17.Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışları

08/04/2013  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

Uluslararası Bisiklet Birliğinin (UCİ) 2013 yılı faaliyet programında yer alan, Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Alanya Belediyesi ile birlikte ortaklaşa düzenlenen 17.Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışı, Alanya’nın ormanlık bölgesi olan Kızılalan’da yapıldı.

 

2013 Yılı sezonunun ilk yarışında, geçmiş senelere oranla yabancı sporcu katılımcı sayısı beklenenin de üzerinde oldu. 9 ülkeden 216 sporcunun katıldığı yarışta U15, U17, Yıldız Bayan, Genç Erkek, Masterlar, Elit Bayanlar ve Elit Erkekler olmak üzere toplam 7 kategoride gerçekleştirildi. Uzunluğu 4 kilometre olan zorlu parkurda, dereceye girebilmek için sporcular kıyasıya mücadele etti.

 

 

17.Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışları 7 Nisan 2013 Pazar günü saat 10:00 da UCİ Yarış Komseri Rune ANTONSEN, Alanya Belediyesi Destek Hizmetleri ve Spor Müdürü Saim KANLI ve Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Erdal TAMRAK’ın verdiği start ile başladı.

 

 

Sabah yapılan yarışta sporcular gayet güneşli ve rahat bir havada yarış koştular. Öğleden sonra havanın zaman zaman kapanmasına rağmen, yağmurun yağmaması yarışçıların endişelerine su serpti. Saat 13:00’ te Elite Erkekler ve Elite Bayanlar startını Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin MÜFTÜOĞLU ve Alanya Belediye Başkanı AV. Hasan SİPAHİOĞLU birlikte verdi. Sporcuların göstermiş olduğu mücadele izleyenler tarafından büyük alkış aldı. Ufak tefek yaralanmaların haricinde önemli bir kaza meydana gelmedi.

 

 

Saat 14:45’te biten Elit Erkeklerde bu seneki Cape Epic’ te başarılı bir performans sergileyerek 7.sırada bitiren TEAM BULLS ekibinden (GER) Simon STIEBJAHN 01:36:08 derecesi ile birinci sırada tamamladı. İkincilik ise, 01:36:13 derecesi ile Türk bisikletçilerin yakından tanıdığı ve ülkemizdeki yarışlarda sıkça görülen FORWARD UDMURTI ekibinden (RUS) Evgenıy PECHENIN’ in oldu. Kürsüdeki son sıra ise 01:37:09 derecesi ile OMONIA ekibinden (CYP) Marios ATHANASIADIS’ in oldu.

 

Elit Bayanlar kategorisinde ise yine FORWARD UDMURTI ekibinden (RUS) Anna KONOVALOVA 01:28:43 derecesi ile birinci olurken, OMONIA ekibinden (CYP) Antri CHRISTOFOROU 01:30:30 derecesi ile ikinci ve geçtiğimiz yılın Türkiye Şampiyonu ve bu yıl yeni takımı ile mücadele eden ANKARA KEÇİÖREN B. ekibinden (TUR) Esra KÜRKÇÜ 01:43:35 derecesi ile üçüncü oldu.

 

 

U15 kategorisinde KAPADOKYA BİSİKLET takımından Arif Emre UZ 01:03:07 derecesi ile birinciliğe, KÜTAHYA GENÇLİK M. takımından Halil İbrahim DOĞAN 01:04:04lük derecesi ile ikinciliği, üçüncülüğü yine aynı takımdan Murat USTA 01:07:38 derecesi ile aldı.

 

U17 kategorisinde ALANYA DOĞA S.K. takımından Emre ÇEVİKER 01:09:48 derecesi ile birinciliği, ikinciliği Mustafa KÖKLÜ 01:15:09 derecesi ile yerini alırken, ALANYA DOĞA S.K. takımından Ali Berkay DOĞAN 01:17:45lik derecesi ile üçüncülük kürsüsündeki yerini aldı.

 

U23 Kategorisi’ nde ise Ege Pedal adına yarışan Agit Salman kürsünün zirvesinde yer aldı. Brisaspor’ dan İsak Ünal ikinci sırayı, Alanya Doğa Sporları Kulübü adına yarışan Hamza Kansız ise kürsüdeki son sırada yer aldı.

 

Yıldız Bayanlar kategorisinde ilk üç dereceyi SALCANO ALANYA takımı kazandı. Birinciliği Ayşe ÇAKIR 01:01:47 derecesi ile kazanırken, ikinciliği Mesude ŞENOL 01:06:18 derecesi ile üçüncülüğü ise Büşra ÖNDER 01:13:18′ lik derecesi ile kazandı.

 

 

Genç Erkekler kategorisinde BRİSASPOR takımından, aynı zamanda yol bisikleti yarışlarında da sıkça gördüğümüz Onur BALKAN 01:23:27 derecesi ile birinciliği, GÜRSU BELEDİYE SPOR takımından Tolga AKDENİZ 01:23:44 derecesi ile ikinciliği, İSTANBUL GENÇLİK SPOR’dan Yunus Emre YILMAZ 01:24:57 derecesi ile üçüncülüğü kazandı.

 

Master kategorisinde BRİSASPOR dan Nevzat KIRAL 01:26:30 derecesi ile birinciliği, İstanbul’dan katılan Oğuz ÖZÇELİK 01:28:29 derecesi ile ikinciliği ve yine İstanbul’dan ferdi olarak katılan Bora TİRKİ 01:29:34 derecesi ile üçüncülüğü kazandı.

 

Sporculara madalya ve ödüllerini; Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin MÜFTÜOĞLU, UCİ Komseri Rune ANTONSEN, Alanya Belediyesi Destek Hizmetleri ve Spor Müdürü Saim KANLI, Alanya Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Erdal TAMRAK, Bisiklet Federasyonu MHK Başkanı Şükrü AYDIN, Yarış Direktörü Yunus YETKİN, Organizasyon Altyapı Direktörü Mehmet Zafer PEKER ve Jandarma Astsubay Dursun KORKMAZER takdim etti.

 

 

Yarışın sonunda basına açıklama yapan Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin MÜFTÜOĞLU konuşmasında; “Uluslararası Dağ Bisikleti Turnuvası 17. yılına ulaştı. Gerçekten gurur verici bir şey, ilki de burada olmuştu. İlk yıllarda para verip getirdiğimiz sporcuların bugün hepsi burada kamp yapıyorlar ve yarışıyorlar. Bunu ülkemiz adına ekonomik açıdan da bir katma değer olarak görüyorum ve spor turizmini belirli bir noktaya getirdiğimizin bir göstergesi. 2013 yılındaki ilk yarışımız, 2016 da inşallah Olimpiyat’a gidecek dağ bisikletçilerimizle mutlu sonu yine burada yaşarız” dedi.

 

 

Sonuçlar için tıklayınız.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın