Alanya Riviera Dağ Bisikleti Yarışı 2010

05/07/2010  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

Her yıl geleneksel olarak olarak C1 kategorisinde düzenlenen Alanya Riviera Dağ Bisikleti Yarışı (Riviera MTB CUP) 3-4 Temmuz 2010 tarihlerinde Alanya – Kızılalan’da gerçekleştirildi. Bu yıl her zamankinden farklı olarak Elit Erkek ve Elit Bayanlar’ın yarışı sabah saat 10:30’da başladı. Bu durum yarışmacılar için sürpriz bir karar oldu. Bunlara ek olarak yarışmanın tamamı son derece sıcak ve nemli bir havada geçti.

Ancak bu sefer her kategorideki yarışmacı sayısının daha önceki yarışlara kıyasla az olması ve halkın yarışa ilgisinin çok sönük olduğu gözlerden kaçmadı. Katılımcılardan 15 tanesi yabancı sporculardan oluşmaktaydı. Sabah 10:30’da Elit Erkekler’le başlayan yarış, onların hemen ardından çıkış yapan Elit Bayanlar’la devam etti.

 

 

 

 

 

 

İlk çıkışın yapılmasıyla birlikte Evgeniy Pechenin, Olexandr Gerasche, Marios Athanasiadis ve Bilal Akgül, Halil Korkmaz gibi yarışmanın iddialı isimleri parkurun ilk teknik taşlı çıkışına önde girmek için kıyasıya çekiştiler. Teknik tırmanışın başlamasıyla birlikte Brisa Spor’dan Bilal Akgül ikinci sıraya yerleşti ve ilk turu bu şekilde geçtikten sonra ikinci turun başında liderliği ele geçirdi. İyi bir tempo yakalamasına rağmen bir tur sonra lastiğinin patlaması nedeniyle bu avantajını kaybetti. Patlak lastiğini “feedzone”da değiştirmeyip şişirmeyi tercih eden Bilal Akgül, kısa süre sonra lastiğinin tekrar yarılmasıyla bir tur boyunca bu halde devam etmesinden ötürü zaman ve enerji kaybederek sıralamada geriye düşmekten kurtulamadı. Feedzone’a tekrar geldiğinde aldığı yedek jantın da patlamasıyla birlikte tam bir şanssızlıklar zincirine kurban gitti. Sezon başında yapılan yarışta da arka aktarıcısının kırılmış olduğu hatırlanacak olursa, şampiyon yarışçımızın kazanabilecek güçte olduğu iki yarışı elinden kaçırmasına tanık olduk. Ancak her şeye rağmen Bilal Akgül, yarışı bırakmayarak nihayetinde beşinci olmayı bildi. Halil Korkmaz ve Yasin Yaman gibi birçok elit sporcu, son derece kırıcı olan bu parkurda teknik sıkıntılar yaşamaları nedeniyle yarışı bırakmak zorunda kaldılar. 7 turdan oluşan Elit Erkekler yarışının sonunda birinciliği kazanan isim Evgeniy Pechenin oldu. Sezon başında yapılan C1 kategorisindeki ilk yarışta birinci olan Olexandr Gerasche bu yarışta gerilerden gelerek dördüncü turdan sonra yaptığı atakla ikinci sırayı aldı. Kıbrıs Rum Kesimi’nden milli sporcu Marios Athanasiadis ise üçüncü oldu.

 

Derece

İsim

Kulüp

Zaman

1

Evgeniy Pechenin

Forward Udmurtia

02:05:50

2

Olexandr Gerasche

ISD Cycling Team

02:07:45

3

Marios Athanasiadis

Cyprus National Team

02:14:48

 

 

 

 

 

Elit Bayanlar yarışında Alla Boyko ile birlikte yüksek bir tempo tutturan ve bu senenin tartışmasız en güçlü ismi olan Brisa Spor’lu Türkiye Şampiyonu Esra Kürkçü kısa sürede arayı açarak ikinciliğe yerleşti. Bir tur bu şekilde gittikten sonra ikinci turun kaya inişinde rakibinin yol vermemesi nedeniyle dengesini kaybederek düştü ve temposunu kaybetti. Buna reğmen pes etmeyerek ikinciliğini korumayı başardı ve yarışı ikinci sırada bitirmesini bildi. Yurtdışında uzun süre yol bisikletine bindikten sonra yavaş yavaş tekrar dağ bisikletine alışan Ankaragücü sporcusu Semra Yetiş, üçüncü sırada yarışı tamamlayarak eski günlerine döneceğinin sinyallerini verdi. Aksaray’da kürsü gören ve çıkışta olan OMÜSAS sporcusu Burcu Balcı, çok iyi bir iniş tekniği olmasına rağmen ikinci turda ikinci kaya inişinde şanssızlık yaşayarak düştü. Buna rağmen kısa sürede toparlanıp yarışa devam ederek dördüncü sırayı elde etti.

 

Elit Bayanlar :

Derece

İsim

Kulüp

Zaman

1

Alla Boyko

ISD Cycling Team

01:55:53

2

Esra Kürkçü

Brisa Spor

02:05:06

3

Semra Yetiş

MKE Ankara Gücü

02:19:56

 

 

 

Öğleden sonra 14:00 sıralarında çıkışı verilen yarışlarda beklenildiği gibi tüm favori isimler kürsü gördü. 23 Yaş Altı Erkekler kategorisinde, bu yıl yabancı antrenör denetiminde çalışarak yarışlara hazırlanan Rize GSK’den Hamza Kansız çok rahat bir yarış çıkararak birinci oldu. Geçen yıl geçirdiği kazanın olumsuz etkilerini üzerinden atmayı başaran Uğur Göksu yarışı ikinci sırada bitirerek üst üste iki yarışta da kürsü görmüş oldu. Ciddi şekilde düşerek yaralanan ve ambulanstan yardım alarak acı içinde yarışı tamamlayan Yunus Terkin ise üçüncü sırayı aldı.

 

23 Yaş Altı Erkekler :

Derece

İsim

Kulüp

Zaman

1

Hamza Kansız

Rize GSK

 

2

Uğur Göksu

İstanbul GSK

 

3

Yunus Terkin

Gaziantep – Ferdi

 

 

 

 

Yıldız Erkekler’de bu senenin en başarılı iki isminden Ömer Faruk Kansız ve Agit Salman yarış esnasında düşmelerine rağmen sırayla birinci ve ikinci oldular. Gaziantep GSK’dan Mustafa Şahan ise üçüncü oldu.

 

Yıldız Erkekler :

Derece

İsim

Kulüp

Zaman

1

Ömer Faruk Kansız

Rize GSK

00:54:23

2

Agit Salman

İstanbul GSK

00:59:15

3

Mustafa Şahan

Gaziantep GSK

01:07:03

 

 

 

 

 

Genç Erkekler’de yarışın tartışmasız favori ismi, Adana Bisiklet Takımı’ndan İsak Ünal yarışı sorunsuz ve kontrollü bir şekilde tamamlayarak birinci oldu. Ankaragücü’nün bu seneki transferlerinden Yusuf Çabık yarışı ikinci sırada bitirirken Tunahan Çelebioğlu ise üçüncü sırada bitirdi.

 

Genç Erkekler :

Derece

İsim

Kulüp

Zaman

1

İsak Ünal

Adana Bisiklet

01:13:43

2

Yusuf Çabık

MKE Ankara Gücü

01:15:22

3

S. Tunahan Çelebioğlu

Gaziantep – Ferdi

01:21:30

 

 

Bu senenin en çekişmeli kategorilerinden olan 30+ Master’larda Brisa Sporlu Nevzat Kıral, bu yarışta da birinciliği kimseye kaptırmadı. Rize GSK’den Oğuz Özçelik ikinci olurken, Ankaragücü’nün tecrübeli sporcusu Bora Tirki ise üçüncü sırayı aldı.

 

+30 Master :

Derece

İsim

Kulüp

Zaman

1

Nevzat Kıral

Brisa Spor

01:16:13

2

Oğuz Özçelik

Rize GSK

01:19:19

3

Bora Tirki

MKE Ankara Gücü

01:26:28

 

Katılımın diğer kategorilere göre bariz şekilde az olduğu +40 Master’larda ise Zafer Yalın (Yalova Belediyesi) birinci olurken, Ekrem Hacıoğlu ikinci, Oğuz Çevik ise üçüncü oldular.

 

+40 Master :

Derece

İsim

Kulüp

Zaman

1

Zafer Yalın

Yalova Belediyesi

 

2

Ekrem Hacıoğlu

İstanbul GSK

 

3

Oğuz Çevik

Ferdi

 

 

 

 

Bu sene “daha da iyileştirme” niyetiyle bazı yerleri yeniden düzenlenen bu parkur, çok kırıcı olması ve bundan dolayı pek çok sporcunun teknik sorunlar yaşamasına sebep oldu. Nihayetinde çoğunun yarışı tamamlayamamasına neden olarak genel klasmanda ciddi puan kayıpları yaşamalarına sebebiyet vermesi nedeniyle yarışmacılar tarafından ciddi eleştiriler aldı. Özellikle bu sebeple iki yarıştır üst üste 60’ardan toplam 120 puan kaybettiğini belirten Bilal Akgül yarışmanın en zararlı çıkan isimlerinden biri oldu. Yarış sonunda yapılan röportajlarda Bilal Akgül, Esra Kürkçü ve İsak Ünal artık dağ bisikletine her anlamda ilginin ve katılımın giderek azaldığını belirttiler.

 

Türkiye Şampiyonu Olimpiyat sporcumuz Bilal Akgül’ün, tıpkı İsak Ünal’ı yetiştiren Halil Korkmaz gibi artık kendi bilgi ve tecrübelerini peşinden gelecek yeni yıldızlara aktarmasının ve kendisi gibi güçlü ve yetenekli yeni isimler yetiştirmesinin zamanının geldiğine inanıyoruz.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın