Amerika’nın Kahramanı Aaron Gwin Pietermaritzburg Dünya Kupasını Yeniden Ateşe Verecek

08/03/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

 

17-18 Mart tarihlerinde Güney Afrika Pietermaritzburg’da gerçekleşecek Dünya Kupası ilk ayağı için 2011’in şampiyonları ne düşünüyor? ne hedefliyor? görüşlerini sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. 2011 UCI MTB World Cup Pietermaritzburg yine sezonun ilk ayağı olarak gerçekleşmişti. Downhill disiplininde geçen yılın Pietermaritzburg Dünya Kupası Şampiyonu Amerika’lı sporcu Aaron Gwin geçen yıl muazzam bir sezon geçirmişti. Amerka’nın Downhill disiplininde Dünya Kupası kazanan ilk sporcusu Aaron Gwin, adeta Amerika’nın kahramanı olarak görülmeye başlandı.

Geçen yıl Pietermaritzburg’da elde ettiği Dünya Kupası Şampiyonluğunun yanı sıra elde ettiği derece 1999 yılında Shaun Palmer’ ın 4 dakika 12 saniyelik rekorunu da kırmayı başarmıştı. Pietermaritzburg seyircilerini şok eden mükemmel performansıyla kendisini izleyen herkesi hayran bırakmıştı. 2011’de Trek World Racing takımı ile anlaşma imzalayan 1987 doğumlu Gwin sezon öncesi hazırlığının çok iyi gittiğini belirtti. Gwin,”Sezon öcesi hazırlığım mükemmel geçti. En iyiyi yapabilmek için herşeyi yaptım. Şimdi biraz eğlence ve nasıl geçeceğini görme zamanı” dedi.

 

Amerika’da gerçekleşen Southridge Kış Serisi yarışlarındaki performansı sezonun erken belirtisi olarak sporcunun formunun gayet iyi olduğunu gösterdi. Şubat ayında yapılan Southridge serisinde 2 galibiyet kazanan Gwin’in bu sezon da formda olduğu görüldü. Cascades Parkında bu yıl da ünvanını korumayı hedefleyen şampiyonun geçen yıl nefes kesen performansından sonra bu yıl sergileyeceği performans merakla bekleniyor.

 

2011 UCI MTB World Cup sezonunu oldukça başarılı geçiren Aaron Gwin eski motocross yarışçısı olarak favori isimler arasında değildi. Pietermaritzburg’daki sezon açılış Dünya Kupası için favoriler, Greg Minnaar, Mick Hannah, Gee Atherton, Sam Hill ve Steve Peat Pietermaritzburg Şampiyonu olabilecek olağan şüphelilerdi. Ancak yarış günü Aaron Gwin’in beklenmeyen, nefes kesici performansı gerçekten sürpriz olmuştu. Parkurda Gwin’in hızı en üst düzeye ulaştığında Greg Minaar maksimum güçle karşılık vermeye çalışmış, ancak Gwin’i yakalamak için yeterli hıza ulaşamamıştı. Bu beklenmeyen isim ve performans karşısında, parkurun en güçlü ismi Minaar yetersiz kalmıştı. Elbette bu durum, Dünya Kupasının olağan şüpheliler dışına çıkanlara sürpriz bir ismin olağan üstü performansı herkesin şaşkınlıkla karşılamasına sebep olmuştu.

 

 

Gwin, “Benim için herşey hemen hemen aynı, Hala sezona keyifli bir başlangıç hedefliyorum ve bunun için çalışıyorum. Sonuçlara takılıp kalmayın, ben sadece yarıştan keyif almak istiyorum. Sonuçlarda bu bağlamda eşdeğer gelecektir zaten.” dedi. Geçen yıl kariyerinin ilk dünya kupasını Pietermaritzburg’da kazanan Gwin, “Kesinlikle benim için çok özel bir yarış. Geçen yıl burada mükemmel bir haftasonu geçirmiştim. En sabırsızlandığım yarış olduğunu söyleyebilirim.” dedi. Downhill’in güçlü ismi Greg Minaar için ise, “Greg gerçekten büyük bir isim. Evinin arka bahçesinde ona özel bir dünya kupasına sahip. Herkesin kazanmasını istediği ve beklediği kişi olmasından dolayı üzerinde çok büyük bir baskı olduğunu düşünüyorum.”dedi.

 

Her ne kadar kendisini baskıdan uzak tutmaya çalışsa da Aaron Gwin, bu yıl Pietermaritzburg’un en iddialı ismi konumunda. Gwin geçen yıl,  Pietermaritzburg, Avusturya’da Leogang Dünya Kupası, Kanada’daki Mont Sainte Anne Dünya Kupası, Amerika’daki Windham Dünya Kupası ve İtalya’daki Val di Solie Downhill Dünya Kupasını kazanmıştı. Champery’deki Dünya Şampiyonasında ise Gwin, yarışta son segmentte kök inişinde kaydı ve bariyerlere takıldı, hemen toparlanıp devam etmesine rağmen çok önemli zamanlar kaybetti. Gwin’e süre kaybettiren düşüşü Champery hedefini kaybetmesine sebep oluştu. Greg Minaar ise Fort William ve Fransa’daki La Bresse Dünya Kupalarını kazanmıştı.

 

Gwin’in takımı Trek World Racing 18 kişilik takım kadrosu içeriğinde; 7 sporcu, 4 mekaniker, 5 takım yönetim ve destek personeli, 1 fotoğrafçı ve bir mühendis olmak üzere katılacak takımlardan en büyüğü olarak Pietermaritzburg’da olacak. Gwin’in takım arkadaşı, Junior kategoride yarışan Yeni Zellanda’lı Anton Cooper, katıldığı tüm Junior Dünya Kupalarını kazanmış bir isim. Takımın diğer güçlü ismi ise yine Downhill kategorisinde yarışan bayan sporcu Tracey Moseley (2011 Pietermaritzburg Bayanlar Downhill Şampiyonu). Ayrıca İsviçreli Flueckiger kardeşler Lucas ve Mathias 2012 Olimpiyatlarında İsviçre CrossCountry takımının üyeleri olarak Trek World Racing takımında bulunuyorlar.

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın