4x ProTur Serisi 2013 Takvimi Belli Oldu

01/04/2013  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

Dörtlü Eleme branşı, bisiklet sporunda ki hak arayışında sevindirici gelişmelerle ve başarıyla ilerlemeye devam ediyor. Şubat ayında 4X’in kendi Dünya Şampiyonasının yapılacağı haberini, UCI toplantısı sonucu olarak aynı gün sizlerle paylaşmıştık. Kesinleşen 4X ProTur yarış takvimi de 5 ayak 4X Dünya Kupasının değerlendirmesi sonucu olarak da Leogang’da kesinleşecek. Geçen sezon serileri şampiyonlukla tamamlayan Tomas Slavik ve Anneke Beerten’in ünvan koruma mücadelesi, Serinin ilk ayağı olarak Mayıs ayında Szczawno Zdroj, Polonya’da yapılacak.

 

4X’in rekabetinde iddialı isimler, yeni sezon için gün sayıyor. Bayanlar da Anneke Beerten’in yanı sıra, parkurun gülen yüzün aroline Buchanan da bu sporcular arasında. BMX kategorisinde de iddiasını sürdüren, Olimpiyatlara BMX kategorisi Avusturalya Olimpiyat kadrosunda katılan ve 4X Dünya Şampiyonu Buchanan’ı birkaç seride izleme imkanımız olacak. Geçtiğimiz sezonda yaşadığı şanssızlıklarla hatırladığımız Anita Molcik, bu sezon kış sezonunu da alternatif spor antrenmanları ile destekledi. 4X’in bayan sporcu azlığında, yeni yapılanma ile serinin daha dikkat çekici olacağı aşikar. İzleme keyfi ve seyirci adrenalin vaadini eksiksiz sunan 4X’in önümüzdeki yıllarda bayanlar kategorisinde de rekabetin artması bekleniyor.

 

Erkekler kategorisindeki rekabet ise, hali hazırda zengin sporcu ismi seçeneği sebebiyle daha etkili geçmeye devam edecek. Üstelik yeni isimler de bu yıl 4X rekabetinde boy gösterme kararı aldı. İsviçreli sporcu David Graf, son iki yıldır BMX’de elde ettiği başarılarını bu sezon 4X parkurunda elde edeceğini açıkladı. Tomas Slavik’in Dünya Şampiyonluğu ile noktaladığı 2012 sezonu ardından, yoğun antrenman süreci ve son dönemde bu yıl ki parkur haritalarına odaklanma hareketliliği sonucu bu yıl yeni rekabet hazır olduğunu gösteriyor. Bu yıl 4X rekabeti denince Menchura kardeşleri de belirtmemek olmaz. Yanı sıra Jared GRAVES, Kamil Tatarkovic bu yıl parkurlar limitlerini zorlayacak isimlerden.

 

 

4x ProTur’un ilk startı Polonyanın kuzeyinde Szczawno Zdroj’da “Sunny Meadow”  parkında gece yarışı olarak, 4 Mayıs’ta gerçekleşecek. (4X Festina Night Race 2013 – 4X Pro Tour #1Szczawno-Zdrój, Poland) Defalarca Polonya CUP yarışlarına ve 4X Ulusal Şampiyoonalarına ev sahipliği yapan Sunny Meadow, 2004 yılında Avrupa Şampiyonası’nı da ağırlamıştı. Bu sezonun açılış yarışının gerçekleşeceği parkurun 2000 yılında kurulmuş olması ve Avrupa’da ki çoğu 4X sporcusunun antrenman kamp alanı olarak tercih ediyor olması da tesadüf değil. 2010-2011 sezonlarında Avrupa 4X serisi yarışlarında yine Sunny Meadow parkuru kullanıldı.  Parkur yapısı, genişliği, start rampalarının uzun yıllardır standardını yüksek tutmanın karşılığı olarak, favori 4X parkurları arasında yer alıyor. Açılış yarışı olarak 4 Mayıs, Sunny Meadow’un konseptinde oldukça keyifli geçecek gibi görünüyor. Geçen yıl Festina Night Race videosu, parkur ve katılımcıları ile bu yıla dair ipuçlarını bir hayli taşıyor;

 

[

 

İkinci ayak Britanya’da 4X kategorisinin aşina olduğu Fort Williams parkurunda 8 Haziran’da gerçekleşecek. Fort William’dan bir hafta sonra, İtalya yine aşina parkurlardan biri(2008’den beri Dünya Kupalarında kullanılıyor), Val di Sole ile ProTur’un en uzun parkuru olarak 4X’in nabzını yüksek tutmaya devam edecek.

 

Dördüncü Ayak; 4 Ağustos’ta yine, yeni bir parkurda yapılacak. Çek Cumhuriyetinde JBC Bike Park(Jablonec)’da gerçekleşecek 4X’in dördüncü roundu, 2012 4X Dünya Şampiyonu Tomas Slavik tarafından geliştirildi. Parkur yapım aşamalarında, test sürüşlerinde birini paylaşıp, Şampiyonun ruhunu katarak geliştirdiği parkur hakkında bilgi edinebilmek mümkün.

 

 

 

Ve final, 2012 Dünya Şampiyonasını ağırlayan Avusturya, Leogang’da gerçekleşecek. Leogang 2012 ve 2013 olmak üzere iki yıl üst üste Dünya Şampiyonası ile onurlandırılmıştı. Ancak bu yıl için finale özel ilave daha büyük rampaların parkura ekleneceği biliniyor. Peietermaritzburg’daki Cross-country, Downhill, Eliminator ve Trial, 2013 Dünya Şampiyonalarından 3 hafta sonra Leogang 2013 4X Dünya Şampiyonasında dağ bisikletinin heyecan dolu rekabeti devam edecek.

 

2013 4X ProTour Yarış Takvimi:

4 Mayıs: 1.Ayak – Szczawno Zdroj, Poland
8 Haziran: 2.Ayak – Fort William, Scotland
15 Haziran: 3.Ayak – Val Di Sole, Italy
4 Ağustos: 4.Ayak – Jablonec, Czech Republic
15 Eylül: 5.Ayak – Leogang, Austria

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın