Tour Of Turkey 2010 – 46.Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu

22/03/2010  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )
Paylaş

 

 

 

T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın değerli himayelerinde Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen ve 2008 yılından bu yana Fransa Bisiklet Turu standartlarında organize edilen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 46. yılında, Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından dünya bisikletinin Şampiyonlar Ligi olarak kabul edilen 2.HC (Hors Category) kategorisine yükselmeye hak kazandı. 2010 yılı 46.Cumhurbaşkanlığı kupası-  Tour of Turkey olarak bilinen bisiklet turunun yıldan yıla verilen özveri ve çalışmalar ile kazanılan bu hak ile dünya çapında ilgileri üzerine çekmeye devam ediyor.
Nisan ayında 8 gün süresince; 176 bisikletçi, 160 araç, 20 Tır, 80 kişilik çekim ekibi, yerli-yabancı 70 kişilik medya ordusu, 1 uçak, 2 helikopter ve 4 motosikletli kameraman ekibi, 50 kişilik organizasyon ekibi ve 70 kişilik gönüllü ordusu vb. yaklaşık 750 kişilik kafile yaklaşık 1.300 Km.yol kat etmektedir.
Geçtiğimiz yıl Eurosport’ta 1 hafta süresince, günde 2 saat canlı yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 24 farklı dilde, 123 ülkede izleyicilere ulaşarak, sportif değerinin yanısıra Türkiye’nin tarihi ve turistik değerlerinin de ön plana çıkarıldığı dünya çapında “marka bir etkinlik” haline geldi. Bu yıl da TRT ve Eurosport’ tan canlı olarak yayınlanacak Türkiye Turu ile dikkatleri kazandığı kategori hakkı ile daha da üzerine çekecek.  Protur’ larda puan ihtiyacı olan bisiklet takımlarının bu yıl daha da ilgisini çeken Türkiye Turu, takımların en başarılı isimlerini belirlemek üzere harekete geçirdi. Öyle ki daha önce Türkiye Turu’ na hiç katılım yapmamış olan ve puan yetersizliği sebebi ile 2010 sezonu itibari ile Protur lisansını kaybeden COFİDİS Takımı da bu yıl ilk kez Cumhurbaşkanlığı turuna katılacak.
2010 YILI ETAPLARINA VE TURA İLİŞKİN BİLGİLER   11-18 Nisan 2010 tarihleri arasında 2.HC kategorisinde gerçekleştirilecek olan Tur, 1.252 km’lik parkurda 8 etapta koşulacak. Dünyanın en prestijli profesyonel takımlarının ve Bisiklet Türk Milli Takımı’nın yarışma şansı bulacağı 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu,
I.Etap : 11 Nisan 2010 Pazar günü İstanbul’da 5.8km’ lik Prolog etabıyla ile başlayacak.
 
Türkiye’ nin coğrafi konumu, güzellikleri ve tarihinin de tanıtımını sağlamak amacıyla da destek alan Türkiye turunun ilk etabı olan Prolog etabı İstanbul-Sultanahmet’ te gerçekleşecek. Sahil şeridi üzerinden yapılacak olan Prolog etabı SultanAhmet camii etrafında yarım bir tur olarak 5.8 km mesafeden oluşuyor. Aynı gün takımların havayoluyla bir İstanbul’dan İzmir’e transferi yapılacak.
 II.Etap: 12 Nisan 2010 Pazartesi günü Kuşadası’ ndan start alınarak Bodrum Turgutreis’ de finiş yapılacak. Toplam 181 km mesafede gerçekleşecek bu etapta,
  Dağlık etap olarak geçmektedir. 38.5. km’ de Sprint noktası olan bu etap oldukça zorlu olacak.
 III.Etap: 13 Nisan 2010 Salı Günü Bodrum Halikarnas’ dan start alınacak ve 166 km mesafe katedilerek Marmaris’ de sonlanacak.
 3. Etapta 65,3. km’de Kategori 1 sınıfında 710 metrelik ve 117.km’ de Kategori 2 sınıfırnda 760 metrelik Dağlık tırmanmış mevcut.
IV.Etap: 14 Nisan 2010 Çarşamba günü Marmaris’ den start alıp Pamukkale’ de sonlanacak 4. etap önceki yıllardan farklı olarak bu yıl yarış kategorisine uuygun olarak turu zorlaştırmak amacı ile seçilen turun en zorlu etabı denilebilir.
209 km mesafede gerçekleşecek olan 4.etabın 38.km’sinde 630 metrelik dik tırmanış(Kategori 1) olan ünlü Sakar geçidi var. İşte bu tırmanış ile daha önceki yıllardan farklı olan dağ etabı zorluğu dikkati çekmekte. Ve bu sebeple bu yıl Türkiye turuna katılacak olan ve başarı sağlamak isteyen takımlar bu yılki zorluğun farkındaymışcasına en sağlam ve tecrübeli isimleri takımı olarak göndermeye çalışıyor.
 V.Etap: 15 Nisan 2010 Perşembe günü Denizli-Pamukkale’ den start alarak Fethiye’de sona erecek. Toplam mesafe 221 km.
5.Etapta yine 4.etabın zorluğunda bu yıla özel seçildi.
  VI.Etap: 16 Nisan 2010 Cuma günü Fethiye-Ölüdeniz’ den start alınarak 194. km mesafe katedilecek ve Finike’ de finiş gerçekleşecek.
6. Etap; 88.7. km’de Kategori 2 ve 127. km’ de Kategori 1 olmak üzere 2 dağ tırmanışı içeriyor. Eatpların gün gün, ardarda gelen kategorili tırmanışları ile sporcuları oldukça zor ve direnç sergileyecekleri bir Türkiye Turu bekliyor.  Tırmanışlar sonrası 167. km’ de Sprint noktası mevcut. Ve yorgunluk sonrası finiş Sprint finişi olacak. Kaçış yapabilen ve direnci yüksek olan için idel bir etap. (Katılsaydı tam Marc Cavendish’e göre)
VII.Etap: 17 Nisan 2010 Cumartesi günü Finike’ den start alınıp Antalya’ da finişe girilecek. Etabın toplam mesafesi 114,5 km. olacak.
Turun sonunda doğru yaklaşırken 7.Etap biraz olsun dinlendirici bir etap denilebilir. Sadece 1 tane Kategori 2 tırmanış içeren etap dağ etabı değil düz yol etabı olarak değerlendirilebilir. 17,7. km’ de ve 78.km .’ de olmak üzere 2 tane sprint noktası içeriyor.
 VIII.Etap: Türkiye Turunun son etabı olan bu etap 18 Nisan 2010 Pazar günü Antalya’ dan start alarak 166 km mefasede turistik görsel ziyafet içeriyor ve Alanya’ da finiş gerçekleştirilecek.
2 Türkiye Güzellikleri puan kapısı içeren final etabı.
 Final etabında toplamda en iyi zamana sahip sporcu Genel Klasman Birincisi ünvanını ve formasını (Turkuaz Mayo) kazanırken, her etapta prim kapılarına ilk önce ulaşarak puan toplayan sporcular; En İyi Tırmanışçı (Kırmızı Mayo) ve En İyi Sprinter (Yeşil Mayo) ünvanı ve formalarının sahibi olacak. Sporcular ayrıca parkur üzerinde Efes, Aspendos, Demre, Ölüdeniz gibi tarihi, kültürel ve doğal mirasımıza vurgu yapılmak üzere konumlandırılan prim kapılarında topladıkları puanlara göre Türkiye Güzellikleri özel ödüllü için yarışacaklar. Tur kapsamında toplamda 160.000 Euro değerindeki para ödülü de sahiplerini bulacak.

 

Kaynak: www.tourofturkey.org

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın