Batman Hasan Keyf Dağ Bisikleti Yarışı

27/05/2014  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

 

 

UCI 2.Klasman puanlandırma sistemine dahil olan ve Batman Hasan Keyf’te düzenlenen yarışlar tarihi atmosfer ve kavurucu sıcaklıkta teknik seviyesi yüksek parkurda gerçekleşti.

Yarışmaya 106 sporcu kayıt yaptırdı ve Azerbeycan, İran,Sırbistan, Ermenistan ve Bosna Hersek’ten sporcular katıldılar. Sabah kategorisinde yarışan 68 sporcu kıyasıya mücadele verdiler. Elit kategoride bulunan teknik etap sabah kategorisinde yarışan sporculara dahil edilmedi teknik tırmanış ve inişlerin bulunduğu etapta yarıştılar.

 

 

hasan-keyf-dağbisikleti (5)

 

Elit kategori startı Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımıyla Hasan Keyf girişinden Hasan Keyf merkezine kadar temsili start verildi sonrasında asıl startla sporcular yarışmaya başladılar. Öğlede sonra startında teknik etabında dahil edilmesiyle izleyiciler için görsel şölen sporcular için kıyasıya mücadele başladı.

 

hasan-keyf-dağbisikleti (1)

 

 

Starttan itibaren tempo hayli yüksekti parkurun büyük çoğunluğu taş ve kayalık alanlardan oluşuyordu ve tekniği iyi olan ön sıralara ilerleyebildi tabi bisikletin de faydası büyük, 29inc 26ya göre büyük avantaj sağladığını bu yarışta bir kez daha gördük.

hasan-keyf-dağbisikleti (2)

hasan-keyf-dağbisikleti (4)

 

Sporcuların 40 dereceye ulaşan sıcaklıkta yoğun efor harcamasıyla çoğu sporcu yarışı bırakmak zorunda kaldı.Çoğu sporcuda taşlı ve dikenli arazide sık sık teker patlattı ve zaman kaybı yaşadı. Turistik bir bölge olan Hasan Keyf yarışında Pazar günü olması nedeniyle kalabalık bir izleyici kitlesine sahipti. Fakat bölgenin sıcak kanlı çocuklarından gelen destek en anlamlısıydı her geçen sporcuya ismini sorup ismi ile destek verdiler sıcakta su ikram ettiler.

 

hasan-keyf-dağbisikleti (6)

 

Yarışma sonrası sporcular serinlemek için Dicle Nehrinin ılık sularına kendilerini bıraktılar ve hoş görüntüler oluşturdular. Hasankeyf girişindeki köprü başında yapılan ödül törenine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hasankeyf Kaymakamı Temel Ayca, Hasankeyf Belediye Başkanı A. Vahap Kusen ve çok sayıda sporsever katıldı. Ödül töreninde Bakan Şimşek dereceye giren sporculara madalya ve hediyelerini vererek hatıra fotoğrafı çektirdi ve sporcularla sohbet etti. Ayrıca sporculara bisiklet branşında destek sözü verdi ve Spor Bakanı ile görüşeceğini söyledi.

Dereceye girenler ise şu şekilde Yıldız Bayanlar 1-Merve Süs 2-Damla Alkım Ölmez 3-Kader Şahin

Genç Bayanlar 1-Ayşe Çakır 2-Büşra Önder 3-Gamze Kıyas

U-15 Erkek 1-Halil İbrahim Doğan 2-Kerem Uslu 3-Yunus Emre Turan

U-17 Erkek 1-Oğuzhan Tiryaki 2-İzzet Şahin İçem 3-Tayyip Uz

Genç Erkek 1-Onur Balkan 2-Yunus Emre Yılmaz 3-Seda Bülbül

+30Master 1-Nevzat Kral 2-Mustafa Zağlı 3-Ali İhsan Taş

+40 Master 1-Cem Anamurluoğlu 2-Tunga Kayım 3-Abdülkadir Erduru

Elit Bayanlar 1-Esra Kürkçü 2-Semra Yetiş 3-Eda Konuk

Elit Erkekler 1-Abdülkadir Kelleci 2-Feraz Shokri 3-Boyan Djurdjic

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın