Tour de France 2013 Korsika’ya Veda: 3.Etabın Galibi Simon Gerrans, Sagan’ ise Teselli

01/07/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Fransa Bisiklet Turunun, Korsika adasına veda gününde Napolyon’un kenti Ajaccio’dan, Christopher Colombus’un kenti Calvi’ye 145 kilometre mesafede gerçekleşti. Dün Jan Bakelandt’ın nefes kesen etap galibiyeti ve 1 saniyelik avantajla Sarı Mayoyu almıştı. Üçüncü günün kısa ama özellikle virajlı inişleri ile zorlu etabı startı diğer etaplara nazaran daha erken başladı. Etabın kısa tutulması ve erken başlama sebebi, Korsika adasından Nice’e transfer olacak yarış kafilesi tansferinin sorunsuz gerçekleşmesi hedefinde planlanmıştı. Fransa Bisiklet Turunun ikinci ve üçüncü etabının punçörlere şans tanıyor oluşu, bugün için büyük favorinin dünkü etapta olduğu gibi Peter Sagan olarak görülüyordu. Peter Sagan, dün geç başlayan sprint mücadelesinde etap galibiyetini denemiş ancak Jan Bakelandt’ın beklenmedik performansına kaptırmıştı. Bugün Sagan’ın sarı mayoyu alması için  son şansı oluşu, olası etap galibi olarak görülmesindeki tahminleri güçlendirdi. Ancak, Orica GreenEdge takımının Simon Gerrans ile üzerinde çalışıp seçtiği günün zaferini alamayan Sagan yine günü ikincilikle tamamladı. Tesellisini, topladığı 74 puanla gün sonunda Yeşil Mayo’da buldu. Simon Gerrans, tekerlek farkı ile aldığı etap galibiyeti ile 2012 Milan Sanremo dejavu etkisi yarattı. Sarı mayo akibetinde ise, RadioShack Leopard takımı tecrübesi ve gün boyu süren yarışı kontrol çabası sonunda Jan Bakelandt liderliğinde kaldı.

 

Etabın Tırmanışları:

  • Km 12.0 – Col de San Bastiano –  4.6% ortalama eğimli 3,4 kilometrelik tırmanış – kategori 4
  • Km 58.0 – Col de San Martino – 5.4% ortalama eğimli 7,5 kilometrelik tırmanış – kategori 3
  • Km 75.0 – Côte de Porto 6.4% ortalama eğimli 2 kilometrelik tırmanış – kategori 3
  • Km 132.0 – Col de Marsolino (443 m) – 8.1% ortalama eğimli 3,3 kilometrelik tırmanış – kategori 2

 

 

198 sporcudan oluşan tam kadro yarış kafilesi Ajaccio’dan start alır almaz, etabın başında kategori 4 tırmanışı ve 1 tırmanış puanı getirisi kaçışın hızlı başlamasına sebep oldu. Ancak starttan 9 kilometre sonra turun ilk tur bırakan ismi olarak Andrei Kashechkin(Astana) açıklandı. Startla gelen kaçış atağıyla hızla oluşan kaçış grubunda; Cyril Gautier(Europcar), Liuewe Westra(Vacansoleil), Sebastien Minard(AG2R), Simon Clarke(Orica GreenEdge), Alexis Vuillermoz(Sojasun)’dan oluşan 5 sporcu zaman farkını hızla açmaya başladı. İlk tırmanış kapısı 12.kilometrede, kaçış grubundan Simon Clarke(OGE)’ın 1 tırmanış puanını almasıyla, ana grubun 4 dakika önünde geçildi.

 

Etabın 28,5.kilometresinde yer alan sprint puanları kapısında, kaçış grubundan geriye kalan 10 sprint puanı için sprint mücadelesi bugün de oldukça hararetli geçti. Kaçış grubundan 20 sprint puanını alan isim Sebastien Minard(AG2R), 17 sprint puanını alan ise Liuewe Westra(Vacansoleil) oldu. Ana grubun kanal 10 puan için sprint mücadelesinde; Yeşil mayoyu taşıyan Marcel Kittel’in takımı Argos Shimano treni sprint kapısına yaklaşırken takım trenini oluşturdu. Marcel Kittel, Tur’un yeşil mayosu hedefinde olmadığını etap galibiyetlerine odaklandığını söylemişti. Ancak, üzerinde taşıdığı yeşil mayoyu birkaç gün daha taşımak üzere bugün sprint kapısında Sagan, Greipel, Cavendish ve Kristoff ile sprint kapısı mücadelesine katıldı. Kaçış grubundan kalan 10 puanın sprint düellosunda Marcel Kittel 10 puanı aldı. Andre Greipel 9 puan, Mark Cavendish 8 puan, Alexander Kristoff 7 Puan, Peter Sagan ise 6 puan alabildi. Sprint puanları mücadelesini ilk 3 gün pasif geçiren Peter Sagan’ın bu yıl Fransa Turu Sprint Kralı ünvanını koruyup koruyamayacağı merak konusu. Yine de önümüzde hal-i hazırda aşılması gereken ve toplanması gereken sprint puanlarının bulunduğu 18 etap bulunuyor.

 

 

50.kilometrede kaçış grubunun zaman avantajı 3 dakika 20 saniye kadardı. RadioShack Leopard takımının ana grup önünde, kaçışın zaman farkını sabitlediği, gün sonunda sarı mayoyu takımda tutma çabaları ile günün ikinci tırmanışı Col de San Martino’ya tırmanışa geçildi. Col de San Martino’nun 7,5 kilometrelik tırmanışı %5,6 ortakama eğimi ile kategori 3 tırmanışın 2 tırmanış puanı için yine Simon Clarke(OGE) ve Alexis Vuillermoz(Sojasun) kapıştı ve yine 2 puanı Simon Clarke aldı. Clarke, Côte de Porto tırmanışındaki 3.kategori puanı olan 2 puanı alırsa 5 puan toplamı ile tırmanış mayosundaki iddiasını arttıracaktı. Bugünün tırmanışları için Europcar, Pierre Rolland’ın taşıdığı kırmızı benekli mayo için kaçış grubuna Cyril Gautier’i öncü göndermişti. Ancak Gautier, tırmanışlarda erken başlattığı mücadelelerde tecrübesizliğinin kurbanı oldu ve puanları diğer takımlara kaptırdı.

 

İkinci tırmanışın inişinde Belkin takım treninin ana grup önüne gelmesi, kaçış grubunun zaman avantajının 1 dakika altına inmesini sağladı. Bu ana kadar RadiShack takımının zaman farkını sabitlediği 5’li kaçış grubunun zaman avantajı Belkin liderliğinde 1 dakika altına inmesini sağladı. İniş sonrası, günün üçüncü tırmanışı Kategori 2 Côte de Porto tırmanışına başlandığında zaman farkı 39 saniyeye kadar geriledi. Tırmanışta Johan Bagot(Cofidis)’un turu bıraktığı haberi geldi. Böylelikle Fransa Turu kadrosu 196 kişiye indi. 2 kilometrelik Côte de Porto tırmanışının %6,4 eğiminde Cyril GFuitier yine erken atak yaparak tırmanış puanlarını diğer takımlara kaptırdı. Côte de Porto’da bir kez daha Simon Clarke ve
Alexis Vuillermoz puanlara saldırdı ve iki puanı yine Simon Clarke alarak 5 tırmanış puanına ulaştı. Kırmızı benekli mayoyu taşıyan Pierre Rolland ile 5’er puanı paylaşan Blel Kadri ile 3 sporcunun 5’er tırmanış puanı için belirleyici bölüm günün kategori 2 ve son tırmanışı olan Col de Marsolino, tırmanış mayosunda bugün için son sözün söyleneceği bölüm olarak kalmıştı.

 

Belkin’in ana grup liderliği ile erken kapanan kaçışın zaman avantajına RadioShack takımından müdahale geldi. RadioShack yina ana grup önünde liderliği alarak zaman farkını 1 buçuk dakika seviyelerinde tuttu. Finişe 50 kilometre kala 1 dakika 58 saniye’lik zaman farkı finişe 13 kilometre kala zirvesi geçilecek Col de Marsolino öncesi kaçışın sonlanacağı tahminlerini güçlendiren seviyedeydi. Sarı mayo mücadelesindeki 1 saniyelik yakın rekabette RadioShack takımının Jan Bakelandt’ı olası toplu sprint finişinde önlerde tamamlaması çabası gün boyu takım stratejisi olarak işledi.

 

Finişe 21 kilometre kala, kaçış grubunun yorgun üyelerini silkeleme kararı ile kaçıştan atak yapan Simon Clarke(OGE) ve Clarke’ın atağına cevap veren Sebastien Minard(AG2R) yarışın liderliğini aldı. Kaçış grubundan geri kalan 3 sporcu ana gruba yakalanmak üzereyken Cyril Gaytier(Europcar) atak yaptı ve öndeki ikiliyi yakalamak üzere solo takip performansı sergiledi. Col de Marsolino tırmanışı öncesi kaçışı sonlandırmak istemeyen Simon Clarke yeniden selesinden kalkarak solo devam etme kararı aldı.Cyril Gauitier ve Sebastien Minard’ın ana gruba yakalanma aşamasında Euskaltel’in takım lideri Igor Anton ana grup önünden atak yaparak, Simon Clarke’a doğru performans sergiledi. Ancak son 15 kilometre kala 8 saniyeye düşen zaman farkı, bugün için eklenen toplu sprint finişinin gerçekleşeceğini gösteriyordu.

 

Igor Anton ana gruba yakalanırken, Pierre Rolland, Col de Marsolino kategori 2 tırmanışındaki 5 puanı alıp kırmızı benekli mayo liderliğini pekiştirmek üzere atağa başladı. Blel Kadri, Simon Clarke ve Pierre Rolland’ın 5’er tırmanış puanına günün tırmanışlardaki son sözünün söyleneceği Col de Marsolino puanları için Rolland’ın bu atağı bekleniyordu.Zira Cyril Gautier’in kaçış grubunda yer alıp kaptırmaması gereken tırmanış puanlarının başka takımlara kaptırılmasında tırmanış mayosu için son şans Col de Marsolino tırmanışıydı. Pierre Rolland 5 tırmanış puanını alarak kırmızı benekli mayoyu garantiledi. Col de Marsolino’nun virajlı ve teknik inişinde Rolland’ın 25 saniyelik avantajına, ana gruptan beklenen atak geldi. Bugün için Fransa Bisiklet Turunun Korsika adası veda günü podyum onuruna bir Fransızın, özellikle Sylvain Chavanel’in şansını deneyeceğini turun etap tanıtımlarında paylaşmıştık. Chavanel ile ana gruptan kaçan Mikel Nieve(EUS) ve Lars Peter Nordhaug(Belkin) dörtlüsü kısa süreliğine etap liderliğini aldı. Finişe 3,5 kilometre kala ana grubun sprint finişine hazırlanan yüksek temposuna yakalandılar.

 

Finiş için son 3 kilometre kapısından sonra olası kaza için Argos Shimano’dan Tom Dumoulin atak yaparak şansını denedi. Ancak finiş için agresif tempo hızı bu kez kazasız geçti ve Dumoulin son 500 metre kala sprinterlerin etap galibiyeti iin ana grup önündeki sprint rekabetine yakalandı. Korsika’nın veda gününde toplu sprint finişi muazzam sprint rekabetine Peter Sagan’ın son domestiği erken çekilince Sagan, Orica GreenEdge takım treninde Simon Gerrains’i finişe taşıyan trenin arkasına, Simon Gerrains arkasında girdi. Gerrains son 250 metre ginişi başlattığında Peter Sagan da Gerrains’in arkasından sprintini başlattı. Ancak bu kez Tourminator, Simon Gerrains’in tekerlek farkı ile etap galibiyetini almasını engelleyemedi. 33 yaşındaki Simon Gerrains, “Bu etabı istiyordum. Aslında bugün için açış grubuna birini koyup toplu sprint finişine odaklanacaktık. Takım bugün benim için harika iş çıkardı. Finişte Sagan’ın arkama girdiğini omuzumun üzerinden gördüm. Onu arkamda tutmaya çalışarak sprintimi başlattım. Az daha o kazanıyordu. Galibiyeti Orica GreenEdge’e kazandırdığım için mutluyum.” yorumunu paylaştı.

 


 

İki kez ikincilikle üçüncü etabı tamamlayan Peter Sagan, beklediği etap galibiyetini alamadı. Ancak, gün sonunda Yeşil Mayoyu alarak Mayo tesellisi aldı. “İlk etaptaki kazadan dolayı ağrılarım var. Özellikle etap sonuna doğru beni yıpratıyor. Tur henüz yeni başlıyor. Kendimi toplayacağımı ve kendimi bulacağıma inanıyorum. Etabı kaybettiğim için üzgün ve kızgınım. 2012 Milan SanRemo’da da beni geçip zaferi almıştı. Bu bana o günü hatırlattı. Yeşil Mayoyu aldığım için mutluyum. Biraz puan farkı yarattığımız için de şansımız yüksek. Tur sonuna kadar Yeşil Mayoyu korumaya çalışacağım.” dedi.

 


 

Etabın üçüncüsü, Movistar takımından Jose Joaquin Rojas oldu. Günün dördüncüsü ise izleyenleri şaşkınlığa uğratan, genç yetenek, beyaz mayoyu taşıyan Michal Kwiatkowski(Omega Pharma QuicStep) oldu. Kwiatkowski 1 saniye fark ile genel sıralamada 4.sırada. Sarı mayonun bugün değişebileceği öngörüsü, RadioShack Leopard takım performansıyla sarı mayonun Jan Bakelandt’da kalması ile gün sonlandı. Bakelandt, “Takım gün boyu yarışı iyi kontrol etti. Bugün takımda hiçbir şekilde panik havası yoktu. Herşey plana göre yapıldı ve mayoyu koruduk. Yarın takım zaman karşıda mayoyu korumak için elimizden geleni yapacağız.”dedi.

 

 

3. Etap Sonunda Genel Durum:


 


 

Jan Bakelandt

RSL

   12s 21′ 27

Peter Sagan

CAN

   74 Puan

Pierre Rolland

EUR

   10 Puan

Michal Kwiatkoswki

OPQ

   12s 21′ 28

RadioShack Leopard

   37s 04′ 73


  
 


 

3.Etap  1 Temmuz 2013 Pazartesi:

Ajaccio > Calvi  145,5 KM

3.Etabın Sonunda;

 Yarış Lideri: Jan Bakelandt

 Puanlamada:

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 74 puan
2 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano 57
3 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 48
4 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 41
5 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling Team 40

  Dağların Kralı:

1 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 10 puan
2 Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge 5
3 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 5
4 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
5 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 2

  Genç Yarışçı:  Michal Kwiatkowski(Omega  Pharma QuickStep)

3. Etabın ardından Genel Sıralama;(ilk 10)

1 Jan Bakelants (Bel) RadioShack Leopard 12:21:27
2 Julien Simon (Fra) Sojasun 0:00:01
3 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
4 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step
5 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
6 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
7 David Millar (GBr) Garmin-Sharp
8 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
9 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
10 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın