2012 Crocodile Trophy – Fojtik Herşeye Rağmen Lake Tinaroo’yu kazandı ve Liderliği Aldı

21/10/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

Sıcaklık ve şanssızlıklara rağmen Fojtik, Lake Tinaroo’yu kazandı ve genel sıralama liderliği ile lider mayoyu aldı.

 

Ondrej Fojtik bugün 2.etabın galibi oldu. Dün birinci etap galibiyetiyle, lider mayoyu giyen, takım arkadaşı  Ivan Rybarik ise 7 dakika 58 saniye geriden etabı tamamlayarak ikinci oldu.  Kanadalı Cory Wallace üçüncü oldu. Avusturalyalı Jason English ise finişe birkaç kilometre kala kaza yaparak köprücük kemiğini kırması sebebiyle yarışın sonunu erken gördü.

 

Dün, Smithfield’deki etabı kazanan Ivan Rybarik, prolog sonrası, Crocodile Trophy 2012’nin gerçek startının bugün olacağını söylemişti. Katılımcı sporcular, 92 kilometre mesafeli, 2500 metre rakımın görüleceği ikinci etap yarışı için bugün sabah Cairns Lagoon’da toplandı. Şehrin dışında alınan nötral start sonrası, etabın gerçek startı Cairns’in yüksek bölümünde verildi ve yarış hızlı başladı. Copperlode baraşı öncesinde, Avusturalya’nın yol yarışıçısı yeteneği Patrick Konrad bir sprint atağı başlatarak liderliği aldı. Dünün elit ve master kategorilerindeki yıldız isimlerini barındıran 20 kişilik kaçış grubuna yaklaşık yarım dakika fark yaratmayı başardı.

 


 

Teknik Tırmanış Bölümünde Mücadele

 

Copperlode Barajı duvarını geçetikten sonra, tırmanış öncesi Dinden Milli Parkının büyük çakıllı, tehlikeli yoluna girildi. Bu kısım bazıları için oldukça ürkütücüydü. Teknik bölümde ise, Avusturyalı  Konrad yarış liderliğindeki avantajını kaybedip geri kalmaya başladı. Takip grubunda kalan 3’lü;  Ivan Rybarik (CZE), Wolfgang Krenn (AUT) and Ondrej Fojtik (CZE)’in gerisinde kaldı. Lider artık, yarışın 3 favorisinden oluşuyordu. Yarıştan sonra Fojtik, ” Arkadaşım Ivan Rybarik baraşı geçerken atağı başlattı. Ben ve Krenn, Rybarik düzlükte latik patlatıncaya kadar onunla kaldık.”dedi. 35.kilometreden sonra, takip grubunun 2 dakika kadar önünde ilerlemeyi başardılar. Kaçış takip grubu; Cory Wallace (CAN), Jason English (AUS) ve Mike Mulkens (BEL)’den oluşuyordu. Rybarik bu grupta yoktu çünkü ikinci kez lastik patlatınca, kaçış takip grubunun arkasından gelen ve içlerinde takım arkadaşı Ondrej Slezak’in de bulunduğu 5 kişilik gruba dahil oldu.

 

 

Yarışın 50.kilometresinde Fojtik ve Krenn hala takip grubundaki Wallace ve English’in 2 dakika önünde zaman avatajını korumayı başardı. Mulkens kaçış takip grubundan, öğle saatine denk gelen tırmanışta yorularak geri kalmaya başladığında kopmuştu. Diğer takip grubunun önünde Rybarik, hızını alarak her kilometrede daha çok yaklaşıyordu. Krenn ise bu bölümde enerjisinin azaldığını, yarıştan sonra verdiği röportajda belirtti. ” Susuz yaklaşık 15 kilometre kadar, bu amansız sıcaklıkta, ikinci beslenme noktasına (Feed Zone) kadar gittim.” dedi.

 


 

 

Fojtik ise ikinci Feed Zone bölümünde atak yaparak solo ilerledi. Krenn arkadan gelen takip grubuna dahil olmayı başaran Rybarik’de dahil olmak üzere; Rybarik, English, Wallace üçlüsüne dahil oldu. Fojtik, final bölümüne dek hızını arttırarak 3 dakika 30 saniye önde Lake Tinaroo bitiş çizgisini geçen ilk isim oldu. “Bugün aslında biraz enerji tasarrufu yapmayı planlıyordum. Ama son tırmanışta kendimi iyi hissettim ve lider formayı düşünerek devam etmek için kendimi motive ettim.” dedi. Ve etabın galibi, Crocodile Trophy’nin yeni genel sıralama lideri oldu.

 

 

English Yaralanma Nedeniyle Crocodile Trophy’den Ayrıldı

 

Fojtik finiş çizgisini geçtiğinde, takip grubundakilerden ikincilik mücadelesi için, en güçlü olarak English görünüyordu. Tüm gözler, Avusturalya renklerini taşıyan English’e çevrilmişti. Ancak, 7 dakika 58 saniye farkla ikinci gelen Rybarik finişi geçtikten sonra, son kilometrede Wallace ve English’in kaza yaptığı haberini getirdi. Kazanın oluş sebebi, yarış için trafiğe kapatılan yolun Lake Tinaroo kamp bölgesi tarafından gelen bir arabanın Wallace ve English’e çarpıp kaçmasıyla gerçekleştiği belirtildi. Kaza sonrası bilinci açık olarak English’in ayağa kalktığı, Wallace’ında etabı tamamlayarak Croc tıbbi ekibini kazanın önemi için harekete geçirdiği açıklandı. Ekip, English ve kırık bisikletini olay yerinden aldı.

 

English’in hayati tehlikesinin olmadığını belirtmekten mutluyuz. En yakın hastane olan Atherton Hastanesine kaldırılıp röngen filmleri çekilen English’in ilk tanısında sol köprücük kemiğinin kırıldığı öğrenildi. English, yarın 3.etapta start alamayacak.

 

 

 

Bayanlarda ise triatlet Kate Major yeniden kazandı.

 

Sidneyli, Avusturalya’nın dayanıklı sporcusu Kate Major yarış sonrası, etabın çok zor geçtiğini ancak yarıştan çok zevkl aldığını söyledi. Geçtiğimiz yıllarda Amerika’da yaşayan sporcu, Crocodile’e katılmanın hayal gibi olduğunu ve bu yıl ülkesinde bu heyecanı yaşamaktan mutlu olduğunu belirtti. Major bugün Lake Tinaroo finişinde; “Daha önce hiç bunun gibi birşey yapmamıştım. Hergün böyle sürebilirim. Daha önce bir çok yarışa katıldım ve şimdi tatildeyim. Burada hem keyif alıyorum hemde yağmur ormanlarında sürüyorum. Bugün muhteşemdi. Bunu turist otobüsünden göremezsiniz bu bir gerçek.”dedi.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın