2012 Crocodile Trophy – 3.Etapta Ivan Rybarik Lider, Formayı Geri Aldı

22/10/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

“Ivanator” Rybarik Lider Formayı Geri Aldı

 

Avusturalya basınının, Crocodile Trophy’de “Çek Egemenliği” olarak adlandırıp, takım arkadaşlarından Ivan Rybrik ve Ondrej Fojtik’in üç etaptaki başarılı performansını takdir ettiğini itiraf etti. Bugün, Hasties Swamp Milli Parkı’nın engebeli arazisi üzerindeki vahşi yarışta; Rybarik , yarışın lideri olan Avusturyalı üçlü Hrinkow, Benetseder, Krenn ve Fojtik‘in arkasında ilerleyerek yakaladı. 4 saatlik mücadele sonunda Fojtik 2. sırada, Hrinkow ise 3. sırada tamamladı. Crocodile Trophy’nin en hızlı bayanı yine Kate Major idi. İki kişilik erkek takımı kategorisinde ise Mark Griffin ve Aaron Lakeman lider durumda.

 


 

Ivan Rybarik, finişe kocaman bir gülümsemeyle geldiyse de, 4 saatlik, Avusturalya’nın sıcak günü ve yorucu etabının sonunda yiüzündeki yorgunluk oldukça belirgindi. Yarışın yeni lideri; “Hayatımın en zor günlerinden biri oldu. Planım yarışın lider formasını geri almaktı ancak bu hiç de kolay olmadı.” dedi.

 

 

 

Günün erken başlayan kaçış grubundaki Belçikalı Mike Mulkens ve Avsturyalı Josef Benetseder’in ardındaki mücadelede Rybarik ve Fojtik, takip grubundaki Dominick Hrinkow (AUT), Wolfgang Krenn (AUT) ve Kanadalı Cory Wallace’ı inanılmaz şekilde yakalamayı başardı. Bu aşamada enerji rezervlemek için hız kestiler, iki çek sporcu birbirlerinin gücünü iyi biliyordu. Yarışın lideri üçlü ise iki Çek sporcunun gerisinde kalmaya başladı. Çek sporcuların rekabetinde ise, Fostik’de Rrbarik’in liderliği geri almak  istediğini de biliyordu. İkili yarışın lideri olarak ilerlerken, ilk beslenme bolgesi (Feed Zone) öncesindeki uzun inişi iyi değerlendiren Rybarik, Fojtik’e yaklaşık 1 dakika avantaj yakaladı.

 

 

Rubena Rocky Trail Takımı sporcusu Rybarik yarıştan sonra; “Biz gerçekten iyi arkadaşız. Çek Cumhuriyetine, eve döndükten sonra da birlikte süreceğiz. Ancak, bu herşeyden önce bir yarış ve rakip olmamız gerekiyor.”, “Bugün, Fojtik’in %100 performansla gidemediğini farkettim. Bu belki lider mayoyu bugün alabilirim şansını düşündüm. Ve sadece denedim. Başardığım için mutluyum ancak hala önümüzde 6 günün belirsizliği var.” dedi.

 

“Su yok, Güç yok, Bacak yok”

 

Rubarik’in yaklaşık 10 dakika gerisinden günü tamamlayan Ondrej Fojtik, etap sonunda günü değerlendirdi. Uzun, dik ve sıcak geçen tipik Crocodile Trophy etabı koşıllarına hayal kırıklığıyla yorumladı. “Bugün çok zordu. Ivan bugün sadece çok güçlüydü ve ben ayak uyduramadım.” dedi.

 

İlk kez Crocodile Trophy’de yaruşan Avustıralya’nın genç yeteneği Dominick Hrinkow, günü üçüncülükle tamamladı. ” Bugün Benetseder, Krenn ve ben gayet iyi çalıştık. Ancak iki Çek sporcunun temposuyla düştükten sonra sadece ayak uydurmaya çalıştık. Finişten 20 kilometre önce, kendimi güçlü hissettim ve hızlanarak finişe solo ilerledim. Hrinkow ise hedefini yüksek belirleyip bir etap galibiyetine göz dikmiş. “Sonuçta kız arkadaşıma bomerang söz verdim.” dedi.

 

Üçüncü etap sonunda, yine Rybarik liderliğine geri döndük. Bayanlarda ise Kate Major ilk iki etapta olduğu gibi, üçüncü etabın da galibi oldu.

 

Irvinebank Lanetini Yenmek

 

Marc Baechli, bugünün Irvinebank dışındaki finiş çizgisinden ilk geçen isim olarak, M2 kategorisi birincisi oldu. Baechli; “Geçen yıl benim kaset kırılmıştı ve ben kasabaya son 30 km koşmak zorunda kalmıştım. Bugün benim için özel bir etap oldu. Bisikletim üzerinde Irvinebank finişine girmek ve galibiyeti aldım. Kendi yaş grubumda birinciliği aldığım için çok mutluyum.” dedi. Subaru/MarathonMTB takımının güçlü ismi Werner van der Merwe, M1 kategorisinin en hızlı ismi olarak bugün ikinci etap galibiyetini elde etti.

 

Ridley Team adına Kris “Jimmy” Hendrickx ise; “Bu sadece harika bir macera, bu kesinlikle hayat boyu hayal ve umut edilen, zor, sert ve tecrübe edilmesi gereken bir yarış. Takım klasmanında yarışan 4 sporcu her gün yarışarak; “İşte bizim planımız buydu. Biz hergün birlikte yarışıp aynı performansı ve dayanıklılığı göstermeyi amaçladık. Böylelikle dördümüz de pistte olacaktık.”, “Bu yarışa hazırlanmak hiçbir zaman kolay olmadı. Yarış; Dünyadaki en sıcak, en uzun ve en maceları MTB yarışı olarak biliniyor.”,” Tırmanış antrenmanı, yarış ve aileyle birlikte seyahat etmek, çocuklar ve tam zamanlı işe karşın özel bir bağlılık gerekiyor. “dedi.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın