Tour de France 2013 7.Etap: Cannondale’den İnanılmaz Strateji ve Peter Sagan’dan Büyük Fark

05/07/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Fransa Bisiklet Turu’nun yedinci etabı Montpellier-Albi rotasında 205,5 kilometrelik, Pireneler öncesi sprinterler için son şans etabı geçildi. Sarı mayoyu taşıyan Daryl Impey(Orica GreenEdge)’in tarihte ilk kez sarı mayo ile start alan ismi olarak 7.etaba başlandı. Art arda tırmanışları olan günün etabında kaçış grubu beklentisi ve finiş için de toplu sprint finişi beklentisi hakimdi. Günün sprint finiş beklentisinde, tırmanış puanları için kırmızı benekli
mayo stratejileri etabın adrenalin seviyesini finişe kadar yüksek
tuttu. Finişte ise sprintin adrenalini, Pireneler öncesi baştan sona heyecanı körükleyen kurgusu ile geçmesini sağladı. Günün müthiş performansı ve inanılmaz stratejisi ile Cannondale takımı güne damgasını vurdu. Toplu sprint finişinde Sagan’a risk oluşturan Greipel, Kittel ve Cavendish’in tırmanışta geri kalması ile hızla muazzam taktiği uygulayan Cannondale performansı, favorileri etabın erken saatlerinde gerideki kilometrelere hapsetti. Favoriler geride kalsa da, Tur’da yarışan diğer sprinterler ile yine de nefes kesen finiş mücadelesi yaşandı. Peter Sagan yeşil mayoya 65 sprint puanını ve etabın galibiyetini kariyerine ekledi.

 

Yedinci etaba, ilk haftanın 8 kaybı sebebiyle 190 sporcu start aldı. Bugün pelotonda iki doğum günü kutlaması vardı. Philippe Gilbert 31.doğum gününü, Alexander Kristoff ise 26.doğum gününü finiş zaferi ile kutlamak isteyebilir yorumlarını da verinde getirdi.Ancak gün Cannondale’in müthiş performansı ve Peter Sagan’ın muazzam performansı ve galibiyeti ile sona erdi.

 

Etabın Tırmanışları:

  • Km 80.0 – Col des 13 Vents (600 m) – 5.6% ortalama eğimli 6,9 kilometrelik tırmanış – kategori 3
  • Km 94.5 – Col de la Croix de Mounis (809 m) – 6.5% ortalama eğimli 6,7 kilometrelik tırmanış – kategori 2
  • Km 149.0 – Côte de la Quintaine – 4% ortalama eğimli 6,5 kilometrelik tırmanış – kategori 3
  • Km 171.0 – Côte de Teillet – 5% ortalama eğimli 2,6 kilometrelik tırmanış – kategori 4

 

Montpellier’den alınan start sonrası günün beklenen kaçış grubu için ilk atak Belkin takımından Sep Vanmarcke ile geldi. Oluşan 6 kişilik kaçış grubunda; Sep Vanmarcke(Belkin) Jens Voigt(RoaidoShack Leopard), Blel Kadri(AG2R), Ruben Perez Moreno(Euskaltel-Euskadi), Enrico Gasparotto(Astana) vardı. Kaçış grubu 3.kilometrede ana gruba yakalandı. İkinci kaçış denemesi ile günün başarılı kaçışı, ilk denemede de yer alan isimler Jens Voigt(RadioShack) ve Blel Kadri(AG2R) ile başladı. Profilinde 4 tırmanış barındıran 7.etabın tırmanış puanları için kaçış grubunda yer alan Blel Kadri’nin önceki etaplardan 5 tırmanış puanı bulunuyor. Kırmızı benekli mayoyu taşıyan Pierre Rolland ile aralarındaki 5 puanı kapatmak üzere günün tırmanışlarına kaçış performansı ile aday olan Blel Kadri, 2 kişilik kaçış grubunda performans sergiledi. İkilinin kaçış performansı etabın 10. kilometresinde başladı.

 

Henüz etabın başında, 11.kilometrede gerçekleşen kaza yine Tur’un kaderini etkileyen cinsten kaotik bir kazaydı. Kazaya karışan isimler, Edvald Boasson Hagen(Sky), Daniel Moreno(Katusha) ve yine Christian Vande Velde(Garmin Sharp) idi. Christian Vande Velde beşinci etapta da kaza yapmıştı. Önceki kazalarının getirisi, köprücük kemiği operasyonunda Vande Velde’ye takılan plakaları tutan vidanın oynamış olması ve kasına batmış olması sebebiyle Christian Vande Velde’nin Fransa Bisiklet Turunu bırakabileceği bilgisini paylaşmıştık. Bugün etabın 11.kilometresine karışan isimler yarışa geri döndüyse de bir kaç kilometre sonra Christian Vande Velde devam edemeyerek Tur mücadelesinden çekildi.

 

Günün iki kişilik kaçış grubu ve 4 tırmanışlı yedinci etap profili, ikilinin kaçış performansının zor geçeceğinin göstergesiydi. Lider ikili ana gruba maksimum zaman farkını 22.kilometrede (tırmanışlar öncesi) 6 dakika 10 saniye’ye kadar çıkartabildi. Etabın ilk tırmanışı Col des 13 Vents’in 6,9 kilometrelik ve ortalaması %5,6 eğimi ile geçilen kategori 3 tırmanışının iki puanını Blel Kadri aldı ve tırmanış puanlarını 7 puana çıkardı.(Kırmızı benekli mayo için 3 puana ihtiyacı vardı) 1 tırmanış puanı da Jens Voigt’un oldu.  Art arda geçilecek iki tırmanışta Col des 13 Vents’den hemen sonra Col de la Croix de Mounis’in 6,7 kilometrelik ve ortalaması %6,5 eğimine tırmanışa geçildi. İkinci tırmanış, dünkü 6.etabın olay adamı Mark Cavendish ve Cavendish’i taşıyan Omega Pharma QuickStep ve tırmanışın ağır gelmesiyle geride kalan isimler ana grubun yaklaşık 2 dakika gerisine düştü.

 

Tırmanışta zorlanan lider ikilinin ana gruba zaman farkı ise 2 dakika seviyelerine indi. Blel Kadri’nin kategori 2 puanı olan 5 tırmanış puanını alması, Pierre Rolland’ın kaçış grubundan kalan 2 tırmanış puanı için ana grubun önünden atak yapmasını sağladı. Bu hamleye hazırlıklı görünen Blel Kadri’nin takımı AG2R Rolland’ın bu atağına hızlı taktik sergiledi ve Rolland’ın kaçışına AG2R takımından Romain Bardet hızla cevap verdi. Blel Kadri tırmanış kapısından 5 puanı alırken, kalan 2 puanı Romain Bardet aldı. Pierre Rolland ise 1 tırmanış puanı aldı. Bu aşamada kaçışın erken sonlanması ve Rolland’ın tırmanış kapılarındaki puanlara odaklanacağının göstergesi oldu. Öte yandan Mark Cavendish’in ana grubun gerisine düşmesini fırsat olarak değerlendiren Cannondale takımı, ana grup önünde tempoyu arttırarak Mark Cavendish’i gerilere silkeleme stratejisini denedi. Bu taktikden etkilenen diğer sprinter ise Andre Greipel ve Marcel Kittel oldu, Greipel ve Marcel Kitel’li grup da geride kalmaya başladı. Cannondale’in Cavendish riskini etabın başında ekarte edilmesinde kaçış grubunun zaman farkı da hızla kapanmaya başladı.

 

 

Finişe 100 kilometre kala Jens Voigt ve Blel Kadri’nin zaman avantajı 30 saniyeye kadar düştü. Cannondale’in inanılmaz performansı Greipel’i geride bırakıp, Cavendish’i 4 dakika geri atınca, kaçış grubunun 135.kilometredeki(finişe 70 kilometre kala) sprint kapısından önce yakalanacağını gösteriyordu. Böylelikle sprint kapısı için en büyük risk Greipel’in Tur başından beri hakimiyeti sona erecek, 20 sprint puanının Sagan’a gitmesini sağlayacaktı. Ancak kalan kilometreler için yeni oluşacak kaçış grubu riski de böylece gündeme gelmiş oldu. Canondale bugün adeta ezber bozdu denebilir. Voigt, finişe 97 kilometre yakalandı. Akabinde Lampre takımından Adriano Malori’nn turdan çekildiği haberi geldi. Tur 188 sporcu ile devam ediyor.

 

Finişe 90 kilometre kala Greipel ve Kittel’li grup ile Cavendish’in grubu birleşti. Ana grubun 2 dakika 44 saniye gerisinde kalan bu grupta Greipel’in takımı Lotto-Belisol, Kittel’in takımı Argos Shimano, Cavendish’in takımı Omega Pharma QuickStep birlikte çalışarak günün iddialısı 3 favori sprinteri ana gruba taşımak üzere ortak performans sergiledi.

 

Sagan’a rakip olan güçlü favoriler geride kalmışken, Cannondale adeta takım olarak turboya bastı. Ana grup kaçış grubu konumunda, sprint favorilerinin grubu ise kaçışı yakalamaya çalışan grup konumunda oldukça farklı bir strateji kurgusuna bugün tanık olduk. Canondale takımı sprint kapısındaki maksimum puanı Sagan’a kazandırdıktan sonra amacına ulaştı, Yeşil mayo rekabetinde Sagan’ın güçlü rakipleri bugün sprint kapısından hiç puan alamadı. Sprint kapısından aldığı 20 puan ile 179 puana çıkan Peter Sagan’ın finişte favorilerin geride bırakılması stratejisine, sprint kapısından sonra Orica GreenEdge takımı ana grup önüne gelerek avantajı korumak üzere tempo vermeye başladı. Ancak, sprint kapısı ve Cannondale dominasyonu sonrası, beklenen ikinci kaçış grubu ihtimali gerçekleşti. Ana gruptan atak yapıp kaçış yapan isim RadioShack Leopard takımından Jan Bakelants idi. Bakelants’ın kaçış atağına Cyril Gautier(Europcar) ve Juan Jose Oroz(Euskaltel-Euskadi) cevap vererek 3 kişilik kaçış grubu oluştu.

 

Yedinci etabın 3.tırmanışı Cote de la Quintaine’in kategori 3 puanı, 2 tırmanış puanını Jan Bakelants, 1 puanını ise Cyril Gautier aldı. Ana grup önünde kısa süre çalışan Orica GreenEdge’in temposu düşük kalınca Cannondale ana grup önünde performans sergilemeye devam etti. Oysa kaçış grubunda bulunan Bakelants, Orica GreenEdge’in Daryl Impey ile takımda tuttuğu sarı mayonun 33 saniye gerisinde, sarı mayoya risk oluşturuyordu. Orica GreenEdge’in son 20 kilometre kaçışı sonlandırmak üzere hareket edeceğini ön görmek bu aşamada yanlış olmazdı. Ancak, Impey’in yanında sadece 2 Orica GreenEdge takım arkadaşının olması, Cannondale takımı ile işbirliği çalışmasını beraberinde getirdi. Finişe 50 kilometre kala kaçan 3’lü ana grubun 1 dakika önünde zaman avantajı elde etmeyi başardı. Greipel, Kittel ve Cavendish’in grubu ise 3 dakika geride kaldı.

 

41 kilometre kala, sprint favorileri grubu ana grubu takip performansını sonlandırdı. İlk iki tırmanışın zorluğunda geri kalan sprint favorilerine tepki veren Cannondale’in inanılmaz stratejisine beyaz bayrak çeken sprint favorileri, bugün için akla gelmeyen bu inanılmaz Cannondale stratejisi karşısında ana grubu yakalamaya çalıştı. Tırmanışlarda da etkin olan Cannondale performansının ön planda olduğu bu zorlu rekabette sprinter favorilerin 60 kişilik grubu erken pes etti denebilir. Ancak, yakalayamayacaklarını anladıklarında, fazla çaba göstermenin gereksiz olduğunu gösterircesine takip performansını düşürerek, etabı 15 dakika geriden tamamlamaya razı oldular.

 

Günün 4. ve son tırmanışı Cote de Teillet’in 2,6 kilometrelik ortalaması %5 olan eğiminde kategori 4 tırmanışın 1 puanını Jan Bakelants aldı. Blel Kadri’nin kaçış performansı ile ilk 2 tırmanıştan elde ettiği 7 tırmanış puanı, gün sonunda Pierre Rolland’ın kırmızı benekli mayosunun el değiştirmesine yeterli oldu. Rolland ikinci kaçış grubunda yer alamayınca tırmanış mayosundaki üstünlüğünü koruyamamış oldu. Yarın, Pirenelerde kırmızı benekli mayoyu vermesi beklenen Blel Kadri(AG2R) 8.etapta mayoyu taşıyan isim olacak.

 

 

Finişe 20 kilometre kala kaçan 3’lü Bakelants, Gautier ve Oroz’un ana gruba farkı 40 saniye’yi korudu. Ana grup önünde Cannondale ve Orica GreenEdge ortak çalışması ile ilerlenmeye devam edildi. Finişe 41 kilometre kala takibi bırakan sprint favorilerinin 60 kişilik grubu 10 dakika kadar gerisindeydi. Sagan, bu strateji ile finişten alacağı sprint puanları ile birlikte yeşil mayo rekabetinde, rakiplerine 65 puanlık ciddi avantaj yaratmış oldu. Finişe 2,9 kilometre kala yakalanan kaçış grubu sonrasında ön ana grupta kalan takımların sprinterleri finiş için konum kollamaya çalıştı. Argos Shimano takımından John Degenkolb, Kittel’in geride kalması ile etap galibiyetini alma şansını, bugün Sagan’a karşı erken başlattığı uzun sprintiyle kaybetti ve ikinci oldu. Saxo Tinkoff takımı sprinteri Daniele Bennati de dprint mücadelesinde adrenalin dağıtan finalin üyesiydi ve etabı 3.lükle tamamladı. Peter Sagan, tüm gün çalışan takımının zorlu performansını galibiyet ile tamamladı. 60 kişilik favori sprinterlerin grubu yaklaşık 15 dakika sonra etabı tamamladı.

 

 

Sagan, “Plan önce ara sprint kapısındaki puanları almaktı. Geride kalan isimlerin yakalamaması için plan uygulamaya başladık. Çocuklar bugün çok iyi çalıştı. İki kaçış grubunu da yakaladık. Ve finiş için ayrı çaba sarfettik. Tüm gün çalıştık. Dağlar gelmeden önceki son şanstı. Bu etabı ve puanları almak bu yüzden çok önemliydi. Etap galibiyeti ile tüm puanları aldım. Bu büyük avantaj yarattı. Takımıma çok teşekkür ediyorum. Onlar olmasaydı bu galibiyeti alamazdım. Onların çabası olmazsa olmazdı.” dedi.

 

 

 

7.Etap Finiş Sıralaması:(ilk 10)

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 4:54:12
2 John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano
3 Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff
4 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
5 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
6 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team
7 Tony Gallopin (Fra) RadioShack Leopard
8 Arthur Vichot (Fra) FDJ
9 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
10 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step

 

Daryl Impey OGE 27s12′ 29″
Peter Sagan CAN 224 puan
Blel Kadri ALM 12 puan
Michal Kwiatkowski OGE 27s 12′ 35″
Orica GreenEdge

80s 45′ 40

Bugün 7.etap  – 05/Temmuz/2013 Cuma
MontpellierAlbi205,5km
7 Etabın sonunda;
  Yarış Lideri:  Daryl Impey
 Puanlamada:Peter Sagan
1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 224 puan
2 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 130
3 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 119
4 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 111
5 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano 87
 Dağların Kralı:Blel Kadri
1  Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 12 puan
2 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 11
3 Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge 5
4 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4
5 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
 Genç Yarışçı: Michal Kwiatkowski
7. Etabın ardından sıralama;(ilk 10)
1 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge 27:12:29
2 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 0:00:03
3 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge 0:00:05
4 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
5 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:00:06
6 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step
7 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 0:00:08
8 Richie Porte (Aus) Sky Procycling
9 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff 0:00:14
10 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın