Velocity 2013 Bisiklet Turizmi Konferansı Gerçekleşti

04/07/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Avrupa Bisikletçiler Federasyonu (ECF) Yıllık Genel Kurul Toplantısı, EuroVelo Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı Ulusal Koordinatörler Toplantısı, S4C – Scientists for Cycling Araştırma ve Akademik Ağı Toplantısı ve Velocity 2013 Bisiklet Turizm Konferansı, 9 – 15 Haziran 2013 tarihleri arasında Slovakya’nın Bratislava ve Avusturya’nın Viyana kentlerinde gerçekleşti.

 

 

 

Yedi gün süren toplantı ve konferanslara, Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği ENVERÇEVKO‘yu temsilen ve ECF üyesi olarak Ulusal EuroVelo Koordinatörü ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğr. Gör. Feridun EKMEKÇİ ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İngilizce Okutmanı Adnan ÇANGIR katılım sağladı.

 

 

 

 

 

 

 

9 Haziran’da Bratislava’da yapılan 25 farklı ülkeden 70 kadar delegenin katıldığı ECF Avrupa Bisikletçiler Federasyonu Yıllık Genel Kurul Toplantısı‘nda, ECF’nin yıllık çalışmalarının yanı sıra yeni dönem çalışmalar, bisiklet kullanımının artırılması için yapılabilecek çalışmalar görüşüldü. ECF üyeliği için başvuru yapan 13 kurum, kısa bilgilendirme sunumları ile kurumlarını tanıttı. İzmir bölgesinden İzmir Bisiklet Derneği ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Bisiklet Sevenler Derneği, ECF üyeliğine kabul edildi.

 

 

 

10 Haziran’da Viyana Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşen Scientists for Cycling-S4C Toplantısı‘nda, bisiklet kullanımını artırmak amacı ile yapılan araştırma ve bilimsel çalışmaların sunumu yapıldı. Küçük grup toplantıları ile yapılabilecek proje çalışmaları, farklı ülke akademisyen ve araştırmacıları ile fikir alışverişi yapılması sağlandı. Bisiklet kullanımının sosyal, çevresel, ekonomik boyutu ile ilgili akademik seviyede yapılan proje çalışmaları ve araştırmalar sunumu yapıldı. Bisikletli Turizm hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

 

 

 

 

Aynı gün Palais NiederÖsterreich toplantı salonunda yapılan Ulusal EuroVelo Koordinatörleri Yıllık Değerlendirme Toplantısı‘nda ise EuroVelo Avrupa bisiklet Rotaları ağı mevcut durum değerlendirmesi, yeni adımlar, güzergahların geliştirilmesi için yapılabilecek çalışmalar görüşüldü.

 

 

 

 

 

 

11-14 Haziran tarihleri arasında ise, Bisikletli Turizm ile ilgili en büyük ve kapsamlı konferans olma özelliğini taşıyan Velocity2013 Konferansı bu yıl Viyana Belediyesi’nin ev sahipliği ile tamamlandı. Bisikletli Turizm alanında her türlü konuya yer verilen konferans boyunca, sahne sunumları, davetli konuşmacıların sunumları, yuvarlak masa toplantıları, konulu çalıştaylar, hızlı küçük grup sunumları, Viyana konulu şehir içi bisiklet turları, sabah bisiklet yogaları, müze teknik gezileri, bisiklet projeleri yarışmaları, bisiklet uygulamaları sergileri, bisiklet moda gösterimi, bisiklet filmleri gösterileri yüksek ilgi ile izlendi. 4000 katılımcıyı geçen bir Viyana şehir turu bisiklet gezisi, farklı ve renkli bisiklet kullanıcılarını bir araya getirdi. Konferans 1400’ü aşkın resmi kayıtlı katılımcı ile tamamlandı.

 

 

 

 

 

 

Dört gün boyunca her gün önemli konuşmacıların yer aldığı  Velocity2013 Konferansı‘nda; Avrupa bisiklet stratejileri, küresel bisiklet politikaları ve kültürleri, bisiklet kullanımının sağlığa faydaları ve ekonomik değerlendirmeleri, bisiklet kullanımın yaygınlaştırılması için politikalar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlık ekonomisi değerlendirmeleri, bisiklet altyapı tasarımlarının iyileştirilmesi, bisiklet kullanımı girişimleri ve desteklenmesi, bisiklet park sistemleri çözümleri, akıllı şehir uygulamaları, bölgesel gelişmeler ve Avrupa işbirlikleri, toplu ulaşım ve bisiklet nasıl bütünleştirilir, yeni bisiklet şehirleri, daha güvenli bisiklet kullanımı, bayanların ve çocukların bisiklet kullanımına özendirilmesi gibi pek çok konu başlığı, şehir uygulamaları ve iyi uygulamalar, akıcı, çoşkulu bir şekilde Monica Jones’un sunumu ile katılımcıların beğenisine sunuldu.

 

 

 

 

Velocity2013’ün tamamlanmasının ardından 15 Haziran 2013 tarihinde Iron Curtain Trail EuroVelo 13 rotasının Sopron – Macaristan bölgesine bisikletli gezi düzenlendi. Yaklaşık 24 kişinin katıldığı ve grup liderliğini Avrupa Parlamentosu üyesi Michael Cramer’ın üstlendiği bisiklet turunda Viyana’dan 1 saatlik tren yolculuğu sonunda bisikletler kiralanarak 20 km mesafedeki Avusturya – Macaristan sınır şehir Sopron’a ulaşıldı. Turda sınırların kaldırılması ile sembolik sınır telleri, kapıları ve piknik alanı oluşturuldu ve tarihi önemi olan bölge çeşitli etkinliklerle anıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu toplantı ve konferanslara katılımlarına destek veren Muğla Valiliği ve Bodrum Belediyesi‘ne de teşekkür eden Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği (ENVERÇEVKO) yetkilileri, Sürdürülebilir Ulaşım ve Turizm konularındaki çalışmalarında yerel yönetimlerin ve Kültür Turizm Müdürlüğü’nün sağladığı desteklerin önemini vurgularken, proje koordinatörleriyle şirket yetkililerinin olası işbirliklerinin ECF Velocity Konferansları’na daha geniş katılım sağlanması açısından önemine de dikkat çekti. Yetkililer ayrıca finansal desteğin artırılmasının ve daha çok kişinin katılımının son derece yararlı olacağını ve Muğla’nın Avrupa Birliği ülkelerinde daha fazla tanıtılmasını sağlayacaklarını ifade etti.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın