17. Crocodile Trophy Etap 3 : Mount Misery Yolu ve Nehir Geçişi Fark Yarattı

21/10/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

Irvinebank’in dik tırmanışlarında İsviçre maraton şampiyonu Urs Huber yine tırmanışlarda yenilmez olduğunu kanıtladı. Ancak bu sefer Hollandalı yarışçı Jeroen Boelen ile arasındaki fark yalnızca 6 saniyeydi. Huber derin nehiri bisiklet üstünde geçmeye cesaret edemeyince zaman kaybetti. 17. Crocodile Trophy’de daha hiçbir şey henüz belli değil, herkes hala oyuna devam ediyor…

 

 

 

Bu yarış dünya çapında “profesyonel ve amatörler için dünyanın en uzun ve en zorlu dağ bisikleti macerası” olarak biliniyor. Koombooloomba Barajı’nda hüküm süren ise maceracı ruh ve doğaçlama yeteneklerdi. Etabın arifesinde suyla kaplanan yarış kampında organizatörler, çatısı akan çadırlarda uykusuz bir gece geçiren yarışçıları Powerline’a doğru giden yorucu ve zorlu etaptan  kaçındırmak için  yarışı Gunnawara’dan Irvinebank’e taşıdılar. Yeni yarış programı oldukça iyiydi; 36 km boyunca kolay bir arazi sürüşünün ardından 22 km asfalt yol ve 38km’lik inişli çıkışlı gerçek bir dağ bisikleti yarışı. Etabın finali ise nefes kesen hızlı inişlerle geçen son iki yağışlı gün ve dondurucu soğuk gecelerden sonra yarışçılara bir ödül niteliğindeydi. Yağmur durmuş, güneş kendisini göstermeye çalışıyordu. Ancak Irvinebank’e doğru son dönüş işaretinde Mount Misery yolu kısa ve dik tırmanışlarla yarışçıları zorlayıp, küçük maden kasabasına doğru giden son kilometrelerde dayanıklılıklarını test etti.

 

 

 

 

 

 

 

Avusturalyalı yarışçı Brad Davies, “Ben burada ne yapıyorum? O son 10km’yi yaşamaktansa başka herhangi bir yerde olmayı dilerdim.” dedi. “Çok zor fakat çok da güzel bir sürüştü!” Davies günün en büyük sürprizi oldu. 41 yaşındaki Melbourne asıllı yarışçı finişe doğru koşan öndeki elite grubun içindeki tek Master hatta Master 2 yarışçısıydı. Grup inanılmaz bir hızla başlayan starttan hemen sonra oluşmuştu. Grupta Davies’in yanı sıra genel sıralamanın ilk 4 yarışçısı Urs Huber, Jeroen Boelen, Wolfgang Krenn ve Mike Mulkens ve Josef Benedseder, Christoff Sokoll, Kevin Hulsmans ve Chang Min Park vardı. Avusturalyalı yarışçılar Mark Griffin, Justin Morris ve Ashley Hayat bu dokuzluya ancak 6km boyunca ayak uydurabildi ve daha sonra geriye düştüler. Koreli Geeni Yong Choi ise daha ilk kilometreden lastiğini patlattı ve kötü şansı finişte de tekrarlayarak arka lastiği patladı. Koreli’nin şanssızlığını paylaşan bir diğer yarışçı ise yarış duyurularını yanlış anlayan ve nötralize start olacağını sanan Hollandalı yarışçı Huub Dujin’di. Ancak durum böyle değildi ve bu yüzden Hollandalı önü çeken grupta yer alamadı.

 

 

 

 

 

 

 

Kaçıştaki dokuzlu Mount Misery yoluna kadar kimseden kaçış beklemediği için birlikte iyi bir şekilde çalıştı. Grubun eski kurdu Davies bile grup çalışması anlamında üstüne düşeni yaptı. Geçen sene Canberra’daki elite 24H bireysel dağ bisikleti şampiyonalarında 5. olan Davies, “Dürüst olmak gerekirse diğerlerinin aksine ben iyi bir uyku uyudum. Önceki gece çadırımda bir sürü su birikintisi varken olduğundan bile çok daha iyi… Çadırı bayanlar kategorisinin lideri Jessica Douglas ile paylaşıyorum. İkimiz de oldukça iyi uyuduk” dedi.

 

 

 

 

 

 

Son 25. km’de Huber ve Boelen hızlanma zamanının geldiğine karar verdiler. Bunu sorunsuz ve kararlı bir şekilde yaptılar. Sürpriz bir atak olmadı fakat pedallara olabildiğince güçlü asıldılar. İlk geride bıraktıkları Park olurken ardından Sokoll, ardından da lastiği patlayan Davies ve son olarak Hulsmans geldi. Bir süre sonra Krenn ve Mulkens de onlara daha fazla ayak uyduramadı. Boelen ve Huber’i takip edebilen tek isim Avusturyalı Josef Benedseder oldu. Tırmanış başlayana kadar bu şekilde devam etti, sonrasında Huber yeniden atak yaptı. Boelen’den kurtulma zamanı gelmişti. Huber başarılı oldu. İlk patlayan Avusturyalı oldu ve ardından Boelen onu takip etti. O dakikadan itibaren etabı kazanmak sadece bisikletinin üstünde güvenli bir şekilde durabilmeye kalmıştı.

 

 

 

 

Boelen, “Tırmanışta Urs Huber’i hep 300m kadar önümde görebiliyordum ki bu tırmanış bölümü için oldukça fazla bir mesafe, daha sonra inişte görüş alanımdan çıktı.” dedi. “Son 5 km teknik açıdan oldukça zorlayıcıydı. İnişte üç sefer neredeyse düşüyordum. O noktada daha fazla risk almamaya karar verdim fakat aniden Huber’in derin bir nehir geçidinde yürüdüğünü gördüm. Risk aldım, ağırlığımı arkaya vererek ve düşmemeyi umarak nehri bisiklet üstünde geçtim. Nehri bisiklet üstünde geçmeyi başardım. Huber’le aramızdaki fark bir anda yalnızca 50m olmuştu. Ne yazık ki bu durumdan avantaj sağlayabilmem için finişe çok yakındık.”

 

 

 

 

 

 

Huber arka arkaya ikinci etabını kazandı ve genel sıralamadaki liderliğinde 6 saniye daha kazandı. “En önde sürerken nehir geçişlerini göze almak oldukça zordur” dedi Huber. “Suyun ne kadar derin olduğu veya yüzeyin sürüşe veya yürüyüşe ne kadar elverişli olduğu hakkında hiçbir fikriniz olmaz. Riske girmeyi göze alamadım. Benim için en önemlisi lider mayomu koruyabilmekti.”

 

Yarınki etap Irvinebank’da başlayacak ve bitecek olan 84km’den oluşuyor. Huber yine kırmızı Crocodile Trophy lider mayosuyla start alacak. Jeroen Boelen ise puan sıralamasının beyaz mayosunu giyecek.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın