Ankara 1.Uluslararası Çağatay Avşar Dağ Bisikleti Kupası 22.05.2011 Hacettepe

23/05/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR 

 

 

Ankara yarışı geçen sene çamuru ile ünlenmiş ve sporcuların aklında kötü bir iz bırakmıştı. Yoğun yapışkan çamur yüzünden bisiklet sürmenin mümkün olmadığı parkurda çoğu sporcu yarışı bırakmış, bırakmayanlar da acı içinde bitiş çizgisine ulaşmışlardı. Bu sene de bütün sporcular aynı tedirginliği yaşayarak Ankara’ya geldiler. Cumartesi günü aynen geçen sene olduğu gibi tam da teknik toplantının yapıldığı esnada başlayan çok şiddetli sağanak yağış bütün sporcuların karamsarlığa bürünmesine sebep olsa da korkulan olmadı. Pazar günü sabah saatlerinden itibaren güneşli bir havanın hakim olması tam anlamıyla olmasa da parkurdaki çamurların kurumasını ve parkurun bisiklet sürülebilir hale gelmesini sağladı. Her ne kadar yağmur bulutları öğlenden itibaren Ankara semalarında görünseler de korkulan olmadı ve yarışlar boyunca hiç yağmur yağmadı.   

 

Cumartesi günü çamur korkusu sebebiyle bir çok sporcu parkur tanıma turu atmadan doğrudan kayıt olup teknik toplantıya girdiler. Gayet kalabalık ve sıcak bir atmosferde buluşan bisikletçiler, teknik toplantının ardından sponsorların düzenlediği makarna partisi ile karınlarını doyurdular. Teknik toplantının ardından sporcular için tahsis edilen araçlarla, yarışa da adını veren Çağatay Avşar’ı anmak için geçen sene trafik kazasında hayatını kaybettiği yere giderek hem trafik terörüne lanet ettiler, hem de olay yerine karanfil bırakarak Çağatay Avşar’ın hiçbir zaman unutulmayacağını gösterdiler. 

Toplam 8 ayrı kategoride düzenlenen yarışlara toplamda 173 sporcu kayıt yaptırdı. Parkurda geçen senelerde aşırı çamur sorunu teşkil eden bir bölüm Cumartesi günü çıkartılarak parkur 1,2 km kısaltıldı ve 6,5 km’ye düştü. Bunun yanında her turda toplam 250 metre irtifa farkı ile gayet zorlayıcı bir parkur oluşturulmuştu.  Bunun üzerine kategoriler için ön görülen tur sayıları Elit Erkekler için 7, Elit Bayanlar için 6, Junior ve Master Erkekler için 5, Yıldız Erkekler için 4 ve Yıldız Bayanlar için 3 olarak belirlendi. Ancak sabah start alan kategorilerin tur zamanları göz önüne alınınca yarış esnasında bütün kategoriler birer tur kısaltıldı. Öğleden sonra yarışacak kategorilerde ise ikişer turluk bir kısaltmaya gidildi ve Elit Erkekler 5, Elit bayanlar 4 ve Junior erkekler 3 tur attılar.

 

Sabah saat 10’da start alan Yıldız Erkek, Master Erkek ve Yıldız Bayan kategorileri 2 dakika ara ile start aldılar. Yıldız Erkekler’de 38, Master 30+’da 20, Master 40+’da 11 ve ilk kez bu yarışta oluşturulan Yıldız Bayanlar kategorisinde 8 sporcu yarışa başladı.

 

Cumartesi günü yağan şiddetli yağmurun etkisi ilk turda biraz kendini gösterse de yarışların genelinde bisiklet sürmeyi engelleyecek bir durum söz konusu olmadı.  İlk start alan Yıldız Erkekler kategorisinde Ankaragücü’nden Abdulsamet Kıv çok başarılı bir yarış çıkartarak en yakın rakibine 3 dakika fark atarak birinci oldu. Henüz 14 yaşında olan Abdulsamet genel olarak bakıldığında geleceği çok parlak bir sporcu. Samet’in arkasından ikinciliği Bursa Nilüfer Belediye Spor’dan Ali Sünnetçi alırken, üçüncülüğü Alanya Belediye Spor’dan Duran Akbaş elde etti.

 

Yıldız erkek ilk üç dereceleri :

 

1 – Abdulsamet Kıv       M.K.E. Ankaragücü S.K.    1.20.08

2 – Ali Sünnetçi            Nilüfer Belediye Spor       1.23.24

3 – Duran Akbaş           Alanya Belediye Spor       1.23.33

 

Yıldız erkeklerin iki dakika arkasından yarışa başlayan master kategorilerinden 30+ Master kategorisinde çekişme çok heyecanlıydı. Yarışın başında liderliği eline geçiren Nevzat Kıral yarışın sonuna kadar istikrarlı bir şekilde temposunu korudu ve birinciliği elde etti. Yarışın başında Nevzat Kıral’ın arkasından ikinciliğe yerleşen Oğuz Özçelik de yarışın sonuna kadar ikinciliğini korumayı başardı. İlk iki sporcunun ardından Ankaragücü Spor Kulübü’nden üç sporcu üçüncülük için mücadele ettiler. İlk tur Bülent Atlas üçüncülüğü elinde tutsa da ilerleyen turlarda hasta olarak yarışa girmesine karşın iyi bir yarış çıkartan Turgay Germen’in temposuna ayak uyduramadı ve Turgay Germen üçüncülüğü elde etti.

 

Master 30+ ilk üç dereceleri :

 

1 – Nevzat Kıral       Brisa Spor                          1.15.35 

2 – Oğuz Özçelik      Rize Gençlik Spor                 1.17.08

3 – Turgay Germen   M.K.E Ankaragücü S.K.         1.18.44

 

Master 30+ kategorileri ile birlikte 3 tur atan 40+ kategorisinde Çorum Belediye Spor’dan Murat İşçimen çok rahat bir yarış çıkartarak en yakın rakibi olan Sadık Dedeoğlu’nun 10 dakika önünde yarışı bitirerek birinciliği elde etti. Delta Spor’dan Sadık Dedeoğlu’nun ikinciliği elde ettiği yarışta Bursa Belediye Spor’dan Cengiz Uçkan üçüncü oldu. 

 

Master 40+ ilk üç dereceleri :

 

1 – Murat İşçimen     Çorum Belediye Spor          1.33.18

2 – Sadık Dedeoğu    Delta Spor Klübü               1.43.49

3 – Cengiz Uçkan      Bursa B.şehir Belediye S.    1.49.02

 

İlk kez bu yarışta açılan Yıldız Bayanlar kategorisinde Alanya Belediye Spor’lu yarışçılar genel olarak başarılı bir yarış çıkarttılar. Her ne kadar parkur çok ağır olmasa da uzun çıkışlar ve teknik inişler minik bayanları oldukça zorladı. Her şeye rağmen çok başarılı şekilde mücadele eden sporculardan Alanya Belediye Spor’lu Mesude Şenol birinci olurken, takım arkadaşları Ayşe Çakır ikinci ve Büşra Önder de üçüncü oldular.

 

 

Yıldız Bayanlar ilk üç dereceleri :

 

1 – Mesude Şenol        Alanya Belediye Spor     1.20.27

2 – Ayşe Çakır            Alanya Belediye Spor     1.21.05

3 – Büşra Önder          Alanya Belediye Spor     1.24.40

 

Sabahki yarışların tamamlanmasının ardından öğleden sonra yapılacak olan UCI kategori yarışları için hazırlıklar başladı. Havanın sıcak seyretmesi ve sabah yarışlarının da etkisi ile parkur tam olarak oturmuştu. Bu yarışta bir ilk daha yapılarak Elit Erkek, U23 Erkek ve Junior Erkek kategorileri birlikte start aldılar. Elit kategoride C2 yarışlarında çok da alışık olmadığımız 8 yabancı sporcu katılımı ile rekabet had safhadaydı. Elit Erkekler’in 1,2 km’lik asfalt Start Loop’u tamamlamaları ile birlikte özellikle Yunan sporcuların temposu rakiplerini geride bırakmaya yetti. Üç Yunan sporcu diğer sporcular ile farkı açıp birlikte çevirmeye başladılar ve yarışın sonuna kadar liderliklerini korudular. Onları yarışın başından itibaren Bilal Akgül ve Sırp sporcu Bojan Djurdjic takip ettiler. Son turlara doğru fark iyice kapansa da maalesef Türkiye Şampiyonu Bilal Akgül’ün öndeki üçlüye yetişmesi mümkün olmadı. Yunan sporcular anlaşarak bitiş çizgisini sırayla geçtiler. Onların bir dakika arkalarından Bilal Akgül 4. ve Sırp Sporcu Bojan Djurdjic 5. oldu. 

 

Elit Erkekler yarışı ilk üç sporcu derecesi :

 

1 – Periklis Ilıas                  Team Protek      1.44.48

2 – Georgios Pattes             Team Protek      1.44.49

3 – Dimitrios Antoniadis       A.S. Machites     1.44.50

 

 

Elit kategori ile birlikte yarışan ancak kürsüde ayrı olarak yer alan U23 kategorisindeki sporcuların dereceleri :

 

1 – İshak Ünal              Brisa Spor                       1.50.48

2 – Hamza Kansız         Rize Gençlik Spor               1.51.52

3 – Bayram Eroğlu         M.K.E. Ankaragücü S.K.     1.53.55


   

 

Junior Erkekler kategorisinde yarışın başından sonuna harika bir yarış çıkartan Yusuf Çabık en yakın rakibine 5 dakika fark atarak birinciliği elde etti. Elit erkekler ile birlikte start alan Junior kategori sporcuları ağabeyleri ile yarışıp kendilerini deneme imkanı buldular. Yusuf Çabık yarışın başında temposunu yükselterek U23 sporcularının da önünde 3 turluk yarışı bitirdi. Yusuf aynı zamanda Yıldız kategorisinde çok başarılı bir yarış çıkartan Abdulsamet Kıv’ın dayısı. Hal böyle olunca dağ bisikletinde aileden gelen bir yeteneklerinin olduğunu düşünmemek elde değil. Dağ bisikleti yarışlarında fazla görünmeyen, ancak yol bisikletinde başarılı olan Bursa Nilüfer Belediye Spor’dan İsmail İssi ikinciliği elde ederken, Brisa Spor’dan Agit Salman üçüncü oldu.

 

Junior kategori ilk üç dereceleri :

 

1 – Yusuf Çabık      M.K.E. Ankaragücü S.K.      1.05.55

2 – İsmail İssi        Nilüfer Belediye Spor K.        1.10.54

3 – Agit Salman      Brisa Spor K.                    1.11.55

 

 

Günün son start alan kategorisi olan Elit Bayan yarışında bir yabancı sporcu ile birlikte toplam 13 sporcu yarışa başladı. Yarışın ilk turunda öne geçen ve çok başarılı bir yarış çıkartan Semra Yetiş, Sırp rakibi Jovana Grnogorac’ın önünde birinciliği elde ederken, rakiplerine göre biraz daha yavaş kalan Türkiye Şampiyonu Esra Kürkçü yarışı üçüncü olarak tamamladı.  

 

 Elit Bayan ilk üç dereceleri :

 

1 – Semra Yetiş               İstanbul Spor K.           1.49.40   

2 – Jovana Grnogorac        Novi Sad                    1.51.31

3 – Esra Kürkçü                Brisa Spor K.               1.57.14

 

 

 

 

Günün sonunda bütün sporcuların yarışı tamamlaması ile birlikte ödül töreni düzenlendi ve yarışlarda dereceye giren sporculara madalyaları verildi. Ancak 40+ kategorisi için durum biraz farklıydı. Bu yarışa da adını veren ve geçen sene bisiklet antrenmanı esnasında bir aracın kendisine çarpıp kaçması sonucu hayatını kaybeden Çağatay Avşar’ı anmak adına 40+ kategorisinde derece yapan sporculara kupa verildi. Gelenekselleşmesi için çabalanan Çağatay Avşar kupasının önümüzdeki senelerde de bu seneki gibi heyecan ve rekabet dolu olmasını diliyorum ve kendisini rahmetle anıyorum. 

 

Yarışın toplu sonuçlarına bu adresten ulaşabilirsiniz :

 

http://bisiklet.gov.tr/tr/yaris_sonuclari/MTB/2011_05_22_Hacettepe.pdf   


  

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın