Tour de France 2013 4.Etap: Takım Zamana Karşı’nın En Hızlısı Orica GreenEdge, Sarı Mayo’yu Gerrans Aldı

02/07/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Fransa Bisiklet Turu 100.edisyonu, bugün anakara yarışlarına, dördüncü etap takım zamana karşı performansıyla başladı. İlk 3 etap ile büyük açılışa ev sahipliği yapan Korsika adasından ayrılış programının, sporcular tarafından isyankar yorumları barındırdığını dün akşam saatlerinde paylaşmıştık. Genel sorun, transferler ve yorgunluk sonrası bugünkü Takım Zamana Karşı için takımla beraber finişe ilerlemenin zor olacağı görüşüne dayanıyordu. Öte yandan, bugün Nice de yapılacak takım zamana karşının düz teknik olmayan profili, zamana karşı performansın ötesinde fazla da zorlayıcı bir parkur olmaması, basit olarak en hızlı gidenin kazanacağı parkurdu. Bugün genel sıralamada büyük farklar olması beklenmese de, sarı mayo hesabında olanlar için kritik bir gündü.

 

Takım zamana karşı etabı için parkur belli olduğu günden bugüne, günün en büyük favorisi 2011 takım zamana karşı, Fransa Bisiklet Turu ikinci etabını kazanan takım Garmin-Sharp’tı. Bugünün diğer güçlü takımları; SKY, Omega Pharma QuickStep, BMC, Orica GreenEdge, RadioShack, Katusha ve Movistar takımları favoriler arasındaydı. Asıl olarak, bütün takımların parkura yüklenmesi ve gün sonunda büyük farkların oluşmaması beklentisini güçlendiriyordu. Favoriler arasında olsa da, En güçlü favori olarak görülen SKY ve Garmin-Sharp’ın gölgesinde kalan Orica GreenEdge bugün sürpriz yaparak üstüste iki gün galibiyet coşkusu ve sarı mayo onurunu takıma kattı.

 

Üçüncü etap sonunda, 37s 04dakika 73saniye’lik zamanalama ile en iyi zamanlamayı çıkartan RadioShack Leopard takımı bugün en son start alan takım oldu. 3 etap sonunda takım sıralamasının tersine alınan startlarda ilk startı ise Argos Shimano aldı.

 

 

Argos Shimano, Türkiye saati ile 16:15’de ilk startı alan takım oldu. Genel sıralama iddiası olmayan takımın, bugün için de büyük iddiaları yoktu. Takımların 4’er dakika ara ile aldığı startta parkur yapısının düzlüğü sebebiyle zamana karşı yanı sıra takımdaki sprinterlerin de takım hızını arttırıp zamanlamasına etki edeceği beklentisi, günün ikinci startını alan Mark Cavendish’in takımı Omega Pharma QuickStep’in şansını sarı mayo hedefinde arttırıyordu. Beyaz mayoyu taşıyan Michal Kwiatkowski’nin genel sıralamada sarı mayoya 1 saniyelik uzaklığı ve genel sıralama dördüncülüğünü bugün genel sıralama liderliği ile sonlandırmak isteyeceği tahmin edilen Omega Pharma QuickStep derecesi merak edilen performanslardan biriydi. 13.kilometrede geçilen, günün tek ara ölçüm kapısından Omega Pharma QuickStep13 dakika 16 saniye ile geçti. 25 kilometreyi 25:57.10 ile ortalama 57,8 km/h ile tamamlayan takım uzun süre birinciliği elinde tuttu. Turun sürpriz fabrikası Orica GreenEdge’in yeni sürprizi ile günü ikincilikle tamamladı.

 

 

Günün favori takımlarından SKY’ın büyük beklentili performansı 13.kilometredeki 13:21’lik derecesiyle ilk yarıda hayal kırıklığı yarattı. SKY, parkurun ilk yarısında 58,4 km/h ortalamayla geçti ve Omega Pharma QuickStep performansından daha düşük hız ortalaması oluşturdu. SKY’ın ara ölçüm kapısı şaşkınlık yaratırken, günün en büyük favorisi etabı tamamlamak üzere finiş çizgisine yaklaştı. Garmin-Sharp parkurun ilk yarısını 58,5 km/h ortalama ile geçmişti. Ancak ikinci yarıda hızlanıp farkı kapatması beklenirken 57,2 km/h ortalama ile parkuru 26 dakika 13 saniyede tamamlayabildi. SKY ise Omega Pharma QuickStep’in derecesini geçmesi beklenen ancak başaramayıp sürpriz yapan favori takımlardan biri oldu. SKY, 57,7 km/h ortalama ile 25 dakika 59 saniye’de tamamladığı parkurda, Omega Pharma QuickStep takım derecesinin 2 saniye gerisinde kaldı. Orica GreenEdge’in ise 3 saniye gerisinde kalarak günü üçüncülükle tamamladı.

 

 

Takım Zamana Karşı etabında iddialı olmayan, ancak genel sıralama iddiası sebebiyle Saxo-Tinkoff’un derecesi de sarı mayoya etki edecek bu kritik günde merak konusuydu. Alberto Contador’un en büyük rakibi olarak görülen Chris Froome’un takımı SKY’a dolayısıyla sarı mayo mücadelesinde, bu etapta kaç saniye kaybedeceği önemliydi. Saxo-Tinkoff’un bugün etabı kazanması beklenmiyordu. Ancak, 13.kilometredeki zaman ölçüm kapısında Saxo-Tinkoff büyük sürpriz yaptı. 13:17.83’lük derecesiyle ara ölçüm kapısından geçen Saxo-Tinkoff ilk bölümü 58,7 km/h ortalama ile geçti. Yani SKY ve Garmin-Sharp’dan daha iyi ilk yarı performansı çıkardılar. Contador’un Froome’a kaybetmesi olası saniyelerin hesabı bu kez tersine dönmüş olabilir mi? heyecanlı bekleyiş, ikinci yarıyı iyi değerlendiremeyen Saxo Tinkoff’un 26 dakika 05.82 saniye derecesi ile sona erdi. Alberto Contador, Froome’a karşı sadece 6 saniye kaybederek günü tamamladı. Saxo-Tinkoff takımından günün kaybedeni Benjamin Noval oldu. Benjamin Noval, fotoğrafçıya çarpıp düşünce elinde kanama görülmüş. Parmağında sorun olduğu tahmin edilen Noval, etap sonunda hastaneye gitti. Alberto Contador; “Bizim için iyi bir gündü. Takımdaki çocuklar iyi çalıştı. Takım zamana karşı önemlidir. Şuan ki fark iyi bizim için. Daha 2 hafta var. Önümüzdeki 3 gün geçiş etaplarında dikkatli olmaya çalışacağız.”dedi.

 

 

BMC, genel sıralama iddiasına ciddi kayıpla günü tamamladı. Cadel Evans, gün sonunda Froome’a 27, Alberto Contador’a ise 17 saniye kaptırdı. Cannondale takımından Edward King, takım startından itibaren zorlanırken görüldü. İlk gün kazaya karışan King, etabın galibi Orica GreenEdge’in zamanının %25
fazlasını (32 dakika 24 saniye)’yi 7 saniye geçtiği için zaman sınırı gerisinde kalarak, Fransa
Bisiklet Turundan elenen ilk isim oldu. Yarın, 5.etaba King start alamayacak.

 

Bugün ikinci startı alan takım Omega Pharma QuickStep’in geçilemez gibi görünen, SKY’ın derecesi sonrası lider konumunu korumasından dolayı etap galibi imajı güçlenen takımın derecesini ikinciliğe iten Orica GreenEdge oldu. Dünlü etap galibiyeti ve genel sıralamadaki üçüncü sıradaki yeri, sarı mayoya 1 saniyelik farkı bugün takım performansıyla zafere dönüştü. 2 Gün sarı mayoyu taşıyan Belçikalı sporcu Jan Bakelandts(RadioShack Leopard)’ın bugün sarı mayoyu kaybetmesi bekleniyordu. Sarı Mayonun yeni sahibi ise Orica GreenEdge takımının de belirttiği üzere sürpriz isim Simon Gerrans oldu. Gerrans, “Fantastik bir gündü. Hakikaten herkes %100 kendini adadı. Dünden sonra harika bir sonuç oldu. Biz birbirimize yakın bir takımız,herkes birbirine uydu ve işini en iyi performansla yaptı. En güçlü favorilerden değildik. Ama yine de favoriler arasındaydık. Bizim için de sürpriz oldu. Uyum başarıyı beraberinde getirdi. Sarı mayoyu giymek sporun zirvesidir. Bu yüzden gurur duyuyorum. Ve Sarı mayo takım ile geldi. Cumartesi’ye kadar(Pireneler’e kadar) Sarı mayoyu korumaya çalışacağız.”dedi.

 

 

4. Etap Sonunda Genel Durum:


 


 

Simon Gerrans

OGE

   12s 47′ 24

Peter Sagan

CAN

   74 Puan

Pierre Rolland

EUR

   10 Puan

Michal Kwiatkoswki

OPQ

   12s 47′ 25

Orica GreenEdge

   37s 30′ 20


  
 


 

4.Etap  2 Temmuz 2013 Pazartesi:

Nice > Nice  25 KM-TTT

4.Etabın Sonunda;

 Yarış Lideri: Simon Gerrans (Orica GreenEdge)

 Puanlamada:

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 74 puan
2 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano 57
3 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 48
4 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 41
5 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling Team 40

  Dağların Kralı:

1 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 10 puan
2 Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge 5
3 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 5
4 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
5 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 2

  Genç Yarışçı:  Michal Kwiatkowski(Omega  Pharma QuickStep)

 

4.Etap Sonunda Genel Sıralama:

1 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge 12:47:24
2 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
3 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
4 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 0:00:01
5 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
6 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 0:00:03
7 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling
8 Richie Porte (Aus) Sky Procycling
9 Nicholas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff 0:00:09
10 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff
11 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff
12 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff
13 David Millar (GBr) Garmin-Sharp 0:00:17
14 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
15 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
16 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp
17 Christian Vandevelde (USA) Garmin-Sharp
18 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp
19 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp
20 Tom Danielson (USA) Garmin-Sharp
21 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:00:20
22 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
23 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team
24 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
25 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida 0:00:25
26 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
27 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
28 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:26
29 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
30 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
31 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
32 Jan Bakelants (Bel) RadioShack Leopard 0:00:28
33 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
34 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha
35 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
36 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard 0:00:29
37 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack Leopard
38 Andy Schleck (Lux) RadioShack Leopard
39 Andreas Klöden (Ger) RadioShack Leopard
40 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:33
41 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
42 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
43 Peter Sagan (Svk) Cannondale 0:00:34
44 Bauke Mollema (Ned) Belkin Procycling Team 0:00:37
45 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Procycling Team
46 Bram Tankink (Ned) Belkin Procycling Team
47 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Procycling Team
48 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ 0:00:42
49 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
50 Alexandre Geniez (Fra) FDJ
51 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida 0:00:48
52 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:56
53 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
54 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team
55 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:04
56 Jean Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
57 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
58 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
59 Julien Simon (Fra) Sojasun 0:01:10
60 Brice Feillu (Fra) Sojasun
61 Maxime Mederel (Fra) Sojasun
62 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar 0:01:13
63 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
64 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:01:15
65 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida 0:01:16
66 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel Euskadi 0:01:24
67 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel Euskadi
68 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel Euskadi
69 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel Euskadi
70 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team 0:01:44
71 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale 0:01:57
72 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:02:20
73 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
74 Alexis Vuillermoz (Fra) Sojasun 0:03:39
75 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 0:03:42
76 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team 0:04:32
77 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team 0:04:36
78 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:44
79 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ 0:05:01
80 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel Euskadi 0:05:04
81 Jean Marc Marino (Fra) Sojasun 0:05:24
82 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha 0:05:30
83 Tony Gallopin (Fra) RadioShack Leopard 0:05:31
84 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:05:51
85 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:06:00
86 Anthony Delaplace (Fra) Sojasun 0:06:01
87 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:06:04
88 Kristjan Koren (Slo) Cannondale 0:06:12
89 Cyril Lemoine (Fra) Sojasun 0:06:48
90 Julien El Fares (Fra) Sojasun
91 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 0:07:47
92 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team 0:08:06
93 Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff 0:08:35
94 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo-Tinkoff 0:08:52
95 Robert Gesink (Ned) Belkin Procycling Team 0:09:03
96 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 0:09:18
97 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida 0:09:40
98 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 0:09:46
99 Moreno Moser (Ita) Cannondale 0:09:49
100 Arthur Vichot (Fra) FDJ 0:09:57
101 Jonathan Hivert (Fra) Sojasun 0:10:29
102 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha 0:11:24
103 Laurent Didier (Lux) RadioShack Leopard 0:12:20
104 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol 0:13:00
105 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 0:13:03
106 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Solutions Credits 0:13:36
107 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team 0:13:41
108 Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack Leopard 0:13:50
109 Vasil Kiryienka (Blr) Sky Procycling 0:14:07
110 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Team Saxo-Tinkoff 0:14:13
111 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:14:15
112 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo-Tinkoff 0:14:30
113 Jens Voigt (Ger) RadioShack Leopard 0:14:33
114 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:14:46
115 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano 0:14:47
116 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:15:03
117 David Veilleux (Can) Team Europcar 0:15:20
118 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha 0:15:21
119 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida 0:16:09
120 Peter Velits (Svk) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 0:17:35
121 Tony Martin (Ger) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
122 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge 0:17:36
123 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol 0:18:02
124 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 0:18:04
125 Alan Marangoni (Ita) Cannondale 0:18:25
126 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:18:49
127 Maciek Bodnar (Pol) Cannondale 0:18:54
128 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge 0:19:06
129 Boy Van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:19:13
130 Simon Geschke (Ger) Team Argos-Shimano 0:19:21
131 Rohan Dennis (Aus) Garmin-Sharp 0:19:44
132 Maarten Wynants (Bel) Belkin Procycling Team 0:20:32
133 David Lopez Garcia (Spa) Sky Procycling 0:21:17
134 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team 0:21:29
135 Lars Boom (Ned) Belkin Procycling Team 0:21:51
136 Jérémy Roy (Fra) FDJ 0:21:56
137 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 0:22:22
138 Brian Vandborg (Den) Cannondale 0:22:32
139 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel Euskadi 0:22:33
140 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:22:54
141 John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano 0:22:56
142 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale 0:23:13
143 Egoitz Garcia Etxegibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:23:29
144 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
145 Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling 0:23:50
146 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 0:23:53
147 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 0:24:15
148 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Procycling Team 0:24:22
149 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge 0:24:48
150 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
151 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge 0:26:00
152 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
153 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 0:26:01
154 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:26:03
155 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 0:26:20
156 Lieuwe Westra (Ned Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:26:33
157 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale 0:26:34
158 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 0:26:50
159 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
160 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
161 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 0:27:02
162 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale 0:27:04
163 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol 0:27:06
164 Stuart O’Grady (Aus) Orica GreenEdge
165 Yohann Gene (Fra) Team Europcar 0:27:13
166 Adriano Malori (Ita) Lampre-Merida 0:27:14
167 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 0:27:15
168 William Bonnet (Fra) FDJ 0:27:19
169 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
170 Ramunas Navardauskas (Lit) Garmin-Sharp 0:27:20
171 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:27:22
172 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:27:24
173 Gregory Henderson (NZl) Lotto Belisol 0:27:30
174 Romain Sicard (Fra) Euskaltel Euskadi 0:27:31
175 Tom Leezer (Ned) Belkin Procycling Team 0:27:35
176 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 0:27:37
177 Kevin Reza (Fra) Team Europcar 0:27:44
178 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol
179 Roy Curvers (Ned) Team Argos-Shimano 0:27:47
180 Johannes Frohlinger (Ger) Team Argos-Shimano
181 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp 0:27:49
182 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana Pro Team 0:27:57
183 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol 0:28:00
184 Danny Van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:28:05
185 Aleksandr Kuschynski (Blr) Team Katusha 0:28:08
186 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel Euskadi 0:28:14
187 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano 0:28:36
188 Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano
189 Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano
190 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar 0:28:45
191 Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team 0:28:58
192 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel Euskadi 0:29:13
193 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Team Saxo-Tinkoff 0:30:31
194 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ 0:35:00
195 Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano 0:36:05
TBD Edward King (USA) Cannondale Pro Cycling

 

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın