Alanya Dağ Bisikleti Yarışı Class 1

07/04/2014  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

DCIM100GOPRO

 

UCI Dağ Bisikleti takviminde,Türkiye ayağında Class 1 olarak gerçekleştirilen 18.Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti Turnuvasına 9 kategoride 12 ülkeden tüm toplam 240 sporcu kayıt yaptırdı.

2

Kızılalan yarışma parkuru, organizasyon tarafından özenle işaretlenmiş ve uluslararası bir yarışa yakışan standartlarda bir parkur izlenimi veriyordu. Bir tur uzunluğu 3.6km olan parkur; sert kayalık geçişler, çıkışlarda merdiven basamağını andıran tırmanışlar, nabızı tavan yaptıran çıkışların yanısıra sürat ve tekniğe dayalı inişleri ile sporcuların nefesini keserken, izleyicilere de görsel şölen sunan hızlı ve teknik bir parkur.

 

Organizasyon Teknik Toplantısında ülkemize ilk kez bir bayan UCI komiseri görevlendirildi. Csilla TAM mütevazi ve sevecen tavırlarıyla yarışma hakkında uyulması gereken kuralları ve gerekli hatırlatmaları yaptı. Yarışmada en çok tur atacak olan kategori her yarışta olduğu gibi Elite Erkekler kategorisi 7 tur, Elite Bayanlar 5 Tur olarak belirlendi. Master Bayanlar kategorisinde 4 olan tur sayısı toplantıda 5’e çıkarıldı. Ayrıca yeni uygulamaya geçen Türk sporcuları ilgilendiren sporcu formu uygulaması ve formalar üzerinde yer alan takım ismi ve sponsorlar gerekli izin yazıları olmazsa yarışmaya sporcuların alınmayacağı hatırlatıldı.

3

Sabah startında 7 kategoride sporcular aralıklarla start aldılar. Start alanında adeta Pazar yeri kalabalığı vardı  ve katılım fazla olunca gruplamalar da fazla oldu. Master kategori önünde start alan “Sepetli Bisikletler Halk Kategorisi” tüm sporculardan epey bir tepki aldı.

4

Böylesi önemli bir yarışta ayrı bir parkur ayarlanarak sporcular zor durumda bırakılmamalıydı diye düşünmeden edemiyoruz. Parkurun her anında sepetli ve standartlara uymayan şehir bisikletleri ile yarışan gençler profesyonellere oldukça zor anlar yaşattı.

5

6

Organizasyon komitesinin bir daha ki yarışlarda bu konuya daha duyarlı olmasını tüm sporcular adına beklemekteyiz yine bir başka konu olarak da yardım noktası haricinde bir çok sporcu yardım ve destek alarak kural ihlali yapmasıydı, denetimin artması gerektiğine inanmaktayız.

7

U-15 Kategorisi;

1-Halil İbrahim Doğan (Kütahya Gençlik Spor Kulübü)
2-Tahir Buğra Yiğit (Alanya Belediyesi)
3-Furkan Tiryaki (Nevşehir Gençlik Spor Kulübü)

u15

U-17 Kategorisi;
1-Oğuzhan Tiryaki (Kapadokya Birlik Spor Kulübü)
2-İzzet Şahin (Kapadokya Birlik Spor Kulübü)
3-Oğuzhan Tanrıverdi (Aldosk Alanya)

u17

Yıldız Bayanlar kategorisi sonuçları ;
1-Merve Süs (Alanya Belediyesi)
2-Salome Maletzhi (Muğla Gençlik Spor Kulübü)
3-Keziban Koyun (Ege Pedal Spor Kulübü)

yildizbayan

Genç Bayanlar
Alanya Aldosk adına kategoriyi kendileri oluşturan ve kendi aralarında yarışan Genç Bayanlar, takımlarından aldıkları sponsor desteğiyle her geçen gün gelişiyorlar ve performanslarının arttığını gözlemliyoruz. Sonuçlar şu şekilde.
1-Ayşe Çakır (Aldosk)
2-Mesude Şenol (Aldosk)
3-Büşra Önder (Aldosk)

gencbayan

Genç Erkekler
Gelecek vadeden sporcularımızın yarıştığı kategoride Onur Balkan istikrarlı tur süreleri ile birinciliği elde ederken.Yunus Emre Yılmaz ikinci ve Tolga Akdeniz üçüncü sırayı aldılar. Bu kategoride Format Udmurtia Rusya takımından yarışan Anton Ogarev ve Stanslav Antonov ilk iki sırayı alsalar da ulusal kategori olması nedeniyle kürsü göremediler fakat üstün bir performans gösterdiler.
1-Onur Balkan (Brisaspor)
2-Yunus Emre Yılmaz (İstanbul Gençlikspor)
3-Tolga Akdeniz (Gürsu Belediyespor Kulübü)

gencerkek

Master +30 Erkekler
Çekişmeli geçen kategorilerden Master +30 kategorisinde Salih Manavoğlu çalışmalarını hobi amaçlı sürdürmesine rağmen oldukça başarılı bir yarış çıkartarak yarışı birinci olarak tamamladı. Hemen ardından Almanya’da maraton yarışmalarına katılan ve ülkemizi başarıyla temsileden Erkan Sakallıoğlu 2.sırayı aldı. Yarışmaya İstanbul’dan katılan Ali İhsan Taş Teknik inişleri uçarcasına indi ve izleyicilerden tam not aldı ve üçüncü sırada yarışı tamamladı.
1- Salih Manavoğlu (Bursa Nilüfer Belediye Spor Kulübü)
2- Erhan Sakallıoğlu (Türk Telekom)
3- Ali İhsan Taş (Büyükçekmece Bisiklet Spor Kulübü)

master30

Master +40 Erkekler
Türkiye’de sporculara Dağ Bisikletini sevdiren isim Bora Tirki yarışmada sporcuya yakışan bir disiplinle ve sezona hevesle ve iyi bir kondisyonla başlayarak iyi bir yarış çıkardı ve yarışmayı birinci sırada tamamladı.Yarış öncesinde üzerine giydiği yakın zamanda aramızdan ayrılan Kemal Merkit’in anısına “I Ride For Kemal Merkit” yazılı T-shört ile bizleri hüzünlendirdi ve yarışta onu hatırlayarak tam güç bastığını söyleyebiliriz.

Hemen ardından Tunga Kayım ikinci olurken Cem Anamuroğlu üçüncü sırada yarışı tamamladılar.
1. Bora Tirki (İstanbul)
2. Tunga Kayım (Çorum Belediyespor)
3. Cem Anamurluoğlu (İstanbul)

master40

Öğle Startı organizasyonun en çekişmeli en tecrübeli isimlerin yarıştığı 67 sporcunun start aldığı Elite Erkekler kategorisinin çekişmelerine sahne oldu.
Dünya Kupasını aratmayan bir start alan sporcular savaşa gidercesine büyük bir toz bulutuyla izleyecilerin arasından parkura uçarcasına girdiler.

e1

Dar geçişlere en hızlı girenin avantaj kazandığı parkurda geçişlerde yığılmalar ufak kazalar yaşandı. Bisikletlerin birbirine kenetlendiği geçişlerde insan üstü efor harcandı.
26’ ve 29’ jant arasında seçim yapmak isteyenlere ders veren bir parkurdu 29 jantlı sporcular 26’ janta göre setli geçişlerde, inişlerde ve çıkışlarda avantaj sağladılar.
Bu teknik detay ve Türk sporculara göre daha çok desteklenmeleri ve ülkelerinin arkalarında olması nedeniyle haliyle zirveyi genelde olduğu gibi yabancılar aldılar. Türk sporcular içlerindeki azim ve içlerinde sönmek bilmeyen spor ve başarı azmi ile yabancılarla kıyasıya mücadele ettiler.

e2

Türk sporcular arasında en iyi derece 18.olan İsak Ünal’ın yarış öncesi arka lastiğinde sorun olan İsak her yarışta yaşadığı tekerlek ve teknik arıza sorununu yaşamamak için start öncesi hemen lastiğini değiştirdi ve sezona iyi bir başlangıç yaptığını dile getirdi. Bir diğer isim Kadir Kelleci ise yarışın ilk turlarında yaşadığı zincir problemi ve sorunlar nedeniyle yarışmadan istediği sonucu alamadı.

e3

Elite Erkekler kategorisinde Belçika’dan ülkemize ilk kez gelen ve UCI sıralamasında 116.sırada yer alan Belçika Silahlı Kuvvetlerinde Askeri Personel olan 23 yaşında Bofrost Prorace Takımı sporcusu Ruben Scheire yarışmayı 01:30:08 derecesiyle kazanan isim oldu. Belçikalı bir diğer isim UCI Sıralamasında 347. Didier Bats 01:30:50 derecesiyle ikinci sırayı alan isim oldu. Türkiye’de ki yarışlara ara ara gelen ve UCI sıralamasında 97.sırada yer alan Oleksandr Gerashchenko 01:31:10 derecesiyle üçüncü sırayı aldı. Oleksandr yarışmada kaza geçirdi ve bacağı kanlar içerisinde yarışmayı tamamladı. Yarış sonrası sağlık ekiplerinin geç müdahale etmesi Oleksandr’ı oldukça kızdırdı kürsüye çıkmadan önce yarası sarılı olarak kürsüde yerini aldı. Oleksandr bu aksaklık olmasaydı daha iyi sonuç alabileceğini dile getirdi.

e4

e5

Elite Bayanlar kategorisinde
Salcano Alanya sponsorluğunda yarışan UCI sıralamasında 32.sırada yer alan Sırp sporcu Jovana Crnogorac bir yıl içerisinde katıldığı bir çok yarış ve kazandığı tecrübelerle oldukça güçlendiği gözlerden kaçmadı. Diğer rakiplerine göre oldukça rahat bir yarış çıkardı ve 01:21:21 derecesiyle birinci sırayı aldı.

e6

İkinci sırayı alan ülkemize sık sık gelen UCI sıralamasında 58.sırada yer alan Ukrayna Isd Takımı sporcusu Natalia Krompets 01:23:35 derecesiyle ikinci olarak yarışmayı tamamladı.

e7

Üçüncü sırada UCI sıralamasında 71.sırada yer alan ve her geçen gün geliştiğini gözlemlediğimiz Anna Konovalova 01:24:20 derecesiyle üçüncü sırayı aldı.

e8

Elite bayanlarda bir diğer başarılı isim UCI sıralamasında 51.sırada yer alan Nadine Rieder 4.oldu.
Yarışma için bir kamp yapmadığını bunun için gerilerde yer aldığını dile getirdi. Nadine aynı zamanda bir model Almanya’dan Erhan Sakallıoğlu ile birlikte ülkemize geldi ve misafirperverliğimizden ve edindiği dostluklardan yarışmadan çok memnun olduğunu diler getirdi. Takvimde yer alan Uluslararası yarışlara gelmeye çalışacağını dile getirdi.

nadi

nadi2

e9

Ülkemiz adına yarışan bayanlarımız Semra Yetiş 5.olurken Eda Konuk 6.Sırayı aldı.
103 numara ile yarışan Esra Kürkçü kaza sonucu yarışma dışı kaldı kendi Facebook hesabından yazdıklarını aktarıyoruz ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

“Sevgili arkadaşlarım, dostlarım ve ailem, çok şükür mr sonucum iyi çıktı. Sadece büyük bir travma ve ödem oluşmuş. Ödemi şırıngayla çektiler(oyyy:(() ve 3 hafta istirahatten sonra iyileşebileceğimi söyledi doktor. Yani 3 hafta sonra sahalara döneceğim inşallah. Hepinize güzel temennileriniz icin teşekkür ederim. Zor günümde yanımda oldunuz. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle.  Sağlıcakla kalın.”

 

DCIM100GOPRO

PROTOKOL ORGANİZASYON’DAN MEMNUN
Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, yarışlara rekor düzeyde katılım olmasının dağ bisikleti adına kendisini mutlu ettiğini söyledi.
Türkiye’de ilk kez dağ bisikleti yarışı düzenlenen kentin Alanya olduğunu vurgulayan Müftüoğlu, “Önemli olan sürekliliği sağlamaktır. Alanya bunun mutluluğunu yaşıyor. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun da son hazırlıklarını yapıyoruz. Cuma günü basın turunu yapacağız. Basın turu yarış tarihinde ilk defa Çankaya Köşkü’nde düzenlenecek. 50’inci yıl dolayısıyla Cumhurbaşkanımız da basın turunda bisiklet kullanacak. Ülkemiz adına en iyisini yapmaya çalışacağız” dedi.

DCIM100GOPRO

Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir ise “Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nun Alanyalı olması dolayısıyla bisiklet sporu Alanya’da daha etkin durumda. Dünyanın en güzel pistlerinden birinde yapılan bu yarışlar, turizm merkezi Alanya’ya her yönden katkı sağlıyor. Alanya, spor etkinliklerinden 2012’de 10 milyon TL katkı sağladı. Geçen yıl bu rakam 25 milyon TL’ye yükseldi. Bu da spora verilen önemin hızla arttığını gösteriyor. Bunu daha yukarılara çekmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

YÜCEL: “İVME KAZANDIRACAĞIZ”
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, yarışlar çok güzel bir atmosferde geçtiğini belirterek, “Başkan seçildikten sonra katıldığım ilk organizasyon bu oldu. Dağ bisikleti yarışlarına ivme kazandırarak daha üst seviyelerde yapılmasına katkı sağlayacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi

bora

TÜRK SPORCULARIN GENEL ŞİKAYET VE İSTEKLERİ
Sporcularla görüşmemizde ve genel izlenimlerimiz sonucu gözlemlerimiz neticesinde organizasyon ve Bisiklet Federasyonunun eksikliklerini bir daha yaşanmaması ve giderilmesi için uyarı olarak dile getiriyoruz.

forma

  • Türk ve yabancı sporcular kayıtların uzaması ve 3 saate varan beklemelerden oldukça rahatsız. Yarışma kayıtlarında numara yetişmemesi ve karışıklık nedeniyle iyi bir izlenim oluşmadı.
  • Yarışma esnasında sağlık ekipleri yetersiz kaldı parkurda yerlerde yatan halk tarafından ilkel tedavi gören bir çok sporcuya rastladık.
  • Mangal kokusu başta UCI komiseri Csilla TAM olmak üzere tüm yabancı konuklarımıza tipik Türk kültürümüzü gösterdik ve yarışmacılar dumandan geçerken boğulacak kıvama geldiler ve nefeslerini tutarak geçtiler.
  • Beslenme ve Teknik yardım noktasında hassasiyet gerekiyor parkurun çeşitli noktalarında denetim olmadığı için su ve teknik yardım alan sporcular gördük ve bu hiç hoş değil.
  • Sabah Startında kategori sıralamalarında sürat ve tecrübeye göre sıralama yapılmalıydı.Ancak hakem heyeti aldığı kararla halk kategorisini de profesyonel sporcuların içine sepetli çamurluklu kocaman barendleri olan standartlara uymayan frenleri tutmayan genç arkadaşlarımızı yarışmaya dahil ederek hem onlara uygun olmayan parkurda zorlanmalarına neden oldular hem de tüm kategori sporcularının engellenmesine ve dar geçişlerde zor anlar yaşamalarına teknik inişlerde düşmelerine neden oldular tüm sporcular bundan şikayetçiler bir daha olmamasını diliyoruz.
  • Bir diğer uygulama ise formaların bantlanması hiçbir federasyonda rastlamadığımız bu uygulama forma üzerinde yer alan sponsorların federasyona bir yazı ile bildirilmesi aksi halde yarışa dahil edilmemesi yönü de alınan federasyon kararı. Yabancı sporcuların hayretli bakışları altında formaları ters giyen markalarını bantlayan sporcular ilginç görüntüler oluşturdular. Bu tarz uluslararası bir yarışta bunca aksaklık varken bir avuç kalan sporculara daha esnek davranılabilirdi.
  • Parkur süperdi ve çok detaylı hazırlanmıştı sporcular açısından eğlenceli ve keyifliydi en ince detaya kadar şeritler belirgindi amatör kategoriye ayrı bir parkur oluşturulursa daha şenlik havasında büyük katılımlı yarışlar gerçekleştirildiğini görebiliriz ve genç arkadaşlarda amatörlüğe ilk adımı böylesine zorlu parkur yerine daha kolay bir parkurda başlayabilirler diye düşünüyoruz.
  • Organizasyonun hazırlanmasında emeği geçen sporcuların uygun koşullarda konaklamasına varıncaya kadar ilgilenen Yunus Yetkin ve beraberindeki ekibe ayrıca teşekkür ediyoruz.
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın