17 Nisan 2010 Turkish Riviera MTB Cup Alanya

17/04/2010  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR


Bir gün sonra bitecek olan 46. Presidential Cycling Tour of Turkey – Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun son etabına hummalı bir şekilde hazırlanan Alanya ve Alanya Belediyesi ile Bisiklet Federasyonu, bu önemli yarış öncesi 17 Nisan 2010’da Turkish Riviera MTB Cup Alanya Dağ Bisikleti Yarışı’nı başarıyla organize etti.

 

 

1997 yılında Alanya Kalesi’nde başlayan Alanya Dağ Bisikleti Yarışı, son 3 senedir hız kesmeden Alanya Kızılalan parkurunda gerçekleştirilmektedir. Cumhurbaşkanlığı Turu gibi çok önemli bir yarış öncesinde bu müsabakanın düzgün bir şekilde hayata geçirilebilmesi bir başarıdır. Ancak gerek üst düzey elit sporcu katılımının, gerekse yöre halkının ilgisinin bu yarış için geçen senelere kıyasla bir miktar sönük olduğunu söyleyebiliriz. İzlanda’daki yanardağın patlamasının yol açtığı kül bulutu sonucu uçak seferlerinin ertelenmesi, devam etmekte olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ve 17 Nisan 2010 tarihinin başka ülkelerde yapılan uluslararası yarışlara denk gelmesi gibi sebeplerin yabancı sporcu ve izleyici katılımını etkilediğini düşünmekteyiz.

 

Bununla beraber 6,5 km’lik parkurda Belçika, Danimarka, Almanya, İsrail, Rusya, Gürcistan ve İngiltere’den 15’i yabancı sporcu olmak üzere toplam 110 dağ bisikletçisi yarıştılar.

 

 

Sevilen bir parkur olmakla birlikte aynı zamanda kırıcı ve teknik bir parkur olma özelliğini de içeren Alanya Kızılalan Parkuru, yarış öncesi bir takım iyileştirmelerin yapılmış olmasına rağmen yine yerli ve yabancı birçok bisikletçiye yarışı bıraktıracak derecede teknik arızalara ve kazalara maruz kalmasına neden oldu. Bunlardan en üzücü olanı ise yarışı 5. tura kadar ikinci sırada götüren Bilal Akgül’ün 3. turdan itibaren yaşadığı sorunlar ve arka aktarıcıyı kadroya bağlayan kadro kulağının kopması sonucu yarışa devam edememesi oldu.

Sıcak bir havada gerçekleştirilen yarışta parkurda altı tur atan Elit Erkekler’de  2:05:11,821’lik derecesi ile Ukrayna’dan Sergei Rysenko birinci olurken, yine takım arkadaşı ve vatandaşı Igor Bogdan 2:07:05,049’la ikinci ve Rusya’dan Evgeniy Pechenin 2:08:09,546’lık derecesi ile üçüncü oldu.

Dört tur atan Elit Bayanlar’da ise İsrail’den Ronen Inbar 1:53:55,90 dereceyle birinci olurken, Ukrayna’dan Alla Boyko 2:02:42,970’le ikinci ve Brisa Spor’lu milli dağ bisikletçimiz Esra Kürkçü 2:04:16,838’lik derecesiyle üçüncü oldular. 

Bu sene Elit-B ve U-23’ün kalkması ile Elit olarak yarışmak zorunda kalan ve nispeten daha zayıf olan sporcuların parkurda ilk turlardan itibaren tur yiyerek yarış dışı kalması ve Master Erkekler’in tur sayılarının düşürülmesi, sporcular arasında heveslerin kırılmasına ve sonraki yarışlar için katılımın düşebileceğine dair yorumlara yol açtı.

Yarışmada dereceye giren Elit sporcuların para ve madalyaları ile diğer kategorilerdeki başarılı sporcuların madalyaları UCI Komiseri Chermanlis Rigas, Belediye Spor Müdürü Saim Kanlı, Bisiklet Federasyonu adına Celal Siper Özdol, yerel yetkililer ve Alanya Doğa Sporları Kulubü (ALDOSK) Başkanı M. Zafer Peker tarafından verildi.

Yarışmanın sonuç listesini indirmek için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. Teşekkürler Alanya Cup.

 

 Yarış sonuçlarını Excel biçiminde indirmek için buraya tıklayınız.


 

 

 

 

  
 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın