WADA 4 Yıl Spordan Uzaklaştırma Kuralını Getiriyor

17/12/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Sporun neredeyse her branşından doping kullanımı ile ilgili yeni haberler gelirken, WADA (Dünya Anti Doping Ajansı), doping kullanımı sonrası verdiği spordan uzaklaştırma cezasının süresini uzatma kararı aldı. Yeni kuralın 2015 yılından itibaren uygulanmaya başlanacağı belirtildi.

 

Şu andaki uygulamada, test sonuçları pozitif çıkan sporcuların 2 yıllık spordan uzaklaştırma cezaları kendi federasyonları tarafından sporculara ulaştırılıyor. Yeni uygulamayla birlikte bu 2 yıllık ceza WADA tarafından 4 yıla çıkartılacak. Böylece yasaklı madde kullandığı kesinleşmiş sporcular, 4 yılda bir yapılan olimpik oyunları da kaçırmış olacaklar.

 

Yeni getirilen kurallardan sporcularını doping kullanmaya zorlayan ya da teşvik eden teknik adamlar da kötü bir biçimde etkilenecek. Aynı zamanda, yasaklı maddeyi yanlışlıkla kullanan ya da doping soruşturmalarında işbirliği içerisinde çalışan sporcular için daha esnek uygulamalarda bulunacak.

 

Yakında koltuğunu Craig Reedie’ ye bırakacak olan WADA Başkanı John Fahey, “Yeni kuralları getirmek için iyi bir ekip oluşturduk. Artık spor için, sporcularımız ve geleceğimiz için güzel günler geliyor. İnanıyorum ki bu yeni gelecek olan kurallar ile temiz bir sporcu olmak, sporcular için öncelik olacak.” dedi.

 

Geçtiğimiz 2 yıl bisiklet camiası için doping skandalları nedeniyle kara leke olarak kalacak. Özellikle Armstrong’ un doping kullandığı itiraf etmesi ile başlayan skandallar, birbiri ardına geldi. Rasmussen de doping yaptığını itiraf edip, beraber çalıştığı sporcuları da açıklayınca bir anda her bir başarıya şüphe ile bakılmaya başlandı.

 

2013 Giro d’Italia sürerken Danilo Di Luca’ nın kan örneklerinden pozitif sonuç çıkması ve tur dışı kalması da bir başka sansasyonel olaydı. Bu ve benzeri bir çok doping skandalı ile bir çok kez karşılaşan bisiklet sporunda özellikle WADA’ nın yeni kuralları sonrasında sporcuların nasıl bir tutumda olacağı merak konusu. Bir çok kişi artık doping kullanımının azalacağını düşünürken, hiç de azımsanmayacak kadar kişi de gelişen teknoloji ile WADA ile sporcular arasındaki doping saklama savaşlarının süreceğini düşünüyor.

 

2015 yılından sonra uygulamaya girecek 4 yıl spordan uzaklaştırma kuralına, bisiklet camiasından gelecek tepkiler ise şimdilik merak konusu.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın