1 Milyon Dolar Ödüllü Dağ Bisikleti Yarışı

29/05/2014  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

Yanlış okumadınız, bu yarış tam 1 milyon dolar ödül dağıtacak. Dağ bisikletinde daha önce eşi görülmemiş bu yarışın adı The Munga. Baştan belirtelim bu yarış herkesin harcı bir yarış değil. Organizasyonu düzenleyen ekip bu yarışı, “yeryüzündeki en zor dağ bisikleti yarışı olacak” şeklinde tanımlıyor. Sebebini anlamak ise hiç de zor değil. The Munga, tam 1.000km’lik tek bir etaptan oluşuyor. Yarış, Cape Epic gibi Güney Afrika’da yapılacak ve yarışa takım halinde katılınabilecek. 1 takım 2 kişiden oluşacak.

Yarış, gene Cape Epic’te olduğu gibi herkese açık. Yani ister profesyonel olun, ister amatör bir dağ bisikletçisi katılabiliyorsunuz. Tek şart, sporcular 18 yaşından büyük olmak zorunda. Yarışa katılım ücreti, takım başına 10.000 Dolar. The Munga, 3-8 Aralık 2014 tarihlerinde gerçekleşecek. Yarıştan kısaca bahsetmek gerekirse, yarışın büyük bir çoğunluğu arazide geçiyor, yarış boyunca toplam 5 istasyon olacak. Bu istasyonlar 150-180 km aralıklarla birbirlerinin arasında olacak ve sporcular bu istasyonlarda dilerlerse uyuyup, yemek yiyebilecekler. Bisikletler için mekanik destek ve servis hizmeti gene bu alanda karşılanacak. Ancak istasyonlarda durup durmamak sporcuların tercihine bağlı, yani zorunlu olmayacak. Sporcular her istasyon noktasına vardıklarında imza atmak zorundalar. İstasyonlar haricinde yarış içinde her 50-60 km’de bir feed zone olacak. Yarışın bir diğer özelliği ise dışarıdan desteğin yasak olması. Yani, bisikletçilerin yanlarında ekstradan çanta taşıması yasak.

munga2

Bir takımdaki sporcular yarış içinde birbirleri arasında mesafe sınırlaması olmaksızın yarışabilecekler. Ancak finiş çizgisini geçen bir takımın sporcusuyla takım arkadaşının yarışı bitirme süreleri 2 dakikadan fazla olamayacak.  İstasyonlarda atılan imzalar bu kısıtlamaya dahil değil. Yarışta kadro değişimi yasak (Takım içindeki sporcular da dahil olmak üzere). Yarış büyük bir arazide geçmesine rağmen, parkurun her bir noktası işaretlenecek ve parkur dışındaki kestirme yolları kullanmak yasak.

Yarış için öngörülen bitirme süresi 120 saat, yani 5 gün. Bu sürenin sonunda yarış bitmiş olacak ve geride kalan sporcular yarışı bitirememiş sayılacak.

Yarışın 1. takımına 750.000 Dolar, 2. takıma 100.000 Dolar, 3. takıma 50.000$ ise Dolar ödül dağıtılacak. Yarışı bitiren her takıma 1 çekiliş hakkı verilecek ve geriye kalan 100.000 Dolar bu çekilişle belirlenecek takıma verilecek. Yani yarışı iyi-kötü bitirebilen herkesin 100.000 Dolar kazanma şansı var. Elbette bu ödüle ilk 3 dahil değil. Yarışı ilk 10 sırada bitiren takımlar ise gelecek sene düzenlenecek organizasyona ücretsiz katılım hakkı kazanacak.

Yarış parkuru Güney Afrika’nın Bloemfontein şehrinde başlayıp Stellenbosch’ta bitecek.  Parkurun en az 1000km olacağı, hatta bu rakamı geçebileceği söyleniyor. Yarışın duyurusunun henüz bu hafta yapılması nedeniyle çok fazla bilgi bulunmuyor. Ancak yarışın bu sene ve gelecek sene yapılacağı kesinleşmiş durumda.

munga

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın