Ankaragücü Artık Türkiye’nin UCI Lisanslı Tek Dağ Bisikleti Takımı

09/02/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

 

 

   Bu sene üçüncü sezonunu geçiren ve bisiklet dünyasına girdiği günden itibaren dağ bisikletindeki en başarlı isimleri bünyesinde toplayarak ve onlara her türülü imkanını sunan Ankaragücü Spor Kulübü bu sene çıtasını bir basamak daha yüksetiyor. Geçen sene(2010) dağ bisikletinde son derece başarılı bir sezon geçiren takım bu sene Salcano Bisikleti’in sponsorluğunda hedefilerini uluslararası başarılara çevirdi ve  Türkiye’nin tek uluslararası dağ bisikleti takımı olarak UCI lisansını aldı.

 

   2011 yılında 12 sporcu ile mücadele edecek olan Ankaragücü Bisiklet Takımı 23 yaş altında çok iyi bir kadroya sahip, 5 sporcu ile uluslararası arenada ülkemizi temsil ederek Olimpiyatlara sporcu yetiştirmeyi hedefliyor, Alman Hahn-Training-Systems – Carsten Hahn kontrolünde çalışmalarını sürdüren sarılaciverli takım, kulübün Tandoğan tesisleri’nde konaklıyor ve haftada 5 gün güç ile kondisyon çalışmalarına devam ediyor. Sarı lacivertliler Nisan ayı başında başlayacak olan dağ bisikleti yarışları öncesinde hazırlık olarak federasyonun yol bisikleti yarışlarına da katılıyor ve dayanıklılık kazanmayı hedefliyor.

 

   Kadrosuna bu senenin önemli transferi Halil Kormaz’ı da katarak güçlenen Ankaragücü Bora Tirki, Turgay Germen, Bülent Atlas, Bayram Eroğlu, Ozan Ali Bulunmaz, Demir Berkay Yavrucuk, Yusuf Çabık, Ogün Çavuş, Cumhur Boyraz, İsmail Demirkan, Abdulsamet Kıv gibi dağ bisikletinde şampiyonluklar ve kürsü görmüş bir çok iddialı ismi barındırıyor.  Ankaragücü Bisiklet Takımı 2011 senesinde 107 takımın yer aldığı UCI liginde puan toplayarak üst sıralara çıkmaya çalışacak. Bu çerçevede hazılıklarına sezon öncesinde  yoğun bir şekilde devam eden Ankaragücü Spor Kulübü bisiklet sporcularına her türü profesyonel desteği vermekte, onların bilimsel skorlarını modern araştırma ünitelerinde uzman spor hekimlerinin gözetiminde almaktadır. Ülkemizdeki  20 yi aşkın yarışa ve yurt dışında yapılacak olan yarışlara katılacak olan sarı lacivertli takım bu zorlu ligde puan toplamaya çalışacak.

 

 


  Son ana kadar titizlikle ve profesyonelce yürütülen çalışmalar neticesinde  Ankaragücü Bisiklet Takımı’nın uluslararası lisansının(UCI)  çıkması üzerine açıklama yapan Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, ”Yol Bisikleti’inde 2 Continental takımın yanında çok önem verdiğimiz Dağ Bisikleti’nde de bir Continental takımımızın olması ülkemizde bir ilk. Ankaragücü’nün Dağ Bisikleti’ne son iki yıldır çok büyük bir katkısı var. Biz de elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Başta Ankaragücü Başkanı olmak üzere menajerinden sporcusuna kadar tüm emeği geçen kişilere bisiklet camiası adına teşekkür ediyorum.” dedi.

 

  Ankaragücü yönetim kurulu üyelerinden ve kulübün Mali Saymanı Ayhan Atalay “ Ankaragücü olarak amatör branşlara özel bir önem veriyoruz. Geçtiğimiz sezon çok ciddi başarılara imza atan takımımızı yeni transferler ile güçlendirdik.” dedi. Takımın Türkiye’nin tek ‘Uluslar Arası Dağ Bisiklet Takımı’ olmasının gururunu yaşadıklarını belirten Atalay “Önümüzdeki olimpiyatlarında çekirdek kadrosunu oluşturacak bu sporcularımızın uluslar arası turnuvalarda da hem ülkemizi hem de kulübümüzü başarı ile temsil etmeleri için elimizden gelen desteği sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

 

  Bu sezon Ankaragücü Bisiklet Takımı’na sponsor desteği veren Salcano Bisiklet  takım sporcullarının üst düzey donanımlı bisikletlerle yarışmasını sağlayarak katkı vermektedir. Salcano Bisiklet Yönetim Kurulu üyesi Bayram Akgün “ Ankaragücü gibi büyük bir kulübe sağladığımız destek ile Avrupa’da mücadele etmesine destek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hem bu yıl hem de önümüzdeki yıllarda Ankaragücü Bisiklet Takımı’na her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın