Hasankeyf’e Sadakat

06/05/2008  //     //  Turlar ve Organizasyonlar

Proje Adı: “Hasankeyf’e Sadakat” Bisiklet Turu
Proje Sorumlusu: Yavuz ERGUN
Katılımcılar: İsmail Odabaşıoğlu Müfit Alper, Serkan Taşdelen, Yavuz Ergun
Düzenleyen kurum: Pedal Sesi Bisiklet Topluluğu
Destekleyen kurum: Doğa Derneği
Rota: Gaziantep-Birecik-Halfeti-Bozova-Şanlıurfa-Batman-Hasankeyf

 

Fotoğraf: Reşat Yiğiz

On iki bin yıllık tarihin simgesi olan Hasankeyf’in sular altında kalmasına tepki göstermek için gerçekleştirdiğimiz bu organizasyon, Gaziantep’ten başlayarak, Birecik-Halfeti-Bozova-Urfa-Batman-Hasankeyf istikametinde devam etmiştir. Tur boyunca Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki önemli doğa alanlarının bir kısmı gezilmiştir. Yolculuğumuz Birecik-Halfeti ve Hasankeyf olmak üzere iki ana aşamadan oluşmuştur. Buradaki amaç Halfeti’deki yok oluşu incelemek ve ardından yapılacak Hasankeyf ziyaretinde nelerin kaybedileceğini daha iyi görebilmektir.

  

Fotoğraf: Reşat Yiğiz

1. Aşama Birecik-Halfeti
Bu aşamada Birecik ve Halfeti bölgeleri dolaşıldı. Özellikle Fırat havzası üzerinde bulunan önemli doğa alanları ve büyük kısmı sular altında kalmış olan Halfeti bölgesi incelendi.

Halfeti Yolu / Fotoğraf: Yavuz Ergün

Birecik bölgesi Kelaynak isimli kuşları ile ünlü. Ayrıca bölgede Fırat kaplumbağası, çöl koşarı, çizgili ishak kuşu gibi ender rastlanan çeşitli türler de bulunmakta. İlçedeki yaşlı amcalarımızın söylediğine göre; eskiden kelaynaklar uçmaya başladı mı hava kararırmış. Bu derece fazla sayıda kelaynağı barındıran bir bölge nasıl olur da bu nüfusu kaybeder? İşte Cevabı:

Profesör Bacterio`nun icat ettiği sırada asrın buluşu olarak nitelendirilen ve hatta nobel ödülü ile ödüllendirilmesini sağlayan DDT ilacı seksenli yıllarda Birecik semalarında dolaşan bir uçak tarafından fütursuzca salıverilir. Amaç Suriye üzerinden gelen çekirge sürüsünün yok edilmesidir. Hiç bir araştırma yapılmadan şehrin üzerine serpilen bu ilaç, çekirgeleri yok etmekle birlikte bir çok insanın kanser hastalığına yakalanmasına sebep olmuş, beraberinde çeşitli türlerin yaşam alanlarını yok etmiştir. Bunlardan biri de bu böceklerle beslenen kelaynaklardır. Zehirlenen böceklerle beslenen kelaynakların sayısı kısa sürede hızla azalmış ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Öyle ki bir dönem Birecik’teki kelaynak sayısı bir elin parmaklarıyla sayılacak kadar az idi.

Fakat şu an Doğa Derneği Urfa Bozkırları sorumlusu Turan Çetin’in yürüttüğü proje kapsamında 100’ü aşkın kelaynak Birecik’e kazandırıldı. Neslinin tükenmesine ramak kala hayata dönen bu türün sayısı şu an giderek artıyor.

Fotoğraf: İsmail Odabaşıoğlu

DDT’yi sorarsanız kullanımı yasaklandı. Fakat 10 lirayı verdiğiniz takdirde rahatça bulabiliyorsunuz. Ve biz bu ilacı halen yediğimiz yiyeceklerle birlikte tüketiyoruz…

  

Fotoğraf: İsmail Odabaşıoğlu

Halfeti; Eski Halfeti ve Yeni Halfeti olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Eski Halfeti’nin bir kısmı sular altında kaldığı için ilçenin büyük bölümü Yeni Halfeti’ye taşınmış. Zamanında evleri sular altında kalacağı için devletten para alacağını öğrenen halk, bir gecede evler, ağaçlar dikmiş. Fakat hepsi şu an sudan uzakta, çorak bir arazi üzerinde yaşıyor. Binlerce yıldır atalarının yaşamış olduğu sulak toprakları geride bırakarak… Eski Halfeti bu haliyle bile büyüleyiciliğinden ödün vermemiş durumda ziyaretçilerini ağırlıyor.

Fotoğraf: Yavuz Ergün

Halfeti ve Rumkale Bölgesinden bazı görüntüler:

Fotoğraf: Serkan Taşdelen

 

 

Fotoğraf: Yavuz Ergün

Fotoğraf: Serkan Taşdelen

Fotoğraf: Yavuz Ergün

Yolculuğumuz Bozova Ve Urfa Yönünde devam ediyor. Köy yollarından dolanarak ilerliyor ekibimiz. Her gittiğimiz yerde insanlar ayrı bir şaşkınlık, fakat bir o kadar da ayrı bir sıcaklıkla karşılıyor bizleri. Güneydoğu umduğumuzdan daha da sıcak karşılıyor ekibimizi… Bir kısmı yağmur, bir kısmı yoğun kar yağışı altında geçen yolculuk sonunda turun dördüncü günü Urfa’da Doğa Derneği gönüllüsü Abdullah Keskin ile buluşuyor ve bölge hakkında bilgi topluyoruz.

Urfa yolu.Fotoğraf: İsmail Odabaşıoğlu

Doğa Derneği Gönüllüsü Abdullah Keskin ile birlikte

2. Aşama – Hasankeyf’e Sadakat

Ekip Batman’a inişiyle birlikte Batman Belediye Başkanı ve Doğan Haber Ajansı gazetecileri tarafından karşılanıyor. Yapılan görüşmelerin ardından Hasankeyf’e doğru yolculuk devam ediyor.

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: Reşat Yiğiz

Ortalama iki günü Hasankeyf’i gezerek ve yöre halkı ile konuşarak geçiren ekibin bölge hakkındaki izlenimleri:

-Hasankeyf kaybedilmemesi gereken büyük bir hazine. Büyüleyici bir yapıya sahip. Fakat bu güzelliği, üzerinde oynanan oyunları engelleyemiyor malesef.

-Hasankeyf halkı atalarından yadigar kalan bu bölgeyi terk edip gitmek istemiyor. Ancak siyaset tüm halkı yıldırmış durumda. Senelerdir sular altında kalacağı için devlet bölgeye hiç bir yatırım yapmamış.

Fotoğraf: Serkan Taşdelen

-Bölge birinci derece sit alanı olduğu için kimse bir çivi dahi çakamıyor. Ancak gelin görün ki bölgeyi sit alanı ilan eden kurumlar sular altında kalmasına ses çıkarmıyor. Büyük çelişki…

-Yine sular altında kalacak olan bölgeyi sözde korumak için mağaralara yapılmış küçük lokantaların-cafelerin tamamı kapatılmış.

-Hasankeyf’in sular altında kalmaması için yapılan son eylemde de bölge halkı 112 acil ambulansından olmuş. Yani saat 17:00’dan sonra orada doktor bulmak imkansız…

Fotoğraf: Yavuz Ergün

 

Hasankeyf halkının acısını simgeleyen bir kare / fotoğraf: Yavuz Ergün

Sonuç olarak bu ve bunlar gibi bir çok nedenle Hasankeyf’i savunanlar yıldırılmaya çalışıyor. Hem barajın yapılıp hem de bölgenin sular altında kalmaması için alınabilecek önlemler varken kar kaygısı yüzünden değerlendirilmeye alınmıyor. Umutsuzlukların kapısını ardına kilitlemiş Hasankeyf halkı geleceğini evinden uzakta başka diyarlarda aramaya çoktan başlamış bile…

Ne yapmalı?

Bize göre en büyük savunma aracımız tanıtım. Sonuç olarak baraj tamamlanmış olsa bile Dicle’nin su tutup Hasankeyf’i yok etmesi 4 seneyi buluyor. Baraj inşaatı için geçecek süreyi de hesaba katarsak bunun için epey zaman var demektir. Bu zamanı iyi değerlendirmeli ve bölge tanıtımına daha da fazla ağırlık vermeliyiz. Böylelikle daha çok insan bölgeyi görecek ve yok olmaması için çaba gösterecektir.

Tüm doğaseverler olarak karara varılmıştır ki, Ilı su Barajı su tutup Hasankeyf yok olana kadar pes edilmeyecek…


Organizasyon Sponsorları:

MONT BLANC TIRMANMA DUVARLARI ve DOĞA SPORLARI
optimum outlet ve eğlence merkezi ayaş yolu no:93 kat:2
ERYAMAN/ANKARA

Yıldız Sarayı Konukevi/Urfa
www.yildizsarayikonukevi.com

Ertel İletişim
Tur ile ilgili ayrıntılı yazı ve fotoğraflar ilerleyen zamanlarda düzenlenecek slâyt gösterisi ve dergiler vasıtası ile yayınlanacaktır.

Serkan TAŞDELEN 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın