Geyve-Göynük-Nallıhan-Beypazarı üzerinden Ankara… 1. Gün (15 Ağustos 2008 Cuma); Süleyman Şatır

22/10/2008  //     //  Turlar ve Organizasyonlar

Hazırlayan: Süleyman Şatır

Fotoğraflar: Süleyman Şatır

   

1. Gün: Alifuatpaşa-Geyve-Taraklı-Göynük (15 Ağustos 2008 Cuma)

 

İstanbul – Ankara arasında herkes gibi ben de pek çok kere seyahat ettim. Hatta bu güzergahı bisikletle bile geçtim ama, herkesin yaptığı gibi ya E5’ten, ya da Otoban’dan. Uzun süre önce planladığım bu gezide ise Ankara‘ya, Alifuatpaşa, Geyve, Taraklı, Göynük, Nallıhan, Çayırhan, Beypazarı, Ayaş üzerinden ulaşılıyor. Bu seferki tur arkadaşlarım ise, Necati Bilgen ve Kemal Tecimen. Yaş ortalamamız biraz yüksek; Necati Bey 71, Kemal Bey 60, ben de 56 yaşındayım. Bu geziye Ahmet Türkyılmaz da katılacaktı ama, ne yazık ki işleri yüzünden katılamadı.

 

Aslında bu geziyi Haziran ayı içerisinde Ahmet Türkyılmaz’ın da katıldığı İstanbul-İznik-Mekece-Pamukova bisiklet turumuzdan hemen sonra yapmayı planlamıştık. Hemen olmadı, Ahmet de gelemedi ama, geziyi o turun devamı gibi düşünerek kaldığımız yerden, Pamukova yakınlarındaki adını Atatürk ‘ün silah arkadaşı Ali Fuat Cebesoy’dan alan Alifuatpaşa ‘dan başlattık.

 

Otobüsten indikten hemen sonra..

 

Necati Bey, Sakarya Nehri üzerindeki tarihi Alifuatpaşa Köprüsü’nde…

 

Aynı köprünün uzaktan görünüşü…

15 Haziran 2008 Cuma sabahı 08:00’de genellikle Eskişehir güzergahında çalışan İstanbul Otogar’daki Buzlu Turizm’in yazıhanesi’nde buluştuk. Hiçbir sorun yaşamadan bisikletleri bagaja yükledik; yine hiçbir sorun yaşamadan Alifuatpaşa kavşağındaki cep durakta saat 11:40’da otobüsten indik. Çantalarımızı bisikletlere yükledik, resim çektik ve hemen indiğimiz yerden Alifuatpaşa‘ya doğru pedal bastık ve 2 kilometre bile gitmeden 11:54’de Alifuatpaşa şehir merkezine girdik. Sakarya Nehri üzerindeki tarihi köprüden geçerek Geyve‘ye doğru devam ettik

Geyve’ye hoş geldik; Kemal Tecimen, Necati Bilgen…

Geyve şehir merkezi…

 

Alifuatpaşa‘dan sonra 3 km daha giderek Geyve‘ye ulaştık. Öğlen ezanı Geyve‘de yankılanırken kısa bir şehir turu yaptıktan sonra, Taraklı‘ya doğru pedal basmaya başlıyoruz 

Geyve çıkışı Taraklı yön tabelası… Necati Bey’le birlikte…

 

 

Necati Bey…

 

Yeni yapılmış Taraklı yoluna girdiğimizde ise saat 12:15 olmuştu. Geyve‘nin rakımı 80, Taraklı‘nın rakımı ise 500 metre. Şu anda ise 111 metredeyiz. 7. km’den sonra yokuşlar başlıyor. Hava sıcaklığı 36 derece civarında seyrediyor.

 

Kemal Bey…

 

Bir ara Kemal Bey, arkamızdan kayboluyor. Onu beklerken, dinleniyoruz. Çok geçmeden çantası neredeyse şeftali büyüklüğündeki mürdüm erikleriyle dolu olarak geliyor. Bu erikler yollarda bize doping etkisi yapıyor. İznik-Mekece turumuzda Ahmet de, Kemal Bey’le birlikte çantalarımızı bahçelerden topladıkları kirazlarla doldurmuştu.

 Burası Sakarya‘nın Akseki köyü… Saat 13:05. 10.42. km’deyiz. Rakım 320 metreye yükseldi.

 

 

Yukarıdaki resimde de arkamıza baktığımızda, tırmandığımız yolu ve uzaktan Geyve‘yi görüyoruz.

 

Söğütlüçeşme‘ye geldiğimizde bir köy kahvesi görüyoruz. Hava sıcaklığı 32-35 derecelerde seyrediyor. Saat 14:30. 10 dakika mola veriyoruz ve önce çay, ardından maden suyu içiyoruz. Km saatimiz 17,12 km pedal bastığımızı gösteriyor. Yaklaşık 10 km’dir tırmanış yapıyoruz. Şu anda rakım 622 metre. Tırmanışın biraz daha süreceğini öğreniyoruz.

  

Hacıyakuppaşalar

 

Geyve‘den 80 metre rakımdan çıkmıştık. Şu anda Hacıyakuppaşalar‘dayız, 24. km’deyiz ve 714 metre rakıma ulaştık. Aslında buralarda Kazkıran Geçidi tabelası olması lazım ama yok. Buralarda yol çalışması var. Herhalde tabela eski yolda kalmış. Çünkü internette yaptığım araştırmalarda Kazkıran Geçidi‘nin 800 metre rakımda olduğu yazılıydı.

 

Taraklı‘ya doğru yol manzaraları

 

Artık yokuşlar bitti derken, bu sefer de rüzgar tam cepheden esiyor. Taraklı‘ya doğru pedal basarken, rampa inişlerinde bile istediğimiz hızlara ulaşamıyoruz. Ama yolculuk oldukça keyifli geçiyor

 

Taraklı kavşağı… Adapazarı-Eskihehir yolu üzerinde bulunan Vezirhan‘dan gelen Taraklı yolu ile bizim geldiğimiz yol, bu kavşağı oluşturuyor. Taraklı yoldan 1km kadar içeride…

  

Taraklı manzaraları…

 

Saat 16:00’da Taraklı‘ya giriyoruz. 40. km’deyiz. Rakım 494 metreye indi. Yemek yememiz lazım. Ancak, uygun bir saatte gelmediğimiz için, istediğimiz gibi bir yemek bulamıyoruz. Taraklı‘da 45 dakika kadar oyalandıktan sonra 16:45 ‘de Göynük‘e doğru yola çıkıyoruz.

 

56. km’de Safranlar Köyü‘nde bir benzin istasyonunda 10 dakika mola veriyoruz. 494 metreden tekrar 624 rakıma çıkmışız. Yola tekrar çıktığımızda saat 18:05 olmuştu. Yollarda zaman zaman gördüğümüz çeşmelerde serinliyoruz.

  

Göynük‘ün uzaktan görünüşü… 

Tırmanış 1 km daha devam ediyor.

 

Ve Göynük girişi…

 

Saat 19:00’da tekrar tırmanmaya başladığımız bir sırada uzaktan Göynük‘teki kuleyi görüyorum ve Göynük‘e geldiğimizi anlıyorum. Biraz daha tırmandıktan sonra Göynük’e Hoş Geldiniz Tak‘ının önünde hatıra fotoğraflarımızı da çekiyoruz. Ardından şehre doğru, oldukça dik bir yokuştan iniyoruz ve 19:15’te şehir merkezine giriyoruz. Ertesi gün bu inişi aynen iade edeceğimizi biliyorum. Üstelik 1110-1200 metre yüksekliklerde iki geçit aşacağız.

  

Çok uygun fiyatlarla mütevazi bir akşam yemeği yiyoruz…

 

Göynük görüntüleri…

 

Göynük, Bolu iline bağlı şirin bir ilçe. Şehrin ortasından Göynük ve Çubuk Suyu olmak üzere iki akarsu geçiyor. Zaten şehir de bu akarsuların bulunduğu derin vadide yer alıyor. Göynük‘teki eski evler,  tıpkı Safrabolu‘daki gibi koruma altına alınmış. Şehrin sokaklarında dolaşırken, sanki zaman makinasıyla geçmişe gitmiş, geçmişte yaşıyormuş gibi bir hisse kapılıyorsunuz.

 

Yemek yedikten sonra, Göynük Öğretmenevi‘ne yerleşiyoruz… Ertesi günkü yol güzergahımız, Nallıhan ve Çayırhan

 

1. Gün 15 Ağustos 2008 Cuma: Alifuatpaşa – Geyve – Taraklı – Göynük

Yapılan km: 66.62 km

Bisiklet üzerinde geçen süre: 4.44.30 saat

En yüksek hız: 59,02

Ortalama hız: 14,05

Alifuatpaşa’dan çıkış: 11:40

Taraklı varış: 16:47

Göynük varış: 19:15

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın