Tour de France 2013 8.Etap: SKY Darbe Yaptı-Chris Froome Destansı Solo Zaferiyle Sarı Mayoyu Aldı

06/07/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Fransa Bisiklet Turu’nun hafta sonuna özel Pireneler sahnesi ile 8.etap Castres’den kuşkusuz ki büyük umutlar ile start aldı. Genel sıralama iddialılarının ilk hafta kazalarından etkilenen isimleri, Astana’nın 6 sporcuya inen takım kadrosu ile Jakob Fuglsang’ın neler yapabileceği? Özlenen Andy Schleck rekabetinin geri dönüp dönmeyeceği, Froome ve Contador arasında geçmesi beklenen 100.edisyonun sarı mayo rekabetinde kritik günde uygulayacakları güç ve stratejiler, her zaman ki gibi sessiz sedasız sarı mayonun kenarında finale ilerleyen Cadel Evans ve BMC performansında bugün sorular kısmen cevaplarını bulmaya başladı. Fransa Bisiklet Turu’nun ilk zirve finişi ve son 50 kilometrede geçilen kategori dışı tırmanış ve zirve finişinin kategori 1 tırmanışı beklendiği gibi adrenalin dolu geçti. Bugün, geride kalan 7 etabın senaryolarında çok farklı senaryolara, genel sıralama hedefi taktiklerine geçildi. Ve bir kez daha geçen yıldan aşina olduğumuz SKY stratejisine tanık olduk. Chris Froome, tırmanışların ilk gününde genel sıralamada açık ara farklar yaratarak galibiyeti, sarı mayoyu ve tırmanış mayosunu aldı.

 

 

 

Etabın Tırmanışları:

  • Km 26.5 – Côte de Saint-Ferréol – 5.4% ortalama eğimli 2,2 kilometrelik tırmanış – kategori 4
  • Km 166.0 – Col de Pailhères (2 001 m) – 8% ortalama eğimli 15,3 kilometrelik tırmanış – kategori H
  • Km 193.5 – Ax 3 Domaines – 8.2% ortalama eğimli 7,8 kilometrelik tırmanış – kategori 1

Dün, 7.etabı tamamlayan 188 sporcu bugün kayıpsız Castres startında 8.etaba başladı. Etap öncesi, 8.etaba başlarken bugünün olası senaryolarını ve parkurunu sizlerle paylaşmıştık. Beklenen kaçış grubu, starttan hemen sonra Johnny Hoogerland(Vacansoleil)’ın atağı ile başladı. 4 kişiden oluşan kaçış grubunda; Johnny Hoogerland(Vacansoleil), Christophe Riblon(AG2R), Rudy Molard(Cofidis) ve Jean Marc Marino(Sojasun)’dan oluştu. Genel Sıralamada sarı mayoya en yakın isim Christophe Riblon, sarı mayoya 4 dakika 49 saniye gerideydi. Daha önce, bugün zirve finişinin yapıldığı AX 3 Domaines zirve finişini 2010 yılı 14.etapta kaçış ile (son 30 km.solo) kazanan Riblon, bugün yine kaçış grubunda galibiyet şansını denedi.

 

Bugün, etap profilinin son 50 kilometresindeki tırmanışlarından önceki bölümünün düz olması, kaçış grubunun ana gruba açacağı büyük zaman farkı tahminlerinin gerçekliğini izledik. Günün ik tırmanış kapısı, Cote de Saint-Ferreolkategori 4 tırmanışından 1 tırmanış puanını alan Rudy Molard(Cofidis) liderliğinde, ana grubun 7 buçuk dakika önünde geçildi. AG2R takım menajeri Vincent Lavenu, etap başında verdiği röportajda 6 dakikaya ihtiyaçları olduğunu söylemişti. Favorilerin ataklarına yönelik etap içinde strateji belirleyeceklerini belirterek AX 3 Domaines’de yeniden Riblon ile galibiyet hedeflediklerine değindi. Riblon, etap öncesi röportajında bugün kaçış grubunda olmak istediğini ve yolu çok iyi bildiğini belirtmişti. Lampre takımından Matteo Bono’nun yarışı bıraktığı haberi geldi. Tur 187 sporcu ile ilk zirve finişine ilerlendi. Kaçış grubu, ana gruba maksimum zaman farkını etabın yaklaşık 50.kilometresinde 9 dakia 50 saniyeye çıkarabildi.

 

Etabın ikinci saatinde ortama hız, rüzgara rağmen 44,9 km/h’da gerçekleşti. İlk saatin ortalaması 44,3 km/h’da geçilmişti. Ortama hızın yüksek olduğu tırmanış öncesinde bu ortalamadan kaçış grubunun zaman farkına ana grubun SKY ve Orica GreenEdge takım trenlerinin tempo vermesiyle müdahale etmeye çalıştığını söyleyebiliriz. Ana grup, Riblon’un içinde bulunduğu kaçış grubunun zaman farkını daha fazla açmaması için ekstra performans sergiledi. 119.kilometrede geçilen sprint kapısında, kaçış grubundan kalan 11 sprint puanını almak üzere ana grup önünde yeşil mayo iddialıları yine etabı hareketlendirdi. Cannondale takım treninin sprint primleri kapısına taşıdığı Sagan ve sprint kapılarının güçlü ismi Andre Greipel’in mücadelesinde 11 puanı Andre Greipel aldı. Sagan 10, Cavendish ise 9 sprint puanı aldı. Kaçışın zaman farkı ise bu aşamada  4 buçuk dakika’ya geriledi.

 

 

Finişe, 44,3 kilometre tırmanışına başlanan Col de Pailheres’in kategori dışı sınıflandırılan 15,3 kilometrelik tırmanış mesafesi ve %8 ortalama eğimine 4’lü kaçış grubu, ana grubun 1 dakika 6 saniye önünde başladı. Kapanan zaman farkı, Col de Pailheres tırmanışında yakalanacağı tırmanışa başlarken kendini belli etti. Bu sebeple, tecrübeli isim Christophe Riblon tırmanış başlar başlamaz, kaçış grubundan atak yaptı. Cavendish, Sagan, Kittel, Degenkolb, Dumoulin, Simon Gerrans gibi sprint yıldızları bu zorlu tırmanış ile birlikte ana grubun arkasında bir grup olarak ilerledi.

 

 

Genel sıralama iddialılarının önlerde ilerlediği ana grubun önünden, tırmanışın 4.kilometresinde, finişe 40,5 kilometre kala Robert Gesink(Belkin) atak yaparak kaçışa başladı. Gesink’in atağından 1 kilometre sonra, Thomas Voeckler(Europcar) beklenen atak geldi. Finişe 36,5 kilometre kala ana gruptan bir atak daha, bu kez Nairo Quintana(Movistar) atak yaptı. Voeckleri yakaladı. Voeckler ile Quintana birlikte Christopher Riblon’un liderliğindeki yarışın takip grubunu oluşturdu. Ancak Voeckler, bu kez kaçış takip temposunu uzun süre devam ettiremedi ve ana gruba yakalandı. “Kategori dışı tırmanış Col de Pailheres’in 15,3 kilometrelik tırmanışında olası kaçış grubu için sonun başlangıcı mahiyetinde görünüyor. Col de Pailheres’in özellikle son 3. ve ikinci kilometresi %10 ve üstü eğimle atak için kilit bölümlerden biri olabilir. Zirveye son kilometre ise %6 eğimle geçileceğinden, bu tırmanışın inişini lehine çevirerek değerlendirmek isteyen genel sıralama iddialıları için son 29 kilometre risk almaya değer görülebilir.” yorumu etap öncesi 8.etabın incelemesinde ön gördüğümüz stratejilerdendi. Quintana’nın ilk etaplarda yaşadığı 3 kaza ve iki dizinden de yaralanmasını da etap öncesi yorumda günün merak edilen konusu olarak ele almıştık. Quintana, kendinden beklenen performansı, sakatlığını hiçe sayarak göstermesi etabı hareketlendirdi. Quintana 35,3 kilometre kala Riblon’u solo takip eden Robert Gesink(Belkin)’i de yakalayıp geçti. Aynı zamanda, ana grup arkasına düşen sarı mayo Daryl Impey, tırmanışın eğimlerine dayanamayarak ancak yine de kendisinden beklenenden daha iyi performans sergileyerek geride kalmaya başladı.

 

Finişe 34, zirveye 5 kilometre kala Christophe Riblon’u yakalayan Nairo Quintana  Riblon’a birlikte gidelim dediyse de, Riblon gidemeyince Quintana tempo düşürmeden solo devam etti ve yarışın liderliğini aldı. Finişe 33 kilometre kala Pierre Rolland atak yapıp, Pailheres’in tırmanış puanları ve dün Blel Kadri’ye kaptırdığı kırmızı benekli mayoyu bugün geri almak için ana gruptan kaçışa başladı. Quintana’nın rahat ve yüksek tempolu çıkışında etap galibiyeti hedefinin yanı sıra, genel sıralamada sarı mayoya 25 saniye geride olması da, kuşkusuz sarı mayo hedefini de beraberinde getirecek performans sergilemesinin sebebiydi. Finişe 31, zirveye 2 kilometre kala Christophe Riblon ana gruba dahil olduğunda Nairo Quintana ana grubun 1 dakika önündeydi. Bu tırmanışta geri kalan sürpriz isim Tejay Van Garderen(BMC), BMC için henüz Fransa Turu takım lideri olamayacağını göstermiş oldu. Cadel Evans ilk tırmanışta geri kalmadan konumunu genel sıralama iddiasına yönelik korudu.

 

Pailheres zirvesini 55 saniye önde geçen Nairo Quintana 25 tırmanış puanını alarak inişe geçti. Pierre Rolland, kırmızı benekli mayo hedefi için 20 tırmanış puanını alarak, dün Blel Kadri’ye kaptırdığı mayosunu bugün etap sonunda geri almayı başardı. Kalan 16 puanı Mikel Nieve(Euskaltel-Euskadi) alarak bu tırmanış ile 19 tırmanış puanına yükseldi.

 

 

Pailheres tırmanışında Saxo Tinkoff 5 kişi, SKY ‘ın ise adamlarını erken kaybetmesiyle 3 kişi olması dikkat çekiciydi. Pailheres inişinde finişe 15 kilometre kala Quintana, ana grup önünde 37 saniyelik, solo takipteki Pierre Rolland ise 25 saniyelik zaman avantajına sahipti.

 

Zirve finişinin yapılacağı Ax 3 Domaines’in kategori 1 tırmanış kapısı, etabın 193,5.kilometresinde geçilecekti. Finişe 9,3 kilometre kala tırmanışına başlanan 7,8 kilometre tırmanış mesafeli ve ortalaması %8,2 eğime sahip Ax 3 Domaines tırmanışına Quintana 22 saniyelik zaman avantajı ile başladı. Tırmanışın ilk kilometrelerinde Pierre Rolland(Europcar), Nairo Quintana(Movistar)’ı yakaladı. İkili liderliği kısa sürdü. Tırmanışın zor eğimlerine geçildiğinde, Nairo Quintana tempoyu yüksek tutarak tırmanışa devam etti. Ancak Rolland geri kalmaya başladı. Ana grubun arkasında ise beyaz mayo ile Michal Kwiatkowski’nin zorlandığı görüldü.Etabın sonunda Kwiatkowski, Beyaz Mayoyu Nairo Quintana’ya kaptırdı.

 

Finişe 7,3 kilometre kala Sky liderliğinde ilerleyen ana grup Pierre Rollandı yakaladı. Quintana ise 25 saniyelik avantaj ile yarın lideri olarak ana grubun önünde solo tırmanışına devam etti. SKY treni önüne Richie Porte gelince, klasik SKY stratejisi yine uygulandı ve tırmanıştaki favorileri silkelemek üzere Porte temposu verildi. Cadel Evans(BMC), Andy Schleck(RadioShleck), Bauke Mollema(Belkin), Joaquim Rodriguez(Katusha) geriye düştü. Sky’a tutunabilen tek takım Saxo Tinkoff, Alberto Contador, Alejandro Valverde oldu.

 

Finişe 5,3 kilometre kala Nairo Quintano yakalanıp geçildi. Alberto Contador’un zorlandığını gören Chris Froome, finişe 5 kilometre kala atağını yaptı. Alberto Contador, Movistarlı Alejandro Valverde ve Nairo Quintana’nın arkasında kalarak ilk tırmanış gününde sarı mayonun elinden alınmasında beklenen cevabı veremedi. Son 2 kilometre kala Contador’un 1 dakika 15 saniye önünde olan Chris Froome, ilk tırmanış gününden Contador’u genel sıralamada sarstı. Bir çok genel sıralama iddialısını ise silkeledi.

 

Ax 3 Domaines, tırmanışında Chris Froome’u taşıyan Richie Porte, Valverde ve Contador’un gidemediğini görünce, Froome’un ardından tempo yaparak SKY’ın podyumdaki 1-2 hedefine ilerledi. Chris ilk tırmanış gününde solo zaferle etap galibiyeti ile sarı mayoyu aldı. Richie Porte ikinci, Alejandro Valverde 1 dakika 5 saniye geriden üçüncü tamamladı.

 

Bauke Mollema(Belkin), dördüncü oldu. Laurens Ten Dam(belkin) 5. oldu. Alberto Contador’un bugünkü performansı çok konuşulacak. Froome’dan 1 dakika 44 saniye sonra etabı tamamlayan Contador’un yanı sıra diğer büyük favorileri klasik SKY stratejisi ile silkeleyen SKY takımı bilinen planı ile yeniden genel sıralamayı sarstı. Cadel Evans 4 dakika 12 saniye, Andy Schleck 3 dakika 36 saniye, Joaquim Rodriguez 2 dakika 8 saniye, Pierre Rolland 3 dakika 47 saniye geriden tamamladı. Rolland’ın hedeflediği kırmızı benekli mayo, 31 tırmanış puanını paylaştığı Christoper Froome’a gitti. Ancak, Froome yarın sarı mayoyu taşıyacağı için Rolland’ı 1 gün aradan sonra yeniden kırmızı benekli mayo ile göreceğiz.

 

 

Etap sonrası yorumlarda, SKY sarı mayoyu almak için start aldığını ancak ilk günden bu kadar zaman farkı olacağını beklemediklerini söyledi. Chris Froome, “Daha mutlu olamazdım. Biraz gergin bir hafta geçirdik. Buraya gelene kadardı. Fantastik bir performanstı. Bugün ikinci olan Richie Porte beni çok iyi taşıdı. Takım çok iyi çalıştı. Daha önümüzde iki hafta var. Çok zor etaplar olacak, kendime ve takımıma güveniyorum. Dağlara daha iyi başlayamazdım.”dedi.

 

Genel olarak, ilk dağ etabında bu verilerden büyük dersler çıkarılacaktır. Henüz 2 hafta ve önümüzde Alpe d’Huez ve Mont Ventoux gibi zorlu tırmanışlar geçilecek. Sarı mayoyu korumak üzere, kalan etaplarda SKY’ın gücü 13 etap boyunca sarı mayoyu korumaya yetecek mi? Fransa Bisiklet Turunun sürprizlerle dolu olduğunu hatırlatarak, bugünkü muhteşem SKY performansının etkisini ve yankılarını birlikte takip edeceğiz.

 

 

8.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 5:03:18
2 Richie Porte (Aus) Sky Procycling 0:00:51
3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:01:08
4 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:10
5 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:16
6 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:34
7 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:01:45
8 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff
9 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
10 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
11 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 0:02:06
12 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 0:02:28
13 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
14 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:34
15 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp
16 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp
17 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
18 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff
19 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack Leopard 0:03:04
20 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:03:27
21 Andy Schleck (Lux) RadioShack Leopard 0:03:34
22 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:03:47
23 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff 0:04:04
24 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:08
25 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha 0:04:11
26 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:04:13
27 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida 0:04:54
28 Andreas Klöden (Ger) RadioShack Leopard 0:05:00
29 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Team Saxo-Tinkoff
30 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr 0:06:00
31 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quick Step 0:06:30
32 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
33 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
34 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard 0:07:29
35 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge 0:07:50
36 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step
37 Robert Gesink (Ned) Belkin Pro Cycling Team
38 Jan Bakelants (Bel) RadioShack Leopard
39 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp 0:08:15
40 Eduard Vorganov (Rus) Katusha
41 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 0:08:32
42 Maxime Mederel (Fra) Sojasun
43 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
44 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel-Euskadi
45 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 0:08:57
46 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:09:13
47 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
48 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:09:15
49 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Solutions Credits 0:09:20
50 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr 0:09:31
51 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:09:54
52 Laurent Didier (Lux) RadioShack Leopard 0:11:05
53 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 0:11:09
54 Alexis Vuillermoz (Fra) Sojasun 0:12:12
55 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
56 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:12:15
57 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 0:14:19
58 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:14:27
59 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
60 Vasil Kiryienka (Blr) Sky Procycling 0:15:35
61 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:17:47
62 Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp
63 Tony Gallopin (Fra) RadioShack Leopard
64 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
65 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
66 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
67 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
68 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
69 Julien El Fares (Fra) Sojasun
70 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr 0:18:37
71 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
72 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano
73 Simon Geschke (Ger) Team Argos-Shimano
74 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 0:20:23
75 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:21:38
76 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team 0:21:46
77 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida 0:22:16
78 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha
79 Yury Trofimov (Rus) Katusha
80 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 0:23:12
81 David Lopez Garcia (Spa) Sky Procycling
82 Jens Voigt (Ger) RadioShack Leopard
83 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
84 Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack Leopard
85 David Millar (GBr) Garmin-Sharp
86 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
87 Gatis Smukulis (Lat) Katusha
88 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro Cycling Team
89 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step
90 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
91 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team
92 Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling 0:24:24
93 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo-Tinkoff 0:25:39
94 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team 0:29:02
95 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi
96 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha
97 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
98 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
99 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
100 Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge
101 David Veilleux (Can) Team Europcar
102 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
103 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr
104 Anthony Delaplace (Fra) Sojasun
105 Pavel Brutt (Rus) Katusha
106 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling Team
107 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
108 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
109 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
110 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi
111 Jean-Marc Marino (Fra) Sojasun
112 Julien Simon (Fra) Sojasun
113 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
114 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
115 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Argos-Shimano
116 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
117 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
118 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
119 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr 0:29:08
120 Kristijan Koren (Slo) Cannondale Pro Cycling 0:29:12
121 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling
122 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
123 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling
124 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits
125 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling Team
126 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling Team
127 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Team Saxo-Tinkoff
128 Roy Curvers (Ned) Team Argos-Shimano
129 Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano
130 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp
131 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step
132 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
133 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
134 Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling
135 Cyril Lemoine (Fra) Sojasun
135 Jonathan Hivert (Fra) Sojasun
137 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
138 Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team
139 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
140 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
141 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
142 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling Team
143 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
144 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
145 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo-Tinkoff
146 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale Pro Cycling
147 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
148 William Bonnet (Fra) FDJ.fr 0:30:15
149 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
150 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale Pro Cycling
151 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick Step 0:31:15
152 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
153 Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano
154 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
155 Danny van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
156 Boy van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
157 André Greipel (Ger) Lotto Belisol
158 Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge
159 Stuart O’Grady (Aus) Orica-GreenEdge
160 Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge
161 Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff
162 John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano
163 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol
164 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
165 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano
166 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
167 Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano
168 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
169 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
170 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel-Euskadi
171 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
172 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
173 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step
174 Cameron Meyer (Aus) Orica-GreenEdge
175 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
176 Alexander Kristoff (Nor) Katusha
177 Brian Vandborg (Den) Cannondale Pro Cycling
178 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol
179 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
180 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
181 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp
182 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana Pro Team
183 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step
184 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
185 Brice Feillu (Fra) Sojasun 0:31:37
186 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
DNF Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida

 

 

Chris Froome SKY 32s15′ 55″
Peter Sagan CAN 234 puan
Chris Froome SKY   32 puan
Nairo Quintana OGE 32s 17′ 57″
Movistar

96s 01′ 20″

Bugün 8.etap  – 06/Temmuz/2013 Cumartesi
Castres AX 3 Domaines195km
8 Etabın sonunda;
  Yarış Lideri:  Chris Froome
 Puanlamada:Peter Sagan
1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 234 puan
2 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 141
3 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 128
4 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 111
5 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky 88

 Dağların Kralı:Chris Frome

1 Chris Froome Team Sky 31 puan
2 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 31
3 Richie Porte – Team Sky 28
4 Nairo Quintana Movistar Team 25
5 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 21

 Genç Yarışçı: Nairo Quintana8. Etabın ardından sıralama;(ilk 25)

 

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 32:15:55
2 Richie Porte (Aus) Sky Procycling 0:00:51
3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:01:25
4 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:44
5 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:50
6 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:01:51
7 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff
8 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:02:02
9 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 0:02:31
10 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:02:40
11 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 0:02:45
12 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp 0:02:48
13 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp
14 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:02:55
15 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:03:06
16 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:03:25
17 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:03:27
18 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:29
19 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack Leopard 0:03:30
20 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:35
21 Andy Schleck (Lux) RadioShack Leopard 0:04:00
22 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff 0:04:10
23 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:04:36
24 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha
25 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:04:57

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın