Shimano ve Eurasia Moto – Bike Expo Fuarı 2012

09/03/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Euraisa Moto-Bike Expo 2012 Fuarı’nda fazlasıyla muhteşem bisiklet standları bulunurken Dünya’nın en önemli bisiklet komponentleri kuruluşlarından biri olan Shimano olmazsa olmazlardandı. Shimano Dünya üzerinde UCI kategorisinde gerçekleştirilen her organizasyona destek verirken aynı zamanda ülkemizdeki yine UCI kategorisindeki her yol bisikleti  yarışında da desteği bulunuyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shimano büyük adımlarla teknolojisini geliştirmeye hızla devam ederken  bisiklet almaya giden kişi bişikleti isterken “Üzerinde Shimano olsun!” dediğinde bu ürünlerin kalitesini ve güvenilirliğini gayet açıkça anlaşılıyor. Dünya üzerinde böylesine bir marka tescilinin bisiklet kullanıcıları tarafından benimsenmesi sadece ürün kalitesi olarak değil aynı zamanda teknik desteğininde 4-4’lük olmasından kaynaklanıyor. Üstelik son yıllarda profesyonel üretim statüsündeki ürünlerine Di2 serisini eklemesiyle de profesyonel ekipler üzerindeki saygınlığını arttırıyor.

 

 

 

 

 

 

Shimano fuar standında son teknoloji ile üretilen ürünler sergilenirken bisiklet camiasına uzak ziyaretçiler gördükleri muhteşem ürünler karşısında şaşkına uğradılar. Bu yıl yol bisikleti komponentlerinde Tiagra modelini 10’lu sisteme taşıdıktan sonra ürünlerin arasında en çok dikkat çeken bir çoğumuzun bildiği gibi son yıllarda birbirinden ünlü porfesyonel yol bisikletçilerinin klasiklerin bir parçası olan arnavut kaldırımlı yollarda test sürüşünü yaptığı Ultegra ve Dura Ace setlerinin Di2(Dijital Integrated Intelligance) adı altında hazırlanan ve teknoloji harikası olarak muhteşem dikkat çeken elektronik vites sistemi oldu. Bisiklet pazarına ilk olarak Shimano tarafından getirilen bu sistem fuarda ilk kez yakından görme fırsatı yakalayanları oldukça heyecanlandırdı.

 

 

 

 

 

 

 

Di2 serisi (SEIS) vites sistemi elciklerde bulunan bir buton ile ortak elektronik beyine sinyal iletiliyor. Sistem sprint profiline sahip olan sporcular için ciddi önem taşıyor. Çünkü butonlara bir seri olarak bastığınızda sinyalleri hızlı bir şekilde iletiyor ve bir anda hızlanmanıza olanak sağlıyor. Ardından ön ve arka aktarıcılar üzerinde bulunan servo motorlara sinyal gönderilerek vites değiştirmenizi sağlıyor. Butonlar ise yumuşaklığı ile bilgisayarınızda kullandığınız mouse’un tuşuna basmak kadar kolay. Üstelik tel kullanılan vites sistemlerinde telin gevşemesi ya da herhangi bir şekilde ayarının bozulması ile aktarıcılar üzerinde bulunan 2 küçük vida üzerinde zamanınızı harcayarak ayar yapmanız gerekmiyor.

 

 

 

 

 

 

Vites değiştirmeniz için Di2 serisinde iletkenliği sağlayan bakır teller kullanılmasıyla ve doğal olarak kablolama sistemi üzerinde yağlama işlemi yapmayacağınız için toz, toprak, su gibi maddelerden etkilenmiyor ve yılın hiç bir zamanında ekstra bakım gerektirmiyor. 

 

 

 

 

Vites sistemi üzerinde en çok dikkat çeken bir diğer önemli özellik ise ön aktarıcının konumunu dişli konumuna göre ayarlaması. Mekanik vites sisteminde zinciriniz aynakol üzerinde küçük dişlide iken(genelde 39 diş) arka ruble üzerinden en küçük dişliye alındığında(11) ön aktarıcı üzerindeki geçişi sağlayan kanala zinciriniz sürter. Kısacası çarpraz vites kullanımına izin vermez. Bu sistem kurulduğunda ilk ayarlamayı yaptıktan sonra sistem üzerindeki elektronik beyin sayesinde ön aktarıcı kendisini arka rublede kullanılan diş sayısına göre ayarlıyor. (Önemli bir nokta ön aktarıcı kendisi vites değiştirmiyor. Sadece zincirinizin geçiş kanalına sürtmemesi için küçük bir ayar yapıyor.) Ürünün çalışmanı görmek için videoyu izleyiniz.

 

 

 

 

Di2 vites sistemi gücünü matara alt bölgesine yerleştirilen bataryadan sağlıyor. 71gr’lık Batarya dayanım süresi yaklaşık 2000km kadar devam ediyor. Kablolama sistemi üzerinde bulunan ledli sistem ile bataryanızın durumunu öğrenebiliyorsunuz. Sistem üzerinde bulunan led yeşil yandığında şarjınız %100, yeşil yanıp sönmeye başladığınızda %50 ve kırmızı yandığında ise 2000km civarı antrenmana ulaştığınızı haber veriyor. Yaklaşık 90dk kadar dinlenmeniz ve şarj etmeniz gerekir.

 

 

 

 

 

 

Genel olarak vites sisteminizde kullandığınız parçaların ömrünü en yüksek seviyede tutarken vites değişimlerinde meydana gelebilecek ayarları en aza indirgemiş bir efsane üretim olarak karşımıza çıkıyor. Sessiz, stressiz ve yüksek performansta çalışmasıyla üst düzey kullanıcıların tercih sebebi oluyor.

 

 

 

 

2012 Fuarında Shimano standını ziyaret edenler bir kez daha Dünya devininin profesyonelliği ve tecrübesiyle karşılaşmış oldular.

 

Shimano Ultegra Di2 vites sistemin çalışması ve 2012 fuarı stand görüntüleri;

 

 

[View:http://vimeo.com/38207072:550:0]

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın