2012 Crocodile Trophy – Çok Etaplı Uluslararası MTB Yarışı Startını Aldı.

20/10/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

Dünyanın en zorlu, en maceralı, en uzun, çok etaplı dağ bisikleti yarışı Crocodile Trophy bugün startını aldı. Etabın sürpriz galibi Çek sporcu, Ivan Ribaric oldu.

 

Ivan Ribaric, 2008 yılında kötü şöhretli iki etap galibi kazanmıştı ve bugün de güçlü performansını sergiledi. Böylelikle bugün Smithfield’da, 3. bumerangını kolleksiyonuna ekledi. Belçikalı sporcu Mike Mulkens ikinci, 24 Saat Solo Dünya Şampiyonu ise 3.sırada tamamladı. İkinci etaba Avusturalya Lider forması ile start alacak. 30 kilometrelik yarışta; Smithfield MTB Park, Dünya Kupası parkurunun 6 kilometrelik mesafesinde tüm yarışmacılar 5 tur attı.

 

Cairns’de bugün, Crocodile Trophy tarihinde ilk kez tur atılarak yarışıldı ve 9 etaplık macera başlamış oldu. Ulusal klasifikasyonda mücadele eden Avusturalyalı dağ bisikletçiler de dahil olmak üzere 130 sporcu start aldı. Cairns
MTB Club’ın ev sahipliği yaptığı uluslararası alanda, sporcular öğleden önce parkurdaydı ve atmosferde heyecan artmaya başladı.

 

 

Çek Sporcu Yeniden Etap Kazandı

 

Tüm hafta gözler, 2008 genel sıralama galibi Çek sporcu Ondrej Fojtik’teydi. Ancak bu kez, yarışın start almasından sonra hızlıca yarışın liderliğini alan ve 5 etap sonunda 1:31.21’lik derecesiyle bitiş çizgisini geçen isim Ivan Ribaric oldu. Kaçış grubundaki en hızlı isimler, Ribaric, Mulkens (BEL), Krenn (AUT) idi. Ribaric 2008’deki iki etap galibiyetinin ardından, performansının iyi olduğunu ve start sprintinde gözünün rakiplerinde olduğunu söyledi. “Erken atak yapmam gerektiğini biliyordum. Sağlam bastım ve sonradan onların yaklaştığını hissettim. Ribaric, Cairns parkurunu da överek, parkurdan çok keyif aldığını, özellikle teknik bölümleri beğendiğini söyledi. Bugünkü galibiyetini korumaya çalışacak ve bu yıl genel sıralamada lider tamamlayıp yarışı kazanmak istediğini de ekledi.”Bu sadece bir gün ve ben kazandığım için mutluyum. Ama bunu korumak istiyorum. Daha önümüzde 8 gün var. Bugün sadece ısınma günüydü, yarının ne getireceğini göreceğiz.” dedi.

 

 

Ribaric’in takım arkadaşı, Rubena Rocky Trail Racing takımının takım menajeri, Sydney’de yaşayan Çek sporcu Ondrej Slezak günü 5.sırada tamamladı. Takım performansıyla ilgili olarak Slezak, “Crocodile Trophy’de geçen yıl yarıştım ve bu yarışmayı sevdim. Bugün öğleden sonraki macera kategorsine katılanlar da dahil olmak üzere 8 kişilik ekiple buradayız. Onlarla gurur duyuyorum, iyi iş çıkardılar. Sadece bu da değil, cebimizde bir de etap galibiyeti var. M1 ve M2’de de iki podyum gördük. Şimdi önemli olan, yarın ki yarışta bunu korumak.” dedi.

 

 

Geçen yılın genel sıralama dördüncüsü Mike Mulkens, Ribaric’i sıkı takip ediyordu. Ancak her nasılsa tur başına 15’er saniye geri kalarak, günü 1:33.09’luk dereceyle tamamladı. “Startta sağ öndekilerin hızı havai fişek gibiydi. Herkes iterek, tam gaz fırladı. Bugün galibiyet için, ilk 10’da konum kapmak üzere, bir start sprinti mücadelesi oldu. Ivan Ribarik’in ardından ikinci sırada olduğumu duyunca mutlu oldum. Bu tip parkur benim favorim değildi ve o benim için çok güçlüydü.” dedi.

 

 

Port Macquarie’den, Avusturalyalı Jason English, günün en hızlı Avusturalyalı sporcusu olarak 5 etap sonunda, 1:33.30’lik derecesi ile 3.sırada etabı tamamladı. 1Kendimi bugün iyi hissediyordum ve önlerde kalmaya çalıştım. Hçbir turda öndekilerden kopmadım. Yarışı bitirdiğimde, 3.olduğumu söylediklerinde ise bana sürpriz oldu.” dedi. English, ikinci etap planı olarak grup içerisinde kalıp birlikte çalışmayı hedeflediğini, çünkü hala önlerinde 8 gün olduğunu söyledi.

 


 

 

Elit Erkekler
1. Ivan Ribaric / CZE / Rubena Rocky Trail Racing
2. Mike Mulkens / BEL
3. Jason English / AUS / RUOK? Rocky Trail Racing

M1
1. Jeremy Ross / AUS / Crocodile Tears
2. Michal Kafka / CZE / Rubena Rocky Trail Racing
3. Jason Chalker / AUS / Crocodile Tears

M2
1. Marc Baechli / SUI
2. Stephen Billington / AUS / Rubena Rocky Trail Racing
3. Pieter van Rooyen / USA

 

M3
1. Milan Spolc / CZE
2. Luc Verlinde / BEL
3. Robrecht De Meyer / BEL / Fitopia Bikers

 

 

Bayanlarda; Kate Major’dan harika Mücadele

 

Avusturalyalı
triatlet ve Iron-man’i tamamlayabilen Kate Major, gün boyu inanılmaz
bir takip performansı gösterdi. Sabah antrenmanı için yanlış istikamete
giden Major, yarış alanından 40 kilometre uzaklaşınca geri dönüş için
otostop çekmek zorunda kaldı. Yarış içerisinde diğer 5 bayan rakibini
tek tek geçerek 5 tur sonunda, 1:58.50’lik derecesi ile birinci olmayı
başardı. Kate, Belçikalı sporcu Alice Pirard’ın sadece 2 saniye önünde
günü tamamladı.

 

 

Bayanlar
1. Kate Major / AUS
2. Alice Pirard / BEL / O2 Bikers – WMTB.be – Schwalbe
3. Jade Forsyth / AUS

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın