Andras Parti Polonezköy Dağ Bisikleti Yarışı Şampiyonu, Puanlar Gitti

09/05/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

[View:http://vimeo.com/23477495:550:0]

Yol bisikleti tutkunlarının merakla beklediği Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu geçen hafta sonu başarılı bir organizasyonla sona ererken, gözler tekrar ülkemizdeki yurtiçi yarışlara çevrildi. Bu sefer özellikle dağ bisikleti severlerin yüzlerini güldüren 5. Uluslararası Polonezköy Dağ Bisikleti yarışı 8 Mayıs Pazar günü 161 yarışçının katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti. Son yıllarda kan kaybeden dağ bisikleti sporunun 2011 sezonu için geldiği noktayı belirleyecek önemli yarışlardan biri olacağı için bu yarış, bizim için de bir merak konusuydu. 15.000.000’luk kapasitesiyle neredeyse büyük bir ülke nüfusuna sahip bir şehir olan İstanbul’da gerçekleşecek olan ve 5.’si düzenlenen Uluslararası Polonezköy Adampol Dağ Bisikleti yarışını izlemeye 100-150 km’lik bisiklet etapları yapan binlerce bisikletçiden yarış günü acaba kaç tanesi gelecekti ve gerçek anlamda kaç yeni dağ bisikleti yarışçısı görebilecektik? Bu konuyla ilgili yorumlarımızı sona saklayarak, önce yarış detaylarıyla ilgili biraz bilgi verelim.

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun bu sene için düzenlediği 5’i Class-1, diğerleri Class-2 kategorisindeki 16 yarıştan 2.’si olan Polonezköy Dağ Bisikleti yarışları, eşsiz doğası, dik çıkışları ve hızlı inişleriyle bisikletçiler için ideal hava koşullarında gerçekleşti. Yarışlar, Pazar günü sabah 10:00’da start alan 30+ Master Erkekler (4 tur), 40+ Master Erkekler (3 tur), Yıldız Erkekler (4 tur) ve Genç Erkekler (4 tur) yarışlarıyla başladı.

Günün asıl beklenen U23, Elit Erkekler ve Elit Bayanlar yarışları 3’er dakika arayla saat 13:00’te start aldı. Jandarma önündeki dar sokakta başlayan startta yarışçılar UCI puan sıralamalarına göre 6’şarlı olarak sıralandılar. Startın verilmesiyle beraber ön sıralarda yer kapma mücadelesi gözlenirken, arkada bulunan ve daha güçlü olduğu halde sokağın dar olması nedeniyle öne gelemeyen sporcular için ciddi bir sorun oluştu. 4X Adampol pistinin hemen dibinden başlayan single-track iniş parkuruna ilk girebilmek tüm sporcular için oldukça önemliydi. Ancak bu 6’lı çıkış birçok yarışçının öne gelmekte güçlük çekmesine neden oldu. Parkura ilk girme mücadelesi, beklendiği üzere yarışın favorileri arasında yaşandı. Parkura ilk giren isimlerden olan Marek Galinski, Macar Szilard Buruczki, Polonyalı Kornel Osicki ve Macar Ulusal Şampiyon Andras Parti, ilk turun içerisinde birbirini kollayan dörtlü olarak yarışı domine ettiler. İlk turda Ulusal Şampiyonumuz Brisaspor’lu Bilal Akgül ilk turun sonunda finiş çizgisini  9. sırada geçti.

İlk turun içerisinde gözlerimiz hemen Portekiz Ulusal Şampiyonluk formasını taşıyan David Rosa’yı fark etti ve Cyclingtr olarak UCI sıralamasında 114. olan bu sporcunun hırsı ve tekniği bizi kendisine hayran bıraktı. İlk defa Manisa yarışından tanıdığımız UCI sıralamasında 40. olan yine son derece güçlü ve teknik bir sporcu olan Macar Andras Parti üçüncü turdan itibaren beklendiği üzere yarışı kendi inisiyatifine aldı. Polonya’nın son derece güçlü dağ bisikletçilerinden olan Marek Galinski, Andras Parti’yi sürekli kontrol altında tutmak istedi. Ancak Parti dünya klasmanında neden 40. sırada olduğunu tüm dağ bisikleti severlere yarışı 01:19:40’lık derecesiyle birinci tamamlayarak göstermiş oldu. Yarışta 01:21:05’lik derecesiyle Polonyalı yarışçı Marek Galinski ikinci gelirken, Portekiz Ulusal Şampiyonu David Rosa 01:21:43’lük derecesiyle üçüncülüğü aldı.

Elit Erkekler kategorisinde Türk bisikletçiler arasında en iyi dereceyi kazanan isim ise 01:29:27’lik derecesiyle 13. olan Brisaspor’lu Bilal Akgül oldu.

Saat 13:00’te başlayan yarışlar arasında verilen en son start olan Elit Bayanlar yarışı başından itibaren üst düzey ve amatör dağ bisikletçilerinin arasındaki farkı gözler önüne serdi. Yarışın startıyla beraber yine Elite Erkekler’de olduğu gibi bayan bisikletçiler arasında da Adampol parkuru bitişindeki single-track inişine ilk girebilme mücadelesi yaşandı. Ön sıralarda  İstanbulspor’dan başarılı bisikletçimiz Semra Yetiş parkura ilk giren isimlerden birisi oldu. Ulusal Şampiyonumuz Brisaspor’lu Esra Kürkçü ise her zaman olduğu gibi temkinli bir yer tutarak single-track inişine girdi. Yarışı domine eden isimler daha ilk turun başlarında kendilerini göstermeye başlayan İsveçli bisikletçiler olurken, yarışı 01:12:02’lik derecesiyle İsveç Milli Takımı’ndan Asa Erlandsson birinci bitirdi. Onu 01:15:01’lik derecesiyle Ann Berglund ikinci olarak izlerken, Manisa yarışından da tanıdığımız Macar Eszter Dosa 01:19:29’luk derecesiyle üçüncülüğü aldı. Yarışa katılan Türk sporcularımızdan Brisasporlu Türkiye Şampiyonu bisikletçimiz Esra Kürkçü 01:23:48’lik derecesiyle yarışı 6. sırada bitirirken, eski şampiyonumuz İstanbul Spor Kulübü’nden Semra Yetiş, 01:30:23’lük derecesiyle yarış bitişinde 8. sırada yer aldı. Bir diğer başarılı Türk bisikletçimiz Asuman Burcu Balcı ise onun hemen ardından 01:32:17’lik derecesiyle 9. sıraya yerleşti. Balcı’nın gerisinde kalan diğer bütün bayan yarışçılar tur yediler.

Yıldız Erkekler kategorisinde Duran Akbaş 01:19:59’luk derecesiyle birinci, İlhan Erdinç Türkyılmaz 01:22:44’lük derecesiyle ikinci, Yunus Emre Yılmaz 01:23:06’lık derecesiyle üçüncü oldu.

Master 30+ kategorisinde dört turu ilk tamamlayan 01:08:23’lük derecesiyle Muammer Yıldız olurken, onu 01:13:00’lük derecesiyle Bora Tirki ve 01:13:59’luk derecesiyle üçüncü olan Oğuz Özçelik izledi.

Master 40+ kategorisinde üç turu tamamlayan ve 01:12:27’lik derecesiyle birinci gelen bisikletçimiz M. Kemal Merkit olurken, onu 01:12:33’lük derecesiyle ikinciliği alan Oğuz Çevik ve etabı 01:16:08’lik derecesiyle tamamlayan Ali Yılmaz izledi.

Biraz da yarışın genel atmosferinden bahsedecek olursak, dünyada yapılan Class-1 yarışlarında, değil Elite Erkekler’in Elite Bayanlar’la birlikte start alması, U23’lerle birlikte parkurda aynı anda yer almaları bizce bu kadar üst düzey yarışçının katıldığı bir yarışta üst sıralarda yer alma mücadelesi veren profesyonel bisikletçilere karşı yapılan ciddi temel hatalardan birisiydi.

4,5 kilometre uzunluğundaki parkurda, havanın bisikletçiler için son derece elverişli olmasına rağmen, önceki gün yağan yağmur nedeniyle çamurlaşan zemin, yarışçıların da üzerinden geçmesiyle daha da yumuşadı ve doğru lastik seçimi yapanların yarışta büyük avantaj sağlamasına neden oldu, donanım eksiklikleri olan amatör bisikletçilerimiz için bir handikap da buradan geldi diyebiliriz.

Yarışın eleştiriye açık yanlarından bir diğeri de yarış başlangıcında dar alanda 6’şarlı verilen startın ön sıralara gelmek isteyen sporcular için bir handikap olmasıydı. Yarışta yerleşim yerinin içinden geçen bir start loop olmamasını da beşincisi gerçekleşen bu yarışın bir diğer eksikliği olarak belirtebiliriz.

Uluslararası üst düzeyde yarışçıların katıldığı, ulusal şampiyonların da bulunduğu böylesine önemli puanların ve para ödüllerinin verildiği yarışlarda basit gibi gözüken bu tarz problemlerin önemli olduğunu düşünüyoruz. Evet, katılımı fazla göstermek görsel açıdan oldukça güzeldir, ancak aralarında teknik ve profesyonellik bakımından bu kadar fark olan yarışçıların aynı parkurda bulunması ciddi bir handikaptır. Parkur içerisinde tur yiyen, arkadan gelen sporcuya yol açmayan birçok amatör sporcuyu geçmek, parkur üzerindeki sabit bir engeli aşmaktan çok daha zor olduğundan, bu yarışta öndeki iddialı isimlere yetişmek neredeyse birçok sporcu için imkansız hale gelmiştir.

Bu sene yapılacak olan 11 UCI yarışına uluslararası katılım söz konusu olduğunda bundan sonra artık bu düzeyde yabancı dağ bisikletçilerinin katılımı ile birlikte, bu yarışlardan puan ve para çıkartmak amacında olan yarışçılarımız için artık işler  kolay olmayacaktır. Eğer sporcularımıza ve alt yapıya yönelmezsek ilerisi için bu yarışlardan UCI puanları ve para ödülleri çıkarmak hayal olacaktır.

Not: Geçen senelerde var olan Elit B Kategorisi, UCI yarış tüzüğüne uygun olmadığı gerekçesiyle kaldırılmıştı. Ancak doğru olmasına rağmen yapılan bu uygulamanın elit yarışçıların katılım sayısında etkili olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca yine üzülerek gözlemliyoruz ki, bayan bisiklet yarışçılarımızın sayısı bir elin parmaklarını hala geçmiyor. Şimdi bir de tüm bunların üzerine 30+ ve 40+’daki katılımın azlığı da düşündürücü oluyor.

Bu arada yazımızın başında sormuş olduğumuz sorumuzun yanıtına gelecek olursak, evet, iyi sunulmuş bir yarış izledik. Ancak bu yarış için ön tanıtımlar yapılmış mıydı? Bu konuda Cyclingtr gibi, Mtbtr gibi bisiklet sporuna gönülden destek veren Türkiye’nin önde gelen siteleri desteklenmiş miydi? Bu konuda profesyonel bir yol haritası çizilmiş miydi? Maalesef bunlara yine bu yarışta da tanık olamadık… Peki sorumuzun yanıtına gelelim. Kaç İstanbullu bisiklet sever vardı?Artvin’de yapılan yarışı 1500 kişi seyrederken, İstanbul’da 5.’si düzenlenen bu yarışta onlar da bir elin parmaklarını geçmiyordu…

Yarış sonunda birçok önemli sporcuyla röportaj yaptık. Hafta içerisinde bu röportajlarımızla ilgili sayfalara Cyclingtr.com’dan ulaşabilirsiniz.

Yarış sonuçları için lütfen linki tıklayınız. Yükle

 


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın