Tour de France 2013 6.Etap: Greipel’den Sprint Şovu Galibiyeti-Daryl Impey’e Sarı Mayo Jesti

04/07/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

d

Buram buram, sprint kokan etap profili ile altıncı
etap, kısa ve düz profilinin finalinde toplu sprint finişi beklentisi
taşıyordu. Önceki yıllarda dağlık etaplara yavaş geçiş yapılarak ilk
haftayı renklendiren rekabette, bu yıl daha karmaşık ve henüz ikinci
etapta tırmanışların başladığı, tırmanış ve sprint karması ile
sprinterlere kapı aralayan zorlu profiller içerdiğini fark
etmişsinizdir. Sprint finişi konseptinde ama yine de hatırı sayılır
tırmanışların bulunduğu sprint etapları adeta Peter Sagan düşünülerek
hazırlanmış gibi olsa da, Yeşil mayoyu taşıyan Peter Sagan, etap galibiyetine aç kaldı. Bugün kaçış grubuna şans tanımayan 6.Etap toplu sprint finişi beklentisiyle sprinterlere hitap ediyordu. Champs Elysees’de ki final etabı hariç turun en düz etabının finişinde tüm sprinterlerin sprint düellosu gerçekleşti. Andre Greipel’in yılların rekabet hırsı ile verdiği sprint dersinde Greipel zaferi kucaklayan isim oldu. Peter Sagan ikinci, Marcel Kittel 3., Cavendish ise dördüncü oldu.

Sarı mayo Orica GreenEdge takım içerisinde el değiştirerek, takım kararı ile Daryl Impey’e geçti. Impey, Fransa Bisiklet Turu tarihinde sarı mayoyu giyen ilk Afrikalı olarak tarihe adını yazdı. Sarı mayosunu ise kendi isteği ile Impey’e vererek büyük jest yapan Simon Gerrans’ın jesti ise bu tarihi olaya eşlik eden isim olarak tarihe geçecektir.

 


 

Montpellier finişi daha önce 2011 Fransa Bisiklet Turunun 15.etabında kullanılmıştı. 171 kilometrelik düz etap profilinde Limoux’dan start alarak Montpellier’de sona eren 15.etapta o yıl(2011) HTC-Columbia takımında yarışan Mark Cavendish sprint finişinin galibi olmuştu. 2009 Fransa Bisiklet Turunun 3.etabında Marseille’den start alıp La Grande Motte finişinin galibi yine Mark Cavendish olmuştu. La Grande Motte, Montoellier’e yakınlığından dolayı yine bu bölgenin sert rüzgarları eşliğinde yapılmıştı.

 

2011 Montpellier ayrıca Türk sporcumuz Ahmet Örken’in Prix Du Saugeis yarışındaki birinciliğini de hatırlatmakta fayda var. Sprintte rakiplerine 1 dakika 35 saniye fark atarak 4.etabın galibiyetini alan Ahmet Örken, Montpellier bölgesinin sert rüzgarlarında Fransa’da galibiyet onurunu yaşatmıştı.

 

 

AIX En Provence startında bugün 193 sporcu 6.etaba start aldı. Dün 5.Etap kazası sebebiyle Maxime Bouet(AG2R) ve Jurgen Van den Broeck(Lotto Belisol)un sakatlıkları sebebi ile altıncı etaba start alamayacaklarını paylaşmıştık. Bugün için Montpellier finişine sert rüzgarın aktif olduğu profil için kaçış grubunun şansı olmadığı mücadeleye start alındı. Aix en Provence startında günün kaçış grubu oluşuma istekli agresif isimler bugün sakindi. Ana gruptan sadece bir sporcu bugün kaçış atağı yaptı. Cofidis takımından Luis Mate’nin solo kaçışı etabın 44.kilometresinde ana gruba yakalanarak sona erdi.

 

Günün iki prim kapısından ilki 63.kilometrede bulunan sprint puanları kapısıydı. Konu sprint puanı olunca ilk günden bugüne sprint kapılarının bilinen favori sprinterlerin yeni sprint düellosu yeniden yaşandı. Yeşil mayoyu taşımayıp, sprint kralı olarak anılmasa da Andre Greipel ilk günden bugüne, tüm sprint kapılarının en agresif ismiydi. Bugün kaçış grubu olmadığından 20 sprint puanı için verilen mücadelede Andre Greipel(Lotto Belisol) 20 puanı alan isim oldu. Mark Cavendish sprint kapısından ikinci geçen isim oldu ve 17 puan aldı. Alexandre Kristoff 15, Peter Sagan(Yeşil Mayo) ise 13 sprint puanı aldı.

 

Etabın ikinci ve son prim kapısı, aynı zamanda günün tek tırmanış kapısı 1 puan verecek olan Kategori 4 tırmanışı Col de la Vayede için ana grubun önünde hareketlenmeler başladı. 700 metrelik tırmanışın %7 ortalama eğiminde ana grubun 50 metre önünde geçerek 1 tırmanış puanını alan isim Kanstantsin Siutsou oldu.

 

6.Etaba, dünün sakatlıkları ve zor geçen gecenin ardından başlayan Nacer Bouhanni’nin start alması sürpriz olmuştu. 5.Etabın son kilometresinde gerçekleşen sprint kazasında yaralanan Bouhanni, ana grubun yaklaşık 5 dakika gerisinde, süpürge aracının önünde büyük azim sergileyerek ve zorlanarak ilerlerken izlediğimiz kahramansı performansı sonrası 85.kilometrede turdan çekildi. Takım aracına binerken dahi zorlandığı görülen Nacer Bouhanni, kariyerinde ilk kez katıldığı Fransa Bisiklet Turunun 6.etabında Tur’a veda etmiş oldu. 5.Etapta yaralanan Astana takımında Fredrik Kessiakoff’un bugün start alacağını 5.etap kazazedeleri makalemizde belirtmiştik. Ancak, Jacob Fuglsang’ın dağlık etaplardaki günü olacak olan Kessiakoff, altıncı etapta kazanın izlerine dayanamayarak Tur’u terk eden diğer isim oldu.

 

 

Finişe 40 kilometre kala etabın kritik bölümü olarak ön görülüyordu. Günün büyük favorisi Mark Cavendish(Omega Pharma QuickStep)’in Belkin takımından Sep Vanmarcke ile kazaya karışması final için heyecan erken başladı. Sol omuzu ve sırtındaki yırtık mayosu ile 28,5 kilometre kala ana gruba yetişen Mark Cavendish için ana grup önünde ana grubu yavaşlatan takım arkadaşları ile mükemmel bir takım çalışması sergilendi. 132 kilometreyi toplu, kaçış olmaksızın geçirilen altıncı etabın son 20 kilometresine Belkin, BMC, Saxo-Tikoff, Sky takım trenleri ile girildi. Genel sıralama iddialıları, toplu sprint finişi beklenen etabın olası kaza riskinden takım liderlerini önde tutmak üzere ana grubun önünde ilerledi. Finiş için sprintte, sprinterlerini ön tarafa konumlandırmak isteyen takımlar ise finişe 15 kilometre daha etkin performans sergileyerek ana grubun önünde konumlanmaya başladı. Günün çok sayıda, küçük kazalarından biri de finişe 12 kilometre kala Astana takımı Janez Brajkovic’in etkilendiği kazası oldu. İki kez kaza sebebiyle Fransa Bisiklet Turundan ayrılmış olan Brajkovic’in bisikletine dönmemesi Astana için şanssızlık yorumlarını beraberinde getirdi. Bugün Fredrik Kessiakoff’un Tur’u bırakmış olması sonucunda 7 kişi kalan Astana takımının lideri Jacob Fuglsang’ın teğmenlerini kaybetmesi kuşkusuz büyük şanssızlıktı. Sol bacağından kötü yaralanan Brajkovic bisikletine geri dönse de etabı yüzündeki acı ifadesi ile tamamladı.

 

Son 5 kilometre’ye önde giren Omega Pharma QuickStep takım treni, Argos Shimano takım treni ve finale doğru takımların temposu ile treni dağıttı. Takımsız kalan Mark Cavendish, başka takımların arkasına girerek galibiyete çalıştı. Son kilometreye önde giren Lotto Belisol takım treni, güne takım lideri Jurgen Van den Broeck’in turdan çekilmesiyle başlamıştı. Turun, final günü hariç en düz etabı olan 6.etabın finişinde beklenen toplu sprint finişinde Andre Greipel ile moral galibiyetine çalıştı. Son metrelerde, Lotto trani arkasına konumlanan Peter Sagan, Lotto’nun yıldızı Andre Greipel, Argos Shimano’nun iddiası Marcel Kittel ve Mark Cavendish’in kağıştığı sprint mücadelesinde ilk atağı başlatan Mark Cavendish oldu. Normal mesafesinden erken printi başlatan Cavendish’e Andre Greipel’den yılların rekabet hırsı ile muazam sprint performansı cevabı geldi. Greipel, bugün geçilmesi imkansız sprinti ile zafere ulaştı. Peter Sagan ikinci, Kittel 3. Cavendish ise günü 4. sırada tamamladı.

 

 

Andre Greipel, “Bugün Jurgen Van den Broeck’un kazasından dolayı motive olmuştuk. Takım benim için çalıştı ve beni iyi konumlandırdı. Yardımları için takımıma teşekkür ediyorum.”dedi. Lotto Belisol, dağlarda kendilerini temsil edecek takım lideri Jurgen Van den Broeck’i Tur’da kaybettiyse de bugün Greipel’in sprint şovu ile moral buldu. Sprint devleri arasından gelen Gorilla zaferi, Greipel’e günün combativite ödülünü de beraberinde getirdi.

 

Bugün sarı mayo el değiştirdi. Simon Gerrans’ın taşıdığı sarı mayo, takım arkadaşı Daryl Impey’e geçti. 6.Etap sonunda sarı mayo Orica GreenEdge’de kaldı. Fransa Bisiklet Turu tarihinde ilk kez sarı mayo giyen Afrikalı(Güney Afrikalı) sporcu olarak bu yüzyıl mücadelesinde yazılmakta olan tarih içinde tarihe adını yazdı. Orica GreenEdge takım açıklamasında Simon Gerrans’ın jesti ile Daryl Impey’e sarı mayonun geçtiği açıklandı. Impey, “Simon sıralamayı biliyordu. Bugün büyük bir şampiyon olduğunu gösterdi. Sarı mayo için üzerinde baskı yapmak istemedik. Bizim için herşey planlandığı gibi gitti.” yorumunu paylaştı. Takım kararı ile Simon Gerrans sarı mayosunu Impey’e vererek büyük bir jest yapmış oldu.

 

Daryl Impey 2009 yılında Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunu, Antalya etabında Theo Bos’un sebep olduğu korkunç kaza ve  2009 TUR’un galibi olarak hatırlıyoruz. 2009’da ülkemizde Barloworld takımı ile yarışan Impey, bu sezon Orica GreenEdge renklerine katılmıştı.

 

 

 

 

6.Etap Finiş Sıralaması:(ilk 10)

 

1 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 3:59:02
2 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling
3 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano
4 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step
5 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel-Euskadi
6 Alexander Kristoff (Nor) Katusha
7 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
8 Danny van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
9 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
10 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale

 

 

 

Daryl Impey OGE 22s18′ 17″
Peter Sagan CAN 159 puan
Pierre Rolland EUR 10 puan
Michal Kwiatkowski OGE 22s 18′ 23″
Orica GreenEdge

66s 03′ 04″

Bugün 6.etap  – 04/Temmuz/2013 Perşembe
Aix en Provence Montpellier176,5km
6 Etabın sonunda;
  Yarış Lideri:  Daryl Impey
 Puanlamada:Peter Sagan
1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 159 puan
2 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 130
3 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 119
4 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 111
5 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano 87
 Dağların Kralı:Pierre Rolland
1 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 10 puan
2 Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge 5
3 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 5
4 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4
5 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
 Genç Yarışçı: Michal Kwiatkowski
6. Etabın ardından sıralama;(ilk 10)
1 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge 22:18:17
2 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 0:00:03
3 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge 0:00:05
4 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
5 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:00:06
6 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step
7 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 0:00:08
8 Richie Porte (Aus) Sky Procycling
9 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff 0:00:14
10 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın