Tour de France 2013 5.Etap: Mark Cavendish’in 24.Fransa Bisiklet Turu Etap Galibiyeti

03/07/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Salı günü gerçekleşen Takım Zamana Karşı performansında ilk günkü kazadan etkilenen Ted King’in zorlandığını ve takımı Cannondale’in gerisinde kalışı ekranlara yansımıştı. 4.Etap özetinde belirttiğimiz üzere Ted King, etabın galibi olan takım Orica GreenEdge’in zamanının %25 fazlasını 7 saniye geçtiği için zaman sınırı gerisinde kalarak, Fransa Bisiklet Turundan elenen ilk isim oldu ve bugün 5.etaba 195 sporcu start aldı. Finişin yapılacağı Marseille güne yağmurla başladıysa da, Cagnes Sur Mer’de alınan startta, Marseille’nin yağmuru durmuş ve yollar tamamen kurumuştu. Marseille’in güne yağmurlu başlaması, bugün finişe ev sahipliği yapacak yerel yönetim ve organizasyon için kısa bir heyecan süreci yaşattı.

 

Beşinci etap, olası kaçış grubuna etap galibiyeti şansı tanırken, güçlü favori sprinterleri le henüz istediklerini alamayan takımlarca toplu sprint finişine çevrilebilecek profile sahipti. Kaçış grubu her ne kadar kaçışı 12 dakika üzerine çıkarmayı başardıysa da, takımların aradığı sprint zaferi özlemine kaçış grubu temposu yenik düştü. Favorilerin toplu sprint finişi özlemi ile kapattığı final metrelerinde gerçekleşen kazanın karmaşası eşliğinde Mark Cavendish 24.Fransa Bisiklet Turu galibiyetini aldı.

 

 

Etabın Tırmanışları:

  • Km 22.0 – Côte de Châteauneuf-Grasse – 8.4% ortalama eğimli 1,4 kilometrelik tırmanış – kategori 3
  • Km 93.0 – Col de l’Ange – 4.1% ortalama eğimli 1,6 kilometrelik tırmanış – kategori 4
  • Km 154.0 – Côte de la Roquebrussanne – 4.2% ortalama eğimli 3,5 kilometrelik tırmanış – kategori 4
  • Km 198.0 – Côte des Bastides – 3.1% ortalama eğimli 5,7 kilometrelik tırmanış – kategori 4

4 tırmanışı bulunan beşinci etap için esas belirleyici olan tırmanışın, 216.kilometrede(finişe 12,5 kilometre kala) geçilecek kategorize edilmemiş tırmanış Col de la Gineste olacağı düşünülüyordu. Takımlar bu son tırmanış üzerine strateji geliştirdiklerine işaret eden etap öncesi görüşler hakimdi. Finiş ve galibiyet için etabın kilit noktası olarak Col de la Gineste’de ki ataklar bugünün finalinde belirleyici olması beklenendi.

 

195 sporcu, 228,5 kilometrelik uzun etaba Cagnes Sur Mer’in 7,9 kilometrelik nötr startından sonra etaba başladı. 2013 Fransa Bisiklet Turu etap tanıtımları yazımızda, bugün için kaçış grubunun şansı olabileceğini paylaşmıştık. Etabın, ilk tırmanış kapısı Cote de Chateauneuf-Grasse’nin 22.kilometrede geçilecek olması starttan hemen sonra kaçış grubunun hızla oluşmasını sağladı. Start ile oluşan 6 kişilik kaçış grubunda; Japonya yol şampiyonu Yukiya Arashiro(Europcar), Kevin Reza(Europcar), U-23 Dünya Şampiyonu Alexey Lutshenko(Astana), Romain Sicard(Euskaltel-Euskadi), mide sorunu yaşadığı bilinen Thomas De Gendt(Vacansoleil) ve Anthony Delaplace(Sojasun) vardı. Kaçış grubu, günün ilk tırmanış kapısı Cote de Chateauneuf-Grasse’nin 1.4 kilometrelik tırmanışında ortalama eğimi %8,4 olan kategori 3 tırmanışı ana grubun 10 dakika önünde geçti. Tırmanışın iki puanını Thomas De Gendt(Vacansoleil), 1 puanını ise Anthony Delaplace(Sojasun) adı.

 

Kaçış grubu, anagruba günün maksimum zaman farkını 57.kilometrede 12 dakika 45 saniye yarattı. Etabın ikinci tırmanışı Col d’ange’nin 1,6 kilometrelik %4,1’lik eğiminde zaman farkı kapanmaya başladı. Col d’Ange’nin kategori 4 tırmanışının getirisi 1 puanı, ilk tırmanış kapısını da önde geçen Thomas De Gendt(Vacansoleil) aldı. Col d’Ange’nin zirvesinde, kaçışı takip eden ana grubun zaman farkı 10 dakika 10 saniye’ye geriledi. Tırmanıştan hemen sonra, etabın 102,5.kilometresinde Sprint Kapısından dakaçış grubundan ilk geçen isim Thomas de Gendt oldu. Kaçıştaki altılıdan geriye kalan 9 sprint puanı için ana grubun önünde Andre Greipel, Alexandre Kristoff, Mark Cavendish, Peter Sagan mücadelesi yaşandı. İlk 2 etapta olduğu gibi sprint kapısındaki bu mücadelenin galibi yine Andre Greipel oldu ve 9 sprint puanını aldı. 8 puanı Alexander Kristoff, 7 puanı Peter Sagan (81 puana ulaştı), 6 puanı ise bronşitlerinde sorunun devam ettiği bilinen Mark Cavendish aldı. Bu sprint rekabeti, kaçış grubunun zaman avantajını hızla 9 dakika 35 saniye’ye düşürdü.

 

 

Günün 3.tırmanışı, kategori 4 Côte de la Roquebrussanne’nin 3,5 kilometrelik tırmanışından gelecek 1 puanı Yukiya Arashiro(Europcar) aldı. Côte de la Roquebrussanne tırmanışı ile ana grup artık yavaş yavaş kaçış grubunun zaman farkına müdahale temposu vererek zaman farkını kapatmaya başladı. Finişe 53 kilometre kala 6 dakika 20 saniyeye düşen kaçışın zaman farkı için kaçış grubundan atak geldi. Yukiya Arashiro, Thomas De Gendt ve Alexey Lutsenko’nun atağına geç cevap veren Kevin Reza(Europcar) ile kaçış grubu 4 kişi devam etti. Romain Sicard ve Anthony Delaplace ise kaçış takip grubu konumunda, geri kalmaya başladı.

 

Finişe 40 kilometre kala 4 kişilik kaçış grubu 5 dakika 10 saniye öndeydi. Ana grup önünde, 5.etabı sprint finişi mücadelesi ile sonlandırmak, etap galibiyeti şanslarını arttırmak için sprint takımları, Orica GreenEdge(Sarı Mayo takımı), Argos Shimano, Omega Pharma QuickStep ve Lotto Belisol takımları tempoyu yüksek tutmaya devam etti. Günün kategorize edilmiş olan son tırmanışı kategori 4 Cote des Bastides’in 5,7 kilometrelik tırmanışı %3,1 eğiminde 1 puanı ilk iki tırmanışın kahramanı Thomas De Gendt(Vacansoleil) aldı. Kaçış grubunun hızla kapanmakta olduğu zaman farkına yönelik senaryonun gidişatı, final bölümü için kategorize edilmemiş Col de la Gineste beklendiği gibi etap için kritik bölüm olarak geçileceği kesinleşmiş oldu. Zira son 12,5 kilometre kala zirvesi geçilecek Col de la Gineste’e doğru, finişe 25 kilometre kala zaman farkı iki buçuk dakikaya kadar inmişti.

 

Col de la Gineste tırmanışına, finişe 20 kilometre kala ana grubun 2 dakika 16 saniye önünde başlayan kaçış grubunun kritik bölümdeki performansı önemliydi. 2 bölümden oluşan Col de la Gineste’in ikinci bölümünde kaçış grubundan gelebilecek olası bir güçlü atak beşinci etabın son sözünü söyleyebilirdi. 20 kilometre kapısından sonra tırmanışta toplanan ana grup içerisinde, finişe 16 kilometre kala kaza gerçekleşti. Pierre Rollad, Thomas Voeckler, Jerome Pinaut gibi isimlerle yaklaşık 20 sporcunun etkilendiği kazadan en çok etkilenen isim Garmin Sharp takımından Christian Vande Velde oldu. Kazadan etkilenmeyen ana grubun önü ise kaçışı sonlandırma temposunda başarılı performans sergiledi. Col de la Gineste zirvesini 23 saniye önde geçen yarışın 4’lü lider grubunun yakalanacağı kesinleşti. Kaçış grubundan beklenen atak ise Col de la Gineste inişinde Alexey Lutshenko’dan geldi, Lutshenko’nun atağına Kevin Reza cevap verdi. Son 10 kilometreye 12 saniye önde giren yarışın lider ikilisi karşıdan esen güçlü rüzgara direnmeye çalışarak ilerlerken ana grubun önünde Omega Pharma QuickStep treni de kaçışın şansını azalttı. Ve kaçış finişe 4 kilometre kala sonlandı. Toplu sprint finişine hasret kalan favori sprinterler, Fransa bisiklet turunda aradıkları sprint mücadelesi için bu etabı kaçış grubuna bırakmadı.

 

Son kilometreye önde giren Lotto Belisol treni ve Greipel’in arkasında konumlanan Sagan, son 500 metre favorilerin ve takımlarının karışıklığında ilk etapta sprint için tünel bulamadı. Son 300 metre Mark Cavendish’in başlattığı sprint mücadelesinde beklenen favori yıldızlar ilk kez toplu sprint finişinde kapışma şansı elde etti. Antibiyotiklerin yavaşlatamadığı, bronşitin hız kestiremediği adam Mark Cavendish, Peter Sagan, Andre Greipel, Alexander Kristoff, Roberto Ferrari, Edvald Boasson Hagen, kısacası toplu sprint finişi özleminde olan ve etap kazanmak isteyen tüm favori sprinterler sprint mücadelesindeydi. Cavendish’in başlattığı sprinti geçebilen olmadı ve ilk kez Britanya yol şampiyonluk mayosu ile yarışan Cavendish kariyerinin 24.Fransa Bisiklet Turu galibiyetini aldı. Edvald Boasson Hagen(Sky) ikinci, Peter Sagan(Cannondale) üçüncü oldu.

 

 

Finişe son 400 metre kala gerçekleşen kaza ile yine kazaya karışıp yaralalnanlar oldu ve yine ana grubun finiş girişi blokelendi. Son kilometrenin nefes kesen mücadele temposu ve final karışıklığının sebep olduğu kazadan etkilenenlerde önemli bir sorun olmadığı tahmin ediliyor. Genel Sıralama mücadelesinde ise, ilk 5’de değişiklik olmadı.

 

5.Etap Finiş Sıralaması:(ilk 15)

 

1 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 5:31:51
2 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
3 Peter Sagan (Svk) Cannondale
4 André Greipel (Ger) Lotto Belisol
5 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
6 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
7 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel Euskadi
8 Ramunas Navardauskas (Lit) Garmin-Sharp
9 Cyril Lemoine (Fra) Sojasun
10 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
11 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
12 John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano
13 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
14 Danny Van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
15 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge

 

 

5. Etap Sonunda Genel Durum:


 


 

Simon Gerrans

OGE

    18s 19′ 15

Peter Sagan

CAN

     111 Puan

Pierre Rolland

EUR

      10 Puan

Michal Kwiatkowski

OPQ

   18s 19′ 16

Omega Pharma QuickStep

  


 

 

5.Etap  3 Temmuz 2013 Çarşamba:

Porto Vecchio > Marseille  228,5 KM

5.Etabın Sonunda;

 Yarış Lideri:Simon Gerrans

 Puanlamada:

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 111  puan
2 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 76
3 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 76
4 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 65
5 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 58

  Dağların Kralı:

1 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 10  puan
2 Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge 5
3 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 5
4 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4
5 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 3

  Genç Yarışçı: Michal Kwiatkowski (Omega Pharma QuickStep)
 

5. Etabın ardından Sıralama;(ilk 10)

1 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge  18s 19’15”
2 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
3 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
4 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:00:01
5 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step
6 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 0:00:03
7 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling
8 Richie Porte (Aus) Sky Procycling
9 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff 0:00:09
10 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın