2012 Londra Olimpiyatları Dağ Bisikletine Genel Bakış

10/08/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

Olimpiyatlarda dağ bisikleti yarışları yarın itibariyle start alıyor. İlk yarış bayanlar finalinde tek seri olarak yapılacak. Haftasonunda yapılacak olan dağ bisikleti yarışlarıyla 2012 Londra olimpiyatlarındaki bisiklet yarışları sona erecek. İlk olarak 1996 Atlanta olimpiyatlarında olimpik bir branş olan dağ bisikleti yarışmaları 5. kez olimpiyat oyunları içinde yarışılacak.

Geçmişte yapılan olimpiyat oyunlarında dağ biskleti yarışmalarını bir yada bir kaç kişi domine ediyordu. Bu yıl yapılan Dünya kupalarında ise kimin kazanacağını tahmin etmek çok zor oldu, bu durum olimpiyatlarda da değişmiyecek diye düşünüyorum.

 

 

Olimpik dağ bisikleti yarışları oluşturulan 550 dönümlük otlak bir arazide yapılacak. Parkur Hadleigh çiftiliğinde bir kaç değişiklik yapılarak, seyircilerin izlemesine uygun hale getirilmiş bir alanda  oluşturulmuş.
Her tur yaklaşık beş km olacak. UCI daha seyirci dostu bir parkur yapmak için kısa mesafede çok tur atılarak seyircilerin yarışçıları daha fazla göre bilmesini sağlamaya çalışmış. Elbette dağ bisikletinin vazgeçilmesi olan yamaçlar ve inişlerde bir azaltma yapmamışlar. Seyircilerin yarışı daha iyi seyrede bilmesi içinde daha açık bir arazi tercih etmişler. Bu durum yarışçıları rüzgar yönünden biraz düşündürsede seyircilerin fazlalığı onları daha olumlu etkileyecektir diye düşünüyorum. Bu bilgilere bakarak yarışlarda dağ bisikleti seyirci sayısını arttırmak için gerçekten herşey düşünülmüş diyebiliriz.

 

 

Erkeklerde gözler hiç kuşkusuz efsanevi isim Julien Absalon’da  olacak. Fransız sporcunun takipçileri üst üste 3. olimpiyat altınını alacağından hiç kuşku duymadıklarını her yerde belirttiler Üzerindeki baskıyla iyi konsantre olup yarışmanın çok kolay olmadığını söyleyen Absalon, geçtiğimiz günlerde bu olimpiyatların son olimpiyatı olacağını ve 2 yıl içinde profesyonel spor kariyerine son vereceğini belirterek hayranlarını üzmüştü. 2011 yılında yapılan olimpiyat test yarışında yarışıp parkuru iyice tanımıştı. Hatta orada birinci olarak olimpiyat altınını istediğini bütün rakiplerine göstermişti. Bu yıl Dünya kupası genelinde bir derece elde edemesede gününde olduğu zamanlarda birinciliği kimseye kaptırmadığını bir çok yarışta herkese gösterdi. Geçen hafta yapılan Belçika GP’de birinci olarak doğru bir zirve döneminde olduğunu kanıtlamış oldu.

 

Onun ardından gelen bir diğer önemli isim ise Nino Schurter. İsviçreli sporcu 2012 Dünya kupasında  sadece iki yarışı kaybederek şampiyon oldu. Dağ bisikletinde yılın en başarılı sporcusu seçilerek Absalon’un en yakın rakibi olduğunu kanıtlamış oldu. Ben dağ bisikletinde 2012 Londra olimpiyatlarında Absalon ve Schurter düellosu yaşanacak diye düşünüyorum.
Jaroslav Kulhavy  2011 yılında yapılan bütün önemli yarışlarda kendini göstererek Absalonun en yakın rakibi olacağını düşündürmüştü ancak 2012 yılında hiç bir yarışı domine edemediği için form düşüklüğü yaşamış olabilir.

 

2008’in gümüş madalyalı ismi Fransız Jean Christoph Peraud  hem takım arkadaşı Absalon’a destek olacaktır hemde 2. bir olimpiyat madalyası isteyecektir diye düşünüyorum. Peraud’un en önemli özelliği ise bu sene Fransa bisiklet turunda yarışan tek isim olması.
İspanya dağ bisikletinde madalya umudunu 2004 olimpiyatlarının gümüş madalyalı ismi Jose Hermida’ya bağladı. Takımın diğer ismi Carlos Coloma’da da bu sene Dünya kupası yarışlarında podyuma çıkarak formda olduğunu göstermişti.

 

 

Bayanlarda ise bu sene Dünya kupası şampiyonu olan Kanadalı Catharine Pendrel en büyük favori olarak gözüksede altın madalyayı alması çok kolay olmayacak. Geçen sene olimpiyat parkurunda yapılan deneme yarışında birinci olan Pendrel 2008 Pekin olimpiyatlarında kaçırdığı madalyayı bu sene kimseye kaptırmak istemiyor gibi gözüküyor.

2004 yılının altın madalyalı ismi Gunn-Rita Dahle Flesjaa bir bebek sahibi olmasına rağmen bu yıl kazandığı yarışlarla yeniden formda olduğunu herkese gösterdi.
Yine 2004 yılının bronz madalyalı sporcusu alman Sabine Spitz bu sene büyük bir başarı elde edemesede olimpiyatlarda başarılı olmak istediğini söyledi.

 

 

Genç  fransız Julie Bresset 2011 yılı U 23 şampiyonu olarak Catharine Pendrel’e en büyük rakip olarak gözüküyordu. Bu sene Dünya kupası yarışlarında düzenli olarak podyuma çıkan Bresset formunun zirvesinde gözüküyor.

Pendrel’in yıldızının parladığı bu yıllarda takım arkadaşı Emily Batty’nin de ondan çok aşağıda olduğunu söyleyemeyiz. Dünya kupasında 2. olarak takım arkadaşına göz dağı veren Batty olimpiyatlarda altın madalyayı hedeflediğini söyledi.

 

İngilizlerin göz bebeği Annie Last ise Dünya kupası yarışlarındaki performansıyle genç yaşına rağmen her gün ilerleme kaydettiğini göstermiş oldu.
2008’in gümüş madalyalı ismi  Maja Wloszczowska olimpiyat oyunlarından bir kaç hafta önce ayağını kırdığı için yarışlara katılamayacak. Oysa ki 2011’deki Dünya Şampiyonasında Pendrel’in en büyük rakibi olduğunu herkese göstermişti.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın