Türkiye Bisiklet Turu 2.Etabı Kuşadası-Turgutreis Etabına Başlarken

25/04/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

 

      Dün İstanbul etabı ile başlayan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu yüksek katılımı ve İstanbul’un tarihi güzellikleri eşliğinde Avrupa kıtasından Asya kıtasına geçiş ile beklenen sesi getirdi. Spor basınında bizler gibi dünyanın da büyük ilgisini çeken ilk etap İstanbul beklenen etkiyi başarıyla yarattı. Yarış sonrasında tüm organizasyon ekibi ve katılımcı takımlar İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na doğru yol aldı. Otele vardığımızda herkes ertesi günün (bugün) etabına odaklanmış, yorgunluk atıp ertesi günün canlılığına yüksek enerji ile katılma telaşındaydı. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu günün tüm yorgunluğuna rağmen yerli ve yabancı basın mensuplarını karşılayıp ilgilenirken, Organizasyon yetkilileri Abdurrahman Açıkalın ve Aydın Ayhan Güney geç saatlerde Kuşadası’na gelen basın grubunu bir an olsun yalnız bırakmadı. Her konu ile ilgilenen yetkililer en ufak detaylarda konuya hakim yaklaşımlarıyla Türkiye Bisiklet Turu’nun kalbi olarak yorulmadan dinlenmeden emek harcıyorlar. Yabancı basın mensupları ile dün akşamki yolcuğumuz sırasında organizasyon kalitesini yabancı gözle yorumlatma fırsatı yakaladığımızda bu zorlu görevin ne denli başarı ve beğeniyle takip edildiğini görmek bizleri gururlandırdı. Yabancı basın mensupları “Avrupa’da dışarıdan göründüğü gibi olmuyor. Bizler içinde bulunduğumuz yarışlarda organizasyon kalitelerini daha net görebiliyoruz. Tour of Turkey oldukça başarılı biz organizasyon, bizler beğeniyor ve katılmak için istek duyuyoruz” şeklinde konuştular.

_____Bugün 2. etaba başlarken genel sıralamanın lider mayosu olan turkuaz rengi mayoyu Andrea Guardini taşıyor olacak. Guardini, dünkü başarısının ardından kazandığı etap galibiyeti ile liderlik mayosunu elde etmişti. Guardini ve Farnese Vini-Neri  takımı lider mayoyu ellerinde tutmaya çalışacaklardır. Yeşil renkli sprint mayosu, 1. etabın ardından Tyler Farrar’da olacak. Yeşil mayo favorileri bugün Kuşadası startından 35,4 km sonra Sturbucks Coffee önündeki düzlükte geçilecek Sprint Primleri Kapısı’ndan geçerken yeşil mayoyu kazanmak için sprint mücadelesi verecekler.

 

_____2. etap Kuşadası sahil şeridinde Kaya Aldoğan Lisesi önünden saat 11:35’de temsili startını alacak. Temsili start sonrası 3 kilometre pedallayacak sporcular resmi startı Pamay Otel önünde alarak 178 km mesafelik 2. etapta başarıya ulaşma savaşı verecek. Turgutreis’te finişe girilecek 2. etap içerisinde üç adet puan kapısı bulunuyor. İlk prim kapısı, Sprint primleri kapısı olarak resmi starttan 35,4 km sonra Sturbucks Coffee önündeki düzlükte geçilecek.

 

_____64. km’ye gelindiğinde Bafa Gölü kıyısından geçecek olan sporcular 2. prim kapısı olan Türkiye Güzellikleri Primleri kapısınndan 70. km’de Bafa Gölü güzelliği vurgulanarak geçiş yapacaklar. 112’inci kilometre’de Milas’daki Dağların Kralı Primleri için tırmanışa geçecekler. 114,4. km’de bulunan tırmanış kapısında puan mücadelesi yaşayacak yarış ekibi 175. km’de Turgutreis’e girişleri ile finişe uzanan son 5 kilometre için sprint mücadelesine başlayacaklar. Son 5 kilometrenin iniş eğimli olması ve etap profili göz önüne alındığında kaçış grubu oluşsa bile ana grubun bir aksilik olmadıkça fazla zaman farkına izin vermeyeceğini ve bu son 5 kilometrelik iniş eğiminin yanı sıra finişe uzanan yolun dümdüz oluşunun olası ana grup tarafından iyi değerlendirileceğini düşünüyorum. Her halükarda profil itibariyle düz etap olarak değerlendirilen 2. etabın gözde sporcuları sprinterler olacaktır. Elbette geçen yıl Türkiye Bisiklet Turu’nda 5 etap alan Andre Greipel bu etap için stratejisini belirlemiş olarak etap galibiyeti odaklı gidecektir. İlk etapta istediği performansı sergileyemeyen Greipel bugün muhakkak hareketlenecektir. Bu yıl Andre Greipel geçen yıl kazandığı 5 etap zaferi gibi başarıyı yakalayamayabilir. Çünkü geçen yıl HTC-Columbia takımı ile başarıyı yakalamıştı. Oysa bu yıl Omega Pharma Lotto takımı, rakibi Tyler Farrar’ın takımı kadar kuvvetli değil.

 

_____Greipel’in başarı zaferini gölgede bırakabilecek favori sporculardan biri kuşkusuz Tyler Farrar’ın bu yıl ilk kez Türkiye Bisiklet Turu’na katılmış olması ve bu etabı isteyecek diğer güçlü isim olarak Greipel’e karşı strateji geliştirecek isimler arasında olması etabın son kilometrelerinde yaşanacak sprint savaşında heyecanı doruk noktasına çıkarabilir. Dün İstanbul-İstanbul etabında son kilometre içerisinde sprint atağına kalkan Tyler Farrar az farkla etap ikincisi olurken, formda olduğunu da göstermiş oldu. Bugün Kuşadası-Bodrum etabında Tyler Farrar yarışa daha güçlü ve daha sıkı asılacaktır.

_____Lampre takımının lideri Alessandro Petacchi’nin de bu etapta favori isim olması “Ale_JET” fanatiklerinin heyecanını daha da arttırıyor. 2008 Türkiye Bisiklet Turu’nda İzmir-Kuşadası etabı ve Finike-Antalya etabını alan Petacchi, bu etap mücadelesinde de ciddi fark yaratabilir. “Ale-Jet” lakabının esinlenmesi olan jet gibi gidişi, özellikle bu etabın Petacchi tarzı bir etap oluşuyla sprinter rakiplerini zorlayabileceğini gösteriyor. Bu etabı kesinlikle Alessandro Pteacchi almaya çalışacaktır. Ve herkes biliyorki o bunu yapabilecek güçte. Rakipleri eğer çok formdaysa ancak o zaman bu etabın sprint savaşını verebilir. Astana takımından Allan Davis bu etapta başarı elde etmek isteyecektir. Fakat Türkiye Turu’nun henüz başında olan bu sprint etabını alabilmesi için çok formda olması ve sağlam strateji yapması gerekiyor

_____Türk takımlarından bugün favori gösterilebilecek sporcu ise kuşkusuz Konya Torku Şeker Spor-Vivelo takımından Danail Andonov Petrov olacaktır. Danail bugün formdaysa Türkiye’ye sürpriz bir galibiyet verebilecek sprint gücüne sahip bir sporcu. 2010 Bulgaristan Yol Yarışları Şampiyonu Petrov da bu etap profilinde başarı sağlayabilecek çok etaplı tur tecrübesine sahip ve Türkiye’ye Türk takımı sporcusu olarak sürpriz yapabilir. Ayrıca Miraç Kal’dan dünkü sprint atağına benzer ve belki de daha güçlü bir sprint görebiliriz.

 

_____Yarışların en heyecanlı anları, finişe uzanan son 3 kilometrede yaşanıyor. Turgutreis’teki finişin son 3 kilometresi ise dik, ama kısa çıkışın ardından iniş ve son kilometrenin hafif rampası geçilerek bitecek. Etap profili sprinterler için çok uygun. Özellikle son 3 kilometrenin dümdüz olmaması formda olan sprinterler için avantaja dönüşebilir. Bugün seyri keyifli ve bol rekabetli geçecek bir etap izleyeceğiz.


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın