Tour de France 2013 9.Etap: Takımlardan SKY’a Karşı Darbe-Daniel Martin Etap Galibi

07/07/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Fransa Bisiklet Turu’nun ilk dağlık etabında, dün 8 etap ile darbe yapan SKY’a yönelik bugün etap başından itibaren çok farklı takım stratejileri gerçekleşti. Chris Froome’un, Fransa Bisiklet Turu’nda ki ilk liderlik gününde senaryolar, SKY ve özellikle taze lider Froome’a yönelik saldırılar ve agresif ataklarla gelişti. SKY’ın kalesine açık hücum emrinin uygulandığı 9.etapta ardı ardına gelen ataklar, etabın henüz başında parçalanan ana grup ve parçalanan gruplar arasındaki değişken isimlerin gün boyu hareketliliği etabın ne derece sansasyonel seyir ettiğinin göstergesi olarak geçti. Etap özetini zorlaştıran bu değişkenlik, yine kaçırılmaması gereken Pirene detayları ile muazzam adrenalin vaadi atmosferinde geçti. Etabın başında Garmin-Sharp’ın başlattığı, ilerleyen kilometrelerde ise takım sıralamasındaki liderlikleri sebebiyle sarı kask taşıyan Movistar tüm tırmanışlarda, intikam planını başarıyla uyguladı. Günün kaybedeni Richie Porte oldu. 18 dakika geriden tamamladığı 9.etap sonrası Porte, genel sıralamadaki ikinciliğini kaybederek ilk 10 listesinden adını sildi. SKY unutulmaz bir ders alsa da Chris Froome lider özelliklerindeki farkını egale olmayarak kanıtladı. Güne sıradışı senaryoyu uygulayan takım olarak başlayan Garmin Sharp, Daniel Martin’in aldığı etap galibiyeti ile günü kapattı. Yarın Tur’un ilk tatil günü, Salı günü Bireysel Zamana Karşı öncesi geçiş etabı ile devam edilecek.

 

 

Etabın Tırmanışları:

  • Km 28.5 – Col de Portet d’Aspet (1 069 m) – 6.9% ortalama eğimli 5,4 kilometrelik tırmanış – kategori 2
  • Km 44.0 – Col de Menté (1 349 m) – 7.7% ortalama eğimli 7 kilometrelik tırmanış – kategori 1
  • Km 90.0 – Col de Peyresourde (1 569 m) – 7% ortalama eğimli 13,2 kilometrelik tırmanış – kategori 1
  • Km 110.5 – Col de Val Louron-Azet (1 580 m) – 8.3% ortalama eğimli 7,4 kilometrelik tırmanış – kategori 1
  • Km 138.0 – La Hourquette d’Ancizan (1 564 m) – 7.5% ortalama eğimli 9,9 kilometrelik tırmanış – kategori 1

 

Saint Girons’dan Bagneres de Bigarre’ye 165 kilometrelik kısa etabın 5 tırmanışı ve günün inanılmaz takım stratejileri ile baştan sonra hareketli bir etap atmosferi geçildi. Etabın 5 tırmanışında, ilk tırmanış kategori 2, kalan 4 tırmanışın kategori 1 tırmanışla geçilmesi, Pirenelerde yeni stratejilerle zevkli bir yarış seyri temasını oluşturdu.

 

9.Etaba start almayan Rohan Dennis(Garmin-Sharp) sonrası 9.etaba 185 sporcu sporcu start aldı. Saint Girons startından hemen sonra oluşan 2 kişilik kaçış grubunda, 2 Garmin Sharp sporcusu(Jack Bauer ve David Millar), Garmin’in bugüne damga vuracak agresifliğinin ilk göstergesi oldu. İkili ana gruba yakalandığında, Garmin Sharp yeni kaçışlar için atakları ardı ardına sergiledi. Bu ikinci atak ile 13 kişilik, tırmanışçılardan oluşan ana grup ve ataklar temposu, ana grubu parçalamaya yetti. Günün ilk tırmanışı; kategori iki Portet d’Aspet’den ilk geçen isim Arnold Jeannesson(FDJ) oldu. Ported d’Aspet günün en haff tırmanışı olarak etabın, 28,5.kilometresinde zirvesinden geçilirken art arda gelen ataklar ana grubu parçalarken, günün kolay tırmanışında ana grubun arkasına erken düşmeye başlayan isimler ve SKY takımını dağıtan senaryonun yaratıcısı Garmin-Sharp yarışı bir çok parçaya bölen sürekli saldırı, sürekli atak stratejisinde başarıya ulaştı.

 

Parçalanan ana grup sonrası günün kaçış grubu kabul edilen ön grupta, mini peloton olarak yorumlanabilecek 33 sporcu kaçışta yer aldı. İkinci tırmanış, Col de Mente’nin kategori 1 tırmanışında ön grupta yer alan Sarı Mayo Chris Froome’un yanında hiç domestiği kalmamıştı. Garmin-Sharp’ın bu senaryosu, 7.etapta Greipel, Cavendish, Kittel gibi favorileri ilk tırmanış ile ekarte eden Cannondale senaryosuna benziyordu. Bu kez Garmin-Sharp’ın stratejisi sürekli saldır, sürekli atak yap senaryosu ile SKY’ın domestiklerini ekarte edilişini izledik. Ön grupta olan isimler; Chris Froome(SKY), Steve Morabito(BMC), Tony Gallopin(RadioShack), Pierre Rolland(Europcar), Jean Christophe Peraud(AG2R), Mikel Nieve(Euskaltel), Thomas Danielson(Garmin), Yury Trofimov(Katusha), Jonathan Castroviejo(Movistar), Nairo Quintana(Movistar), Andrew Talansky(Garmin), Dan Martin(Garmin), Alberto Contador-Jesus Hernandez, Nicolas Roche)(Saxo Tinkoff), Bauke Mollema(Belkin), Laurens Ten Dam(Belkin) vardı. Cadel Evans, mekanik sorun yaşayınca tırmanışta geri kalmıştı.

 

 

125.kilometrede, Col de Mente tırmanışında Thomas Danielson(Garmin), Yury Trofimov(Katusha) ve Ryder Hesjedal(Garmin) yarışın lideri, 24 saniye gerisinde Sarı Mayo Froome ve Contador’un bulunduğu kalabalık grup, 45 saniye geride Cadel Evans grubu, 1 dakika 35 saniye gerisinde Chris Froome’un domestiği Richie Porte’nin konumu ile oldukça farklı bir senaryo gelişti. Adeta takımların intikamı şeklindeki atak ve yüksek tempolar, SKY’ın yıkıp geçen tırmanış trenindeki ezber senaryoyu bozdu. Col de Mente puanlarını, Thomas Danielson(Garmin) 10 puan, Ryder Hesjedal(Garmin) 8 puan, Trofimov(Katusha) 6 puan, Igor Anton(Euskaltel) 4 puan, Pierre Rolland 2 tırmanış puanı aldı. Etabın 47.kilometresinde, Astana takımından yeni kayıp, Dimitry Muravyev’in yarışı bıraktığı haberi geldi. Astana takım kadrosu 5 sporcu ile tura devam ediyor.

 

 

3 sporcudan oluşan kaçış grubu, Col de Mente inişinde 5 sporcuya ulaştı; Thomas Danielson(Garmin), Yury Trofimov(Katusha), Pierre Rolland(Europcar), Igor Anton(Euskaltel) ve Ryder Hesjedal(Garmin), geride bıraktıkları sarı mayo grubuna iniş ile katılan Cadel Evans ile devam etti. Col de Mentes inişinde sonra ki düzlükte, Sky’ın yalnız şovalyesi Chris Froome’u bitirme taktikleri devam etti. Düzlükte Movistar’ın yaptığı atak, Froome’un düzlükte kaçışa katılmak için sergilediği performans, etabın henüz 55.kilometresinde harcadığı efor ve yalnız mücadele etmesi kurgusu başarıyla gösterimdeydi. Üç Movistar takım sporcusu (Valverde, Jonathan Castroviejo ve Puban Plaza) ile ilerleyen sarı mayo Chris Froome, ilk kez Sky’ın tek kalan üyesi olarak bugünkü eşsiz kurgunun parçası oldu.

 

 

73.kilometrede geçilen sprint kapısına doğru Movistar takımından atak geldi ve bu kez Froome cevap veremedi. Bu strateji ile finişe 99 kilometre kala Chris Froome’un enerjisini sömüren ataklara cevap vermeyen Froome geriden gelmeye çalışan takım arkadaşlarını beklemeyi tercih etti. Garmin’in başlattığı, Movistar’ın geliştirdiği ezber bozan strateji gününde Sky’a unutulmaz derslerin verildiği ilk gün olarak tarihe geçecek bir etabın geliştiğini söylemek mümkün. Movistar’ın bu atağı ile Alberto Contador ve domestikleri, Cadel Evans, Bauke Mollema ve Laurens Ten Dam birlikte Chris Froome’u yalnız bıraktı. Gün boyu Froome’u bitiren, enerjisini tüketen hamleler gerçekleşti. Froome’u içlerine alıp sırayla ataklar yaparak sarı mayonun enerjisini tüketen bu stratejinin işe yarayıp yarayamayacağı merak konusuydu. Arka grupta birleşen SKY takımı (Froome’un domestikleri) arka grup önüne gelerek tempo vermeye, öndeki Froome grubunu yakalayıp Froome’un yanına gelmek üzere 2 dakikalık farkı kapatmaya çalıştı.Sprint kapısının maksimum puanı Thomas De Gendt 20 sprint puanını alarak ilk geçen isim oldu.

 

Etabın 90.kilometresinde zirvesi geçilecek, günün üçüncü tırmanışı Col de Peyresourde’nin 13,7 kilometrelik, %7 ortalama eğiminde geçilen, günün üçüncü tırmanışında SKY treninin 2 dakikalık zaman farkını kapatıp Fromme’un yanına gelmeye çalışmasının imkansızlığını beraberinde getiriyordu. Tırmanışta Movistar ve Saxo Tinkoff, tempoyu yüksek tutarak geriden gelen SKY trenine farkı açmaya, Froome’u yalnız tutma stratejisine devam ettiği görüldü. Col de Peyresourde, tırmanışında 2 sporcunun daha turdan çekildiği açıklandı. 4.Etap Takım Zamana Karşıda fotoğraf çeken seyirciye çarparak, sol işaret parmağında tendon koparan Benjamin Noval(Saxo-Tinkoff) ve Jose Ivan Guitterez(Movistar) mücadeleden çekildi. Col de Peyresourde zirvesinden, ana grubun 30 saniye önünde geçen 6 kişilik kaçış grubundan Thomas De Gendt 10 puanı, Pierre Rolland 8 puanı alan isim oldu. Bugün ilk kez böylesi dağlık etapta, kaçış grubunun zaman farkı yerine kaçış grubunun arkasındaki Froome grubu ve yetişmeye çalışan SKY treni arasındaki farka odaklanıldı. Col de Peyresourde zirvesine doğru Richie Porte’un tükendiği de bu aşamada ekranlara yansıdı. Froome ile aradaki farkı Col de Peyresourde’de de kapatamayan SKY bugün tek çizgi gidip, çelik takım imajını veren geçmişine yeni sayfa açtı. Takımın kırılgan noktasının şifresi bugün çözüldü. Zirvede, SKY treni ve Porte Froome’dan yine 2 dakika geride kaldı.

 

 

Col de Val Louron-Azet tırmanışında Thomas De Gendt, Froome grubuna yakalandı. İnişi avantaja çeviren Simon Clarke kaçış grubunun 45 saniye önünde solo kaçışı liderliğinde Col de Val Louron-Azet tırmanışına başlandı. 7,4 kilometrelik tırmanışı, %8,4 ortalama eğimine girildiğinde Richie Porte, Chris Froome ile arasındaki kapanmayan 2 dakika zaman farkını kapatmak üzere solo performans sergilemeye başladı. 5 Movistarlı Froome grubunda tüm gün sergiledikleri etkin performansı Col de Val Louron-Azet tırmanışında da sergiledi. Günün 4. kısa tırmanış mesafesindeki zorlu, %8,4 ortalama eğiminde Porte, Froome ile zaman farkını kapmaya başladı. Portenin bu hamlesi, Froome’u yalnız tutma hedefi için Movistar’ın tempoyu daha da arttırma gerekliliğini beraberinde getirdi.  Col de Val Louron-Azet tırmanış maksimum 10 puanını yarışın lideri Simon Clarke aldı. Kaçış takip grubunda kalan 3 isimden Pierre Rolland 8, Romain Bardet(AG2R) 6, Bart De Clercq 4 tırmanış puanlarını aldı. Porte ise, Froome’un yanına gelme çabasında zorlanarak yeniden arka gruba yakalandı. Bugün Chris Froome’un yalnız devam edeceği kesinleşmiş oldu.

 


 

Col de Val Louron-Azet inişinde Clarke’ı yakalayan kaçış takip grubu, yarışı 4 kişilik liderle devamını sağladı. Col de Val Louron-Azet’in inişinde yarışın lider 4’lüsü; Pierre Rolland(Europcar, Romain Bardet(AG2R), Bart De Clercq(Lotto-Belisol) ve Simon Clarke(Orica GreenEdge) sarı mayonun ve Movistar’ın liderliğinde etaba yön verren Contador grubunun 17 saniye önünde günün son tırmanışı Hourquette d’Ancizan’a tırmanışa geçti ve son tırmanışta kaçışın sonlanacağı kesinleşti. Garmin-Sharp’ın SKY’a yönelik başlattığı savaşçı stratejide gün sonuna yaklaşırken, etap galibiyeti ve SKY’a yönelik saldırının tamamlanabilmesi için Hourquette d’Ancizan tırmanışında özel bir son hamle gerekiyordu.

 


 

Günün beşinci ve son tırmanışı Hourquette d’Ancizan’ın 9.9 kilometrelik %7,5 ortalama eğiminde son hamlenin kimden ve nerede geleceği merak konusuydu. Hourquette d’Ancizan uzun inişi ile günü zaferle tamamlayacak isim merak edilirken SKY ve Froome’un günü nasıl sonlandıracağı da merak edilen diğer konulardan en önemlisiydi. Tırmanışa başlandığında yarışın 4’lü liderinin farkı 17 saniyeye gerileyip hızla kapanmaya başlayınca, kaçış grubundan Romain Bardet(AG2R) solo atak başlattı. Kalan 3 isim 39 kilometre kala sarı mayonun olduğu takip grubuna yakalandı. Bardet de 37,5 kilometre kala ön gruba yakalandı. Bu aşamada Richie Porte 4 dakika 45 saniye geride kaldı. Bugün takımlar dünkü SKY hakimiyetine bağlı moral bozukluğunun intimanı alındı. Ancak sarı mayoya yönelik uuygulanan plan ve intikam projesinin nasıl sonlanacağı, etabın mistik finişine bağlı olacaktı. Tırmanışa kadar ki günün intikam projesinde kesinleşen en büyük başarı Richie Porte’yi genel sıralamadaki ilk 10’dan silkelemeleri olarak netleşmişti.

 

Hourquette d’Ancizan tırmanışında beklenen atak, finişe 35 kilometre kala Nairo Quintana(Movistar) ile geldi. Quintana’nın atağına Froome, Contador, Evans cevap verdi. Bu denemede Daniel Martin(Garmin Sharp), Jakob Fuglsang(Astana) ve Mikel Nieve(Euskaltel) gruptan kaçışa başladı. Nieve geri kalınca tırmanış Martin ve Fuglsang liderliğinde devam etti. Nairo Quintana 2 atak daha yapmayı denedi ancak Froome ve favoriler grubu yine cevap verdi. Bu ataklar ile ön grubun domestiklerini silkeledi. Quintana 4.atağını virajda denedi. Froome yine cevap verdi. 1990 doğumlu beyaz mayo Nairo Quintana’nın bugünkü atakları ve performansı göne damgayı vurdu. Hourquette d’Ancizan’ın 10 tırmanış puanını Daniel Martin, 8 puanını Jakob Fuglsang, grubun 46 saniye önünde geçerek aldı. Richie Porte ve SKY takımının grubu ise zirveyi, Froome’dan 10 dakika geride geçti.

 

Jakob Fuglsang ve Dan Martin ikilisi son 5 kilometreye ana grubun 34 saniye önünde girdi. Stratejiler Froome ve SKY’a okları çevirmişken, günün kaybedeni SKY ve Porte, günün kazananı kesinlikle Chris Froome oldu.Yalnız olması, zorlu tırmanışlar olması, tüm takımların Froome’a atakları, Chris Froome’un bugünkü unutulmaz performansı karşısında zayıf kaldı. Froome, tüm plan ve ataklara rağmen sarı mayo ile bütün zorlukları göğüsleyerek muazzam bir liderlik örneği sergiledi. Kaçışın iki üyesini yakalayamayan ana grup, son kilometreye girerken 32 saniyelik zaman avantajını etap galibiyetine çevirecek iki isimden biri finiş heyecanını katladı. Fuglsang-Martin kapışmasında Daniel Martin (Garmin Sharp) etap galibiyetini aldı. Güne sansasyonel ataklarla başlayan Garmin Sharp, Daniel Martin zaferi ile günü sonlandırdı.

 

 

9.Etap Finiş Sıralaması:(ilk 10 )

1 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp 4:43:03
2 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
3 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:00:20
4 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha
5 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha
6 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
7 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
8 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team
9 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
10 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard

 

 

Chris Froome SKY 36s59′ 18″
Peter Sagan CAN 234 puan
Pierre Rolland EUR 49 puan
Nairo Quintana OGE 37s 01′ 20″
Movistar

110s 11′ 29″

Bugün 9.etap  – 07/Temmuz/2013 Pazar
Saint Girons Bagneres de Bigorre165 km
9 Etabın sonunda;
  Yarış Lideri:  Chris Froome
 Puanlamada:Peter Sagan
1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 234 puan
2 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 141
3 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 128
4 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 111
5 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 90
 Dağların Kralı:Pierre Rolland
1 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 49 puan
2 Chris Froome Team Sky 33
3 Richie Porte – SKY 28
4 Nairo Quintana Movistar Team 26
5 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 21
 Genç Yarışçı: Nairo Quintana
9. Etabın ardından sıralama;(ilk 10)
1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 36:59:18
2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:01:25
3 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:44
4 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:50
5 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:01:51
6 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff
7 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:02:02
8 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp 0:02:28
9 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 0:02:31
10 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 0:02:45
Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın