2011 Masterlar XCO ve DH Avrupa Şampiyonasına Az Kaldı

27/05/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

  

Tecrübeli bisikletçilerin kıran kırana yarışacağı 2011 Dağ Bisikleti ve Tepeinişi Master’lar Avrupa Şampiyonası’na 1 aydan az bir zaman kaldı. 24-26 Haziran’da Slovenya’nın Kranjska Gora şehrinde gerçekleşecek organizasyonun, şimdiden sporcuları ağırlamaya hazır olduğunu Cyclingtr’a gönderdiği basın bildirisi yoluyla iletti. Şimdi bu büyük yarışın detaylarını sizlere ileteceğim.

 Tepeinişi parkuru, geçen yılki şampiyonlarca biliniyor ve bu parkur, bir bisiklet parkının çevresinde bulunuyor. Bu arada, ülkemiz bisikletçiliğinin aksine neden bu yarışa 1 ay kala bu yarışı sizlerle paylaştığımızı merak edenleriniz olabilir. Sebebi, büyük yarışların ideal tanıtımının bu şekilde işliyor olması. Zira hem yarışırken başarılı olmak isteyen tecrübeli sporcular parkura 1 ay önceden gelip çoktan antrenmanlarını burada yapmakta, hem de yarışın daha büyük kitlelere tanıtılabilmesi için organizatörler de şimdiden herşeyi hazırlamış ve tanıtım süreci başladı.Şöyle hayal edin; 1 ay sonra yarışacağınız parkur, bugün itibariyle hemen yarış yapılmaya % 100 hazır. İşaretleriyle, yönlendirmeleriyle, parkur içeriğiyle, tanıtımıyla, bütün detaylarıyla hazırlar. Yarışın yapılacağı şehir Kranjska Gora, aslında kış sporunun merkezi niteliğinde bir yer ve Alp Kayağı Dünya Kupası da yine bu şehirde yapılıyor. Özetle şehir, spora alışkın bir kültüre sahip.Slovenya’lı ve diğer ülkelerden gelen sporcular çoktan şehre geldi ve parkurda antrenman yapıyorlar.

Yeni Cross Country Parkuru

Bu yılki yarış için 2800 metre uzunluğunda, tur başına 130 metre yükseklik kazanımı olan bir parkur oluşturuldu. Bir parça 2010 Slovenya Kupası parkurunu izliyor diyebiliriz. Start ve finiş bölgeleri, otellerin hemen önündeki kayak rampalarının en alt noktası da olan tepeinişi kategorisinin finişiyle aynı yerde bulunuyor. Tahmini tur süresi 11 dakika olarak belirlendiği için sporcular kendilerini 7 tur yarışmaya hazır hissetmeliler. (tabi kategori ve şartlara da bağlı olarak)

Yarışın galipleri Cumartesi ve Pazar günü ödüllerini alacak

Yarışın resmi sitesi www.mtbkranjskagora.si ‘de aynı zamanda Cumartesi günkü XCO finalleri ve Pazar günkü DH finalleri programının son halini görebilirsiniz. Cuma gecesindeki açılış partisinin ardından 25 Haziran Cumartesi, saat 9:00’da bütün yaş gruplarında yarışacak cross country yarışlarının startıyla yoğun bir gün olacak. Önce +55 yaş grubundaki sporcular başlayacak, ve en son en hızlı yarışçıların bulunduğu 30-34 yaş grubu start alacak. Öğleden sonra bütün yaş grupları için tepeinişi (downhill) ayağı onu takip edecek. Elbette gece, Kranjska Gora’da verilecek bir partiyle sona erecek.

Pazar günü ise 11:00’de başlayacakları ve 2:00’de bitirmeleri beklenen Downhill bisikletçilerinin finaline ayrılmış.

    

Kayıtlar 15 Haziran’da sona erecek

Sporcular, daha düşük start ücreti ödemek için 15 Haziran’a kadar kayıt olmalılar. Tabi geç kayıt da mümkün. Bu süreçte bisikletçiler, özellikle komşu ülkeler olan İtalya ve Avusturya’dan gelenler çoktan tepeinişi parkurunu öğrenmeye başladılar bile. Aralarından 2010 İtalya Masterlar DHI Şampiyonu Michele Pedroni’nin parkur hakkında yorumlarını paylaştığı kısa videoyu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

http://www.mtbkranjskagora.si/ Büyük boyutlarını görebilmek için fotoğrafların üzerine tıklayınız. Hazırlayan: Fatih Buzgan   

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın