Alaçatı MTB Cup Şampiyonları A.Kadir Kelleci ve Esra Kürkçü Oldu

07/10/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

Fotoğrafların büyük halleri için lütfen fotoğraflara tıklayınız.

 

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesinde bu sene ikincisi yapılan ve uluslararası düzeyde UCI C2 kategorisinde gerçekleştirilen yarışı elit erkekler kategorisinde  Brisaspordan A.Kadir Kelleci, elite bayanlarda ise ferdi yarışan Esra Kürkçü kazandı. Masterlarda  Brisaspor’dan Nevzat Kıral, genç erkeklerde ise Agit Salman birinci oldu. 

Bisiklet konusunda hatırlayacağınız üzere oldukça  önemli projelerin içerisinde olan Alaçatı Belediyesi önderliğinde ve Salcano sponsorluğunda  gerçekleşen bu yarışta sabah saat 10:00′ da Master erkekler ve genç erkekler start alıp yarıştıktan sonra  günün bisiklet adına belki de en hoş görüntüleri saat 12:00’de yapılan küçüklerin katıldığı halk  bisiklet  yarışıydı. Küçük bisikletçiler ve aileleri yatırımın nereye yapılması gerektiği konusunda adeta mesaj verircesine son derece çoşkulu bir şekilde çocuklarını desteklediler. İzmir Bisiklet Derneği’nin de desteklediği bu yarış için küçükler ellerinden geleni yaptılar yarış sonunda tüm küçüklere hediyeler ve başarı belgeleri verildi. Ancak bu küçüklerimizin ve ailelerinin büyük çoğunluğunu abilerini ablalarını izlemek ve desteklemek üzere parkur içerisinde göremedik. Eminiz ki bu konuda çalışmalar yapılmaya devam edilirse parkur içinde yarışacak yerel kitlenin kendi çocuklarını izlemeye gelecek aileleri ve yakınları ileride bize çok daha keyifli dağ bisikleti yarışları sunma imkanı yaratacak. Maalesef tüm bu güzelliklere rağmen parkur içinde yine izleyici olarak yarışını bitirmiş bisikletçileri ve antrenörlerinden başka izleyici görmedik dersek yanlış olmaz.   

 

 

 

 

Sezonun sonlanacağı Alanya MTB Cup’tan bir önceki yarış olan Alaçatı MTB Cup bugün son derece güzel bir havada gerçekleşti. Alaçatı’ya gelen sporcular bu sene hemen hemen her zaman olduğu gibi Milli Takım Antrenörümüz  Harry Hendriks in hazırladığı  oldukça teknik bir 3.500 mt lik bir parkurla karşılaştılar.  Son derece kısa bir sürede hazırlanmış olmasına rağmen başarılı denilebilecek parkurda tek eksik fiziki şartların elverişsizliğinden dolayı bir mtb parkuru olarak mecburen kullanılan asfalt kısımın uzunluğuydu denilebilir. Sürekli iniş çıkışların olduğu ve hızlı dönüşler içeren Alaçatı parkurunda dağ bisikletine gönül vermiş profesyonel 57 sporcumuz  parkurla dikenlerle  ve rakipleriyle amansızca yarıştılar.

 

 

 

Yazının başında da belirtiğimiz gibi 57 dağ bisikletçisi sporcumuz start aldı bu yarışta. Asbaşkan Abdurrahman Açıkalın’ın da bizzat çalışmalarına katıldığı Alaçatı Mtb Cup’ta  sezon başındaki yarışlarda olan kategoriler yine bu yarış için de açılamadı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yeterli maddi destek alamayan Bisiklet Federasyonumuz son iki yarışı da yüzünün akı ile bitirmek için tüm kadrosu ile çalışıyor.

 

 

 

Bu sene hemen hemen her yarışta olduğu gibi Salcano dağ bisikletine desteğini her şeye rağmen sürdürmekte, çipli sitemin kullanılmadığı bu yarışta katılımdan biraz daha bahsedecek olursak dağ bisikletinde eski yıllarda özellikle elitlerde gördüğümüz o heyecanlı çekişmeli yarışlar maalesef yine bu yarışta da yaşanmadı. Brisasporlu Türkiye Şampiyonumuz Bilal Akgül’ün de Kocaeli’nde kulüp antrenmanında sakatlanarak  bu yarışa gelememesi bizleri üzdü ve yarışın heyecanını bir derece düşürdü. Rahmetle  andığımız  Halil Korkmaz ile Brisasporlu Bilal Akgül’ün çekişmelerini Kalmil Alev’lerin Serkan Çalıcı’ların Muamer Yıldızları, Yunus Yetkin’leri özledik, Yılmaz Kanat’ların Mustafa Kabasakal’ların inişlerini 50-60 kişilik Elit B çıkışlarını özledik, Deli Mehmetleri özledik UCI yarışlarında “Bizim çocuklar kürsü görür! ” demeyi özledik desek haksız sayılmayız. Abdurrahman Dandal ile Hamza Kansız’ın  İsak Ünal’ın çekişmelerini özledik.

 

 

 Bayanlarda bir ara artan ivmeyi, Erica’yı, Senem’i özledik, “Evet ileride dağ bisikleti gelişecek, bu kesin!” demeyi özledik .

 

 

 

Olimpiyatlara kadar hiçbir yarışımızı kaçırmayan yabancı sporcular bu yarışta yoktu, sadece bir tek yabancı sporcumuz vardı o da Yunanistan U-23 Şampiyonu Charoun Molla Ahmet Ali Oğlu yani bizim toprak Harun Molla onu da yabancıdan sayan da ayıbın en dik alasını yapmış olur.

 

 

Tanıtımın eksik olduğunu düşündüğümüz  bu yarışta yeni olmanın, ayrıca sezonun sonuna gelinmiş olmanın neticesiyle ya da birçok başka sebeple katılım az olmuş olabilir, ama Alaçatı beldesi henüz yeterince kullanılmasa da sahip olduğu bisiklet yolları ile Belediyesi ile niçin bir Alanya MTB Cup gibi olmak için uğraşmasın ki. İstenirse olur ve doğru bir zamanlama uygun bir parkur ve iyi bir tanıtım ile bir çok yabancı sporcuyu buraya çekmek mümkün olabilir.

 

Yarışa gelince  sabah saat 10 da verilen 14 sporcumuzun katıldığı startla yıldız erkekler kategorisinde eskiden görmekten keyif aldığımız Yusuf Cıbık, Ömer Faruk Kansız, Agit Salman çekişmeleri bu yarışta da yoktu, Yusuf’un  olmadığı  Alaçatı’da bu sezon yarıştan yarışa koşan Ömer yine yorgun gözüktü Salcano takımın sporcusu kendisinden beklenen performansı gösteremese de yinede ikinci olmasını bildi. Yarışın üçüncüsü ise Bu senenin flaş takımı EgePedal  Spor Kulübü’nden geldi ve milli sporcuları Korcandan kürsü bekleyen kulüp bu kez Furkan Ceylan ile kürsü görerek sponsorlarının yüzünü güldürdü.  Yarışın birincisi  bu senenin tartışmasız en formda en güçlü ismi Brisasporlu Agit Salman oldu.

 

 

 

 

Alaçatı rüzgarı ile meşhurdur, Agit Alçatı’da startın verilmesi ile beraber  rüzgar oldu esti gürledi ve  5 turluk parkuru 00:55:44 lük derecesiyle bitirdi. Yarış sonunda ise Agit, bu sene çok formda olduğunu geçen sene girdiği yol yarışlarının  faydasını bu sene dağ bisikletine antrenman olarak da yoğunlaştığında  bu sene gördüğünü belirtti ve istemesine rağmen Brisasporun kürsü görmesi adına bu sene elitlerde yarışmadığını ancak seneye elit yarışacağını söyledi.

 

 

Yarış sonunda Nevzat Kıral ” Özellikle Brisasporun çizgisinden bahsetti ve Brisaspor her zaman çizgisini koruduğunu alt yapıya önem verdiğini çok sistemli ve hedefli olarak ileriye dönük çalışıldığını belirtti. Yarış için ise artık mtb yarışlarını sürekli girerek bir derece de olsa tekniğini düzelttiğini ancak Harry ile yaptığı konuşmanın kendi aralarında hoş bir şakalaşmaya sebep olduğunu söyleyen Kıral Harry’e parkuru sorduğunda “Tam Sana göre yaptık. Nevzat”  dediğinde durumu anlayıp oldukça birlikte güldüklerini belirtti.   

 

 

Yine saat onda 19 kişi le verilen ve +30, +40, +50 ayrımı olmaksızın tek kategori olan masterler startın da da özlediğimiz çekişmeler  yine bize geçmişi hatırlattı elbetteki bu kategoride hiç bir zaman yaşlanmayan bir çok sporcu için adeta örnek olan Brisasporlu Nevzat Kıral efsane olma yolunda dev adılar ile  devam ediyor aslında bir çok genç sporcu ile neredeyse kedinin fare ile oynadığı gibi yol bisikletinde oynayan Kıral gerçekten bu sabah esen ikinci Alçatı rüzgarıydı ve kimse onun yanına yaklaşamadı üstelik onun için pek de uygun olmayan bu parkurda beş turu 1:03:23 gibi muhteşem bir dereceyle bitirdi. Yani şöyle ifade edelim dağ bisikleti kökeni olmayan bu süper adamı bu kadar teknik bir dağ bisikleti parkurunda genç erkekler kategorisinde yarıştırmış olsaydınız aldığı bu derece ile kürsü görebilirdi gerisini siz düşünün.

 

Daha ilk turun başında Nevzat Kıral’ın en ciddi rakiplerinden olan  Egepedal sporun güçlü ismi Turgay Germen zincir koparınca zaten yeterince form tutamadığını düşünen sporcu yarışı bırakmak zorunda kaldı. Muammer Yıldız’ın,Salih Manavoğlu’nun, Bora Tirki’nin olmadığı bu yarışa bizce en çok renk katan ismi Deniz’liden Ferdi olarak katılan Hakan Yıldırım oldu gerçekten çok güçlü bir biskletçi olduğunu gösteren Yıldırım’ın alt yapısının çok sağlam olduğunu söylemeye gerek yok, Yıldırım yarışı 01:05:09 ile ikinci bitirirken Salcano Arnavutköy Belediye Spor Kulübü’nün her zaman  kürsü gören sporcularından Oğuz Özçelik bu yarışta da  kendisine 01:05:54  ‘lük derecesiyle üçüncülükte yer buldu. Kategori ayrımının +10 yaşlara göre yapılmadığı ve Zafer Yalın’ın gelmediği ve yine sevgili dostumuz yeni aramızdan ayrılan Türkiye Şampiyonumuz Kemal Merkit in olmadığı bu yarışta Kocaeli’den ferdi yarışan Mehmet Bozdemir’in derecesini de not etmek gerekir. 

 

 

 

 

Bayram EroğluHamza Kansız ve Ali Cakas’ın  Dünya Şampiyonası Dağ Bisikleti Maraton yarışına katılmak üzere Fransa’da olmaları nedeniyle gelemedikleri bu Alaçatı MTB Cup’ta saat 13.30 da yapılan yarışlarda her zaman olduğu gibi elit erkekler öğleden sonra sekiz tur atmak üzere 21 kişi ile start aldı. Yarışın başından itibaren Brisasporlu sporcular A. Kadir Kelleci ve İsak Ünal  ile beraber Proteas takımın sporcusu Harun Molla üçlü olarak beraber çevirmeye başladılar onuları bu senenin form grafiği yüksek ismi Aksaray Belediye Spor Kulübünün sporcusu.  Bu kategorinin herzaman iddialı olmuş isimleri Bayram Eroğlu, Hamza Kansız, Gökhan Uzuntaş, Sina Soluksaran, Ali Cakkassız ve sezon başından beri yarışmayan sevgili dostumuz Halil Korkmaz’sız bu yarışların  pek bir tadı yoktu diyebiliriz gözlerimiz her zaman ki gibi bu sporcularımızı ve sayamadığım daha bir çok sporcumuzu aradı.  Ancak yarış kolaydı da demek imkansız bu zor parkurdaki  geri kalan sporcularda oldukça güçlü isimlerin olduğunu söylemekte de fayda var. 

 

 

 

Yarışa geri dönecek olursak form grafiği giderek yükselen ve bu kategorinin şuan en formda ismi olan BrisaSporlu A. Kadir Kelleci  bu tarz teknik parkurları sevdiğini gösterdi ve yarışı başında sonuna kadar kontrol altında tuttu Yarışın başında yine bu sene istediği performansı bir türlü yakalayamayan ama bu kategorideki herkesin amansız rakibi İsak ünal ikinci turun başına yaşadığı teknik sorun ve düşme ile zaman kaybederek Harun ve Kellecinin gerisinde kaldı ancak üçüncülüğü yarış boyunca kimseye kaptırmadı. Harun ve Kadir kelleci arasında geçen nefes kesen takip son üç tura girerken  Kellecinin parkura dahada ağırlığını koymasıyla  aradaki fark açılmaya başladı ve Brisasporlu A. Kadir Kelleci 01:27:41 le birinci baştan sona harika bir yarış çıkaran Proteas  takımı sporcusu Yunanistan U23 Şampiyonu Harun Molla ise 01:30:29 ile ikinci olurken İsak ise 01:31:59 luk derecesiyle üçüncülükle yetindi. Nilüfer Belediye sporlu Yavuz Kilim ise 01:39:56 ile dördüncü olurken bu dört isim dışındaki tüm bisikletçiler  Aksaray Gençli Sporlu Kamil Akalp, EgePedal Spor Kulübü’nden Mert Şenocak  ve daha bir çok sporcu yaşadıkları sorunlar yüzünden yarışta geri kaldılar kedileri dışında performans düşüklüğü gösteren diğer bazı sporcular gibi tur yediler ve yarışı bırakmak zorunda  kaldılar.   

 

 

 

 

Yarış sonunda Kelleci ile konuştuğumuzda yetenekli sporcu bu yarışı antrenmanda kaza geçirip yarışa gelemeyen Bilal Akgül’e armağan ettiğini söyledi ve Balkan Şampiyonasında son iki turda geçirdiği kaza yüzünden belki de kürsü görememiş olduğunu bunun kedisini çok üzdüğünü söyleyen Kadir bir nebze de olsa bu yarışta birinci olarak  takımına madalya kazandırdığı için mutlu olduğunu belirtti. Kelleci ayrıca dağ bisikletinde molarleri bozmamamız gerektiğini hemen yeni ve gerçekçi hedeflerin konulması şart olduğunu, Olimpiyatlar olmasa bile yurt dışı yarışlarının koşulması gerektiğini hiç değilse Dünya Kupaları  Dünya Şampiyonları hedef alınmasının çok iyi olacağını bildirdi. Ayrıca Kadir Kelleci yeni dağ bisikleti sporcuları yetiştirmek ve onlara ağabeylik yapmak istediği bu konuda da elinden geleni yapacağını ekledi.

 

 

 

 

Öğleden sonra yapılan bir diğer önemli yarış ise 6 sporcumuzun kayıt yaptırdığı elit kadınlar yarışıydı. Gözlerimiz Esbike ‘tan Eda Konuk’u araken yine her zaman gördüğümüz diğer  elit bayanlarımız hızlı bir start aldılar, altı turluk  yarışta yarışın startı ile parkur içinde öne geçen  Salcano Arnavutköy Belediye Spor Kulübü’nün Balkan ikincisi Jovana Crnogorac daha ilk turun ortalarında düşerek zincir sorunu yaşadı parkur içerisinde ve teknik zonda ne kadar uğraştıysa da bu sorunu bir türlü zamanında çözemedi  ve çok zaman kaybetti kaybettiği ancak  her şeye rağmen yarışı bırakmayan Jovana herkes tarafından çok takdir toplasa da  kaybettiği bu zamanlar yetenekli sporcunun  tur yiyerek yarıştan diskalifiye olmasıyla sonuçladı,  Jovana’nın yarıştan düşmesi ile yarışın kontrolünü tamamen ele geçiren Türkiye Dağ Disikleti Şampiyonu Esra Kürkçü çok rahat bir yarış çıkararak çok formda olduğunu gösterdi, tozu dumana katarak yarışı 01:2615 gibi muhteşem bir derece ile bitirdi yarış sonunda en güçlü rakibi BrisaSporlu Semra Yetiş’e 4 dakikalık, Fuji Bikes Rocket – Samsun Omusas Sporcusu Asuman Bucu Balcı’ya 14 dakikalık bir fark oluşturdu. Ancak bizi bin bir fedakarlıkla yurt dışında başarı ile temsil eden bu iki sporcumuzun da  yarış öncesi ve yarış sırasında ciddi sorunları oldu. Elit Kadınlar Dünya Yol Bisikleti Yarışında bizi temsil eden gururumuz Semra Yetiş’in kulübü Brisaspor’un tesislerinden beri hasta olduğunu güçsüz bir şekilde hasta hasta yarıştığını öğrendik.   

 

 

Bu yarışın görülmeye değer bir güzel yanında yurt dışında yine bizi Bundesliga mtb yarışlarında başarı ile temsil eden ve en son olarak Avusturya’nın Salzburg şehrindeki Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonası’ın milli takım formasıyla ve Türk Milli Takımı adına  üç tur atarak büyük takdir toplayan Fuji Bikes sporcusu Burcu’nun  bu yarışta geçirdiği krampla mücadelesini herkesin görmesini isterdik,  yaşadığı acıya rağmen yarışı bırakmayan Burcu tecrübesini konuşturarak eksiğini giderdi nağra atarak ilerlediği parkurda krampını yendi ve muhteşem inişlerine kaldığı yerden devam ederek izleyicilerin takdirini topladı.

 

 

Yurt dışında da yarışan sporcumuz ile yarış sonunda yaptığımız söyleşide  yurt dışında yarışmacıların yarışı kaçıncı bitirdiklerinden öte nasıl yarıştıklarının da çok önemli olduğunu belirtti.” Eğer güzel bir tekniğiniz varsa  bir dağ bisikletçisi gibi yarışıyorsanız sizi parkurun her köşesinde takdir ediyorlar ve çılgıncasına alkışlıyorlar.” dedi. “Parkurda nasıl olduğunuz gerçekten nasıl yarıştığınız çok önemli ve asla yarışı bırakmamalısınız.” diyerek ekleme yaptı.

 

 


Balcı ayrıca yurt dışında erkek kadın ayrımı yapılmadığını dağ bisikletçisinin dağ bisikletçisi olduğunu herkesin dağ bisikleti sporu yaptığını temelde bisikletin  zaten çok zor bir spor olduğunu ayrım yapmadan buna herkesin kendisini hazırlaması gerektiğini her zaman söylediğini belirtti. ” Dağ bisikleti cesaret isteyen bir spordur. Bayanların bu spora daha çok
ilgi göstermeleri icin erkek sporcularımızın bayanlara cesaret vermesi,
desteklemesi, ögretmesi ve sabırlı olması gerekir. Bayanlarımızın da
biraz daha yüreklenmesi..” dedi. Alçatı için ise “Burada bisiklete binenlere saygı yok, bisiklet yolları var ama çöp kutuları ve araçlardan o yollar kullanılamaz halde.”dedi . 

 

 


  

 

 

 

 


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın