Yaşam Boyu Bisiklet

21/05/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

        Bisiklet sporu içerik olarak birçok branşta bulacağınız özellikler olan özgürlük, yeni yerler keşfetme, doğayla mücadele, yardımlaşma, koyulan hedefleri her geçen gün geliştirme ve değiştirme gibi birçok özelliği içinde barındıran bir spordur. Aynı zamanda sele üzerine oturularak yapıldığı için eklemlere binen yük miktarı diğer spor branşlarına göre çok daha az orandadır. Buda bisiklet sporunun yaşam boyu spor aktivitesi olarak yapılmasının ne denli doğru olacağını göstermektedir.

Bisiklet sporunu yaşam boyu yapma düşüncesindeyseniz, doğru bir başlangıç, doğru planlama, doğru beslenme ve yeterli dinlenme ile oluşturulan  programlarla başlamanız ve bu programın sürekliliğini sağlamanız gerekmektedir. Doğru Başlangıç:

        Bisiklet sporuna başlamaya karar verdiğinizde,

1._Sağlık kontrolünden geçin. Bu sağlık kontrolünden sonra çıkan sonuçlarla mutlaka bir uzmana başvurun ve sizin için en uygun başlangıcı yapabilmeniz için kendinize uygun antrenman programı alın. 2._Bisiklet antrenörü ve mekanikerlerden yardım alarak vücudunuza en uygun ölçülerde bisiklet alın. Alınan bu bisiklette doğru pozisyon ve açılarda oturmanızı sağlayın. 3._Kendinize en uygun malzemeleri seçin. 4._Grupla ya da bireysel antrenmanlarda başlangıç seviyesinde gereksiz zorlama ve yüklenmelerden kaçının.   Yaşam boyu spor aktivitelerinde başlangıç düzeyi antrenman planlamalarına mutlaka uyun. Bu antrenmanlar bisiklet sporuna fiziksel ve zihinsel uyum sağlamanızı ve yapılan antrenmandan zevk almanızı sağlayacaktır. Antrenman günlerinizi ve saatlerinizi önceden planlayın. Gelişi güzel çıkılan antrenmanlarda zihinsel hazırlık tam anlamıyla yapılamayacak ve antrenman – dinlenme dengesi tam anlamıyla sağlanamayacaktır.

Uyku düzeninize dikkat edin.

Antrenmanlardan önce bisikletlerinizi ve malzemelerinizi kontrol edin.

Bisikletinizin bakımlarını yapın.

Bisikletinizin temizliğine önem verin.

Doğru Beslenme ve Dinlenme:

1._Yaşam boyu spor aktivitelerine başladıysanız Antrenman-Beslenme-Dinlenme dengesine dikkat etmelisiniz.

2._Uzun zamana yayılan spor aktivitelerinde vücudun aldığı stres ve baskıyı yeterli dinlenme ve doğru beslenmeyle en alt seviyeye indirebilirsiniz.

3._Beslenme planınız, vücut yapınız ve yapılacak testlere göre değişiklik göstermektedir.Bünyenize en uygun beslenme düzeni ve programı için uzman kişilerden yardım alabilirsiniz.Yardım alma imkânı olmayan sporcuların ise vücut yapılarına göre bölgelerinde bulunan antrenörlerden yardım almaları daha doğru olacaktır.

4._Antrenman sırasında su kaybı olmamasına dikkat edin. “Vücutta %2’lik su kaybı %20’lik enerji kabına eşittir.”

Su eksikliğinin belirtileri: – Sürekli sıcaklık hissi

– Dudaklarda ve dilde kuruma hissi

– Seyrek veya az idrara çıkma ve idrar renginin koyulaşması

– Deride kuruma

– Kaslarda ve eklemlerde acıma hissi

– Vücutta kalori oluşumunda yetersizlik

– Sürekli sindirim sistemi sorunları

– Kas tonusunda azalma, sürekli yorgunluk, sersemlik hissi ve kas krampları

5._Antrenman sonrasında dinlenmelerinize dikkat edin. Yeterli dinlenme ve gerekli beslenmeyi yapmazsanız vücut sistemlerini borçlandırır, ileriye dönük yaşam stresi, iş yorgunluğu, yoğun şehir yaşantısı ve dengesiz beslenme faktörlerinin etkisi ile sürantrene olabilir ya da vücudunuzda istenmeyen rahatsızlıklara neden olabilirsiniz.

Hazırlayan: Aziz SIRNAÇ

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın