‘Antalya Günübirlik Bisiklet Rotaları’ Kitabı Çıktı!

03/06/2013  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

Uzun süredir hem yurtiçi (yarışların iptal edilmesi sonucu sporcuların maddi açıdan mağdur olmaları, hakemlere hak ettikleri değerin verilmemesi vb), hem de yurtdışı ( Armstrong’un dopingli çıkması, Cipollini’nin ve diğer büyük bisikletçilerin başarısının şaibeli olması vb.) bisiklet dünyasında gelişen olumsuz olayların verdiği üzüntülerin ardından sizlere harika bir bisiklet haberi vermenin mutluluğu içindeyim.

 

Yazarı dostum olan Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç Dr. Faik Ardahan, Türkiye’de bir ilke imza atarak Akdeniz’in incisi Antalya’daki günübirlik bisiklet rotaları kitabını hazırladı. Kendisiyle olan görüşmelerimizde konudan beni haberdar ettiğinde çok mutlu olmuş fakat Türkiye’de bunun gibi birçok işe yarar, modern projenin desteklenmemesi ve yalnız başına yapılmak zorunda olunması sebebiyle “acaba gerçekleşebilecek mi?” soru işaretiyle endişeye kapılmıştım. Ne hoş ki, Faik Ardahan hoca, azmi, bisiklet ve doğa sevgisi, pozitifliğiyle projesini son aşamasına kadar getirdi ve nihayet değerli eseri piyasaya çıkarılarak raflarda yerini aldı!

 

 

Bu kitabı çok değerli yapan unsurlar var. Öncelikle yazarın kendisi, sadece rant veya prim yapmak amacıyla geçici bir hevesle bisikletine atlayıp dağları gezerek kuru kuru bir rota kitabı çıkarmış değil! Çünkü Faik Ardahan, zaten yıllardır ileri seviye dağcılık ve bisikletçilikle ilgilenmekte, bu branşlarla ilgili kurulmuş büyük oluşumların başında yetkili görev konumunda bulunmuş tecrübeli biri.

Aynı zamanda tüm bunları severek, içinden gelerek, doğası gereği yaptığından kitabın her sayfasında gösterdiği özeni hissedebiliyorsunuz. Kitabın kapak fotoğrafından, içindeki tüm fotoğraflara kadar hepsi Faik Ardahan ve dostları tarafından bizzat çekilmiş fotoğraflardır, alıntı değildir. İşte bu yüzden kendisinin gösterdiği özeni hissediyorsunuz diyorum.

 

 

Sadece bununla değil, bisikletçilere verdiği öneri ve tavsiyeler, rotalarındaki kişisel yorumlar, hepsi sağlıklı, güvenli ve keyifli turlar için işe yarayan önemli bilgilerle dolu.

 

Kitabın dili, kesinlikle sıkıcı değil, aksine okudukça tur yapma ve bahsedilen rotalara ulaşma isteğiniz daha da artıyor! Çünkü Faik hoca bu esere emeğiyle, tecrübesiyle beraber yüreğini, sevgisini koymuş!

Üstelik ilk sayfasında, önsözden önce benim de cümlelerime ve eseri hakkındaki düşüncelerime yer vermiş olması beni ayrıca duygulandırdı. Bu jestinden dolayı kendisine ayrıca teşekkür ediyorum. Bu arada kitabını imzasıyla adresime göndermesi, sevdiklerime okuturken ayrıca göğsümü kabarttı. Bu ince ruhlu bisiklet ve doğaseverin kitabı her bisikletçinin yanıbaşında mutlaka olmalı!

 

Kitapta, hem dağ bisikletçileri, hem de tur bisikleti olanlar için, her seviyeye hitap eden tur rotaları yer alıyor. 4 farklı zorluk derecesi, her seviyedeki bisikletçiyi de kapsıyor. Rota bilgileri, çok anlaşılır yönlendirmelerle verilmiş.

 

Büyütmek için fotoğrafın üzerine tıklayabilirsiniz

 

Antalya’da oturmuyor olabilirsiniz, fakat iklimi ve yeryüzü şekilleriyle her daim yerli turistin olduğu kadar yabancıların da ilgi odağı olan Antalya’ya mutlaka bir gün yolunuz düşmüş veya düşecektir. Bu yüzden kitabı, ilk baskısındayken alıp koleksiyonunuza ekleyebilirsiniz. Kitapla beraber ara sayfasında bir de CD veriliyor. Bu CD, kitabın içinde anlatılan tüm rotaların GPS (uydu bağlantılı yön, konum bilgisi) verilerini de içerdiğinden, GPS bağlantılı her teknolojik alete, kitapla beraber verilen CD’nin içindeki GPS verilerini aktarıp, rotaları avucunuzun içindeymiş gibi görebiliyorsunuz. Bu, o yeni rotaların keşfinde işinizi çok kolaylaştıracak bir kolaylıktır.

 

Kitabını, oğlu Doruk Ardahan’a ve diğer tüm evlatlara armağan eden Faik Ardahan’ın sonsuz sevgisini uzaklardan bile hissedebiliyorsunuz.

 

Kitabın kapağı o kadar güzel ki, her baktığımda dalıp gidiyorum! Fakat sevdiğim bir söz burada vesile olsun; “Kitabın kapağı değil içi önemlidir” ve içi, içeriği de en az kapağı kadar iyi, dolu dolu bir kitap olduğu için ayrıca seviniyor ve Faik Ardahan’ı bu önemli çalışmasından dolayı bir kez daha tebrik ediyorum. Bisiklet kullanımını teşvik edici, mevcut bisikletçilerin de işini kolaylaştırıp yeni turlar için heveslendirici bu eserin meydana gelmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Elinize, yüreğinize, fikrinize sağlık.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın