24 Saat Yarışları, İskoçya 2010

17/12/2009  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=JGzh2xikNug:550:0]

Dağ bisikletinin kökeninin neresi olduğuna dair pek bir kuşku yok, ancak 24 saat dağ bisikleti uluslararası yarışlarının adresi değişiyor mu?  Bu sorunun cevabını ilerleyen günlerde göreceğiz.


Modern dağ bisikletinin başlangıcının  Amerika Birleşik Devletleri’nde (USA) Kuzey California’da bir grup off road yapan bisikletçi olduğu söylenebilir.  Bu bisikletçiler 70 li yılların başında ilk defa dağ bisikletlerini ve dağ bisikleti sürme tekniğini geliştirdikleri kabul ediebilir.

Ancak dağ bisikletinin kökeni için  daha da eskilerden referanslar bulmak mümkündür,  yine Amerika Birleşik Devletleri’nde 1890’ler de 25. Piyade Buffalo Askerleri olarak bilinen bir grup asker 30 ila 70 kg lık bir yükle Missoula, Montana arasındaki dağlarda, arazide tek vitesli bisikletleri ile görev yaptığı bilinir. Öyle ki bu bisikletleri ile dağlarda ve arazide 3000 kilometrelere varan yollar kat ettiler.

Dağ bisikletinin Avrupa’ya sıçraması Fransa’da 1950’lerin başlarında Paris’te Velo Cross Club adında bir bisiklet kulübünün kuruması ile olduğu kabul edilir. Burada dağ bisikletlerinin donanımları geliştirmiştir. şekileri değiştirilmiş, 1953 lerde düz gidonlar kullanılmaya başlanmış, bisikletlerde süspansiyonlar ve kalın lastiklerin kullanımı yaygınlaştırılmıştır. John Finley Scot dağ bisikletlerinin kadro ve donanımlarını değiştirerek geliştiren ilk kişilerden biridir.

 

Modern, sportif dağ bisikletinin kökeninden bahsedince Gary Fisher’in adından söz etmemek olmaz. İlk defa ön süspansiyonu ve oversized  kadro sistemini üreten, ilk kez 29 inch lik dağ bisikletini yaratan  Gary Fisher, bir çokları için dağ bisikletinin babası olarak kabul edilir.

 

Yol bisikletinin tersine dağ bisikleti için eğer bir köken aranacaksa elbet bu Avrupa değildir.

İlginçtir ki,  yedi kez Fransa Turu Şampiyonluğu’nu kazanan Lance Armstrong,  2009’da 37 yaşında olmasına rağmen aktif spor yaşantısına tekrar dönerek, sezon başında geçirdiği bir kaza neticesinde olmayan bir köprücük kemiğine rağmen takım arkadaşı Alberto Contador’un arkasından Fransa Turu’nda üçüncü oldu. Kariyerindeki  başarıları, sosyal ve medyatikliği ile en popüler yol bisikletçisi olarak düşünülebilecek olan Armstrong Texax’lı bir Amerikalı’dır.

 

Dağ bisikletinde ise durum tam tersidir, eğer dünyanın en iyilerinden bahsedilecekse  hiç şüphesiz iki Olimpiyat ve tam 17 kez Dünya Kupası Şampiyonluğu’nu kazanan Fransız Julien Absalon ismi en başta söylenecek isimlerden biridir.

Dağ bisikletininde downhill (tepe iniş)de dahil  bir çok disiplinin kökeni Amerika olmasına rağmen Avrupalılar arayı hızla kapatıp çok  iyi organizasyonlar yaparak gidonu ele almaya çalışıyorlar.

24 saatlik uluslararası dağ bisikleti yarışları konusunda bir önemli adım da yine seneye Büyük Britanya’dan geliyor.

22 Mayıs 2010 yılında Newcastleton’da (İskoçya) gece aydınlatmalı ilk  uluslararası niteliğindeki 24 saat dağ bisikleti yarışları düzenleniyor.   Yarışçılar özel ekipmanlar ile aydınlatmanın sağlanacağı ve çok büyük bir bölümünün organizatörlerce özel olarak yarış için hazırlanacağı16 kilometrelik parkurda tur atarak yarışacaklar, Bu zorlu yarışta kendileri, doğa şartları ve rakipleri ile kıyasıya bir mücadeleye girecekler.  18 yaş üstündeki sürücülerin yarışabileceği organizasyonda dolgun para ödülü vaat ediliyor.

Türkiye’de 2003 yılında antrenman niteliğinde başlayan bu tarz yarışlar  giderek geliştirilmeye çalışılıyor. Yine geçen sene İstanbul’da düzenlenen ve bu sene de tekrarlanacak olan gece yarışları daha henüz 24 saatlik yarış niteliğini kazanamadı ancak ilerisi içinumut verici başarılı çalışmalar olarak göze çarpıyor.

24 saat yarışlarının USA daki durumu hakkında kısa bir örnek verecek olursak;
Amerika Birleşik Devletlerinde bir tutku haline dönüşen 24 saatlik dağ bisikleti yarışlarının yaklaşık 15yi aşkın bir  geçmişi var. Avrupa ne kadar bu durumu ne zaman yakalayabilir, yakalayabilir mi? oldukça tartışmalı bir konu, ancak tıpkı dağ bisikletinin diğer branşlarında (örneğin: XCO – DH  ) olduğu gibi bu dalda da çok başarılı sporcular çıkaracağına kesin gözü ile bakılabilir.

 

Yarış kategorileri:

Tek Erkekler Yarışı
Tek Bayanlar Yarışı
Tek Erkeler Zamana karşı (en hızlı tur) Yarışı
Tek Bayanlar Zamana karşı (en hızlı tur) Yarışı
Karışık(Bayan Erkek)  ikili  Takım Yarışı
Erkekler ikili Takım Yarışı
Bayanlar ikili Takım Yarışı
Erkekler 4 lü Takım Yarışı
Bayanlar 4 lü Takım Yarışı
Genç  Erkekler 4 lü Takım Yarışı (18 yaş altı)
Genç  Bayanlar 4 lü Takım Yarışı (18 yaş altı)
Erkekler 4 lü Takım Yarışı (35+)
Bayanlar 4 lü Takım Yarışı (35+)

USA da 24 saat yarışlarının ne kadar ilgi gördüğünü anlatmak  için basit bir örnek olarak geçen sene on beşincisi yapılan ve 2001 yılından Dünya Şapiyonası olarak da düzenlenen 2005 de sezonun son ulusal yarışı niteliğini kazanan Moab(Utah) 24 saat Ulusal Dağ Bisikleti yarışına seyircisi, sürücüsü, teknik adamını dahil 4.000den fazla katılım olmuş ve 50.000 dolardan fazla para ödülü nakit olarak dağıtılmış.
Darısı başımıza…..

Kaynaklar:
www.24hoursolo.co.uk
www.mountainbike.about.com
www.fisherbikes.com
www.usacycling.org

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın