Tour of Turkey 2010 İstanbul Proloğu – Turkuaz Mayoyu Andre Greipel Aldı

11/04/2010  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Paylaş 

 

I.Etap : 11 Nisan 2010 Pazar günü İstanbul’da 5.8km’lik Prolog etabıyla ile başladı. 

 


© Mustafa Sezen Images
  


© Mustafa Sezen Images

  

© Mustafa Sezen Images

        46. kez gerçekleşmekte olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun İstanbul etabı, Sultanahmet Meydanı’ndan başlayarak Ayasofya Meydan Sokak, Bab-ı Hümayun Caddesi, İshak Paşa Caddesi, Ahır Kapı Sokak, Kennedy Caddesi, Sirkeci Işıklar, Kennedy Caddesi, Yenikapı Işıklar, Kennedy Caddesi, Çatladıkapı, Aksakal Caddesi, Nakilbent Sokak, Atmeydanı Caddesi güzergâhları takip edilerek  gerçekleşti. Sahil şeridi üzerinden yapılan  Prolog etabında Sultanahmet Camii etrafında yarım tur atarak  5.8 km  yarışan sporcular,  tur için özel olarak dizayn edilmiş standdan tek tek start alarak zamana karşı yarıştılar.  Rüzgara karşı bir süre sahilde pedal çeviren yarışçılar yarın Kuşadası’ndan başlayacak olan ikinci etap için avantaj elde etmeye çalıştılar.

 

© Mustafa Sezen Images


© Mustafa Sezen Images

 

 © Mustafa Sezen Images

 © Mustafa Sezen Images

 © Mustafa Sezen Images

        Prolog etabını dünyanın en iyi takımlarından biri olarak kabul edilen HTC – Columbia (THR) takımımın 27 yaşındaki Alman sporcusu, inanılmaz gücünü vurgulayan “Gorilla” lakaplı Andre Greipel 00:08:40.450 zamanlama  ile kazandı. Pazartesi günü Kuşadası’nda başlayacak ikinci etap yarışında turkuaz mayoyu taşıyacak olan Andre Greipel, 2009’dan bu yana hızlı bir yükseliş sergileyerek dünya genelinde dikkatleri üzerine çekiyor. HTC – Columbia takımının Mark Cavendish’den sonraki kozu olarak bilinen bir isim. Ve Türkiye Turu için takım görevi, HTC-Columbia takımının takım lideri olarak Türkiye’de yarışmak.

         Prolog yarışının ikincisi yine HTC – Columbia (THR) takımından Amerikalı sporcu Tejay Van Garderen oldu. Tejay Van Garderen liderin 6 saniye ardından gelerek ikinciliği elde etti. HTC – Columbia takımına 2010 sezonunda transfer olan Tejay Van Garderen, Rabobank Continental takımından geçiş yaparak profesyonel yarış dünyasına yeni gelen isimlerden.

         Ve Prolog etabının en iyi 3. derecesi Liquigas takımından Polonyalı Maciej Bodnar’a ait. Bodnar, 00:08:49’luk zamanlamasıyla liderin 9 saniye gerisinden gelerek Prolog etabının en iyi 3. zamanlamasını çıkardı. 2007 yılı sezonundan bu yana Liquigas takımı için yarışan zamana karşı uzmanı Maciej Bodnar, 2006-2007 yıllarında üst üste Polonya U23 Zamana Karşı Yarışları Şampiyonu oldu. Son olarak 2009 Polonya Ulusal Zamana Karşı Yarış Şampiyonluğu’nu aldı.  

 © Mustafa Sezen Images

        Türk sporculardan en iyi dereceyi 00:09:43’lük zamanlaması ile yapan Uğur Marmara, zorlu Prolog etabını 87. sırada tamamladı. Türk sporcularımızdan en iyi 2. dereceyi 00:09:47’lik zamanlamasıyla 92. sırada bitiren 1987 doğumlu Bünyamin Özdemir elde etti. Zamana karşı yarışında Bünyamin Özdemir’in en iyi 2. Türk sporcu zamanlaması şaşırtıcı bir performans oldu. Aslen bir tırmanışçı olan Bünyamin, zamana karşı çıkardığı bu derece ile beğenilen bir performans sergiledi. Prolog etabının en iyi 3. derecesini çıkartan Türk sporcumuz Mustafa Sayar 00:09:57’lik zamanlamasıyla 97. sırada tamamladı. Mustafa Sayar da tırmanış tekniğine hakim sporcularımızdan ve zamana karşı olan bu prolog etabında iyi bir derece çıkardığını düşünüyoruz.

 

 © Mustafa Sezen Images

        Takım çadırlarında zamana karşı çıkış sırasını bekleyen sporcular trainerlarda ısınırken, takım ekibindeki doktor ve masörleri de görev başındaydı. Bisiklet turu boyunca gerek takım çadırları, gerekse yollar renkli görüntülere sahne oldu. Her ne kadar İstanbul’daki bisiklet severlerin izleyici olarak katılımı tatmin edici seviyede olsa da, böylesi bir görsel ziyafet için katılımın yetersiz olduğunu düşünüyoruz. 

       Bugün takımların havayoluyla İstanbul’dan İzmir’e transferi yapılacak. Ve yarın koşulacak olan 2. etap, Kuşadası’ndan başlayarak Bodrum Turgutreis’te sona erecek. Toplam 181 km mesafe kat edilecek olan bu etap, dağlık bir etap olarak göze çarpıyor. 38,5. km’de sprint noktası olan bu etabın oldukça zorlu geçeceğini kestirmek güç değil.

 

 

        Yarışı televizyondan takip etmek isteyen bisiklet severler için yayın akışı kanal ve saat bilgileri için tıklayın.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın