. Tırmanışın ardından inişlerin başlaması güzel bir hediye gibiydi.

 

 

 

 

Pazar günü yoğun güvenlik önlemleri altında Maliye Bakanımızın ve protokolün katılımıyla yarışma öncesi Saat:10:00’da ufak bir bisiklet gezisi yapıldı. Bakanımız “Bisiklet” konusunda yeni olmasına rağmen oldukça azimli ve bu sporu seven birisi olarak eşi Esra hanımda gezi boyunca kendisine eşlik eden iyi bir bisiklet sürücüsü gezi süresince kendilerine ufak tavsiyelerde bulunduk. Bisikletlerimizin özellikleri oldukça ilgilerini çekti özellikle kilitli pedallar ile nasıl dengede durduğumuza şaşırdılar.

 

 

 

Bölgenin tanıtımı ve kardeşliğin gelişimi, terörün yok edilmesi açısından oldukça güzel bir girişim olduğundan emeği geçen herkesi kutluyoruz. Bakanımız da bölgenin gelişimi için bu tür etkinliklerin süreceği ve bisiklet yollarının çoğaltılacağı müjdesini verdi.

 

 

 

 

Bu etkinliğin ardından Saat:11:00’de Ulusal kategoriler startı verildi 19 kişinin start aldığı yarışmada 4 kategori yer aldı.

 

 

Junior Erkekler Kategorisinde 3 Tur atan sporcularımızın sonuçları ise ;

Ömer Faruk Kansız 1. Agit Salman 2. Umut Usta 3.oldu. Agit’in yarışma öncesi parkurda ısınma turunu biraz geç atması starta geç kalmasına neden oldu bu durum kendisi için oldukça moral bozucu oldu.

 

 

 

Master Erkekler Kategorisinde 2 Tur atan sporcularımızın sonuçları ise ;

Oğuz Özçelik 1. olurken Elite kategoriden Master’a terfi eden Mahmut Karabiber 2. ve Murat Demirtaş 3.oldu.Bu kategorinin en yaşlı ismi Yüksel Demirel’i azminden dolayı kutluyoruz.

 

 

 

 

Under 15 Kategorisinde 2 Tur atan sporcularımızın sonuçları ise ;

Bilal Akgül’ün yeğeni olan Erdem Akgül ilk yarışı olmasına rağmen güzel yarışarak 1.olurken yeni bir Bilal’mi geliyor diye düşündürdü.Eyüp Aziz Gönülalan 2. Mehmet Burak Güzel 3. oldu.

 

 

 

 

Under 17 Kategorisinde 2 Tur atan sporcularımızın sonuçları ise ;

Abdulsamet Tatlı 1. Yusuf Kabaklar 2. Abdulsamet Kiv 3. oldu.

 

 

 

 

 

Saat:13:00’de Uluslar arası Kategoriler Startı verildi Elite Erkek ve Elite Bayan Kategorilerinde 30 sporcu start aldı.

 

 

 

 

 

Elite Erkekler’in heyecanlı startı, Hasan Keyf’in eşsiz manzarası ve bölge halkının meraklı bakışları arasında muhteşem bir start oldu. Sporcular yarışın ilk turlarında birbirlerinden kopmamaya çabalasalarda ilk turun ortalarından itibaren ufak gruplanmalar halinde dağılmalar oldu. Rampada güçlü olanlar avantajlıydı.Ayrıca sıcak havanın etkiside kıştan çıkmış sporcular için bir dezavantaj oluşturdu.

 

 

 

 

 

 

Tekniği üst seviyede olan sporcular kayalık, kısmen çamurlu, dar yollar içeren inişlerde aradaki farkı kapatmaya çalıştılar. İzleyenler için muhteşem performanslar içinde çekişmeli bir yarışma oldu. 5 tur üzerinden değerlendirilen yarışmada ;Bilal Akgül 1.liği kaptırmazken Bayram Eroğlu 2. Abdülkadir Kelleci 3. sırayı aldı.

 

 

 

 

Elite Bayanlarda ise 3 sporcu start aldı ve 3 tur attılar.

Semra Yetiş 1. Eda Konuk 2. Merve Pelin Bayram 3. sırayı aldı.

 

 

 

 

 

Ödül töreni sırasında Hasan Keyf’te en çok kitap okuyan öğrencilere Salcano tarafından bisiklet hediye edildi.Bu anlamlı ve güzel hediye eğitim ve spor açısından çok güzeldi.Bisikletlerini alan öğrenciler oldukça sevinçliydi.Halk oyunları ve yöresel türküler eşliğinde halay çekildi. Gaziantepli Serdar İncenacar’ın BMX bisiklet şovu ile renkli anlar yaşandı. Ardından tüm kategorilerde dereceye giren sporculara ödülleri verildi ve hatıra fotografı çekildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yarışma Hasan Keyf’in güzellikleri bölge halkının misafirperverliği ile devamlı kötü anılan imajını yok etmiş oldu.Hem spor etkinliği hemde bölgenin iyi yönde tanıtımı açısından pozitif bir girişim oldu.Bakan Şimşek Yeni kurulan Hasan Keyf’te bisiklet yolları yapılacağını ve ilerleyen yıllarda daha çok katılımla yarışlar yapılması için girişimde bulunacağını ve bisikleti en iyi şekilde kullanmayı öğrenip yarışlara girmeyi düşündüğünü söyledi.Bu destekler ile Türk Bisikleti gelişimini sürdürecek ve Terör yok olacak spor ve kardeşlik bölgeye hakim olacak.Kapadokya’ya benzeyen bu güzel beldemizin ilerleyen yıllarda yükselişini hep birlikte göreceğiz.

 

 

Batman MTB Cup Yarışı ile ilgili fotoğraf galerisi için burayı tıklayınız.

 

 

Yarışma Sonuçları

Ulusal Kategori

Uluslararası Kategori

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın