15. Uluslararası Alanya Dağ Bisikleti Yarışı’nı Danimarka’lı Klaus Nielsen Aldı

22/11/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

Bu yıl 15.si düzenlenen Uluslararası Alanya Dağ Bisikleti Yarışı her
zaman olduğu gibi yine yerli ve yabancı sporcuların yoğun ilgisi ve
katılımlarıyla gerçekleşti. 2011 Dağ Bisikleti sezonununda son yarışı
olan Alanya Dağ Bisikleti Yarışı 2008 yılından bu yana sporcuların çok
keyif aldığı teknik olarak üst seviye bir parkur olan Kızılalan’da
yapıldı. Neredeyse bütün kategorilerin açıldığı yarışa 9 kategoride
toplam 129 sporcu katıldı.

 

Not: Fotoğrafların büyük hali için fotoğraflara tıklayınız…

 

2012 Londra olimpiyatlarına artık bir kaç ay kalması sebebiyle özellikle Avrupa genelinde sporcular puan alabilmek için kıyasıya mücadele verip çeşitli ülkelerdeki yarışlara giderek yarışıyorlar.Alanya Dağ Bisikleti Yarışı her zaman olduğu gibi Türkiye’de yabancıların en çok rağbet gösterdiği yarış olma ünvanını koruyor. Bu sene çeşitli kategorilerde toplam 30 yabancı sporcu yarışmalara renk kattılar.

 

 

Güneşli ve ülke geneline göre sıcak bir havanın hakim olduğu günde sporcular iki farklı saatte start aldılar. Sabah 10.00’da verilen ilk startta 30+ master, 40+master, genç bayanlar, U15 erkekler ve U17 yıldız erkekler start aldı.  Master kategorileri, U17 yıldız erkekler ve U15 erkek sporcular 3 tur atarken, yıldız bayanlar  2 tur atarak yarışı tamamladılar.

 

Master 30+ kategorisinde 2 senedir birinciliği kimseye bırakmayan Polonyalı  Tomazs Pierwocha bu sene de Türk rakiplerine ciddi fark atarak birinciliği elde etti. Yarışın hemen başında lastiği patlayan Nevzat Kıral teknik yardım bölgesine ulaşıp yedek jantını alıp yarışa devam etse de kaybettiği zaman farkı yüzünden öndeki rakibi ile arasındaki farkı koruyamadı ve her tur aradaki fark biraz daha açıldı. Son turun ortalarında lastiğinin patlaması sonucu yarış boyunca elinde bulundurduğu ikinciliği kaybetme tehlikesi yaşayan Nevzat Kıral kendisini yakından takip eden rakibi Oğuz Özçelik’in de bitişe çok az bir mesafe kala lastiğinin patlaması sonucunda ikinciliği koşarak da olsa korumayı başarmış oldu. Nevzat Kıral gibi yarışı koşarak tamamlayabilen Oğuz Özçelik üçüncü oldu. Ayrıca 2012 sezonunda master kategorilerinin açılmayacağı söylentileri ve son bir kaç yarıştır sadece Elit kategorileri yarışlarının programlara alınması yüzünden antremanları bırakan master sporcular bu yarışa da gerekli katılımı göstermediler. Genelde en kalabalık ve en çekişmeli kategorilerden olan ve sporun gelişmesinde öncülük eden master kategorilerinin yarışma programlarına alınmaması bence hiçte doğru bir karar değil. Umarım 2012 sezonunda bütün kategoriler eksiksiz açılır ve sporcuların motivasyonları etkilenmez.

 

Master 40+ kategorisinde rakiplerinden çok daha başarılı bir yarış çıkartan Zafer Yalın birinci olurken onun 12dk arkasından Martin Bernhart ikinci, Nurettin Kirpiksiz üçüncü oldular.

Sadece Alanyalı sporcuların katıldığı yıldız bayanlar kategorisinde bu sene başarılı bir grafik çizen Mesude Şenol birinci, Ayşe Çakır ikinci, Büşra Önder ise üçüncü oldular.

Elit erkekler kategorisinden sonra günün en kalabalık iki kategorisi olan Yıldız erkekler yarışlarında, U15 kategorisinde Mustafa Köklü birinci, Albdulsamet Kıv ikinci ve Batuhan Özgür üçüncü oldular. U17 yıldız erkekler kategorisinde güzel bir yarış çıkartarak rakipleri ile arasındaki farklı koruyan Onur Balkan rahat bir birincilik elde ederken, Soner Akbaş ikinci, Duran Akbaş ise üçüncü olarak yarışı tamamladılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sabah yarışlarının tamamlanmasının ardından, saat 13.00’da Elit Erkekler, elit bayanlar ve junior erkekler start aldılar. Günün en kalabalık ve tahmin edilebileceği üzere tartışmasız en çekişmeli kategorisi olan Elit erkeklerde bu sene daha önce görmediğimiz sporcularında katılımıyla kıran kırana bir mücadele yaşandı. Yaklaşık 50 güçlü sporcunun aynı anda start alarak sadece bir kaç yüz metrelik düz yoldan geçtikten sonra çok teknik olan ilk sektöre girmeleri yüzünden daha yarışın başında sporcular çok zorlandılar. Sadece ilk bir kaç sporcunun bisiklet üzerinde geçebildiği ilk bölümde sporcular bisikletlerini sırtlarına alarak kayalık zeminde koşmaya ve birbirlerini geçmeye çalıştılar.  İnanılmaz bir trafik sıkışıklığına sebep olan bu bölge her sene olduğu gibi yine değiştirilmeden yarışa dahil edilmiş. Yarışın hemen başında karşılarına çıkan kaygan kayalık ve çamurlu zemin yüzünden sporcular zor anlar yaşadılar. Bir kaç sporcu ise daha ilk turdan lastik patlatarak zaman kaybettiler.

 

 

 

 

Ülkemizde ilk kez yarışan Danimarka’lı sporcu Klaus Nielsen yarışın başında ele geçirdiği liderliği yarışın sonuna dek koruyarak başarılı bir yarış sergiledi ve güçlü rakiplerinin önünde birinciliği 2 dakika gibi iyi bir farkla elde etti. 2008 yılından bu yana Alanya yarışlarını kaçırmayan ve geçen sene elde ettiği birincilikle güçlü rakiplerini geride bırakan Avusturya’lı Uwe Hochenwarter bu sene güçlü rakibinin ardından ikinci olabildi. Geçen senenin ikincisi,geçtiğimiz eylül ayında da Manisa Yarışını’da 6. sırada bitiren Polonyalı genç sporcu Kornel Osicki üçüncü oldu. Belçikalı Robby de Bock dördüncü olurken bu sezon yapılan Dalby Forest yarışında U23 kategorisinde 40. olan Simon David 5. oldu. 2012 olimpiyat yarışının yapılacağı Londra’da bu sene yapılan test yarışını 20. sırada tamamlayan Williams Lee 6. olurken. Geçtiğimiz yıllarda ülkemize sıkça gelen dünyaca tanınmış İsviçreli yarışçı Christof Bischof 9. olurken yarıştaki en başarılı Türk sporcu olan Abdulkadir Kelleci 17. olabildi. Yarışın ilk turlarında ön sıralarda yer almasına karşın yaşadığı teknik arıza ile  çok gerilere düşen Ulusal Şampiyonumuz Bilal Akgül  teknik arızasını gidererek 18. , Bu sene başarılı bir sezon geçiren ve giderek daha da yukarılara tırmanan Bayram Eroğlu ise 19. olabildi. Onu Sırbistan Ulusal Şampiyonu Bojan Djurdjic takip etti.

 

 

 

 

 

 

Elit bayanlar kategorisinde de yabancı sporcuların yoğun katılımı söz konusuydu. Yarışın başında öne geçerek rakipleri ile fark açan İsveçli sporcu Asa Erlandssson’un lastiğinin patlayarak parkurun büyük bölümünü koşmak zorunda kalması sebebiyle öne geçen Polonyalı Magdalena Sadlecka yarışın galibi oldu. Patlayan lastiği yüzünden neredeyse yarım turdan daha fazla bir mesafeyi koşarak geçmesine rağmen ikinciliği elde eden İsveçli sporcu Asa Erlandsson ne kadar iyi bir sporcu olduğunu göstermiş oldu. Onun hemen ardında  Polonya’lı Aleksandra Dawidowich üçüncülüğü elde etti. Ülkemizi temsil eden başarılı elit bayan sporcularımız Esra Kürkçü ve Semra Yetiş’in ikisininde teknik sorun yaşamaları malesef rakiplerinin gerisinde kalmalarına sebep oldu.Ulusal şampiyonumuz Esra Kürkçü 7. olurken, Semra Yetiş yarıştan çekilmek zorunda kaldı.

 

 

 

 

 

Günün en az katılımlı kategorisi olan Junior erkeklerde sadece 4 sporcu yarışı tamamlayabildi. Yarışın başından itibaren liderliği elinde bulunduran Yusuf Çabık son turda yaşadığı talihsiz kazaların ardından yaşadığı problemler yüzünden ikincilikle yetinmek zorunda kaldı. Rakibinin hatalarını affetmeyen Agit Salman ise son turda ele geçirdiği birinciliği yarış sonuna kadar koruyarak yarışın galibi olurken İsmail İssi yarışı üçüncü sırada bitirdi. Kürsüye çıkan rakiplerinin ardından tur yiyerekte olsa yarışı tamamlayan dördüncü sporcu Mehmet Özkan oldu.

 

 

Yarışın genel sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz: http://bisiklet.gov.tr/tr/yaris_sonuclari/MTB/2011_11_20_Alanya.pdf

 

15. Uluslararası Alanya dağ bisikleti yarışlarınında tamamlanmasının ardından 2011 dağ bisikleti sezonu resmen sona ermiş oldu. Türkiye Bisiklet Federasyonunun 2012 takvimindeki ilk yarışın 01.01.2012 tarihi ile yine Alanya’da yapılması planlanıyor. Ocak ayında iki hafta ara ile 3 yarışın yapılacak olması ülkemizde pekte alışık olmadığımız bir durum. 2012 sezonu dağ bisikleti faliyet programına bu adresten ulaşabilirsiniz: http://bisiklet.gov.tr/tr/bilgi.asp?cat=4&scat=50&catname=# Faaliyet Programları&subcatname=Dağ Bisikleti

 

 

 

01.01 – 01.01  Alanya MTB Cup – Alanya/Antalya         

            Class 1-XCO  ME-MU-WE

15.01 – 15.01  Gazipasa MTB Cup – Gazipasa/Antalya  

            Class 2-XCO  ME-WE

29.01 – 29.01  Finike MTB Cup – Finike/Antalya

            Class 2-XCO  ME-WE

12.02 – 12.02  Salcano MTB Cup – Polonezkoy/Istanbul

            Class 1-XCO  ME-MU-WE

26.02 – 26.02  Adana MTB Cup – Adana 

            Class 2-XCO  ME-WE

04.03 – 04.03  Manisa MTB Cup – Manisa           

            Class 2-XCO  ME-WE

25.03 – 25.03  Gaziantep MTB Cup – Gaziantep 

            Class 2-XCO  ME-WE

08.04 – 08.04  Salcano MTB Cup – Goreme/Nevsehir     

            Class 1-XCO  ME-MU-WE

20.04 – 22.04  Bitlis MTB Race – Bitlis      

            Class S2-XCO            ME-WE

06.05 – 06.05  Salcano MTB Cup – Arnavutkoy/Istanbul          

            Class 1-XCO  ME-MU-WE

20.05 – 20.05  Mus MTB Race – Mus        

            Class 2-XCO  ME-WE

15.07 – 15.07  Ankara MTB Cup – Ankara         

            Class 2-XCO  ME-WE

21.07 – 22.07  Turkish National Championships – XCO – Bursa           

            CN-XCO        ME-MU-MJ-WE-WJ

15.09 – 16.09  Salcano MTB Cup – Grand Final – Arnavutkoy/Istanbul          

            Class 1-XCO  ME-MU-WE

07.10 – 07.10  Alacati MTB Cup – Alacati-Izmir 

            Class 2-XCO  ME-WE

21.10 – 21.10  Alanya International MTB Cup – Alanya-Antalya         

            Class 2-XCO  ME-WE

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın