Türkiye İlkkez ManisaSpor ile Avrupa’ya Açılıyor

27/10/2010  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 


2011 sezonu için Dünya Bisiklet Birliği’ne resmi tescil başvurusunu açıklayan Manisaspor, futbol dışında bir spor branşında daha başarıyı hedefliyor. Dünya Bisiklet Birliği onaylı ilk Türk takımı olarak kurulacak olan “Kıta Bisiklet Takımı” (Continental Cycling Team), Manisaspor Kulübü himayesinde ve Bisiklet sektöründe lider firmaların sağladığı güçlü sponsor desteği ile 2011 sezonuna hazırlanıyor.  
 
Türkiye’nin ilk “Kıta Bisiklet Takımı”, Manisaspor Kulübü, Bianchi ve Shimano firmaları ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Bisiklet Federasyonu‘nun ortak projesi olarak hayata geçiyor.
 
Manisa’da Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Asbaşkan Abdurrahman Açıkalın, Bianchi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Önder Şenkon, Shimano Türkiye Temsilcisi Metin Cengiz ile birlikte Manisaspor Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Yaralı, ve Yönetim Kurulu Üyelerinin hazır bulunduğu basın toplantısı Anemon Otel’de gerçekleştirildi. Manisa Valisi Celalettin Güvenç ve Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürü Süleyman Şahin’in de katıldığı toplantıda Manisaspor “Kıta Bisiklet Takımı”nın, UCI Kıta Takımı statüsüne sahip ilk Türk Takımı unvanıyla 2011 yılında Uluslararası Yol Bisikleti Müsabakaları takviminde yer alan etaplı ve tek günlük uluslararası bisiklet turlarında Türkiye’yi resmi olarak temsil edeceği açıklandı.
 
 
2010 yılında Avrupa genelinde tescil edilen toplam 83 Kıta takımı bulunduğunu bildiren Federasyon başkanı Emin Müftüoğlu, “Türk Bisikleti uluslararası müsabakalarda bugüne dek Türkiye adına tescil edilen bir takım bünyesinde temsil şansı bulamamıştı. Türk Bisikletinin gelişmesi yolunda uluslararası spor otoriteleri tarafından da desteklenen bu proje 2011 sezonu hazırlıklarıyla start alıyor. Türk Bisikleti için önemli bir adım atıyoruz” dedi.
 
 
 
Türkiye’nin ve Manisa’nın adı Bisikletle Avrupa’ya taşınacak
 
Türkiye’nin ve Manisa’nın adını Avrupa’da duyuracak bir girişimin ilk adımını attıklarını söyleyen Manisaspor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Yaralı, “Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nce Uluslararası Bisiklet Federasyonu olarak tanınmış olan UCI International Cycling Union tarafından organize edilen yarış takviminde yer almak ve burada başarılı olmak Manisaspor’un önündeki yeni hedeflerden birisi… UCI tarafından Avrupa’da tescil edilmiş 83 kıta takımına (Continental Team) artık bir Türk takımı da ekleniyor. Bu Türkiye’miz için de gurur kaynağı olacak bir girişim. Yabancı bisikletçiler ile birlikte çoğunluğu Türk sporculardan oluşacak “Kıta Bisiklet Takımımız” UCI 2011 Avrupa kıtası yarış takvimi hazırlıklarına, Kasım ayında Manisa’da yapılacak kamp ile başlayacak.
 
Kentimizin “ Bisiklet Kıta Takımı”nın kuruluşu için bizleri yüreklendiren ve yol gösteren Türkiye Bisiklet Federasyonu başkanımıza, kurulacak takımımızın destekleyecek olan Bianchi ve Shimano firmalarına çok içten teşekkürlerimizi sunuyoruz” şeklinde konuştu.
 
Bianchi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Önder Şenkon ise; “Türkiye Bisiklet Federasyonu ile Milli Takımda yürüttüğümüz başarılı işbirliğini Manisaspor çatısı altında da sürdürerek Manisasporun bisiklette Uluslararası alanda başarı sağlaması ve bu başarıların Ülkemizde bisiklet sporunun gelişmesine getireceği katkılar için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Sponsorlar Bianchi-Türkiye ve Shimano olarak takımın ihtiyaç duyduğu malzeme ve teknik ekipmanı Dünya bisiklet teknolojisindeki en son yenilikleri içerecek şekilde sağlayacağız” dedi.
 
Toplantıda söz alan Shimano Türkiye Temsilcisi Metin Cengiz; “Team Shimano adına bu heyecan verici projenin başlamasını kutlamak için burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Türkiye’deki ilk profesyonel bisiklet takımının kurulması hem sportif açıdan bir dönüm noktası olması, hem de Türkiye’de bisiklet’in genel olarak teşvik edilmesi açısından tarihi bir olaydır. Bu takımın, yetenekli bisikletçiler ile en üst seviyede yarışlara katılarak, Türkiye’de bisiklet sporunun gelişmesine yeni bir güç katacağına inanıyoruz” dedi.
 
Manisa Valisi Celalettin Güvenç ise bu projenin çok önemli bir proje olduğunu ifade ederek projede emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
Çoğunluğu Türk Bisikletçilerden oluşacak Manisaspor Bisiklet Takımı, sporcu ve antrenörleri ile kendilerini bekleyen yoğun yarışma programına hazırlık amacıyla ilk kamplarını Kasım ayında Manisa’da gerçekleştirilecek. Takım, ilk yılında hedeflediği önemli müsabakaların başında gelen 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu‘nda yarışma şansı bularak bisikletin şampiyonlar liginde boy gösterecek.
Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın