9 Mayıs 2010 Polonezkoy Adampol Mtb Cup

10/05/2010  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

Bu sene dördüncüsü düzenlenen Polonezköy Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışı 8’i yabancı olmak üzere toplam 155 yarışçının katılımı ile gerçekleştirildi. İlki 2006 yılında başlayan ve 2007’de yapılmayan, uzun ve dik çıkışları, hızlı – sert inişleri ile ünlü Polonezköy Dağ Bisikleti Yarışları bu sene “UCI Class I” kategorisinde düzenlendi.

 

 

Yarış öncesi yeni yapılan düzenleme ile parmak izlerinin alınmasında yaşanan zorluklar bazı sporcular için sıkıntılı anlar yarattı. Organizasyon komitesi tarafından verilen kararla Yıldız Erkek ve Master 30+ tek kategori olarak saat 10:30’da başlayan yarış, Elit Erkek ve Bayanlar için ise 14:00’da başladı.

 

Hava durumu tahminlerine göre yağışlı bir havada geçmesi beklenen yarışta korkulan olmadı ve yarışma kuru ve oturmuş bir toprak zeminde gerçekleşti. Buna rağmen ormanın içinde yapılan yarışın 10:30’da başlayan ilk etabında hızlı ve dik iniş sırasında ciddi bir kaza yaşandı. Yarışmacı ise kaza ile ters orantılı olarak ciddi sayılmayacak sorunlarla kazayı atlattı.

 

Elit sporculardan önemli isimlerin artık Master kategorisinde yarışıyor olmaları nedeniyle bu sene 30+ çok çekişmeli geçti. Sabah başlayan Masterlar yarışında iddialı isimlerden Mehmet Kurt 2:11:21 ile birinci olurken, 2:12:25 ile Oğuz Özçelik ikinci, 2:14:26 ile Turgay Özgermen üçüncü oldu. Diğer sporcuların çok büyük bir bölümü bu sporculardan tur yediler.

 

Genç Erkekler’de yapılan yarışma ise oldukça çekişmeli geçti. Üçüncü turdan itibaren Yusuf Çabık yaptığı yüksek tempo ile dördüncü turun başında  Rus sporcu Anton Korolev’i yakaladı ve geçti. Yusuf Çabık 1:48:43’le birinci olurken, Rus Anton Korolev 1:49:43 ile ikinci, S. Tunahan Çelebioğlu 2:00:06 ile üçüncü oldular.

 

Yıldız Erkekler’de ise çok başarılı bir yarış çıkaran Agit Salman 1:20:49’la birinci oldu. Yarışmanın iddialı isimlerinden Ömer Faruk Kansız 1:30:17 ile ikinci, Furkan Duru 1:34: 40 ile üçüncü oldular.

 

Elit Erkekler’de olağanüstü bir performans sergileyen İsviçreli Anders Ljungberg 1:47:25 ile birinci olurken, Evengeniy Pechenin 1:47:55 ile ikinci, Türkiye Şampiyonumuz Bilal Akgül ise 1:48:59 ile üçüncü olarak yarışı tamamladı.

 

 

Yarış sonunda yapılan söyleşide istediği tempoyu yakalayamadığından ve gücünün yerinde olmasına rağmen bir türlü nabzını yükseltemediğinden yakınan Bilal Akgül, ilk üç tur önde götürdüğü yarışı herşeye rağmen Alanya’daki gibi bir şansızlık yaşamadan üçüncü olarak tamamlamayı bildi.

 

Geçen sene yapılan yarışın şampiyonu olan bir diğer iddialı isim Halil Korkmaz, yarışın son turlarında yaptığı olağanüstü ataklara rağmen yarış başında geri kaldığı için açığı kapatamayarak yarışı yedinci sırada bitirdi.

 

Türkler’den yarışın hiç kuşkusuz en mutlu ismi geçen senenin Türkiye Gençler Dağ Bisikleti Şampiyonu İsak Ünal’dı. Yarış öncesi yapılan söyleşide yarışı ilk onda, Türkler arasında ise ilk beşte bitirmeyi hedeflediğini belirten İsak Ünal’ın yarışmadaki dördüncülüğünün gerçekten büyük başarı olduğunu söyleyebiliriz.

 

Yarışmada Brisa Spor’un başarılı yarışçısı ve aynı zamanda takımı adına yol bisikleti de koşan Abdülkadir Kelleci ise yarışı beşinci sırada tamamladı.

 

Bir diğer genç ve bu senenin çıkış yapan önemli isimlerinden Hamza Kansız, yarışı dokuzuncu sırada bitirdi.

 

 

Elit Bayanlar’da ise bu sene Alanya’da yapılan yarışı da alan sempatik ve güçlü yarışmacı İsrailli Ronen Inbar çok  başarılı bir yarış çıkararak 1:43:07 ile birinci oldu. Yine aynı ülkeden Idit Shub 1:50:56 ile ikinci, Brisa Spor adına yarışan Türkiye Şampiyonumuz Esra Kürkçü ise 1:55:52 ile üçüncü oldu. UCI hakemi tarafından “Türkiye Şampiyonu” forması giydiği için uyarılan ve para cezası alması söz konusu olan Esra Kürkçü, formayı büyük bir gururla giyebileceğini belirterek, bu konuda bilgilendirilmediğinden yakındı.

 

       

Elit Bayanlar ve Elit Erkekler Yarış Sonuçları :


Listeleri tam boyutlu görmek için üzerine tıklayınız.

 

Yıldız Erkekler ve Master +30 Yarış Sonuçları :

Listeleri tam boyutlu görmek için üzerine tıklayınız.

 

Genç Erkekler Yarış Sonuçları :

Listeleri tam boyutlu görmek için üzerine tıklayınız.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın