Trafik Kazalarında Kaybettiğimiz Bisikletli Dostlarımız

10/07/2014  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Ulaşım aracımız, hayat felsefemiz, sporumuz, çocukluk duygularımızı ve heyecanımızı canlı tutma girişimi, tanımı bizler için hayli geniş bir hayat anlayışına sahibiz. Küçük bir grup gibi görünsek de, günden güne çığ gibi büyüyen, hayatı anlayanlar ve değerini bilenler olarak da tanımlanabiliriz aslında. Kolaydır bir teneke yığınının içine saklanıp, kendini gaz pedalı ile taşıtmak. Kendini dev gibi hissettirir insana, komplekslerine, egosuna katkıda bulunur motorlu taşıtların ezici üstünlüğü(!) tabii bu üstünük kimine göre zorunluluk, kimine göre ise kendinden küçük her varlığı küçümseme egosundan kaynaklanır. Böylesi bir ego ise Kaza Görünümlü CİNAYET’lerle dostlarımızı tek tek aramızdan alabiliyor.

 

46 yıl sonra dünya rezervleri petrol tanklarını sıfırlanmış gösterdiğinde, hangi alt yapı, hangi değerler üzerinde durulacağı aşikar. Ancak, yaşam standartlarını motora bağımlı kılmadan, geleceğe hazırlık olarak da nitelendireileceğimiz 2000’li yılların başındaki Bisikletli Yaşam Hareketi’nin hayli ilgi ve desteğe ihtiyacı var. ÖLÜYORUZ… Uzun zamandır, Critical Mass ile gruplar ve yerel hareketlerle olduğundan olsa gerek toplantılarımızla ve etkinliklerle dikkatleri üzerimize çekmeye çalıştık. Ancak, çabalarımız küçük gruplar veya yerel bulunmuş olsa gerek, kayıplarımızın yasını haykıramadık. DOSTLARIMIZI KAYBETTİK!

 

Petrolsüz yaşama geçiş aşamasının kayıpları, büyüklük egosuna teslim olurken gün ve gün katlanarak artan bilinçli bisiklet kullanıcısı kitlemizden kayıplar da artmaya başladı. KAYIPLAMIZI ASLA UNUTMADIK – UNUTMAYACAĞIZ. Ancak nerede hata yaptık da, bizim hassasiyetimizi ülke geneline çekemedik.

 

ARTIK BİR OLMAK ZAMANI

Yerel isyanların ötesine geçip, kitlesel hareketi hayata geçirmeliyiz. Son kayıplarımızdan, Ankaralı bisiklet sever dostumuz Hasan Berk Baysal’ın acısı ile artık sabırlar taştı. Görmezden gelenlere gerçekleri gösterme zamanı, kanayan yarayı gözler önüne serme zamanı geldi. Hasan Berk Baysal’ın sosyal paylaşım hesabına bakınca, “Doğayı Pedalla Koru” beğenileri ve değerli kişiliğinden bizleri koparan, daha önceki kayıplarımız gibi bizleri yasa boğan zihniyetlere harekete geçme gerekliliği doğmuştur. ARTIK HAYALET BİSİKLETLER İSTEMİYORUZ.

 

Ankaralı bisikletsever, bisikletli yaşamın gelişimi ve tanıtımı denilince akla gelen sempatik isim, Kevser Seri, Facebook sosyal paylaşım sitesinde bir grup açarak bu hassas konuya dikkat çekmek üzere önemli bir adım attı. “Trafik Kazalarında Kaybettiğimiz Bisikletli Dostlarımız” adı ile açılan açık gruba üye olabilir, kitlesel harekete destek için gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Trafikte kurban verdiğimiz çok eski yıllardaki büyük kayıplarımızdan, bugüne dek sevdiklerimizi ve isyanımızı bu grupta dile getirme şansı da elde ettik. Ancak, sorunumuzu haykıran grup sayfasının en büyük amacı, sessiz sedasız vedaların ciddi boyutlara ulaşan rakamları ve bu kanayan yarayı durdurmak üzere harekete geçmek. Birlikte hareket için grubu takip etmenizi öneririz.

 

Trafikte Kaybettiğimiz Bisikletli Dostlarımız

 

Arkadaşlarımız bir hiç uğruna hayatlarını kaybetmiş olmasın! Bisikletllilerin haklarını kazanmak için tüm Türkiye çapında büyük bir mücadele başlatmak gerekiyor. Trafikte biz de varız, bizi de fark edin, bize saygı gösterin dememiz gerekiyor yeniden ama daha gür bir şekilde. El ele verip bu mücadelede birbirimize destek olalım. Unutmayalım ki sıradaki sen olabilirsin!

 

 

Yazar Hakkında :

1 Comment to “Trafik Kazalarında Kaybettiğimiz Bisikletli Dostlarımız”
  • Barbaros Akamac
    10 Temmuz 2014 -

    Berk Baysal son derece iyi niyetli, dürüst, yüksek insani vasıfları olan bir kişiydi. Katili olan şahıs, Berk’e çarptıktan sonra yardım ederek hastaneye kaldıracağı yerde, geri dönerek arabasının kırık parçalarını delil bırakmamak üzere toplamış ve Berk’i ölüme terkederek kaçmıştır. Şu anda yakalanmış olan katilin taammüden cinayetten yargılanması için tüm insanların harekete geçmesi ve yetkilileri uyarması gerekmektedir.

Bir Yorum Yazın