Artık Bisiklet Ayakkabısı Kılıfı Alma Zamanı

21/11/2014  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Diğer İncelemeler, Giyim Ürün İncelemeleri, Triatlon ve İronman Donanımları İncelemeleri, Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

Kasım ayının son günlerini yaşadığımız şu günlerde sıcak Yaz günlerini terk edeli hayli zaman oldu. Ilık Sonbaharı günleri de artık geride kaldı. Trainerınızı çoktan kurdunuz ve kullanmaya başladınız bile. Diğer yandan haftasonu yaklaştıkça içinizde bir şeyler kıpırdanmaya başlıyor ve dışarıda bisiklete binmek için can atıyorsunuz. Cuma günü geldiği zaman haftasonu sürüşü için hazırlıklarınızı çoktan bitirdiniz ve soğuyan havalarla orantılı olarak bisiklet kıyafetlerinizin alt ve üst kısımları yeterince güçlendirdiniz. Hatta buff ve kışlık eldiveniz de sürüş için hazır. Haftasonu sürüşü esnasında soğuğa karşı yeterince hazırlıklı olduğunuzu düşünüyorsunuz. Peki ya, ayaklarınızı soğuktan korumak için önlem aldınız mı? Kısacası bisiklet ayakkabınız için bir kılıf temin ettiniz mi? Henüz ayakkabı kılıfı almadıysanız haftasonu sürüş keyfiniz, işkenceye dönüşebilir…

bisiklet ayakkabısı kılıfı (9)-001

Aslında tıpkı usta motorcuların dediği gibi “Soğuk hava yoktur, kötü kıyafet vardır!” Bu; “Eğer iklim koşularına uygun giyinirseniz, sürüşünüz eziyet olmaktan çıkar ve siz de bu işten keyif alırsınız!” anlamına geliyor. Evet, alt ve üst ekstremiteyi sıcak tutmak işin ana fikrini oluşturuyor. Özellikle uzun süre hareketsiz bir şekilde gidon tutan parmaklarımızı da iyi korumamız gerekiyor. Diğer yandan ayak ve ayak parmaklarımızın da bir o kadar sıcak kalması da sürüş konforu açısından çok önemli. Hali hazırda kullandığımız bisiklet ayakkabıları zorlu kış şartlarına göre tasarlanmıyorlar. Çünkü bisiklet ayakkabıları sıcak hava şartlarına uygun olarak optimize edilirler. Eğer sıcak tutması için tasarlansaydı, Yaz aylarında ayaklarımız kurdeşen dökerdi.

bisiklet ayakkabısı kılıfı (2)-001

Karbon veya plastik tabanlı olan bisiklet ayakkabılarının üst saya kısmından rahat bir şekilde hava alması için çeşitli bölgeleri delikli veya sentetik kumaşlardan imal edilir. İlk bakışta termal bir çorapla birlikte giyildiği zaman ayağımızı soğuktan koruyacağını düşündüğümüz bisiklet ayakkabıları, kışın soğuk havalardaki kısa bir sürüşte dahi ayak parmaklarımızın üşümesine ve uyuşmasına sebep olacaktır. Hatta benim gibi triatlon yarışlarında giyerken ayak bağı olmasın diye ayakkabınızın dilini de kestiyseniz soğuğa karşı hiç şansınız kalmaz. Sürüşünüzün, soğuktan hissizleşmiş ayak parmaklarınız yüzünden kısa kesilmesi ve çekilen acı ise cabası olur…

Bu durumda yapmanız gereken şey çok basit. Kendinize ve amacınıza uygun bir bisiklet ayakkabısı koruyucu kılıfı almalısınız. Amacınıza uygundan kasıt, bisikletinizi sadece kuru ve soğuk günlerde mi, yoksa yağmurlu ve soğuk günlerde de mi kullanacaksınız sorusuna cevap vermeniz gerekiyor. Çünkü piyasada hali hazırda satışa sunulan ürünler bu noktada ikiye ayrılıyor.

bisiklet ayakkabısı kılıfı (12)

Ayakkabı kılıfları, Gore-Tex, neopren, polyester, polüretan, poliamid, elasten, likra ya da saydığımız materyallerin birden çoklu kombinasyonlarından üretilmekte. Su ve rüzgar geçirmez ürünler Gore-Tex veya bantlanmış neoprenden imal edilmiş ürünler fiyatları ile olarak öne çıkarken, sadece rüzgar geçirmeyen ürünler ise daha ekonomik fiyatlı olarak karşımıza çıkıyor.

Kılıf seçimi yaparken yağmurda bisiklet sürmeyi tercih etmediğim için sadece rüzgar geçirmeyen kılıf tipi benim için yeterli oldu. Diğer yandan yağmurlu havalarda sürüş yapmayı sevenlerin mutlaka su geçirmez ürünleri tercih etmesi gerekiyor. Çünkü sadece rüzgar geçirmezlik özelliği olan kılıflar dönüş yolunda hafif çiseleyen yağmura yakalanan sürücüsünü eve kadar sıcak bir şekilde götürmek için yeterli olurken, yoğun yağışlı günlerde sürüş yapmak isteyenler için uygun değil.

Tam ekran yakalama 21.11.2014 171058

Eğer hala Kış aylarında sürüş yapmak için amacınıza uygun bir ayakkabı satın almadıysanız, size uygun bir ürünü www.bisiklet.com ‘ dan temin edebilirsiniz. Bisiklet.com’ da yer alan farklı özelliklere sahip dört ayrı üründen birisi, ihtiyacınız olan bisiklet ayakkabısı kılıfı olabilir. Ürünler hakkında kısa bilgiler ve linkleri aşağıda yer alıyor. G.O.A. (Güvenli Online Alışveriş) desteği ile rahatlıkla alışveriş yapabileceğiniz www.bisiklet.com ‘ a bir göz atın derim.

 

Shimano Trail NPU Bisiklet Ayakkabısı Kılıfı

3 mm. kalınlığında esnek Neoprene malzemeden oluşan ayakkabı kılıfı su geçirmez özelliğine sahip. Ayakkabının şeklini alan kılıf, 72% *Styrene Butadiene Kauçuk, 18% Polyester, [*Styrene Butadiene Rubber (SBR)]  ve 10% Poluretan’ dan oluşmakta. Antibakteriyel bambu-karbon termal iç yapısı olan ürün termik etkiye sahip ve -15 dereceye kadar soğuk havalarda ayağı sıcak tutuyor. Topuk, burun ve yan kısımları *Kevlar ile güçlendirilmiş. Yol bisikleti ayakkabıları için uygun olan kılıfı İki yönlü fermuarı sayesinde açıp-kapatmak gayet kolay. 210 gram ağırlığındaki kılıf, fermuarının üst kısmındaki cırt cırt sayesinde özellikle MTB ayakkabısı kullanımı için de uygun. Fiyatı 125TL. Ürünü incelemek için burayı tıklayınız.

 

bisiklet ayakkabısı kılıfı (6)-001
Shimano New Classic Bisiklet Ayakkabısı Kılıfı

2 mm kalınlığında esnek Neopren malzemeden oluşan bu model de tıpkı Trial NPU gibi su geçirmezlik özelliğine sahip. Benzer şekilde ayakkabının şeklini alan kılıf, 72% Styrene Butadiene Kauçuk, 18% Polyester, 10% Poluretan’ dan oluşuyor. Güçlü bir antibakteriyel bambu-karbon karışımı içyapısı olan ürün termik etkiye sahip. -10 dereceye kadar koruyucu özelliği olan ürün bilhassa yol ayakkabıları için imal edilmiş. Yarı kapalı tabana sahip Shimano New Classic serisi mükemmel şekilde ayakkabıyı sarıyor. Az ışıklı ortamda dahi oldukça yüksek yansıma yapan reflektörleri olan kılıf, Kevlar kaplı burun ve kapalı dikişlere sahip. Fiyatı 100 TL. Ürünü incelemek için burayı tıklayınız. 

 

bisiklet ayakkabısı kılıfı (5)

 

 

Shimano Pro Blaze Bisiklet Ayakkabısı Kılıfı

2mm Shimano Pro Blaze’ de 2 mm. esnek Neopren malzemeden yapılmış. Bu ürünün de burnu Kevlarla güçlendirilmiş Oldukça hafif olan Pro Blaze, 163 gram. Arka taraftan gizli fermurı olan kılıfın dikişleri kapalı. Rüzgar ve yağmura karşı koruma sağlayan Pro Blaze, -5 santigrat dereceye kadar koruma sağlıyor. Ürün özellikle yol bisikleti ayakkabıları için tasarlanmış. Fiyatı 100 TL. Ürünü incelemek için burayı tıklayınız. 

 

 

bisiklet ayakkabısı kılıfı (3)-001
Spakct Bisiklet Ayakkabısı Kılıfı

Bir Çin markası olan Spakct bisiklet performans giyimi üstüne çalışıyor. Ülkemizde pek tanınmasa da yurtdışında bilinen bir marka. Spakct ayakkabı kılıfı, Isıl işlem uygulanmış Polüretandan yapımlı. Kılıf su ve rüzgar geçirmez özelliğine sahip. Hem yol bisikleti hem de mtb ayakkabılarına uygun olan Spakct klılflarının arka fermuar bölümü reflektörlü ve üst kısmından cırt cırtlı. 108 gram ağırlığındaki kılıfın kalın bir alt tabanının yanı sıra termik iç yüzeyi bulunuyor. Fiyatı 69 TL. Ürünü  incelemek için burayı tıklayınız. 

bisiklet ayakkabısı kılıfı (7)
*Styrene Butadiene Rubber (SBR)- Styrene Butadiene Kauçuk; Sentetik kauçuk olarak bilinen bu madde aşınma ve eskimeye karşı dayanıklı. Otomobil lastiklerinin %50’ si SBR’ nin çeşitli tiplerinden imal ediliyor.

*Kevlar: Çok hafif ve gerilime dayanıklı karbon liflerden oluşan bir malzeme. Çelik yelek, miğfer, paraşüt ipi ve yol bisikleti lastiklerinde sıklıkla kullanılmakta. Aynı ağırlıktaki çelik halattan beş kat daha dayanıklı.

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın