Tour de France 2013 Kaotik Açılış Etabının Onuru Marcel Kittel’in

29/06/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

100.Yılını sabırsızlıkla beklediğimiz, her klasmanda adeta yıldızlar geçidine sahip olan Fransa Bisiklet Turu bugün 213 kilometrelik mücadelesine Porto Vecchio’dan nihayet startını aldı. Takımların gerek kaza beklentisi ve gerekse Korsika adasında gerçekleşecek kısmı(ilk 3 etap) ve zorluğuna dair endişeler açılış etabında art arda geldi. Son olarak, 1966 yılı açılış etabında bir sprinter olan Alman sporcu Rudi Altig’in ilk gün giyme fırsatı bulduğu sarı mayo şansından 47 yıl sonra yeniden sprinterlere ilk günden sarı mayo şansı, açılış etabı için sprinterlerin odak noktası oldu. Günün üç büyük favorisi, Mark Cavendish, Andre Greipel ve Peter Sagan idi. Ancak, ilk günden ard arda yaşanan şanssızlıklar ve kaosun galibi, kariyerinde ilk kez Fransa Bisiklet Turu galibiyetini bugün Sarı mayo ile alan Marcel Kittel oldu.

 

 

22 takım, 9’ar takım kadrosu ile 198 sporcu bugün Porto Vecchio’dan 3 haftalık mücadeleye start aldı. Starttan hemen sonra 5 kişiden oluşan kaçış grubu içerisinde; geçtiğimiz hafta yeni sponsorunu açıklayan Blanco takımı, yeni sponsor ile birlikte Belkin adını alarak Tur’a start alan Hollanda takımından Lars Boom’un ilk günden kaçış stratejisi ile Belkin reklamını yapması şaşırtıcı olmadı. Kaçıştaki diğer dört isim ise; Jerome Cousin(Europcar), Juan Jose Lobato(Euskaltel-Euskadi), Cyrill Lemonie(Sojasun) ve Juan Antonio Flecha(Vacansoleil-DMC) vardı.

 

Fransa Bisiklet Turunun açılış etabını tam gün yayınlayan yarış organizatörü A.S.O., 213 kilometrelik heyecanı bekleyen fanatiklere eksiksiz ulaştırdı. Erken kaçış grubunu uzun süre baskılayan, ana grup üyeleri, etabın sonunda beklenen toplu sprint mücadelesi için zaman farkını 3 dakika civarında tuttu. Uzun soluklu yarışın monotonluğu bozan ilk hareketliliği, etabın 45,5.kilometresinde zirvesi geçilecek, 1,1 kilometrelik tırmanışı ve %5,9 ortalama eğimi olan kategori 4 tırmanışı Cote de Sotta’nın vereceği 1 tırmanış puanı için yaşandı. İlk günden kırmızı benekli mayoyu giyme şansını yakalayan kaçıştaki isim, Euskaltel Euskadi takımından Juan Jose Lobato oldu. Etabın 100 kilometresi geride bırakıldığında, kaçışın ana gruba zaman avantajı 1 dakika 45 saniye idi. Devamında ravitayman(Beslenme Bölgesi) için yavaşlayan kaçış grubu, ravitayman sonrası sakin sürüş hızını koruyunca ana grup henüz 110 kilometre mesafe varken kaçış grubunu yakalayacak kadar yaklaştı. Ne kaçış grubu, ne de ana grup kaçışı erken sonlandırarak yeni riske girmek istemedi. Ana grubun arkada görünmesi sonrası kaçıştan atak yapan Jerome Cousine(Europcar) bir süre solo devam etti ve bu atak ona günün combativite ödülünü getirdi. Finişe 90 kilometre kala diğer 4 isim Cousine’e katılarak kaçış grubu yine 5 kişi devam etmeye başladı.

 

Açılış etabının diğer önemli bölümü, kuşkusuz 150.kilometrede geçilecek sprint kapısıydı. Yeşil mayo hedefindeki isimlerin, kaçış grubundan kalacak puanlara talip olması ve mini sprint mücadelesi zevkini izleyenlere aktarması müthişti. Bu mini sprintte Greipel Cavendish’i geride bırakarak 10 sprint puanını almış, Sagan ise Cavendish’e geçilerek 8 puan ile yetinmişti. Nihayetinde günün sonunda beklenen toplu sprint finişi mücadelesi bu mini sprintten puan, sarı mayo ve galibiyet olarak son sözün söyleneceği finiş çizgisi daha önemliydi. Herkes gibi, favoriler ve takımları da bu beklenen toplu sprinte odaklanmıştı. Kaçış grubu, finişe yakınlaşıp, kaçışın sonlanması için makul mesafeye ulaştığında, finişe 37 kilometre kala yakalandılar. Ana grup önlerinde, finiş için sprinte hazırlanmayı düşünen takımlardan ziyade, Fransa Turu iddialıları ve takımlarının yer almış olduğu görüntüler, korkulan ve bir anlamda beklenen olası kaza riski için liderleri koruma adına geliştirilmiş bir stratejiydi. Her takım kendi liderini önde tutmak için çaba sarf ederken, sprinterler geride kalmaya başlamış, dev takımlar kısa güç gösterisi ile tempoyu erken ve anlamsız arttırmış oldu. Ana grubun, Fransa Bisiklet Turu açılış heyecanını sergileyen bu müthiş tempo zorlukla bastırılabildi. Keyifli olan yanı, Turun en yaşlısı Jens Voight’un ana grup önüne geçerek sporcularla konuşması ve nabzı normale döndürmesi ile gerçekleşti.

 

Açılış etabı kısaca kaosun son anı bekleyen kurgusal stratejisi denilebilir. Öyle ki yaşananlardan sonra sosyal medyada dönen espriler bir yana çoğu isim için günün bilançosu ağır oldu. Kaos fırtınası, finişe 15,4 kilometre kala Johhny Hoogerland’ın yol kenarındaki reklam bantlarına çarpması ile başladı. Hemen ardından twitter’ı #busgate hashtagı ile sarsan otobüs skandalı yaşandı. Orica GreenEdge’in takım otobüsü finiş çizgisinden geçip park alanına gitmek isterken, otobüsün yüksekliği sebebiyle finiş tagına sıkışıp finiş çizgisini bloke etmesi ile gerçekleşti. Hızla toplu sprint finişine hazırlanan ana grup yaklaşırken, finiş çizgisi tabelasına sıkışan otobüs şaşkınlığına çözüm arayışı ve panik hali Fransa Bisiklet Turunun 100.yılına özel modern kaosunu yaşattı.

 

 

Yaklaşmakta olan sporcular ve sıkışan otobüs skandalı arasında bulunan tek çözüm, yarışın finişe 3 kilometre kala bitirilmesi olarak açıklandı ve telsiz ile takımlara duyuruldu. Finişe 11,5 kilometre kala ikinci kaza geldi. Gamin Sharp takımından Ryder Hesjedal ve Sky takımından Ian Stannard’ın da içinde bulunduğu kalabalık grubun karıştığı kaza, finişte beklenen toplu sprint finişi stratejilerine etki etmedi. Telsizden yarışın 3 kilometre kısaltıldığı bildirisinin yapılması sonrası Cannondale Sagan’ı finişe iyi konumlandırmak için efor sergilemeye başladı. Etap öncesi, Orica GreenEdge’in açılış etabı stratejisi için “Bugün bir planımız var.” diyen Robbie McEwen’in etap planında takım otobüsü ile finişi kapatmak tahmin edilemezdi. Ya da, takım otobüsü şoföründen gelen muazzam sprint taktiğini tahmin etmek imkansızdı. Günün son bulmayan espri denizi bir yana kaos, etap bitene dek hükmünü sürdürmeye devam etti. Devamında neler oldu?

 

Parkur kısaldı haberini alan sporcular panikle strateji uygulayıp, hızla tempo artışı yapınca art arda kazalar günün glibini belirledi. Finişe 5 kilometre kala(Kısalmadan önceki mesafesiyle) Tony Martin(Omega Pharma QuickStep)’in düşmesi ile yıldız isimler yere serildi. Günün 3 büyük favorisinden Peter Sagan(Cannondale), Mark Cavendish(Omega Pharma QuickStep)’in de içlerinde bulunduğu kalabalık grupta Alberto Contador’da düşenler arasındaydı. Etap sonrası Contador’un ve Tony Martin’in (Köprücük kemiği kırık şüphesi ile) hastahaneye kaldığı bilgisi paylaşıldı. Kazadan etkilenmeyip önde finişe ilerleyenler arasındaki Andre Greipel zinciri atıp mekanik problem yaşayınca sarı mayo mücadelesi şansını kaybetti. Bugün için görülen üç büyük favori Mark Cavendish, Andre Greipel ve Peter Sagan, hiç biri finişte mücadeleye giremedi. Önde kazadan etkilenmeyip devam eden isimler ise sarı mayoya mücadele devam etti. Son 1,5 kilometre kala Niki Terpstra(Omega Pharma QuickStep) atağını başlattığı sırada Orica GreenEdge’in sprinteri Matthew Goss da düşerek son anda sprinte katılma şansını kaçırdı. Bu kadar olumsuz tesadüf ile kaderin bu ön grupta bir ismin galibiyeti için çalıştığını düşündürürcesine fazla rastlantısaldı.

 

Niki Terpstra’nın atağı başarıya ulaşamadı ve son kilometrenin yarısından sonra yakalandı. Sprint mücadelesi için ön grupta rekabeti fazlasıyla körükleyebilecek isimler kalmamıştı. Sezonu sprintleri ve performansı ile başarıyla geçiren Norveçli Katusha takımı sporcusu Alexandre Kristoff sprint mücadelesine katılan isimlerden biriydi. Bu sezon Norveç turunda ard arda Edvald Boasson Hagen’i geçen Kristoff’un rakibi Alman sporcu Marcel Kittel’di. Kittel’in müthiş sprint gücü, geçtiğimiz yıllarda yeni nesil sprint devi benzetmelerini onaylarcasına galibiyetle sonuçlandı. Marcel Kittel(Argos Shimano), ilk Fransa Bisiklet Turu galibiyetini, Sarı, Beyaz ve Yeşil mayo ile birlikte aldı.

 

 

 

1. Etap Sonunda Genel Durum:


 


 

Marcel Kittel

ARG

    4s 56′ 52

Marcel Kittel

ARG

   45 Puan

Juan Jose Lobato

EUC

     1 Puan

Marcel Kittel

ARG

   4s 56′ 52

Vacansoleil-DCM

   14s 50′ 36


  
 


 

1.Etap  29 Haziran 2013 Cumartesi:

Porto Vecchio > Bastia  213 KM

1.Etabın Sonunda;

 Yarış Lideri:Marcel Kittel

 Puanlamada:

1 Marcel Kittel (Argos-Shimano) 45  puan
2 Alexander Kristoff (Katusha) 35
3 Danny Van Poppel (Vacansoleil-DCM) 30
4 David Millar (Garmin-Sharp) 26
5 Matteo Trentin (Omega Pharma – Quick-Step) 22

  Dağların kralı:Juan Jose Lobato (Euskaltel-Euskadi)

  Genç Yarışçı: Marcel Kittel
 

1. Etabın ardından Sıralama;

1 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano 4:56:52
2 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
3 Danny Van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
4 David Millar (GBr) Garmin-Sharp
5 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
6 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
7 Gregory Henderson (NZl) Lotto Belisol
8 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
9 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
10 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
11 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
12 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Procycling Team
13 Julien Simon (Fra) Sojasun
14 Nicholas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff
15 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
16 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Pro Team
17 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team
18 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel Euskadi
19 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
20 Maarten Wynants (Bel) Belkin Procycling Team
21 Jonathan Hivert (Fra) Sojasun
22 Jean Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
23 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
24 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
25 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
26 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff
27 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
28 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
29 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
30 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
31 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
32 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
33 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
34 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
35 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
36 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge
37 Peter Velits (Svk) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
38 Christian Vandevelde (USA) Garmin-Sharp
39 Richie Porte (Aus) Sky Procycling
40 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
41 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling
42 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
43 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
44 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha
45 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
46 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
47 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
48 Jan Bakelants (Bel) RadioShack Leopard
49 Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano
50 Simon Geschke (Ger) Team Argos-Shimano
51 Jean Marc Marino (Fra) Sojasun
52 Boy Van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
53 Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano
54 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano
55 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ
56 Romain Sicard (Fra) Euskaltel Euskadi
57 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
58 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
59 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel Euskadi
60 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
61 David Lopez Garcia (Spa) Sky Procycling
62 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
63 Vasil Kiryienka (Blr) Sky Procycling
64 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
65 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel Euskadi
66 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
67 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack Leopard
68 Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling
69 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ
70 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
71 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
72 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel Euskadi
73 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel Euskadi
74 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
75 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
76 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard
77 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Solutions Credits
78 Laurent Didier (Lux) RadioShack Leopard
79 Andy Schleck (Lux) RadioShack Leopard
80 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
81 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel Euskadi
82 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
83 Alexis Vuillermoz (Fra) Sojasun
84 David Veilleux (Can) Team Europcar
85 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
86 Anthony Delaplace (Fra) Sojasun
87 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
88 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
89 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel Euskadi
90 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
91 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp
92 Alexandre Geniez (Fra) FDJ
93 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp
94 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Procycling Team
95 Bram Tankink (Ned) Belkin Procycling Team
96 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Team Saxo-Tinkoff
97 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Procycling Team
98 Lieuwe Westra (Ned Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
99 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
100 Aleksandr Kuschynski (Blr) Team Katusha
101 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
102 Robert Gesink (Ned) Belkin Procycling Team
103 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
104 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
105 Arthur Vichot (Fra) FDJ
106 Kevin Reza (Fra) Team Europcar
107 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
108 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
109 John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano
110 William Bonnet (Fra) FDJ
111 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp
112 Tom Danielson (USA) Garmin-Sharp
113 Lars Boom (Ned) Belkin Procycling Team
114 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
115 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff
116 Cyril Lemoine (Fra) Sojasun
117 Maxime Mederel (Fra) Sojasun
118 Roy Curvers (Ned) Team Argos-Shimano
119 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team
120 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
121 Jens Voigt (Ger) RadioShack Leopard
122 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
123 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
124 Tom Leezer (Ned) Belkin Procycling Team
125 Stuart O’grady (Aus) Orica GreenEdge
126 Ramunas Navardauskas (Lit) Garmin-Sharp
127 Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff
128 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo-Tinkoff
129 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo-Tinkoff
130 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Team Saxo-Tinkoff
131 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
132 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
133 Jérémy Roy (Fra) FDJ
134 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
135 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel Euskadi
136 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
137 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team
138 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
139 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
140 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
141 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
142 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp
143 Moreno Moser (Ita) Cannondale
144 Johannes Frohlinger (Ger) Team Argos-Shimano
145 Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano
146 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
147 Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team
148 Brice Feillu (Fra) Sojasun
149 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
150 Adriano Malori (Ita) Lampre-Merida
151 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge
152 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
153 Alan Marangoni (Ita) Cannondale
154 Maciek Bodnar (Pol) Cannondale
155 Peter Sagan (Svk) Cannondale
156 Brian Vandborg (Den) Cannondale
157 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale
158 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale
159 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
160 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
161 Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack Leopard
162 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
163 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff
164 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol
165 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
166 Rohan Dennis (Aus) Garmin-Sharp
167 Stuart O’grady (Aus) Orica GreenEdge
168 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
169 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
170 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
171 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana Pro Team
172 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
173 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
174 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
175 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
176 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team
177 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
178 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
179 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
180 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team
181 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
182 Egoitz Garcia Etxegibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits
183 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
184 Andreas Klöden (Ger) RadioShack Leopard
185 Tony Martin (Ger) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
186 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
187 Kristjan Koren (Slo) Cannondale
188 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge
189 Julien El Fares (Fra) Sojasun
190 Bauke Mollema (Ned) Belkin Procycling Team
191 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
192 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
193 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
194 Tony Gallopin (Fra) RadioShack Leopard
195 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
196 André Greipel (Ger) Lotto Belisol
197 Edward King (USA) Cannondale
198 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team

 

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın