TTF’ nin 2014 Faaliyet Takvimi ile Kural ve Uygulamalarındaki Yenilikler

28/12/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Triatlon - Ironman, Triatlon Haberleri

Türkiye Triatlon Federasyonu, yapmış olduğu teknik ve idari çalışmalarını her geçen sene daha da hızlandırmakta. Geçmiş yıllarda Şubat ayında yayınlanan faaliyet takvimi, son iki yıldır Ocak ayının ilk günlerinde federasyonun resmi web sitesinde yayımlanmaktaydı. Bu yıl ki faaliyet takvimi ise 20 Aralık’ ta federasyonun resmi web sitesinde duyuru şeklinde yayınlandı.

 

Gerçi hali hazırda “Faaliyet Takvimi” sekmesinin altına henüz yarış programı yüklenmedi ama resmi duyuru ve tanıtımı yapılmış oldu. Bu da, birçok sporcunun merak ettiği yarış takviminin ön açıklaması olarak kafalardaki soru işaretlerini kaldırmak için şimdilik yeterli sayılabilir.

 

Bu yıl, Kasım ayı başında Antalya’ da yapılan çalıştay sonrasında belirlenen faaliyet takvimi ve 2014 yılı kural ve uygulamaları, Kasım sonunda yönetim kurulunun onayından geçti. TTF. Yönetim kurulu tarafından onaylanan takvim ve yeni uygulamalar böylelikle Aralık ayının son haftasına girmeden yayına alınmış oldu. Bu yıl ki takvimde ve uygulamalarda yapılan bazı değişiklikler ilk bakışta hemen dikkat çekiyor.

 

 

 

Takvimden eksilen bazı ulusal yarışların yanı sıra, milli takım seçmelerinde baraj kriteri, traitlon yarışlarına katılım ücreti, duatlon ve aquatlon yarışlarının puanlı olarak koşulması gibi önemli değişiklikler var. Aynı şekilde çalıştay kararlarını anlatan, “2014 yılı kural ve uygulamalarında” da bazı önemli değişiklikleri görmek mümkün.

 

Bu yıl milli takım seçmeleri geçmiş yıllarda olduğu gibi kriter yarış ya da milli takım kamplarında olmayacak. Seçmeler TTF’ nin belirlediği İzmir, Balikesir ve Denizli gibi üç ayrı İlde üç ayrı tarihte mesafe ve zaman kriterine göre yapılacak. Seçilen mesafe ve zaman kriterleri ise olimpiyatlara gidebilmek için hayli zorlu. Eğer olimpiyatlara gitmek isteniyorsa, belirlenen baraj sürelerinin aşılması şart.

 

2014 Yılı Triatlon Yarışları

 

İlk olarak dikkat çeken en önemli unsur ulusal yarışların sayısındaki azalma.Yalova ve Çeşme Triatlonu yarışları yanında Türkiye Şampiyonası’ nın yapıldığı Kuşadası Triatlonu gibi bazı sevilen yarışlar, artık takvimde yer almıyor. Sebebi ise çok açık. Yerel yönetimlerin isteksizliği ve triatlon yarışlarına destek vermemesi. Son yıllarda gelenekselleşmeye başlayan ve Van gölünün sodalı acı sularında koşulan Tatvan Triatlonu da artık yok. Erdek Triatlonu ise 2013 yılında iptal olan tek yarış olarak 2014 yılında da yer almayacak. Kütahya, İstanbul Florya ve İznik Triatlonu gibi yarışlarının yerlerini sağlamlaştırdığı görülüyor. Bu yıl geçmişten farklı olarak, dört olimpik iki sprint mesafe yarışı var. Diğer yandan uluslararası kategoride yer alan Antalya, İstanbul ve Alanya Triatlonu yarışları, ITU takvimindeki yerlerini sağlamlaştırmış durumda. Bu yıl bir diğer sevindirici haber ise Balkan Grandprix yarışlarının Elazığ’ da koşulacak olması.

 

Bu yıl triatlon yarışlarının sezon açılışı, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi takvimin puanlı ilk yarış olan Nisan ayındaki Taşucu Triatlonu ile oluyor. Ardından Mayıs ayının ilk günlerinde Cumartesi günü koşulacak olan ulusal Antalya Triatlonu’ nun geçmişten farklı olarak  Türkiye Şampiyonası puanlamasına dahil edildiği görülüyor. Yalnız elit sporcular ulusal yarışta yer almayacak. Elitler aynı haftasonunda Pazar günü Antalya ETU Avrupa Şampiyonası için farklı bir yarışta koşacaklar. Antalya’ da, geçmişte olduğu gibi yaş grupları, yıldız, genç ve halk kategorileri yer almaya devam ediyor.

 

Kütahya, son iki yıldır tüm kategorilerde triatlon yarışlarına ev sahipliği yaparken bu yıl Haziran ayının ilk gününde küçük bir değişiklikle koşulacak. Kütahya Triatlonu bu yıl, yaş grupları haricinde tüm kategorilere açık olarak gerçekleştirilecek. Lokasyon ise aynı, Dumlupınar Üniversitesi yerleşkesi. Yarış, olimpik mesafe ve puanlı olarak gerçekleştirilecek.

 

Haziran ayının son günlerinde geçtiğimiz yıl ilk kez koşulan İznik Triatlonu yarışının koşulacak olması beklenen bir gelişme. Yerel yönetim bu konuda çok istekli olduğunu geçtiğimiz yıldan biliniyor. Sprint mesafe koşulacak olan bu yarış gençler haricinde tüm kategorilere puan verecek.

 

 

Ardından 12-13 Temmuz Pazar günü koşulacak olan İstanbul Florya Triatlonu, geçtiğimiz yıldan farklı olarak yıldızlar hariç tüm kategoriler ve de halk kategorisini kapsayacak şekilde puanlı ve sprint mesafe olarak koşulacak. Elitler ise bu yarışı, Ağustos ayının ilk günlerinde bir kez daha uluslararası yarışta koşacaklar. Ardından İki hafta sonra da Ağustos ayının ortasında Elazığ’ da gerçekleştirilecek olan Balkan Grandprix yarışlarına girecekler.

Eğirdir Triatlonu ise sezonun son puanlı yarışı. Türkiye Şampiyonası finalinin koşulacağı Eğirdir geçmişte olduğu gibi olimpik mesafe olarak koşulacak. Bir diğer çok istekli yerel yönetim olan Eğirdir, sezon finalini yaparak yavaş yavaş triatlon çıtasını yükseltmeye devam ediyor.

 

Türkiye Şampiyonası finali ardından sezonun son olimpik yarışı Alanya’ da koşulacak. ITU Dünya Kupası ve ETU gençler Avrupa Kupası yarışları bu yıl Alanya’ da koşulacak olması oldukça önemli bir kilometre taşı olarak traitlon tarihimize geçecek.  Bu yıl Dünya Kupası’ nın ülkemizde koşulacak olması sayesinde Alanya’ da dünya triatlon starlarını izleme fırsatını elde edeceğiz.

 

Alanya’ nın yaklaşık bir ay ardından bu yıl üçüncüsü koşulacak olan Cumhuriyet Kupası orta mesafe yarışı son yıllarda olduğu gibi yılın son triatlon yarışı olarak karşımıza çıkıyor ve 2014 triatlon sezonuna noktayı koyuyor.

 

Triatlon yarışları için söylenebilecek küçük bir bilgi var ama henüz kesinleşmedi. Önümüzdeki günlerde protokol imzalandığı takdirde durumu netleşecek olan bir sürpriz yarış daha var. Mayıs ayı ortasında Çeşme merkezde koşulması planlanan Çeşme Triatlonu puansız olacak ama hali hazırda bu konu netleşmediği için biraz daha beklememiz gerekiyor.

 

2014 Yılı Duatlon Yarışları

 

Federasyon bu yıl koşulacak olan duatlon yarışları ile ilgili bir ilke imza atıyor. Duatlon yarışları 2014 yılında ilk kez bir şampiyona adı altında puanlı olarak koşulacak. Diğer yandan geçtiğimiz sene İstanbul’ da koşulan Kış Duatlonu yarışı maalesef bu yıl takvimde yer almazken İzmir ve Konya Duatlonu hali hazırdaki yelerini korumuş. Hatta TTF, İzmir Duatlonu yarışını, traitlona tabana yaymak ve tanıtımak adına çıtayı bir kademe ileri taşımış. Bu yıl İzmir’ de halk duatlonu kategorisini de yarışmaya dahil etmiş. Yalnız henüz halk duatlonu yarış mesafeleri belli değil. Teknik bilgiler yarıştan iki hafta önce TTF’ nin resmi sitesinde yer alacak. Öte yandan Konya Duatlonu da geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yerini koruyan yarışlardan. Üstelik iki ayaktan oluşan Duatlon Şampiyonası finali Konya’ da son bulacak.

 

 

2014 Yılı Aquatlon Yarışları

 

Geçtiğimiz yıl ilk kez aqutlon yarışlarını takvime alan TTF’ bu yıl aquatlon yarışlarının tıpkı duatlonda olduğu gibi puanlı kategoriye alarak bu konuda da misyonunu bir kademe ileriye taşıdı. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen ve Balıkesir ile Denizli’ de koşulan aqualton yarışları tüm kategorilere açıktı. Bu yılki yarışlar, Kütahya, Eğirdir, Balıkesir, Konya ve Denizli’ de olmak üzer beş ayrı ilde gerçekleştirilecek fakat tek bir farkla. Bu yılki yarışlar, sadece küçükler kategorisinde (2002-2005 doğumlular) puanlı şampiyona olarak koşulması gündemde. Yüzme ve koşu olarak geçekleşecek yarışların amacı triatlonu küçük yaştan itibaren tabana yaymak ve tanıtmak olarak hedeflendiği açık.

 

Bu yıl puanlı yarış sayısı tüm kategoriler için toplam beş yarış olarak belirlenmiş durumda. Puanlamada %60 kuralı sebebi ile en iyi iki olimpik bir de sprint yarışın puanları baz alınarak Türkiye Şampiyonası toplam puanları belirlenecek. Bunun yanında bu yıl federasyonun almış olduğu yeni bir karar var ki oldukça önemli. Yeni düzenlemeye göre yarışlara katılabilmek için 30 TL ‘ lik bir kayıt ücreti söz konusu. Geç kayıt için 50 TL, Alanya Dünya Kupası ve Cumhuriyet Kupası içinde 100 TL gibi yüksek ücretler belirlenmiş durumda.

 

 

Uzun zamandır katılım ve rekabetin arttırılması için yaş gruplarına parasal ödül konulmasını bekleyen birçok sporcu tam tersine bir uygulama ile karşı karşıya kalacak bu yıl. Artık triatlon yarışlarında yarışmak isteyenler para ödemek zorunda. Evet yurtdışındaki yarışlarda ve ülkemizde koşulan bazı farklı branşlardaki özel yarışlarda kayıt ücreti alınıyor. Alınan bu ücretlerle, sporculara çeşitli para ödüleri, hatıra değeri taşıyan hediyeler, çanta, tişört, terlik, bib numarası, bone, yarış esnası ve sonrasında enerji içecekleri, yiyecek içecek ikramı, yarış yerine ücretsiz ulaşım, kaliteli madalya ve benzeri ürün ve hizmetler olarak yansıtılırken, çipli zaman ölçüm sistemin kullanıldığı büyük kaliteli organizasyonlar olarak gerçekleştiriliyor. Umuyoruz ki toplanan kayıt ücretleri her yarışta bu türden bir amaca hizmet eder ve sporculara geri dönüşü olur.

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın