9 Eylül Güzelbahçe Belediye Başkanlığı Bisiklet Şenlikleri Yapıldı

10/09/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

Güzelbahçe Belediye Başkanlığı ve Parkur Bisiklet önderliğinde gerçekleştirilen bisiklet şenlikleri 8 -9 Eylül tarihleri arasında güzel  İzmir’in güzide ilçesi Güzelbahçe’de gerçekleştirildi. Etkinliğe başta Acell (Carraro). A.Ş. olmak üzere Emin Zeytincilik A.Ş., Ekici Peynir AŞ., Akut, Red Bull gibi bir çok kurum destek verdi.

 

 
İzmir’in kurtuluş gününe denk gelen bu anlamlı günde yapılacak olan XCO (Cross-Country) yarışı için organizasyon komitesi,  tıpkı öncesinde olduğu gibi, yarışın eksiksiz ve hatasız geçmesi için gereken her şeyi, başta Güzelbahçe Belediyesi Genel Koordinatörü Bülent Tunalıoğlu’nun olağanüstü gayret ve çabalarının da desteğiyle başarıyla gerçekleştirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gerek sporcuların, gerekse seyircilerin keyifli bir gün geçirmeleri için  hemen hemen her şeyin eksiksiz düşünüldüğü şenliklerde, Organizasyon Komitesi ve özellikle yarış camiasının içinden gelen Parkur Bisiklet  ekibi, Milli hakemlerimizden Siper Özdol ve federasyonun diğer değerli hakemleri ile neredeyse kusursuz bir yarış organizasyonu gerçekleştirildi diyebiliriz. 

 

Sporculara toplam 5.600 TL para ödülünün dağıtıldığı yarışmalarda Güzelbahçe Dağ Bisikleti XCO parkuru, 2008 yılında yapılan ve Olimpiyat Şampiyonu Çinli bayanları ağırlayan parkurun büyük bir kısmı ile aynı teknik çıkışa sahip olmakla beraber, o parkurdaki son derece tehlikeli olduğu düşünülen segmentler çıkartılarak yerine yine oldukça zevkli teknik iniş ve çıkışların eklendiği 5380 metrelik Yaka Mahallesi Gelinkaya parkurunda sporcular birbirleri ile kıyasıya yarıştılar.

 

 

Salcano sporcusu sevgili Kemal Merkit’in vefatı ile morallerin bozuk olduğu yarışta birçok sporcu, değerli dostumuzu unutmadı ve Bora Tirki onun hatırasını yaşatacağımızı, unutmayacağımızı giydiği t-shirtle ve taktığı siyah bant ile ifade etti.

 

 

Saat 10:30’da  Kemal Merkit adına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından yarışın startı verildi ve günün ilk yarışı Genç Erkekler, 30+ Master Erkekler ve 40+ Master Erkekler kategorilerinde gerçekleştirildi. Yarışın startının verilmesiyle beraber ayrıca “Ödüllü Çocuk Bisiklet Yarışmaları”  küçük çocuklarımız için 520 metrelik düz bir parkurda gerçekleştirildi ve yarışta dereceye giren küçük sporcularımıza ödülleri Acell AŞ. tarafından bisiklet ve kask olarak yarış sonunda verildi. Dört tur üzerinden gerçekleştirilen Genç Erkekler kategorisinde yarış mücadelesi beklenildiği üzere favoriler arasında yaşandı. İkinci turun sonunda düşmesine rağmen yarışa devam eden ve bu senenin tartışmasız en formda ismi olan Brisaspor’dan Agit Salman, baştan sona lider götürdüğü yarışı 01:11’lik derecesiyle birinci bitirirken, İzmir’in güçlü ve çalışkan Kulübü Egepedal Sporcuları ise kürsünün  diğer basamaklarına yerleştiler. Geçen hafta sonu yapılan yarışlarda da ikinci olarak gücünü gösteren Korcan Gürakın 01:14 ile ikinci olurken,  yine Egepedal Spor Kulübü Sporcusu Furkan Ceylan 01:18 ile üçüncü oldu. Salcano Fabrika Takımı’nın başarılı sporcusu Ömer Faruk Kansız’ın ise yarışın başında yaşadığı lastik patlaması sorununu kısa sürede aşamaması, yarışta kürsüyü kaçırmasında son derece etkili oldu.

 

 

 

 

30+ yarışı ise son derece çekişmeli geçti.  Yol bisikleti yarışlarından da tanıdığımız Aksaray GSİM’nin en başarılı sporcusu Kamil Akalp için bu sene şanssızlıklar bitmiş gibi görünüyor. Harika bir yarış çıkartan Kamil, dört turluk parkurda  01:14’lük derecesiyle birinci olurken, kürsünün vazgeçilmezi Salcano  Fabrika Takımı’ndan  Oğuz Özçelik 01:18 ile ikinci, Egepedal Spor Kulübünün güçlü ismi Turgay Germen ise 01:24 ile üçüncü oldu.

 

 

 

40+ kategorisinin tartışmasız favorisi Bora Tirki rakipsiz yarıştı ve yine dört turun dönüldüğü yarışı 01:22 gibi oldukça iyi bir derece ile bitirdi. Yarışta aslında 50+ kategorisinde yarışması gereken, ancak kategori açılmadığı için 40+’da yarışan Salcano Spor Kulübü’nün Sporcusu Birol Toraman  01:43 ile ikinci, ilk kez dağ bisikleti yarışına katılan, yine 50+’da yarışması gereken, İngiltere’nin eski profesyonel yol bisikletçilerinden L.C. Samuel Way yarışı 01:44 ile üçüncü bitirdi. Bu yarışın bir diğer güçlü ismi Zafer Demirtaş ise yarışın başında geçirdiği kaza ile yarıştaki iddiasını kaybetti. Dere inişinde yaşadığı kaza neyse ki sporcumuz için ciddi olmakla beraber halledilebilir bir diş sorunu ile bitti. 

 

Yine bu kategorinin en popüler yarışçısı ise, her zamanki gibi kategori dışı 85+’da yarışan Oktay Tiyaşan’dı, Oktay Dede, bir turluk yarışını 00:39:31’lük derecesiyle tamamlayarak  herkesin şampiyonu oldu.

 

Öğleden sonra saat 13.30’da başlayan yarışlarda Güzelbahçe Kaymakamı Mehmet Ünlü ve Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Türkiye’nin en güçlü pedallarına start verdiler.  Elit Erkekler ve Elit Bayanlar birer dakika ara ile yarışa başlarken, şehir merkezinde bir start loop atarak parkura giriş yaptılar.

 

 

 

Beş tur üzerinden koşulan Elit Erkekler’de hiç şüphesiz geçen haftanın da galibi olan Brisasporlu Türkiye Şampiyonumuz Bilal Akgül yarışı istediği gibi domine etti ve kontrol altında tuttuğu yarışı baştan sona önde götürdü. İlk 4 tur artık bizlerden biri olarak gördüğümüz, İran’ın şampiyon bisikletçilerinden Sina Soluksaran’la birlikte pedal çeviren Bilal, 4. turdan itibaren temposunu arttırdı  ve 5 turun sonunda ortalama 16 dakika gibi bir tur zamanlaması ile yarışı 01:23’lük derecesiyle zorlanmadan bitirdi. Yarışın ikinciliğini ise Brisaspor’un diğer bir başarılı ismi Abdülkadir Kelleci aldı. Geçen sene kötü bir zor bir sezon geçiren Kelleci, bu yarışta son derece hırslı ve formda görünüyordu. Akıllıca bir yarış çıkaran Kelleci, Sina’yı yarışın son turunda yakalayarak geçmesini bildi. Kelleci 01:24 08’lik derecesiyle ikinci olurken, yarış seyrinin keyifli geçmesini sağlayan Sina Soluksaran ise Kelleci’nin hemen ardından 01:24:20 ile üçüncü geldi.

 

Bir türlü istediği tempoyu yakalayamayan Brisaspor’lu güçlü pedal İsak Ünal yine de 01:28 ile dördüncülüğü yakalamasını bildi. Yarışta sorunlar yaşayan Büyükçekmece Bisiklet Kulübü sporcusu Gökhan Uzuntaş ise 01:33 ile beşinci, yine güçlü isimlerden Ali Çakas 01:34 ile altıncı, yarış parkurlarında tekrar gördüğümüz Aram Tabar  01:43 ile yedinci, geçen haftanın dokuzuncusu Egepedal Spor Kulübü’nden Mert Şenocak 01:44 ile bu kez sekizinci, yarışmalara kalabalık bir ekip ile gelen Riva Mad’den Hüseyin Peker 01 :55 ile dokuzuncu ve son olarak ferdi olarak yarışan Cyclingtr.com yazarlarından Günay Aktaş ise yarışı yine 01:55’lik dercesiyle 10. bitirerek para ödüllerini almaya hak kazandılar.

 

 

Bayanlarda ise yine beklenen çekişme yaşandı. Sezonun formda ismi Salcano sporcusu  Esra Kürkçü bir süredir İzmir’de olmanın ve parkuru çalışmanın faydasını gördü. Son derece başarılı bir yarış koşan Esra, ferdi olarak katıldığı bu yarışta 01:23’lük derecesiyle birinci olurken, yayıncı gözlemiyle seneye bu sporcunun  İzmir’i daha da çok seveceğinin kokusunu aldık.

 

 

 

 

Esra’nın en güçlü rakibi her zamanki gibi Brisaspor’un çok formda ismi Semra Yetiş ise, yaşadığı teknik sorun nedeniyle bir miktar geri düştü ve tüm yarış boyunca aradaki farkı kapatmaya çalışsa da, yarışı bu şekilde 01:0′ lik derecesiyle ikinci olarak bitirdi.

 

Bu sene çok başarılı yarışlar çıkaran Salcano Fabrika takımının  sporcusu Pelin Bayram, bu yarışta sezon başından beri koştuğu çok sayıda yarışın belki de neticesiyle yorgun göründü ve yarışı 01:18’lik derecesiyle üçüncü bitirdi. Yarışın dördüncüsü ise İstanbul Bölgesi Ferdi sporcularından Ayris Işık oldu. Gözlerimiz Esbike’tan Eda Konuk’u ve Türkiye Üçüncüsü B.Asuman Balcıyı da bu yarışta aradı.  Artı bu yarışçılarımızın yanına daha çok sayıda elit bayan bayan sporcumuz olması için gerekenlerin bir an önce herkes tarafından yapılmasını ve yarışan bayan sporcularımız için daha fazla maddi manevi desteğin gelmesi bekliyoruz. 

 

 

İzmir Güzelbahçe  Bisiklet Şenlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen XCO Dağ Bisikleti yarışları, gerek belediye yetkililerinin yakın ilgi ve alakaları, gerekse  hakeminden Akut’a, 112’sinden marşallarına kadar  yine parkurun üst düzey teknik hazırlanışına ve işaretlemelerine kadar yarışanlardan tam not aldı.

Bu arada İstanbul GSİM Müdürlüğü’nün destekleriyle İstanbul’dan gelen sporculara organizasyon süresince ücretsiz  bir otobüs tahsis edilmesini gerçekten önemli buluyoruz ve bisiklet sporunun gelişmesi adına verilen bu katkının aynı zamanda diğer GSİM’lere de örnek olması gereken bir destek olarak notlarımıza düşüyoruz. 

 

Seneye yine güzel İzmir’imizin Kurtuluş Yıldönümü’nde bol para ödüllü bir maraton dağ bisikleti yarışı ve yine bir XCO dağ bisikleti yarışı düzenleneceği müjdesini Başkan Mustafa İnce’den  ve doğum gününde canla başla bu organizasyonu gerçekleştirerek İzmir’e hediye eden Organizasyon Komitesi Başkanı, Güzelbahçe Belediyesi Koordinatörü Bülent Tunalıoğlu’ndan  ve Parkur Bisiklet’in Sahibi Ali Ekber Kılıç’tan aldık.

 

Yarış ile ilgili çok sayıda fotoğrafımız ve videomuz olacaktır, lütfen Cyclingtr.com‘dan Facebook ve Twitter sayfalarımızdan takip ediniz.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın